Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

małymiki

Uczestnik
 • Posty

  216
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Posty napisane przez małymiki

 1. Cytat

  Powtórzę - wcale nie musisz nikogo przekonywać, że możesz sobie wsypywać w fundamenty co chcesz. Możesz chłopie szczerozłoty. Wszystko możesz - zwłaszcza jak dupa a nie fachowiec z kierbuda. A kurnik to wytrzyma !

  Skarżypytka nalegał icon_cool.gif


  1. Na pewno nie zamierzam Ciebie i vega1 przekonywać, bo gdyby było nawet wprost napisane, ze kamień jest dopuszczalny i tak byście to podważyli.
  2. Odnośnie Twojego ostatniego zdania jest to kłamstwo, gdyż nie chciałem, aby usuwano obraźliwe komentarze vega1, wręcz przeciwnie, chciałem, aby one zostały.
 2. Kilka uściśleń do tematu icon_smile.gif

  Cytat

  Podział i wymagania kruszyw stosowanych do produkcji betonu szczegółowo określa Polska Norma PN-EN 12620:2004 Kruszywa do betonu.


  Norma, którą podajesz została zastąpiona normą PN-EN 12620+A1:2008, natomiast ta z kolei została zastąpiona przez normę PN-EN 12620+A1:2010 (data publikacji 2010-12-07) i ta ostatnia norma jest obowiązująca.
  Jeżeli ktoś ma nowsze informacje niech poprawi.

  Cytat

  Mistrzu drogi, z reguły kruszywo jest kamieniem.


  Cytat z normy PN-88/B-06250 Beton zwykły, którą przytaczałeś:
  pkt. 3.2. Kruszywo. Do betonu należy stosować kruszywa mineralne odpowiadające wymaganiom wg PN-86/B-06712
  Cytat z normy PN-86/B-06712
  2.1.1. Asortymenty. Rozróżnia się trzy podstawowe grupy asortymentowe kruszywa mineralnego:
  - piasek, piasek łamany,
  - żwir, grys, grys z otoczaków,
  - mieszanka kruszywa naturalnego sortowana, kruszywa łamanego i z otoczaków.


  Cytat

  Przepisy i obowiązujące normy konkretyzują wymagania - w tym przypadku kamień, nieważne jaki, nie może być większy niż 6,3cm.  Te 6,3 cm rozumiem, ze wziąłeś z normy PN-88/B-06250 Beton zwykły z wykresu z załącznika 1. Dla osób, które nie mają ochotę zajrzeć do tej normy, tytuł tego załącznika brzmi: Zalecane graniczne krzywe uziarnienia kruszywa do betonu, w związku z tym zaleca się, aby tak było, jednakże się tego nie zabrania.
 3. Cytat

  Warunki techniczne wykonania i odbioru zbrojenia oraz betonowania fundamentów.


  Dowodzi to tego, że autor książki nie miał konkretnie na myśli fundamentu pod płytę obornikową lub ogrodzenie, tylko wszystkie fundamenty. Wg tej książki (cytatów,które napisałeś) dopuszczalne jest użycie kamienia do fundamentu, ale Ty nie potrafisz tego potwierdzić, czemu, szczerze mówiąc nie wiem. Czarno na białym jest coś napisane a Ty swoje...
 4. Cytat

  możemy śmiało uznać że w budownictwie jednorodzinnym ta "technologia" JEST NIEDOZWOLONA.  Cytat

  Mogę za to z czystym sumieniem napisać, że w ŁAWĘ FUNDAMENTOWĄ NIE POWINNO DAWAĆ SIĘ KAMIENI ŻADNYCH. I to na zdrowy rozum, bez podpierania się literaturą fachową.  Najpierw piszesz, że to niedopuszczalne, potem, że nie powinno się dawać żadnych kamieni a książka, którą cytujesz "mówi" jednak coś innego. Takie są fakty, ale Ty nie chcesz tego przyznać. W moim odczuciu podważasz po części zapisy tej książki, gdyż moim zdaniem gdyby autor chciał napisać, że kamień się kompletnie nie nadaje, to ujął by to w jednym zdaniu a nie pół strony albo i więcej pisał, jaki ten kamień ma być.

  dopisałem
  Cytat

  to na pewno nie poprawiają konstrukcji a nawet ją osłabiają.


  Czy cytowana przez Ciebie książka to potwierdza ?
 5. Ciekawi mnie jeszcze niezmiernie na jakiej podstawie autor tej książki cytowanej wyliczył te liczby, które cytowałeś, skąd się ta 1/3 szerokość fundamentu wzięła, a w szczególności ta odległość 30 cm od krawędzi wykopu (bo ona mocno ogranicza użycie większych kamieni). Czy przeprowadził jakieś badania, próby wytrzymałościowe, itp.
 6. Cytat

  pod warunkami, które wykluczają użycie go w fundamentach domów jednorodzinnych a nawet wielorodzinnych. Oczywiście, jakiś wyjątek zawsze się znajdzie.


  Z matematyki, cytatów z tej książki i zdrowego rozsądku ława fundamentowa powinna mieć szerokość >=65cm, wtedy użycie kamienia jest racjonalnie uzasadnione. Im szersza ława fundamentowa tym większe kamienie MOŻNA UŻYĆ..
  Ciekawe co mówią inne pozycje z literatury fachowej na ten temat, szczególnie te współczesne.
  dopisałem
  I nie wiem czemu ciągle twierdzisz, że kamienie to partactwo, skoro jego stosowanie jest dopuszczalne, nawet przez literaturę fachową, również w budownictwie jedno czy wielorodzinnym (pod określonymi warunkami). Być może są jakieś przepisy, normy, badania, inne wpisy w literaturze fachowej lub w tej książce, którą cytujesz. które wykluczyłyby te kamienie definitywnie. Jak je podasz przyznam Ci rację.
 7. Cytat

  Biorąc pod uwagę rozmiary elementów do jakich można kamienie dodawać, możemy śmiało uznać że w budownictwie jednorodzinnym ta "technologia" JEST NIEDOZWOLONA.


  A co powiesz w takim razie na te kamienie ze zdjęcia (nie mówię to o tym mega dużym na pierwszym planie), tylko o tych pociętych (połupanych)? (przykładowy wymiar (5cmx29cmx29cm) ?

  Jeszcze mam do Ciebie jedno pytanie: Jak myślisz, czemu autor tej książki, którą cytujesz nie napisał w 1 zdaniu:
  Dodawanie kamienia do fundamentu jest całkowicie niedozwolone i zabronione, tylko opisuje warunki, jakie te kamienie muszą spełniać.

  DSC01446.jpg

 8. Cytat

  odległość między kamieniami a zewnętrznymi powierzchniami fundamentu, nie może być mniejsza niż 30cm.


  Biorąc pod uwagę konkretnie tą książkę, którą zacytowałeś, użycie okrągłego kamienia 20cm w opisywanym przeze mnie fundamencie nie jest dopuszczalne i w tej kwestii nie miałem racji.
  P.S. jeśli możesz zeskanuj mi całą stronę 230 z tej książki.
 9. Cytat

  to jak to jest. narzekasz że w budownictwie jest tylu partaczy, a sam popierasz partactwo bo psuje do Twojej ideologii?


  W którym momencie popieram partactwo ? To, że dodawanie kamienia, to nie partactwo wyjaśniłem Ci w poście wyżej. Potwierdzam natomiast stwierdzenie, że w budownictwie pracuje dużo partaczy.
  Domyślam się, że chciałbyś bardzo znaleźć w jakiejś fachowej literaturze, żeby było napisane, że kamień w fundamencie to "konstrukcyjne zło" i że się nie nadaje, żeby "wyszło Na Twoje". Jak znajdziesz, zacytuj, poczytamy i wyciągniemy wnioski.
 10. Cytat

  rozumiem że jego słowa są dla Ciebie wyrocznią.


  Wyrocznią nie są, każdy ma swoje zdanie na jakiś temat. Ale w przypadku kamieni w fundamencie mam podobne zdanie do tego forumowicza, to znaczy, że kamienie można stosować.
  Chciałem podsumować naszą dyskusję na temat dodawania kamienia do fundamentu.
  1. Nie ma żadnej normy lub zapisów w literaturze fachowej, która by stwierdziła, że kamienia do fundamentów nie można stosować i że powoduje on negatywne skutki. Jest wręcz przeciwnie, w cytowanej literaturze się o nim pisze, że można go stosować, zachowując odpowiednie warunki, co do kamienia i odległości.
  2. Jeżeli chodzi o wielkość kamienia, który można wrzucić do gruntu, biorąc pod uwagę zapisy na stronie 230 podręcznika, który zacytowałeś, wielkość ta zależy od szerokości fundamentu w ziemii oraz rodzaju zastosowanego zbrojenia (wymiarów strzemion, ich odległości, ilość prętów zbrojenia), dla typowego projektu w naszym kraju (ława fundamenetowa 60cm szeroka, strzemiono o wymiarach 30x30cm, rozmieszczone co 30cm, zastosowanie 4 prętów) wielkość kamienia wynosi maksymalnie 20cm a nie 8cm.
  3. Kwestię zastosowania kamienia każdy niech rozważy we własnym zakresie.
 11. Cytat

  jacy ludzie? Kto to podpisze?


  To powiem Ci taką ciekawostkę, uwierzysz albo i nie. Jak zaczęła się nasza dyskusja o kamieniach w fundamencie napisał do mnie jeden z forumowiczów, mający dużo postów, z oczywistych względów nie ujawnię, kto to i napisał, że sam naładował kamieni w fundament swojego domu, tylko nie pisze o tym głośno na forum, bo jak napisał, forumowicze by go "zjedli" i się z niego śmiali. Więc ten kamień jest jednak stosowany i to nie tak marginalnie, jakby się mogło wydawać. I z pewnością ktoś mu to podpisał.
 12. Cytat

  chcesz w ławę fundamentową dawać kamienie? W ścianę fundamentową jeszcze bym zrozumiał (choć i to jestem przeciwny). Ale jak miałbym dawać kamienie w ławę dla oszczędności... to już bym wolał się nie budować.


  Ludzie, którzy dają kamień do "fundamentu", używają go zwykle do ław fundamentowych (do części fundamentu, która jest w ziemii, tej szerokiej zwykle na 60cm).

  dopisałem

  Więc, jeżeli mamy ławę na 60cm szeroką, strzemiono ma wymiar 30x30 cm i jest oddalone jedno od drugiego o 30cm, to zachowując wszystkie postulaty ze strony 230 książki, którą zacytowałeś, można dać kamień maksymalnie 20cm.
 13. Cytat

  czyli przy grubości fundamentu 25cm, kamień może mieć max 5cm wielkości.
  Kamienie o których pisałeś, bardziej nadadzą się do podstawy bunkru.


  Z tego co widuję na polskich budowach, to fundament ma szerokość 50-60cm a nie 25cm.
  Do tych cytatów z książki dodałbym jedno: kamień powinien być czysty (umyty).
 14. Cytat

  Cement 240kg = 10zl/25kg = 93zł
  Piasek 730kg = 23zl/tona = 17zł
  Żwir 1200kg = 60zl/tona = 72zł
  Dowóz materiału około 70zl na 10 kubików czyli około 7zl na m3.

  to daje nam 189zł bez prądu i pracy i czasu. Teraz do tego betonu proszę sobie doliczyć plastyfikator bo bez tego ani rusz. Każdy beton z betoniarni jest z plastyfikatorem i jest to najczęściej wyszczególnione w specyfikacji.
  Plastyfikator kosztuje. I to dużo. W zależności od rodzaju, dodaje się go 1% masy cementu. Nie będę przytaczał przykładów, bo zaraz napiszesz że znalazłem drogi plastyfikator. Znajdź sobie plastyfikator, przelicz sobie cenę i dodaj.

  Będziesz zaskoczony. Prądu też nie zużyjesz za 5 zl. Ze 3 osoby by się do tego przydały. Licz i zobacz czy się opłaci.

  Dodam tylko, że ceny są brane raczej te niższe/promocyjne. Nie starałem się celowo zawyżać ich, choć wielu z nas w takich cenach materiału nie kupi.


  Zastanawiam się, ile kosztuje w takim razie koszt wyprodukowania 1m3 betonu przez betoniarnię, jaki oni mają zysk.
×
×
 • Utwórz nowe...