Skocz do zawartości

namore

Uczestnik
  • Posty

    46
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez namore

  1. Witam,
    Mam pewien problem. Otóż jestem właścicielem działek A i B. Działka A jest drogą dojazdową do działki B na której będę budował dom. Problem w tym, że po deszczu działka A to jedno wielkie błoto. Dlatego chciałbym zainwestować i utwardzić działkę A. Co trzeba zrobić aby nie była to samowola budowlana? Jakie formalności są do spełnienia? Czy muszę mieć projekt?
    Byłbym wdzięczny za odpowiedzi!
    Pozdrawiam!
  2. Witam,
    Mam trzy pokoje na poddaszu użytkowym. Dwa z nich chciałbym połączyć przejściem z drzwiami i z jednego zrobić garderobę. Garderoba powinna mieć oddzielny kanał wentylacyjny (w. grawitacyjna), natomiast jest wskazane aby pokoje na piętrze miały także wentylację.
    W związku z tym mam pytanie: czy mogę legalnie zbudować dodatkowe kanały? Chodzi o to, że trochę zmieni się wygląd budynku (będą szersze kominy). Kto powinien wpisać taką zmianę w dziennik budowy (projektant czy wystarczy kierownik)?
    Będę wdzięczny za rady!
    N.
  3. Witam,
    Ostatnio w składzie budowlanym sprzedawca w odpowiedzi fakt, że zamierzam lekką izolację przeciwwilgociową fundamentu wykonać z masy Dysperbit próbował mi to wybić z głowy. Powiedział, że to jest żadna izolacja, co najwyżej grunt... i zaproponował mi Botazit który, jeżeli chodzi o koszty, wyniósłby mnie sześć razy więcej.
    Jakie jest Wasze zdanie? Czy stosowanie drogiej masy ma sens jeśli fundusze mam ograniczone (choć jeśli to konieczne lepiej zrezygnować z innych "przyjemności" icon_wink.gif ?
    Dodam, że warunku gruntowe wyglądają następująco: poziom wody gruntowej 1m poniżej spodu ławy i dominuje piasek gruby, średni i pylasty (czyli dobrze przepuszczalny).
    Pozdrawiam!
  4. Witam,
    W jednym z marketów budowlanych jest Cement II B-V w cenie 7,75 PLN za worek. Cena jest bardzo atrakcyjna.
    Cement będzie mi w najbliższym czasie potrzebny do zaprawy cementowo-wapiennej (spoiny w łączeniu bloczków fundamentowych i ścian z porothermu).

    Moje pytanie:
    Czy fakt że jest to CEM II - Popiołowy (a nie CEMI) ma w moim przypadku znacznie?
    Pozdrawiam!
  5. Cytat

    Z tego co wiem u nas sprawdzają potem tylko zewnętrzny wygląd budynku, nikt nie wnika w zmiany w środku...



    Teoretycznie można wszystko robić niezgodnie z projektem, żeby tyko wygląd budynku mniej więcej się zgadzał icon_smile.gif
    Pozdrawiam!
  6. Cytat

    trzeba zmienić PnB, bo inaczej....



    Może trochę przesadziłem z interpretacją...


    Muszę napisać, że w przedmiotowej sprawie dzwoniłem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (bo w końcu to oni robią kontrole i powinni wiedzieć najlepiej).
    Niestety dwa pierwsze telefony były bez rezultatu - albo nie wiedzieli, albo odsyłali mnie do Starostwa (tam też nie wiedzieli).
    Jako że jestem uparty zadzwoniłem do PINB trzeci raz i tym razem Pani (tradycyjnie niemiła i sprawiająca wrażenie wszech wiedzącej) poinformowała mnie, że w prawie budowlanym jest odpowiedź na moje pytanie. Ja jej na to, że PB jest dość nieprecyzyjne w tej kwestii. Ona na to: "Zmiana stropu jest zmianą konstrukcyjną czyli jest odstępstwem istotnym... Musi Pan wystąpić o zamienne pozwolenie na budowę".

    I tak sobie myślę: co oni robią w tych urzędach i za co biorą pieniądze???
  7. Wg prawa budowlanego:

    [...] Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    [...]
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    [...]
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5. [...]

    Problem z tym, że strop żelbetowy wg projektu ma grubość 14 cm a strop teriva z 10 cm więcej. A więc albo zwiększam wysokość budynku, albo wysokość pomieszczeń a przez to kubaturę. To znaczy że wg pkt 2 jest to zmiana istotna...
  8. Witam,
    Może ktoś z Was miał kiedyś podobny problem:
    W projekcie domku jednorodzinnego mam strop żelbetowy. Jednak ze względów ekonomicznych (tańsza robocizna) chciałbym go zmienić na strop teriva.
    Jak mogę to zrobić, żeby zamiana była legalna?

    Dzwoniłem do Inspektoratu, Starostwa, pytałem kierownika budowy, projektanta i praktycznie każdy z nich ma inne zdanie na ten temat (że jest to zmiana istotna i trzeba wystąpić o zamienne pozwolenie na budowę, inni: że wystarczy tylko wpis do dziennika budowy, jeszcze inni: wykonać u projektanta adaptującego projekt nowego stropu).

    A może koszt materiałów na strop gęstożebrowy jest wyższy niż za monolit i zmiana jest nieopłacalna (pomimo tańszej robocizny)?
    Będę wdzięczny za sugestie.
    Pozdrawiam!
  9. Witam, właśnie zastanawiam się nad wyborem materiału do wznoszenia ścian zewnętrznych. Chciałbym abyście Wy pomogli mi dokonać wyboru.
    Otóż mam wybór między Porothermem 25 P+W a pustakami Max U220. Na to będzie szło ocieplenie ze styropianu 15 cm.


    Murując Porothermem nie ma spoin pionowych a więc jest trochę mniejsze są straty ciepła (choć minimalne bo jest warstwa styropianu). Poza tym trochę oszczędza się na zaprawie, ale nie jest to duża kwota. Za to wymurowanie 1m2 pustakiem max jest tańsze.
    Jakie są Wasze opinie?
    Pozdrawiam!
    N.
  10. W umowie jest napisane po prostu: wykonanie budynku wg projektu.
    Ława wylewana w grunt,
    Ja płacę za ciężki sprzęt,
    Izolacja pozioma z papy lub folii,
    Fundament murowany z bloczków betonowych,
    Malowany dwa razy od wewn. i zewn. , Styrodur tylko z zewn.,
    Kruszywo na podbudowę ubijane mechanicznie,
    Rury pod chudziakiem to moja sprawa,
    Dostawy materiałów i rozładunek ja załatwiam,
    Geodeta po mojej stronie,
    strop monolityczny żelbetowy,
    Zasypanie fundamentów urobkiem z wykopu - wykonawca,
    komin systemowy,
    bez tarasu,
    ze ścianami działowymi,
  11. Witam,
    Będę budował domek z poddaszem użytkowym, o pow. 126 m2 + 25 m2 garaż w okolicach Warszawy.
    Wykonawca za SSO życzy sobie 40 tys. W tym wykona konstrukcję budynku, izolację i ocieplenie fundamentu, podłogę na gruncie, wszystkie ściany i konstrukcję więźby dachowej.

    Czy waszym zdaniem jest to dobra cena?
    Będę wdzięczny za opinie!
    Dzięki!
  12. Witam,
    Ja ostatnio grodziłem siatką jeden bok mojej działki (54 metry). Były to słupki ocynkowane 2,33 m ustawiane co 2,5m, siatka ocynkowana 3 mm, podmurówka gotowa betonowa. Koszt zakupu materiałów to 3500 PLN i w sumie cztery dni mojej i ojca roboty.
    Pozdr
×
×
  • Utwórz nowe...