Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ZBG

Uczestnik
 • Posty

  60
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez ZBG

 1. Cytat

  Nie będę się wypowiadał na temat instalacji gazowej ,bo nie mam ale co do reszty to wybacz ale ktoś Ci głupot nagadał. Mam na myśli to co pogrubiłem.  Zawory pompy, zbiorniki wyrównawcze, filtry oraz same kotły na paliwo stałe zrobione są ze stali lub z żeliwa. Stal z miedzią zgodnie z wiedzą z chemii tworzy ogniwo, gdzie utleniana zostaje stal. Więc takie połączenie niszczy te elementy. Na ten problem natknąłem się już przy dachu, gdzie stanowczo odradzano stosowania miedzianych taśm przeciw porostom i mchom na dachach gdzie są stalowe rynny. Rynny po jakimś czasie robią się jak sito.
 2. Goście nieźle ściemniają z tą miedzią. A już do wody pitnej miedź to powinno być karane z urzędu, jako próba podtruwania. Ja swoje instalacje poprowadziłem w PEX. Całą kotłownie zrobiłem w rurach stalowych. Miedź jedynie do solarów bo tam za wysoka temperatura na plastik i można wciskach w bruzdy na ścianach w miarę łatwo. Do gazu również nie odważyłem się dać rur miedzianych tylko stal.
  Jak to wygląda można zobaczyć tu
 3. Dwa (w porywach trzy) źródła ciepła włączone są do zbiornika kombinowanego (co + wu) Galmet). Ze względu na gabaryty kotłowni ograniczona jest pojemność do 380 litrów. (Przy braku poboru wody w upały solar potrafi zagotować zbiornik w dwa dni). Kocioł węglowy w układzie otwartym łączy się przez sprzęgło Secespol ze zbiornikiem. Z uwagi na fakt iż kocioł węglowy najlepiej i najoszczędniej pracuje w okolicy swoich maksymalnych temperatur zastosowałem rury stalowe. Wytrzymują temperatury niedostępne dla rur plastikowych (co jest niezmiernie ważne przy piecach na paliwo stałe które mogą się naprawdę rozbujać i mają dużą bezwładność), są odporne przypadkowe uderzenia, przygniecenie i inne mechaniczne w odróżnieniu od wątłych rur miedzianych. (Są odważni którzy nawet gaz ciągną rurą miedzianą przez garaż !!! po domu) No i można sobie pozwolić na większe przekroje, co pozwala szybciej odebrać ciepło z pieca i wrócić do bezpiecznej temperatury. Między bajki należy włożyć informacje o korozji rur stalowych, w przypadku obiegu centralnego ogrzewania w instalacji woda nie zawiera tlenu niezbędnego dla powstawania rdzy. Pompy, grzejniki, kotły są również często stalowe więc nie ma ryzyka korozji na styku materiał szlachetny – stal. Tak naprawdę to najbardziej zagrażają rurą osady, kamień kotłowy, który musi się gdzieś wydzielić jak nie w rurach to w grzejnikach i kotłach. Dlatego stosowane są większe przekroje które gwarantują iż instalacje będą wieczne i ciche (małe przekroje to dużo większe prędkości i hałas). Sam mieszkałem w przedwojennym domu gdzie stalowe rury funkcjonują z powodzeniem po dziś dzień. Oczywiście rury stalowe są fatalnym rozwiązaniem dla wody użytkowej (pitnej i gospodarczej). Woda ta zawiera tlen, chlor i jest wciąż nowa. Nie ma szans by woda ta stała się obojętna z biegiem czasu jak to jest w instalacji grzewczej. Miedź znowu to małe przekroje (z uwagi na cenę aby nie była zbyt astronomiczna) no i łączenie głównie przez lutowanie. Sam proces lutowania nie jest tak prosty jak się wielu hydraulikom wydaje. Robią je szybko, co często wiąże się z porowatością złącza, występowaniem zimnych lutów, zanieczyszczone połączenia co z czasem wychodzi. Dlatego absolutnie nie wyobrażam sobie stosowania tego typu materiału przy gazie. Cieknącą wodę widać w postaci kałuży, gaz błędów nie wybacza. Próba szczelności będzie OK. ale już przy niskiej temperaturze wady mogą się ujawnić. Upływający czas również wady ujawnia. Oczywiście w stali jest tylko kotłownia. Instalacja co i wody użytkowej po domu jest ciągnięta PEXem, jest to dużo szybsze i tańsze ale może być stosowane kiedy temperatura jest pod kontrolą, np. po układzie mieszającym. Rury PEX są schowane w podłodze i w murach w izolacji która pozwala na pewne zmiany długości.

  DSC01446.jpg

 4. Najważniejsze w zimie pomieszczenie w domku – kotłownia. Zgodnie z bieżącymi trendami zainstalowane zostały dwa źródła ciepła. Trzecie pomijam kolektory – których udział w ogrzewaniu zimą jest pomijalny w naszej strefie klimatycznej – południowo wschodnia część Polski z klimatem kontynentalnym. Oczywiście Anglia, Francja, Niemcy mają łagodniejszy klimat, również północno zachodnia i zachodnia część Polski załapuje się na wpływy klimatu morskiego. Dlaczego dwa kotły? Kocioł gazowy, zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Ekonomicznie również nie jest tak bardzo drogie jak elektryczne lub niewiele tańsze od niego ogrzewanie olejem. Niestety nasz główny dostawca gazu, traktuje go jako kartę przetargową i używa jej głównie gdy nastają chłody. Na ten moment musi być awaryjny piec uniwersalny (drzewo, brykiet, węgiel, torf itp.). Na zdjęciu pierwszy plan kocioł DEFRO, drugi plan kocioł Vaillant. W środku przymocowane do ściany sterowanie generatorem ciągu kominowego Darco (konieczne z uwagi na niezbyt duży przekrój komina i jego niekorzystne umiejscowienie za wyższą kalenicą). Generator ma tą zaletę że łatwo się rozpala w piecu, nie ma dymu w kotłowni, działa podobnie do odkurzacza, no i nie straszna mu przyducha.

  DSC01446.jpg

 5. Roboty wykończeniowe zbliżają się do końca. Podłogi wykończone. Problemy były z Cersanitem a dokładnie z płytkami z Opoczna. Oczywista reklamacja była załatwiana 3 miesiące. Spowodowało to opóźnienia w innych pracach, które robione są po podłogach - malowanie i wykończenie zewnętrzne elektryki. Taki sposób traktowania klienta pierwszy raz mi się zdarzył. Załatwienie nawet drobnych usterek w Normstahl, Krispol można było sprawnie poprowadzić - należy się im pochwała. Wiele dobrego słyszałem też o serwisie KFA ale nie było mi dane go sprawdzać. Cersanit ma podejście jak monopolista.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 6. Małe podsumowanie zachowania się budynku wykonanego z Ytong 40 cm w lecie. Nie ma zasłon w oknach i nie są spuszczone rolety, nie działa klimatyzacja ani rekuperacja - temperatura zewnętrzna 32 stopnie. Budynek zamknięty, wykonane roboty łącznie z pierwszym malowaniem. Temperatura wewnątrz wysoka około 27 stopni, czyli tyle co w bloku z zasłoniętymi oknami przez rolety wewnętrzne (2 piętro). Czyli żadna rewelacja, liczyłem na lepszą ochronę przed upałem :/. Zobaczymy jakie efekty da przysłanianie na dzień rolet zewnętrznych.
 7. Przyszedł czas na wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Wybrałem opcję GWC rurowy firmy Rehau Awadukt thermo. Rura o średnicy DN200 długości 48m, prowadzona ze spadkami na głębokości 1,4m do głębokości ponad 2,6m. Ciekawe czy będzie to działać, czy też jest to mocno przereklamowana sprawa. Pożyjemy zobaczymy.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 8. Wracając do dachu, na którym się naciąłem. Przeglądałem ostatnio fora i trafiłem na konstrukcję, przy której mój majster od dachu pewnie by się zapłakał. Śrub nie uznawał tylko gwoździe. Potem te gwoździe nawet ekipa od wykończenia wzmocniła śrubami, nie chcąc poprawiać szpachlowania. Jak usłyszycie że gość furorę robił w Niemczech to zapytajcie czemu tam nie został, jak był taki dobry. Załączam foto dla porównania

  DSC01446.jpg

 9. Pracę wznowione, dość mroźna zima przeciągnęła budowę. Zakończono przykrycie rury kanalizacyjnej do przydomowej oczyszczalni ścieków. Założono rolety, niestety parapety zewnętrzne nie pasują wymiarami - należało to przewidzieć, ale nie zrobiłem tego. Jeszcze nie jest to popularna sprawa.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 10. Zakończono wreszcie instalacje. Również monitoring, który jest niezbędny w tych okolicach. Ekipę zdążyli okraść jeszcze w 2010. Skrzynka rozdzielcza prądu wyszła dość duża.

  Zrobione są przewody wentylacyjne pod rekuperacje. Grube te rury. Za namową wykonawcy przeniosłem centralę do garażu, ponoć mniej słychać jej pracę.

  Widok ogólny zima 2010, fundamenty tarasu. Mróz nie odpuszcza trzeba się wstrzymać z mokrymi robotami.

  Można jeszcze ocieplać poddasze użytkowe i przykręcać płyty karton-gips

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 11. Wlot powietrza do kotłowni. Długo zastanawiałem się jak wykombinować aby był odpływ kondensatu za zewnątrz a jednocześnie wlot powietrza nie zastał zasypany np przez śnieg. W końcu zrobiłem dwa wyjścia jedno do usuwania wody i ewentualnych ciał obcych w rurze ( ze spadkiem na zewnątrz poniżej poziomu posadzki) a drugi wyżej do łapania powietrza. Instalacje wodne rozdzieliłem na wodę gospodarczą ze szpica i użytkowa z wodociągu.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 12. Następnie już szybko poszły instalacje elektryczne (te podtynkowe) i wodne. Podłoga była równa teraz będzie problem z ułożeniem pierwszej warstwy styropianu 5cm (sporo przycinania). W pralni i kotłowni zrobiło się bardzo już ciasno na podłodze.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 13. Wreszcie udało się już przejść w większej części projektowanie wnętrza. Można zaczynać kanalizację i ślepą wylewkę na ziemi. Zgodnie z projektem zastosowane rury fi 150 do ziemi (grubościenne) spadek około 1,5% (ponoć za duży nie może być bo woda wyprzedza ....)

  DSC01446.jpg

 14. Stan surowy otwarty ukończony. Ostatecznie wybrałem dachówkę Roben Monza Plus miedziana. Nie jest zła pod względem równości, kolor również jednolity. Natomiast pokrycie angobą jest mniej błyszczące (miej gładkie) niż Średnia Średzka, a na to liczyłem. Po drugie jest to duża dachówka, i trudniej wyjść na średnim dachu takim jak mój na ładne obłożenie okien dachowych. Stąd cięte dachówki wokół okien dachowych i nad nimi. W sumie lepiej żeby pełna dachówka była pod oknem niż nad oknem a pod spodem cięta. Ponieważ jest to również wysoka dachówka bardzo nieładnie wyglądały czarne przestrzenie pod falą na obciętej dachówce nad oknem. Również w jednym miejscu trzeba było coś robić z ciętą dachówką z boku obok okna. Na razie zastosowane są elementy foli pod gąsiory, które wklejone są jako zakończenie obciętych miejsc. Ciekawe jak długo się to utrzyma. Kosze są zdecydowanie większe niż u sąsiadów, ale po dokształceniu w internecie wyszło że takie właśnie mają być, i jeśli będą mniejsze to śnieg będzie tam zalegał (nie mówiąc o liściach i stopniowo może przeciekać). W sumie wyszło nieźle. Trzeba będzie przygotować do zimy, no i pozostała wywiewka do kanalizacji, która ma przyjść na dniach. Dalej czas na przemyślenie instalacji. Zastanawiam się jeszcze czy nie dodać jednego okna od ulicy na piętrze, oraz o powiększeniu okna od podwórka w gabinecie. Ale o zobaczymy.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 15. Jestem na etapie wyboru dachówki. W sumie miałem wydawało się sytuację czystą. Dachówka ma być zakładkowa, glazurowana. Ale:
  1. Dostałem ciekawą propozycję na tego Creatona ceglastego (na dachówce Premion jest napisane). Bardzo ładnie wykonana, duże zamki, ale nie ma glazury w moim kolorze (cegła)
  2. Super kolor super jakość i glazura, ale tego Creatona nie już nie produkują Tera Viva
  3. Dobra cena, glazurowana Roben Monza Plus. Mają sąsiedzi od roku i sobie chwalą.

  Szkoda że widziałem tego Creatona, inaczej bym się bez wahania decydował się na Robena.

  Działka obok lasu musi mieć tą glazurę. Jeszcze myślałem o taśmie miedzianej pod kalenicą. Ale to się gryzie ze stalowymi rynnami i całą stalą na dachu.
 16. I tu się nasunęło mi pewne spostrzeżenie. Nie mogę kupić nigdzie w pobliżu więźby dachowej o której mowa wszędzie w internecie. To jest wysuszonej, struganej i impregnowanej próżniowo. Drzewo we wszystkich tartakach jest w sumie świeże, impregnacja powierzchowna przez malowanie lub zanurzanie. A o struganiu to nikt nie słyszał. No cóż pozostanie zamontować takie jakie jest, na te wcięcia w krokwiach. Trzeba będzie przykryć i przez parę miesięcy nie ocieplać aby drzewo wyschło. Suche drzewo i strugane ma więcej zalet, impregnacja wchodzi głębiej, nie ma farfocli które sprzyjają rozprzestrzenianiu pożaru. Takie drzewo oczywiście trzeba specjalnie montować, przed dużymi gwoździami nawiercać (inaczej może pękać). Można stosować siodełka przykręcane zamiast osłabiać przekrój krokwi. No i najważniejsze taki dom można szybko wykańczać, nie czekając na "technologiczne" schnięcie budynku. Ale w sumie i tak mam zaplanowaną przerwę do następnego roku.
 17. Następne zmiany jakie zastosowałem:
  1. Podwyższenie ściany kolankowej do wysokości 5 pustaków Ytong. Wraz z tym wzmocniłem trzema dodatkowymi słupkami żelbetonowymi ścianę kolankową nad salonem i kuchnią.
  2. Ponieważ większe o dwa razy działają siły na ścianę kolankową to dodałem belkę kalenicową nad domem oraz taką samą belkę kalenicową nad pomieszczeniem nad garażem.
  3. Zrezygnowałem z pokrycia karpiówką, i odchudziłem na zwykła dachówkę z zamkami, bez pełnego deskowania. Mniejsza waga dachu.
 18. Właśnie udało się rozwiązać problem ze schodami. Był to jak na razie jedyny słaby punkt tego domu. W oryginalnym projekcie schody są prawoskrętne i będą stwarzać problemy z wniesieniem czegoś większego na górę. Nie bardzo jest jak wydłużyć biegów, na zakręcie są schody wachlarzowe. Myślałem o tym by powiększyć przejście do pokoju nad garażem, będzie wówczas łatwiej manewrować., ale jest tam komin (a u mnie nawet dwa). Na szczęście Szef ekipy budowlanej wpadł na pomysł by zmienić biegi schodów. Będą co prawda lewoskrętne ale jeśli przesunąć dodatkowo drzwi od gabinetu w salonie maksymalnie w kierunku salonu, wydłużają się schody co pozwala zrobić spocznik zamiast schodów wachlarzowych + przejście na wprost do pokoju nad garażem umożliwia dużo lepsze manewrowanie dłuższymi elementami. Rozwiązanie genialne.
 19. Balkony, zbrojenie wieńca + szalunek schodów.
  Zgodnie z instrukcją producenta płyt żerańskch, układane są bezpośrednio na pustaki (bez zaprawy). Technologia przewiduje zastosowanie betonu z drobnym żwirem i bardzo dobre zawibrowanie tak, by podeszło nawet pod szpary płyty. W każdą szczelinę miedzy płytami wpuszczany jest pręt zbrojeniowy z wieńca. Z wieńca też będą wychodzić bezpośrednio pręty na słupki ściany kolankowej (nie wiem czemu niektórzy je stosują ocynkowane, ja będę stosował ocynkowane trzpienie do więźby, nie widziałem wkładania do żelbetu prętów ocynkowanych). Jedna z płyt okazała się lekko skrzywiona - gibała się podczas chodzenia. Zostanie wypoziomowana podnośnikiem hydraulicznym i zaklinowana przez zalewaniem, i wibrowaniem (zalecenia producenta). Balkon duży skróciłem o około 20cm. Wynika to z faktu iż zrezygnowałem z zewnętrznych schodów. Taki duży nie jest potrzebny a będzie przesłaniał światło na parterze. Schody tutaj pojawia się jak na razie pierwsza wada domu: zakręcają bez spocznika - będzie chyba problem z wnoszeniem dużych mebli na górę. Teraz wiem czemu zaprojektowane zostały drugie schody na zewnątrz icon_wink.gif . Problem dotyczyć będzie specyficznych czynności ale może być dotkliwy. Zastanawiam się czy nie zrobić barierki na dużym balkonie w pewnej części odkręcanej.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 20. Etap następny - strop
  Przywieźli niedawno strop z płyt żerańskich. Uznałem że takie rozwiązanie będzie tańsze od lanego lub z pustaków. Dodatkową zaletą jest fakt iż nie trzeba wylewać posadzki na parterze i będzie można na spokojnie przeciągnąć wszystkie rury: kanalizacje, powietrze do kominka, rura do GWC, odprowadzenie skroplonej wody i cholera wie co tam jeszcze. Ponadto strop taki niewiele jest głośniejszy od lanego, za to wiele cichszy od akermanów terivy itd. Łatwo też w nim robić dziury na rury i instalacje. I jest szybki w montażu. Z tego z co wiem kiedyś były problemy z zarysowaniem stropu ale teraz są inne płyty z zamkami do klinowania. Po drugie wieniec i przerwy zalewane będą betonem B20. Zresztą same płyty z uwagi na technologię mają stosowany bardzo dobry beton B30 (inaczej nie wychodzą jak potrzeba) Płyty są aż sine od sporej ilości cementu.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

 21. Po położeniu ostatniej warstwy izolacji poziomej na ścianie fundamentowej rozpoczyna się murowanie (klejenie) bloczków Ytong. W praktyce okazuje się że tak bardzo reklamowane pustaki mają sporo ukruszeń i ubytków powstałych na etapie produkcji. Widać wyraźnie podwójne pozostałości po chwytaku, no i te uszczerbione krawędzie. Za tą cenę to lekka przesada. Pustaki ze za gazobetonu Solbet Kolbuszowa nie zauważyłem by miały tyle defektów. Prosiłem ekipę by murowała tylko dobre pustaki. Mocno wyszczerbione odkładać do reklamacji. Trzeba przyznać że przedstawiciel Ytonga nie miał oporów by zgodzić się na takie rozwiązanie po zakończeniu budowy. Zobaczymy. Małe ubytki są uzupełniane pianką i zamykane szpachlą. Obejrzałem inne domy z Ytonga 40 i tam to wygląda podobnie. Na filmie reklamowym tego nie ma.

  DSC01446.jpg

  DSC01446.jpg

×
×
 • Utwórz nowe...