Skocz do zawartości

ZBG

Uczestnik
 • Posty

  60
 • Dołączył

 • Ostatnio

ZBG's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Zawory pompy, zbiorniki wyrównawcze, filtry oraz same kotły na paliwo stałe zrobione są ze stali lub z żeliwa. Stal z miedzią zgodnie z wiedzą z chemii tworzy ogniwo, gdzie utleniana zostaje stal. Więc takie połączenie niszczy te elementy. Na ten problem natknąłem się już przy dachu, gdzie stanowczo odradzano stosowania miedzianych taśm przeciw porostom i mchom na dachach gdzie są stalowe rynny. Rynny po jakimś czasie robią się jak sito.
 2. Goście nieźle ściemniają z tą miedzią. A już do wody pitnej miedź to powinno być karane z urzędu, jako próba podtruwania. Ja swoje instalacje poprowadziłem w PEX. Całą kotłownie zrobiłem w rurach stalowych. Miedź jedynie do solarów bo tam za wysoka temperatura na plastik i można wciskach w bruzdy na ścianach w miarę łatwo. Do gazu również nie odważyłem się dać rur miedzianych tylko stal. Jak to wygląda można zobaczyć tu
 3. Ja zrobiłem gaz w rurach stalowych i jestem zadowolony. Całą kotłownie również zrobiłem na rurach stalowych. Nie żrą tak zbiorników, zaworów, kotłów jak miedziane bo są również ze stali. Reszta instalacji na PEX. Więcej na Moja kotłownia
 4. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Dwa (w porywach trzy) źródła ciepła włączone są do zbiornika kombinowanego (co + wu) Galmet). Ze względu na gabaryty kotłowni ograniczona jest pojemność do 380 litrów. (Przy braku poboru wody w upały solar potrafi zagotować zbiornik w dwa dni). Kocioł węglowy w układzie otwartym łączy się przez sprzęgło Secespol ze zbiornikiem. Z uwagi na fakt iż kocioł węglowy najlepiej i najoszczędniej pracuje w okolicy swoich maksymalnych temperatur zastosowałem rury stalowe. Wytrzymują temperatury niedostępne dla rur plastikowych (co jest niezmiernie ważne przy piecach na paliwo stałe które mogą się naprawdę rozbujać i mają dużą bezwładność), są odporne przypadkowe uderzenia, przygniecenie i inne mechaniczne w odróżnieniu od wątłych rur miedzianych. (Są odważni którzy nawet gaz ciągną rurą miedzianą przez garaż !!! po domu) No i można sobie pozwolić na większe przekroje, co pozwala szybciej odebrać ciepło z pieca i wrócić do bezpiecznej temperatury. Między bajki należy włożyć informacje o korozji rur stalowych, w przypadku obiegu centralnego ogrzewania w instalacji woda nie zawiera tlenu niezbędnego dla powstawania rdzy. Pompy, grzejniki, kotły są również często stalowe więc nie ma ryzyka korozji na styku materiał szlachetny – stal. Tak naprawdę to najbardziej zagrażają rurą osady, kamień kotłowy, który musi się gdzieś wydzielić jak nie w rurach to w grzejnikach i kotłach. Dlatego stosowane są większe przekroje które gwarantują iż instalacje będą wieczne i ciche (małe przekroje to dużo większe prędkości i hałas). Sam mieszkałem w przedwojennym domu gdzie stalowe rury funkcjonują z powodzeniem po dziś dzień. Oczywiście rury stalowe są fatalnym rozwiązaniem dla wody użytkowej (pitnej i gospodarczej). Woda ta zawiera tlen, chlor i jest wciąż nowa. Nie ma szans by woda ta stała się obojętna z biegiem czasu jak to jest w instalacji grzewczej. Miedź znowu to małe przekroje (z uwagi na cenę aby nie była zbyt astronomiczna) no i łączenie głównie przez lutowanie. Sam proces lutowania nie jest tak prosty jak się wielu hydraulikom wydaje. Robią je szybko, co często wiąże się z porowatością złącza, występowaniem zimnych lutów, zanieczyszczone połączenia co z czasem wychodzi. Dlatego absolutnie nie wyobrażam sobie stosowania tego typu materiału przy gazie. Cieknącą wodę widać w postaci kałuży, gaz błędów nie wybacza. Próba szczelności będzie OK. ale już przy niskiej temperaturze wady mogą się ujawnić. Upływający czas również wady ujawnia. Oczywiście w stali jest tylko kotłownia. Instalacja co i wody użytkowej po domu jest ciągnięta PEXem, jest to dużo szybsze i tańsze ale może być stosowane kiedy temperatura jest pod kontrolą, np. po układzie mieszającym. Rury PEX są schowane w podłodze i w murach w izolacji która pozwala na pewne zmiany długości.
 5. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Najważniejsze w zimie pomieszczenie w domku – kotłownia. Zgodnie z bieżącymi trendami zainstalowane zostały dwa źródła ciepła. Trzecie pomijam kolektory – których udział w ogrzewaniu zimą jest pomijalny w naszej strefie klimatycznej – południowo wschodnia część Polski z klimatem kontynentalnym. Oczywiście Anglia, Francja, Niemcy mają łagodniejszy klimat, również północno zachodnia i zachodnia część Polski załapuje się na wpływy klimatu morskiego. Dlaczego dwa kotły? Kocioł gazowy, zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Ekonomicznie również nie jest tak bardzo drogie jak elektryczne lub niewiele tańsze od niego ogrzewanie olejem. Niestety nasz główny dostawca gazu, traktuje go jako kartę przetargową i używa jej głównie gdy nastają chłody. Na ten moment musi być awaryjny piec uniwersalny (drzewo, brykiet, węgiel, torf itp.). Na zdjęciu pierwszy plan kocioł DEFRO, drugi plan kocioł Vaillant. W środku przymocowane do ściany sterowanie generatorem ciągu kominowego Darco (konieczne z uwagi na niezbyt duży przekrój komina i jego niekorzystne umiejscowienie za wyższą kalenicą). Generator ma tą zaletę że łatwo się rozpala w piecu, nie ma dymu w kotłowni, działa podobnie do odkurzacza, no i nie straszna mu przyducha.
 6. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Roboty wykończeniowe zbliżają się do końca. Podłogi wykończone. Problemy były z Cersanitem a dokładnie z płytkami z Opoczna. Oczywista reklamacja była załatwiana 3 miesiące. Spowodowało to opóźnienia w innych pracach, które robione są po podłogach - malowanie i wykończenie zewnętrzne elektryki. Taki sposób traktowania klienta pierwszy raz mi się zdarzył. Załatwienie nawet drobnych usterek w Normstahl, Krispol można było sprawnie poprowadzić - należy się im pochwała. Wiele dobrego słyszałem też o serwisie KFA ale nie było mi dane go sprawdzać. Cersanit ma podejście jak monopolista.
 7. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Małe podsumowanie zachowania się budynku wykonanego z Ytong 40 cm w lecie. Nie ma zasłon w oknach i nie są spuszczone rolety, nie działa klimatyzacja ani rekuperacja - temperatura zewnętrzna 32 stopnie. Budynek zamknięty, wykonane roboty łącznie z pierwszym malowaniem. Temperatura wewnątrz wysoka około 27 stopni, czyli tyle co w bloku z zasłoniętymi oknami przez rolety wewnętrzne (2 piętro). Czyli żadna rewelacja, liczyłem na lepszą ochronę przed upałem :/. Zobaczymy jakie efekty da przysłanianie na dzień rolet zewnętrznych.
 8. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Przyszedł czas na wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Wybrałem opcję GWC rurowy firmy Rehau Awadukt thermo. Rura o średnicy DN200 długości 48m, prowadzona ze spadkami na głębokości 1,4m do głębokości ponad 2,6m. Ciekawe czy będzie to działać, czy też jest to mocno przereklamowana sprawa. Pożyjemy zobaczymy.
 9. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Wracając do dachu, na którym się naciąłem. Przeglądałem ostatnio fora i trafiłem na konstrukcję, przy której mój majster od dachu pewnie by się zapłakał. Śrub nie uznawał tylko gwoździe. Potem te gwoździe nawet ekipa od wykończenia wzmocniła śrubami, nie chcąc poprawiać szpachlowania. Jak usłyszycie że gość furorę robił w Niemczech to zapytajcie czemu tam nie został, jak był taki dobry. Załączam foto dla porównania
 10. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Pracę wznowione, dość mroźna zima przeciągnęła budowę. Zakończono przykrycie rury kanalizacyjnej do przydomowej oczyszczalni ścieków. Założono rolety, niestety parapety zewnętrzne nie pasują wymiarami - należało to przewidzieć, ale nie zrobiłem tego. Jeszcze nie jest to popularna sprawa.
 11. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Zakończono wreszcie instalacje. Również monitoring, który jest niezbędny w tych okolicach. Ekipę zdążyli okraść jeszcze w 2010. Skrzynka rozdzielcza prądu wyszła dość duża. Zrobione są przewody wentylacyjne pod rekuperacje. Grube te rury. Za namową wykonawcy przeniosłem centralę do garażu, ponoć mniej słychać jej pracę. Widok ogólny zima 2010, fundamenty tarasu. Mróz nie odpuszcza trzeba się wstrzymać z mokrymi robotami. Można jeszcze ocieplać poddasze użytkowe i przykręcać płyty karton-gips
 12. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Wlot powietrza do kotłowni. Długo zastanawiałem się jak wykombinować aby był odpływ kondensatu za zewnątrz a jednocześnie wlot powietrza nie zastał zasypany np przez śnieg. W końcu zrobiłem dwa wyjścia jedno do usuwania wody i ewentualnych ciał obcych w rurze ( ze spadkiem na zewnątrz poniżej poziomu posadzki) a drugi wyżej do łapania powietrza. Instalacje wodne rozdzieliłem na wodę gospodarczą ze szpica i użytkowa z wodociągu.
 13. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Następnie już szybko poszły instalacje elektryczne (te podtynkowe) i wodne. Podłoga była równa teraz będzie problem z ułożeniem pierwszej warstwy styropianu 5cm (sporo przycinania). W pralni i kotłowni zrobiło się bardzo już ciasno na podłodze.
 14. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Wreszcie udało się już przejść w większej części projektowanie wnętrza. Można zaczynać kanalizację i ślepą wylewkę na ziemi. Zgodnie z projektem zastosowane rury fi 150 do ziemi (grubościenne) spadek około 1,5% (ponoć za duży nie może być bo woda wyprzedza ....)
 15. ZBG

  LK&344 / LK Projekt

  Zdjęcia z realizacji projektu LK&344 z pracowni LK Projekt
×
×
 • Utwórz nowe...