Skocz do zawartości

LUCas

Uczestnik
  • Posty

    51
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez LUCas

  1. Cytat

    Przy wentylacji wyciągowo nadmuchowej zdecydowanie nie ma potrzeby czyścić kanałów. Nie występuje tu zjawisko cofki "zagrzybionego " powietrza z kanałów mokrych. kanały nawiewowe z natury są czyste. Badano kanały op 15 latach eksploatacji. Potrzeba taka jest przy wentylacji naturalnej - tam cofka jest dość powszechna - a nie znam nikogo kto by to robił.



    słuszna uwaga, w domach są kanały wentylacyjne liczące po kilkadziesiąt lat i nikt ich nie czyści icon_smile.gif
  2. włączę się w dyskusję bo mnie coś zaniepokoiło, konkretnie o ile dobrze rozumiem kominek z otwarta komora spalania + wentylacja mechaniczna. Czy w normach nie jest określone, że w przypadku stosowania wentylacji mechanicznej nie wolno stosować otwartych źródeł ognia takich jak kominki czy piecyki gazowe centralnego? :> poprawcie mnie jeśli się mylę, lub jeśli nie zrozumiałem tematu icon_smile.gif
  3. Cytat

    Też uważam, że lepiej włączyć okap do WM bezpośrednio niż przez inna kratkę w kuchni.


    jeśli włączysz okap w instalację WM to jak sobie poradzisz z cofkami w kanałach które odbierają zużyte powietrze? Jeśli rekuperator będzie daleko od okapu wówczas opory na kanałach mogą spowodować cofkę w niektórych częściach instalacji i zamiast odbierać powietrze z pomieszczenia to będzie je tłoczyć tam łącznie z kuchennymi zapachami. Potrafisz wyliczyć opory instalacji i zrobić taką, by nie występowały takie cofki?

    Cytat

    ha ha nawet nie wiesz jak nieszczelny dom masz!!! Każde okno ze skrzydłami (chyba że masz same witryny) ma współczynnik infiltracji powietrza, jest zatem z definicji nieszczelne. Drzwi szczelne? pochwal sie jak masz rozwiązany próg, przylgi.


    nowoczesne okna mają współczynnik infiltracji około 0,3 - 0,1 czyli aby doprowadzić 20m^3/h powietrza przez okna to długość szczelin musiała by być od ponad 120 do około hmmm, ponad 400m (przy 0,1), masz aż tyle okien w domu? Jak się ma to przykładowe 20m^3 które przejdzie tymi szczelinami o łącznej długości policzmy średnio 300m, do wydajności okapu rzędu 300-500m^3/h?
    Mówisz tak, jak byś mieszkał w domu w którym nawet przy zamkniętych oknach masz przeciągi, trochę nie te czasy. Ja przedstawiam podejście przy prawidłowo założonych drzwiach i oknach, a nie przy stolarce z lat 70-80.
    Mała ciekawostka, dla zwykłego budynku z wentylacją mechaniczną w badaniu ciśnieniowym powinna być maksymalnie 1,5 wymian powietrza na godzinę (przy różnicy ciśnień 50Pa), a dla pasywnego 0,6. Jednak przy normalnym użytkowaniu nie występują tak duże różnice ciśnień.
  4. Cytat

    LUCAS możesz przyjąć, że pozbycie sie 1m3 powietrza powoduje zmianę ciśnienia o 1Pa. I to pod warunkiem, że masz dom tak, szczelny, że nic ci nie napłynie (drzwiami, oknami, dachem, kominami itd). Dasz za to głowę?


    okap 500 m^3/h daje 8,3 m^3/min to nie jest tak mało, aby w domu o kubaturze np. poniżej 500m^3 nie wpływało na wentylację, tym bardziej, że gotuje się nie kilka minut, ale kilkadziesiąt.
    Wymienione w nawiasie części domu to mały niewypał, kominy w domach z wentylacją mechaniczną nie są połączone bezpośrednio z pomieszczeniami, w kominkach i piecach gazowych stosuje się komory spalania zamknięte, gdzie powietrze doprowadzane jest z zewnątrz, a kominów do wentylacji grawitacyjnej nie ma, okna, drzwi również są bardzo szczelne, moda na oszczędzanie powoduje uszczelnianie domów.
  5. http://www.lawendajuchnowiec.mojabudowa.pl/?page=1 już po raz któryś z rzędu trafiam na bloga, gdzie jest okap do rekuperatora podłączony.

    To jak, ustalamy, że najbardziej optymalnym prawidłowym rozwiązaniem jest okap, który po oczyszczeniu powietrza wyrzuca je z powrotem do pomieszczenia?

    podłączenie okapu czy pod osobny kanał wentylacyjny, czy pod rekuperator może wywołać poważne zaburzenia w przepływie powietrza poprzez system wentylacyjny. Należałoby obliczyć, jak może wpłynąć podłączenie takiego okapu do rekuperatora (czy nie spowodowało by wyrzutu części powietrza w innych pomieszczeniach np. w łazience), oraz jak wpłynęła by na wentylację stworzenie podciśnienia w szczelnym budynku gdyby okap podłączony był do osobnego kanału. Ktoś wie moze jak się to liczy?icon_biggrin.gif ja z całkami się pożegnałem dawno, a z mechaniki płynów wiele tez już nie pamiętam icon_biggrin.gif
  6. Ciekawe jak to rozwiązane jest w domach pasywnych, może zamiast okapu podłączonego do systemu wentylacyjnego powinno się stosować zwykły okap z filtrem, który oddzieli tłuszcz i wyrzuci powietrze do pomieszczenia.

    Redakcja i janekluki piszecie, że osobnymi kanałami należy wyprowadzić okap, ale z teoretycznego punktu widzenia sam okap ma od 400 do nawet ponad 800m^3/h co oznaczało by stworzenie w domu podciśnienia, bo przecież rekuperator w średnim domu dostarcza 300-400m^3/h i tyle samo odprowadza.
  7. na forach budowlanych można spotkać osoby, które mają wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, osobiście kontaktowałem się z kilkoma osobami i wszyscy sobie chwalili to rozwiązanie. Myślę, że wentylacja taka to nie tylko kwestia późniejszych oszczędności, ale i komfortu w pomieszczeniach, do którego dostarczane jest świeże ogrzane powietrze. Wymuszona wentylacja pozwala nam na dobre wentylowanie pomieszczeń, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, znakomicie nadaje się do obecnie zakładanych szczelnych plastikowych okien.
  8. Cytat

    mino ze na ogrzewanie wydamy mniej to na prace wszelkich urzadzen niestety wiecej i tu nalezy sie zastanowic co chcemy osiągnąc ,


    to nie wszelkie urządzenia tylko wentylacja mechaniczna, to jedno urządzenie i jakoś np. w Niemczech buduje się tak już od kilkunastu lat, nikt nie ma problemów z domami i płacą naprawdę kilak razy mniej za ogrzewanie, pomimo teko, że muszą wydawać pieniądze na działanie rekuperatora to nie podwyższa to ostatecznych kosztów, teraz dobre rekuperatory ciągną po 17W na pierwszym biegu, to nie jest dużo zważywszy na to iż tv lub dvd na czuwaniu potrafią brać po 7-12W.

    P.S.
    nie mówię o docieplaniu starych budynków, tylko o nowych budynkach, piszesz, że dla Ciebie śmieszne jest ocieplanie warstwą 15cm styropianu muru 24 cm, ale to przecież nie o to chodzi, wystarczy wymienić okna na plastiki i drzwi na jakieś dobre no i w domu jest 0 obiegu powietrza. Dlatego nie ważne jest tak bardzo ile cm styropianu wlepimy na ściany, ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Bez prawidłowej wentylacji pomieszczeń nawet nieocieplony dom może być nieprzyjemny i zagrzybiały i zakładając prawidłową wentylacje pomieszczeń nie ma sensu mówić o przeizolowaniu domu, a jedynie o ekonomicznych aspektach ocieplania. Możesz pisać co chcesz, ale przez ściany wychodzi maksymalnie do 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z domu, z tego powodu Twoja teza o zapewnianie ściana jak największej paroprzepuszczalności kosztem izolacji jest nieuzasadnione, dowodem są budynki budowane od kilkunastu lat na zachodzie, ocieplane nawet 30cm warstwą styropianu, w których nie występują żadne problemy, ani niedogodności.
  9. Cytat

    mozna przesadzic i to łatwo i klimat w takim domu bez urzadzen dodatkowych takich jak klima ,wentylacja nie da sie przezyc ,a co do temp latem to fakt ze bedzie trzeba dogrzewac w jakies chłodniejsze i mało słoneczne dni ,ale nie dajmy sie zwariowac 10-15cm styropianu na sciany ,około 30 na stropy wełny trwardej i normalne zycie a nie jak akwarium


    nie można przesadzić, jeśli jest odpowiednia wentylacja, a najlepiej jeśli jest wentylacja mechaniczna to dom może być szczelny. Znam ludzi, którzy mają porządnie ocieplone domy i płacą 2-4 razy mniej za ogrzewanie i wcale nie czują się jak w akwarium. To jest przecież normalny dom, tyle, że dużo tańszy w ogrzewaniu, poza tym słowa janekluki to jest takie stereotypowe myślenie osób, które nie mają pojęcia o nowoczesnym budownictwie.
  10. Cytat

    Trochę dziwne masz te proporcje izolacji. Czy chcesz w końcu mieć dom energooszczędny, czy tylko lekko przekroczyć normowe minimum? Przez podłogę na gruncie masz mniejsze straty niż przez ściany, to może już konsekwentnie 20 cm izolacji ścian?



    To dużo zależy od materiału użytego do budowy ściany, prosty przykład:
    ściany
    Ytong klasa PP2 365mm U=0,29
    +
    styropian TERMO ORGANIKA GOLD-śCIANA 100mm U=0,38
    =
    szerokość ściany 465mm i R=6,08 czyli U=0,16


    plan ogrzania domu bardzo fajny, tylko kominek z płaszczem to pieniądze w błoto bo skoro nie będziesz często palił to po co on? Rekuperator odzyska ciepło powietrza wokół kominka i rozprowadzi po całym domu. Możesz zrobić jakieś miejsca w domu pod przyszłą instalację solarną, którą mógłbyś kiedyś zainstalować (miejsce na rury) i np. zakupić bojler z dodatkową wężownicą pod solarke icon_wink.gif
  11. lukikrakow, nie jestem wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, ale z tego co czytam w artykułach i po forach (od ludzi budujących) to duża cześć osób mając wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła umieszcza po prostu przy kominku jeden z kanałów wentylacyjnych, który zabiera z nad kominka ciepłe powietrze, ciepło to jest oddawane na wymienniku i wraca wraz ze świeżym powietrzem do każdego pomieszczenia. Dlatego nie stosuje się dodatkowo DGP, są to po prostu niepotrzebne dodatkowe koszty. A z tego co mi wiadomo w większości instalacji z kominkiem wodnym ciepło z kominka nie tylko jest przekazywane na kaloryfery, ale i na bojler od ciepłej wody użytecznej. Tutaj już jest kwestia budowy tej instalacji, schematy można poszukać na stronach firm oferujących te systemy.

    pepe666, pamiętaj, że można zrobić wszystko, można pomieszać kominek z płaszczem wodnym z solarką i to jeszcze np. z rekuperatorem i piecem gazowym kondensacyjnym, ale powiedz, czy chodzi o to by wydać tyle pieniędzy ? za ile by się to zwróciło ? Osobiście myślę, że jeżeli dom jest nowy, dobrze ocieplony (czyli bez podpiwniczenia, fundament obłożony styropianem, opór cieplny ścian na poziomie hmm 3-4, dobrze ocieplone poddasze, okna o U poniżej 1,2) to bez problemu możesz zastosować ogrzewanie podłogowe (niektórzy twierdzą, że koszty budowy takiego ogrzewania są porównywalne ze zwykłym), ogrzewanie to było by zasilane z pieca kondensacyjnego gazowego (dzięki dobrej izolacji termicznej w domu nie powinno być zużywane dużo gazu), dodatkowym źródłem ciepła będzie kominek, który pozwoli zminimalizować rachunki. Montując wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, czyli z rekuperatorem zyskujemy prawidłową wentylację każdego pomieszczenia, czyli mamy w każdym pomieszczeniu zapewnione świeże ciepłe powietrze. Należy pamiętać, że przy wentylacji mechanicznej nie powinno być w domu otwartych dużych źródeł ognia, dlatego powinno stosować się piec z zamknięta komorą spalania, kominek również powinien mieć zamknięta komorę spalania, dzięki temu odpada nam niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla w domu. Jeśli dom jest w trakcie budowy to możemy nie budować kominów wentylacyjnych, dzięki temu oszczędzamy na kosztach ich budowy, nie musimy również budować komina z kotłowni, gdyż w piecach gazowych mniejszej mocy spaliny możemy wyprowadzić przez ścianę z zachowaniem oczywiście norm wystarczająca odległosc od okien i drzwi).
  12. A ja uważam, że jest możliwe wybudowanie takiego domu 160 tys. oczywiście bez wykończenia, ale z położonymi instalacjami.
    1. dom parterowy wymaga mniejszych fundamentów, wystarczy postawić ściany i założyć dach, odpadają koszty wylewania i zbrojenia stropu, wyższego komina itd itp.
    2. ceny materiałów i usług spadły
    3. dużą część prac na budowie można wykonać samemu, np. ławy, fundament, budowa ścian (o ile ma się o tym pojęcie)

    Jeśli tylko wybierze się projekt domu parterowego, o nie skomplikowanej bryle, nie skomplikowanym dachu to można zmieścić się w tych kosztach. Proponuje przejrzeć blogi budowlane typu www.mojabudowa.pl i popytać kilku ludzi budujących domy takiej wielkości ile oni płacili za budowę.
  13. najekonomiczniej było by ogrzać podłogówką, ogrzewanie piecem kondensacyjnym gazowym. Kominek ok, ale bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzania ciepła, to dodatkowe niepotrzebne koszty, tak samo jak system solarny, można by zainwestować w rekuperator, z 12 tys pewnie by kosztował dla takiego domu, a daje dużo dodatkowych korzyści, rozprowadzi ciepło z kominka po domu, zapewni świeże, czyste (przefiltrowane) powietrze w każdym pomieszczeniu, ograniczy znaczenie straty ciepła w zimie.
  14. Cytat

    Ja mam zamiar trochę wspomóc sie ogniwami fotowoltaicznymi
    zawsze trochę można zaoszczędzić zwłaszcza przy dzisiejszych cenach prądu
    robie w swoim domu całe oświetlenie na diodach powerled zasilanych ze słoneczka i chyba reku też z tego pociągnę,
    będę miał panel o mocy 170W



    O ile Ci uciągnie jeszcze rekuperator to rozwiązanie, w sumie jak weźmiesz jeden z tych, które na 1 biegu ciągną 17W to by było ok icon_wink.gif Masz jakąś automatykę, która w razie niskiego stanu naładowania akumulatorów przełączała by na zasilanie z sieci energetycznej ?
  15. zastosuj wentylator na prąd stały, są dużo oszczędniejsze, a wydatek chyba 400-460 m^3/h. Podobno te giętkie kanały są do bani, podczas czyszczenia z biegiem czasu można je uszkodzić, chyba najlepsze były by plastikowe icon_wink.gif
  16. o, to jest to, bardzo fajna strona icon_smile.gif
    Gazeta powinna zabrać się do roboty, taki fundament jest nadal mało popularny, a reklamowanie tylko jednej firmy może ma pozytywny skutek w postaci większych wpływów reklamowych, ale przecież mamy wolny rynek. Powinien powstać artykuł ze zdjęciami z budowy gdzie pokazane są krok po kroku etapy tworzenia takiego fundamentu z parametrami technicznymi czyli jakie zbrojenie, jaka podsypka, jaki styropian - tak aby każdy mógł sam wybudować taki fundament. W końcu jest to gazeta o budowie domu. Wszystkich denerwuje w gazecie powtarzanie ciągle tych samych tematów, które praktycznie nic nowego nie wnoszą, może trochę powiewu świeżości ? Temat takiego fundamentu był by chyba dobry.
  17. Witam, chciałem zapytać o opinię odnośnie fundamentu płytowego odizolowanego od gruntu polistyrenem ekstrudowanym lub styropianem. Czy ktoś może budował taki fundament ? na co należy uważać podczas budowy ? jakie są grubości poszczególnych warstw, jakie jest zbrojenie płyty? proszę o wypowiedź osób, które mają jakieś doświadczenie w tym lub mają dom tak posadowiony.
  18. a zna ktoś może jeszcze inny system sterowania ogrzewaniem pomieszczeń prócz tego, który podałem w linku ?icon_smile.gif
    Te systemy inteligentnego domu robione przez firmy są strasznie drogie, nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale jeśli ktos znał by się trochę na programowaniu to mógłby sam taki zrobić dużo taniej icon_smile.gif
  19. Cytat

    Poszukuję porady.
    Chcę zamontować kominek z plaszczem wodnym żeby: ogrzewal cieplym powietrzem w zimie domek i ogrzewal wodę użytkową. Jak do takiej instalacji podlączyć ogrzewanie wody elektryczne żeby latem nie palić w kominku a mieć cieplą wodę. chcialbym do takiej instalacji zamontować zbiornik na cieplą wodę 200 l. Czy da się do takiego zbiornika wstawić grzakę elektryczną a może są jakieś inne rozwiązania?? Gazu nie chcę mieć więc rozwiązanie gazowe odpada.



    Są dostępne bojlery z wężownicą i grzałką elektryczną. Gdy palisz w kominku ciepło z połączasz wodnego będzie oddawane do bojlera poprzez wężownice, gdy nie palisz to wodę automatycznie ogrzewa grzałka elektryczna. Możesz mieć np. też drugą wężownicę, która oddawała by ciepło np. z solarki, którą mógłbyś w przyszłości zamontować. Moim zdaniem taniej było by ogrzewać gazem niż elektrycznie.
  20. są instalacje takie które wstępnie filtrują wodę i można ją wykorzystać potem do spłukiwania wc. Zapraszam na adres http://szarawoda.pl/, niestety nie ma tam ceny, kiedyś pisałem zapytanie na maila ile takie coś kosztuje i mi wysłali cenę, ale nie pamiętam, w każdym razie wyliczyłem że dla 4 osobowej rodziny bez kosztów filtrów i prądu będzie się to zwracać do kilkunastu lat icon_smile.gif
    Myślę, że ekonomiczniej było by kupić zbiornik taki 1000litrowy, wkopać w ziemie, jakiś filtr na liście założyć na wlocie i zbierać całą deszczówkę, którą można by użyć do podlewania ogrodu.
×
×
  • Utwórz nowe...