Skocz do zawartości

go_lab

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez go_lab

  1. garaż blaszany ma, jak wiadomo, bramę, a boczne jej ściany stężone są progiem - jak nie będzie tam twardej płyty, to wjeżdzający samochód po czasie powygina i wgniecie próg w ziemię.
    Wogóle ten element strasznie we wszystkim przeszkadza i kosiarką mi sie trudno doń wjeżdza (mówie o gotowym, kupionym garażu).

    Jeśli chodzi o deformację pod wpływem mrozu, to skurcz termiczny jest znikomy, a to, co należy uwzględnić to wysadzenie fundamentu (inna bajka) - po prostu fundament musi być odpowiednio głęboko posadowiony, poniżej poziomu przemarania gruntu, wtedy nie będzie go wysadzać, bo nie będzie miało co go wysadzić.

    Jak garasz kupujesz, to zwróc uwagę, gdzie w środku są słupy, i pod nimi zrób nawet małe fundamenty (odpowiednio głęboko).
    Płyta wydaje się praktyczniejsza, no ale to ty wiesz lepiej czego ci potrzeba.
    Napisz więcej szczegółów, to uzyskasz bardziej szczegółowe informacje.
  2. O jakim materiale pan mówi, odnośnie tych 4%?

    Ponadto nie rozumiem, po co zwykłemu budowniczemu domku jednorodzinnego zaawansowany program liczący wilgotność, no i oczywiście geometrię ścian, bryłę budynku i miejsca, w których izolacja została położona (no bo jaki ma sens obliczanie wiglotności, skoro mostek cieplny może zabrać 2 razy więcej ciepła?)

    A sens takich programików jest taki, żeby można było mniej-więcej połapać się, co może być lepsze, a jaki rodzaj izolacji może być gorszy i o jakich rzędach wielkości jest mowa.
  3. Domy jednorodzinne są na tyle do siebie podobne, że projektując je mamy do czynienia z jedną filozofią myślenia - są ściany, są stropy, są normalne fundamenty.

    Sposób projektowania hali fabrycznej, czy chociażby bloku z elementów prefabrykowanych czy bloku słupowo-płytowego to natomiast inne (o wiele ciekawsze) bajki, w których problemy do rozwiązania są odmienne od tych spotykanych w tradycyjnym budownictwie.

    Niemniej rozumiem, że zwykły domek to trudne i skomplikowane przedsięwzięcie. Należy uwzględnić ogrom czynników i przeanalizować wiele konstrukcyjnych rozwiązań, od fundamentów i posadowienia, po wentylacje dachu, ogrzewanie, doprowadzenie wody i gazu, prądu... ale chyba zgodzi się pan ze mną, że w dużym budynku problemów do rozwiązania jest więcej. Po przekroczeniu pewnych wymiarów dochodzą problemy innej natury i tak dalej.

    Budownictwo tradycyjne (i tradycyjne-unowocześnione) to typowe rozwiązania i nie może się pan ze mną nie zgodzić, bo tak jest.


    Chyba nie zrozumieliśmy się, ja mówię:
    "Wszyscy Chińczycy są bardzo podobni"
    pan natomiast:
    "Ale różnią się szczegółami"
  4. Cytat

    Mam poważne wątpliwości czy Ty w ogóle budujesz jakiś dom - skoro twierdzisz, że architekt nie zna się jak posadowić dom - największa bzdura jaką przeczytałem na tym forum!



    Architekt zna się tylko na tym, jak zabajerować inwestora ładnymi obrazkami.
    Badaniem gruntu zajmuje się geotechnik, a projektowaniem fundamentów projektant (nie mylić z architektem! Projektant odwala całą czarną robotę za architekta)

    A typowy domek - to typowy domek, czyli wszystkie w okolicy.
    Coś nietypowego, to większy budynek, hala, fabryka, blok... wtedy bez badań gruntowych się nie obejdzie.
  5. Cytat

    jak wykonać zbrojenie stropu żelbetowego o wymiarach 7m*7m bez podpór wewnętrznych???



    Przy takiej rozpiętości nie radziłbym działać na własną rękę. Jest to do zrobienia, nie jest to nic trudnego... ale z projektem.
    Pytanie jest zbyt ogólne.
    Odpowiedź na to pytanie kosztuje nieco pieniędzy dla projektanta icon_wink.gif

    Cytat

    nie wyobrażam sobie, żeby ktoś kto nie potrafi odczytać rysunku technicznego zabierał się za wykonywanie stropu żelbetowego, cała ta dyskusja jest więc jałowa, proponuję zlecić to zadanie fachowcom i nie czytać tego całego bełkotu



    Pokaż konkretny rysunek, a dostaniesz konkretną odpowiedź.

    chyba że jacek24 rozwiał wątpliwości (dlaczego uważasz, że twojemu nauczycielowi rysunek ten by się nie spodobał? jest w nim wszystko)

    Tak się składa, że jako student budownictwa żelbetu mam tyle, że żaden kloc nie jest mi straszny icon_wink.gif, może pomogę.

    [ Dodano: 2006-05-31, 13:25 ]
    A od czego zależy ugięcie żelbetowego elementu?

    Żelbet nie jest materiałem liniowo-sprężystym, na dodatek składa się w zasadzie z dwóch materiałów.
    Dlatego do szacowania ugięcia stosuje się wzory empiryczne.
    A jakie czynniki uwzględnia się w tych wzorach?

    - schemat statyczny (co jest wokoło elementu)
    - maksymalny moment zginający
    - sztywność przekroju
    - rozpiętość stropu

    Przy czym sztywność zależy od:
    - Modułu sprężystości betonu ("sztywności" materiału - on zależny jest od wykonania betonu)
    - Momentu bezwładności (czyli od grubości i kształtu płyty, a także od tego, gdzie w środku umieszczono zbrojenie)
    - połączenia prętów z betonem (czy żebrowane, jak zakładane..)
    - zapasu nośności
    - zarysowania
    - jaka część obciążenia jest długotrwała (możliwe wpływy reologiczne - pełzanie) a jaka krótkotrwała
  6. Po pierwsze należy pamiętać, że dwie ściany 12tki to nie to samo co 24ka (przekroje są bardziej smukłe, przez co łatwiej dwie ściany się wybaczają niż jedna), no ale w małym budynku nie ma to (istotnego) znaczenia.

    Wełna wewnątrz na pewno dobrze będzie chronić przed dźwiękami uderzeniowymi (choć istnieją na rynku styropiany (miękkie) które izolują podobnie, a są magą być cieńsze (2-3 cm wystarczy). Lecz aby dźwięk nie był przenoszony przez sztywne elementy należy zwrócić uwagę, że będzie on przenoszony górą, tj. wieńcem nad i pod izolowaną ścianą - rozwiązaniem jest również odgrodzenie tej części, niemniej w takim wypadku nie jest to już możliwe, więc dźwięk będzie przenoszony tak czy siak.
    Dźwięki powietrzne natomiast zależą już raczej od grubosci ściany (a prawa fizyki mówią, że czym ściana ma mniejszą masę, tym lepiej chłonie dźwięk).
    Jak już pragniemy się tak bardzo odizolować, to może warto pomyśleć o położeniu jako pierwszej warstwy na stropie wspomnianego styropianu (twardego, a wyższe warstwy nie mogą się stykać bezpośrednio ze ścianą, najlepiej przy ścianach rónież poprowadzić listwę ze styropianu), będzie nas to chronić przed dźwiękami uderzeniowymi na podłodze, które nie będą się rozchodzić dalej, na sąsiednie pomieszczenia.


    Pozatym witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum, jestem studentem budownictwa, myślę, że od czasu do czasu będe na waszym forum konfrontował moją wiedzę teoretyczną z waszą praktyką ^_^
×
×
  • Utwórz nowe...