Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Sławek44

Uczestnik
 • Posty

  14
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Sławek44

 • Ranga
  Początkujący
 1. Pewnie że prościej ale jednak lepiej jak kafle ciepłe są a nie takie sobie. Program zmieniony na 1 godz. grzania- 1 postoju, zobaczymy jak to się sprawdzi.
 2. No więc w czwartek po południu był serwisant, przeczyścił kocioł, przeczyścił filtry na rurach c.o. histerezy kotła o której pisałem wcześniej nie można w tym kotle zmienić. Filtry były trochę brudne ale nie na tyle by powodowały słaby przepływ i taktowanie kotła. W tym temacie nic się nie zmieniło. W czwartek wieczorem podłączyłem sterownik bezpośrednio pod kocioł na zasadzie on/off. W takim podłączeniu kocioł sterowany impulsem ze sterownika włącza się i wyłącza ale: z racji że w domu jest ciepło, kocioł więcej stoi niż pracuje, a jak już pracuje, to też nie cały czas/choć byłem pewny że tak właśnie będzie skoro sterownik dał mu on/ a tylko do osiągnięcia temperatury na piecu o 8* więcej od zadanej , czyli jak mam ustawioną temperaturę na kotle 44* to sobie grzeje powoli do 52* i wyłącza palnik, pompa w kotle dalej chodzi aż temperatura powoli spadnie do 34*, wtedy załączy się ponownie jeżeli sterownik jest na on. Dziwne jest to że histereza w dół jest 8* a w górę 10. Przez to że kocioł w rzeczywistości więcej stoi niż chodzi w pierwszej dobie pracy kocioł zjadł tylko niewiele ponad 4m3 gazu przy temperaturze w domu 23,5*. Generalnie dyskomfortu cieplnego w domu nie czuć poza temperaturą podłogi, na gołych stopach czuć jak kocioł ma przestój kilka godzin. Co jeszcze mogę zrobić i na pewno zrobię to to aby włączanie i wyłączanie kotła były regularne czyli zaprogramować dobę na termostacie np. 1 godzina grzania- 1,2 lub trzy godziny przerwy,tak by podłoga nie straciła swojej temperatury.
 3. Ta listwa akurat jest do sterowania ale termostatami przewodowymi, dla naszych termostatów RTH jest listwa 8 PRO RTH a ta już tania nie jest. Zobaczymy co serwisant zdziała.
 4. Dzięki bardzo, już mam jakieś pojęcie jak to działa na wymuszeniu na kotle stop/start. Jutro po południu mam serwisanta umówionego do pierwszego przeglądu, jak nic nie zaradzi podłączam kocioł pod odbiornik i zobaczymy. Zdam relację tutaj jak to się u mnie sprawdzi.
 5. Jak to masz poustawiane? Wiem tylko że masz termostat pokojowy podpięty pod kocioł. Na jakich temperaturach pracuje? Masz też pompę pomocniczą również podpiętą pod odbiornik? I najważniejsze jak często się kocioł załącza i na ile?
 6. Na to że kocioł jest przewymiarowany nie miałem wpływu bo instalację grzewczą kupiłem razem z domem. Pewnie gdybym miał choć trochę pojęcia o kotłach gazowych to bym się dopytał przed montażem jak się ma moc kotła do domu ale dla mnie wtedy kocioł to kocioł i tyle. Teraz jest jak jest i trzeba kombinować. Następnym testem będzie podpięcie odbiornika on/off pod kocioł i zobaczymy jak się będzie zachowywał i jakie z tego będą temperatury w domu.
 7. Wszystko ok, jest sprzęgło, za sprzęgłem zawór 3D i dwie pompy, jedna do podłogówki, druga do trzech małych grzejników. Przy założonych i działających siłownikach na rozdzielaczu podłogówki typu on/off nie było dyskomfortu cieplnego bo histereza sterownika to 0,2. Niestety po odłączeniu sterowania czyli rozdzielacz otwarty non stop, problem taktowania pozostał.
 8. Czy ktoś na forum, użytkownicy bądź eksperci viessman-a może napisać coś na temat histerezy pracy kotła? Czy da się modyfikować ustawienia fabryczne? Bo skoro temperatura grzania jest ustawiona na 44* a histereza 9-10* i kocioł włącza się ponownie przy 34* wody powrotnej, to gdyby zwiększyć histerezę z 10 do 15-18 stopni to mogłoby to być rozwiązaniem problemu taktowania kotła.
 9. To nie tak jak myślisz. Piec się włącza co te 5 minut tak jak pisałem, bez względu na to czy siłowniki zamknęły rozdzielacz, czy jest otwarty. Pewnie dlatego że nadal oprócz parteru, gdzie są siłowniki na rozdzielaczu, jest jeszcze sześć pętli podłogówki na piętrze ( bez sterowania) i trzy grzejniki na osobnym układzie. Cykle otwartych i zamkniętych siłowników przy histerezie 0,2 trwają kilka godzin, ale to w ogóle nie wpływa na cykle startu kotła.
 10. Nadajnikiem jest bezprzewodowy termostat pokojowy Auraton 3021 RTH stojący w salonie. No chyba pociecha skoro startuje i podgrzewa te kilkanaście sekund na pierwszym biegu a nie na trzecim albo czwartym, nie?
 11. W kwietniu mija rok od pierwszego uruchomienia więc będzie wizyta serwisanta, jak nic nie dadzą porady on-line to może on coś poradzi. Widzę że bez podpiętego termostatu pokojowego też tak często się włącza, jedyna pociecha że odpala i podgrzewa tylko na jednej kresce palnika czyli na 20%. Dzięki za wszystkie informacje.
 12. I o to chodzi, ty masz podpięty odbiornik pod kocioł a ja pod siłowniki na rozdzielaczu, poczekam jeszcze parę dni, poobserwuję kocioł ale myślę że też choćby na próbę podepnę odbiornik pod kocioł i zobaczę jak to będzie działać. Jak się będę do tego zabierał to zgłoszę się do ciebie na priv to mi napiszesz w które gniazda podpiąłeś kabelki w odbiorniku a w które na kotle 😉
 13. 2. Czasami 1,9 czasami 2,2 ale generalnie 2 więc chyba takie jak powinno być. A powiedz mi jeszcze ten twój to termostat pokojowy plus odbiornik RTH tak? I ten odbiornik masz podpięty do kotła,tak?
 14. Witam wszystkich, ja również jak wiele innych osób mam problem z częstym załączaniem się tego kotła, ale jako nieliczny pewnie, spalanie przy tym mam fajne, bo teraz 6m3/dobę. Ale kocioł załącza się na ok 20 sekund co 5 minut i to mnie martwi. Do ogrzania mam trzy poziomy w sumie 140 m2 powierzchni użytkowej. Poziom zero sama podłogówka plus drabinka w łazience, piersze piętro tak samo, poddasze tylko grzejnik aluminiowy. Temperatura w domu 23-23,5 stopnia. Dom nowy, ocieplony standardowo 15 cm na murach, ze 20 wełny na poddaszu (dokładnie nie wiem bo deweloper robił), okna trzy szybowe. Na parterze na rozdzielaczu założyłem 3 tygodnie temu siłowniki i podpiąłem je pod termostat pokojowy Auraton 3021 RTH, na zasadzie otwórz/zamknij , temperatura dla podłogówki ustawiona na zaworze 3D to 31 stopni, na powrocie 27. Temperatura na kotle dla grzejników ustawiona na 43 stopnie. Przepływy na rotametrach to 1,5 dla parteru i 1 dla piętra. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie taktowanie kotła. Wczoraj odłączyłem siłowniki na rozdzielaczu z nadzieją że może zamknięty obieg podłogówki powoduje taktowanie. Pytanie do ciebie kolego jak masz podłączony ten twój sterownik auratona? A prośba do ekspertów Viessmann-a o opinię na temat pracy mojego kotła. To co zasila c.o. jest poniżej na zdjęciu. Pozdrawiam.
×
×
 • Utwórz nowe...