Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

axmaster

Uczestnik
 • Posty

  10
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez axmaster

 1. Dzięki za cenną uwagę, policzę mniej więcej ile "zjedzą" planowane sprzęty i do listy dopiszę czajnik elektryczny i ekspres. Wanna będzie bez hydromasażu ze zwykłym prysznicem, ale przemyślę czy będę tego w przyszłości potrzebował. Jednym słowem dzięki za odpowiedź.
 2. Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi, są dla mnie niezwykle cenne. Zebrałem wszystko razem i przygotowałem plan gniazdek elektrycznych póki co dla parteru. Załączam plan oraz wizualizację 3d planowanego urządzenia domu. Po lewej stronie znajduje się druga połowa bliźniaka stąd na planie cieńsza ściana. Będę wdzięczny za ocenę, uwagi i odpowiedzi na moje pytania. W międzyczasie dowiedziałem się, że deweloper zapewnia mi 34 punkty (same puszki), oraz rozdzielnię. Co do obwodów to tych jest w standardzie 7-9 z możliwością rozszerzenia do 14. INSTALACJA NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU - zewnętrzne gniazdka sterowane przełącznikami, a nie z szafy bezpiecznikowej; - osobne wyłączniki różnicowoprądowe 15 mA dla wszystkich zewnętrznych gniazd; - jedno gniazdo na tarasie i jedno na rogu budynku do podłaczenia np. kosiarki Pytania: a) W punkcie na rysunku oznacoznym jako 1. Zaprojektowałem dwa punkty: jedno gniazdko elektryczne, oraz puszkę do podłączenia bramy zewnętrznej (póki co zaślepiona). Planuję doprowadzić tam przewód alarmowy 6 żył pod sterowanie automatyką w przyszłości. Zastanawiam się na jakiej wysokości od gruntu umieścić te elementy? Czy o czymś jeszcze powinienem pamiętać? WIATROŁAP - w wiatrołapie planuję jedno gniazdko elektryczne i rozdzielnię. Pytania: a) Podowiedzcie proszę z doświadczenia na jakiej wysokości umieścić rozdzialnię i gniazdko? b) Rozdzielnię daje mi deweloper, pytanie czy na coś warto zwrócić uwagę? ŁAZIENKA - planuję tam trzy obwody (pralka / Junkers / reszta) - oprócz gniazdek pod pralkę i Junkersa planuję 3 gniazdka koło lustra w układzie jedno po prawej i 2 po lewej w listwie; Pytania: a) Zastanawiam się na jakiej wysokości umieścić gniazdka w okolicy lusterka b) Czy jeszcze o jakimś gniazdku w łazience warto pomyśleć? SALON - planuję na ścianie trzy gniazdka pod telewizor oraz trzy dodatkowe w kątach pokoju Pytania: a) W punkcie na rysunku oznacoznym jako 2, zaplanowałem trzy gniazdka, zastanawiam się też nad podciągnięciem tam dodatkowo gniazdko LAN (pod smart TV). Nie wiem tylko na jakiej wysokości umieścić tą listwę z gniazdkami. Planujemy z żoną zakup meblościanki bez pleców, wiadomo że od niej dużo zależy ale może jest jakiś standard czy najlepsza praktyka na to? KUCHNIA - planuję trzy obwody (jeden na pierwszy: lodówka + okap + zmywarka, drugi: płyta indukcyjna + mikrofalówka + piekranik, trzeci: na całą resztę); - na rysunku oznacoznym jako 3 planuję dwa gniazdka (pod piekarnik i mikrofalówkę) i jedną puszkę pod podłączenie okapu; - nad blatem planuję cztery gniazdka w układzie dwa po dwa w listwach; Pytania: a) czy rozplanowanie obwodów jest optymalne? b) na jakiej wysokości umieścić gniazka nad blatem? c) planuję oświetlenie podszafkowe jak najlepiej umieścić puszkę żeby zapewnić tam światło?
 3. Cześć, Jestem przed zakupem połowy bliźniaka w stanie deweloperskim. Rzuty i plany można znaleźć w tym wątku https://forum.budujemydom.pl/topic/29517-stan-surowy-zamknięty-inspekcja-czy-warto/ Deweloper w ramach umowy gwarantuje mi 38 puntow elektrycznych (oczywiście mogę ich sobie zażyczyć więcej), w tym momencie projektuje rozmieszczenie tych punktów. Pewnie wielu z Was stanęło przed podobnym wyzwaniem, macie jakieś dobre rady na co zwrócić uwagę? Poniżej to co już wiem: - posiadam dość sporą działkę więc na najdłuższym boku domu będę chciał mieć dwa gniazdka 230V; - dodatkowo jena puszka zewnętrzna żeby w przyszłości móc zainstalować bramę elektryczną lub pociagnąć prąd do szopy; - posiadam taras więc na tarasie chciałbym mieć przynajmniej jedno gniazdko elektryczne; - w kuchni gniazdka nad blatem minimum 5 na całej długości blatu; - chciałbym kuchenkę indukcyjną nie wiem jaka tutaj jest lepsza opcja siła czy gniazdko 220V; - w pokojach min. trzy gniazdka, w tym jedno po przeciwnej stronie niż zawiasy w drzwiach; - jedno gniazdko elektryczne na strychu; Poniżej załączam mój wstępny projekt rozmieszczenia gniazdek elektrycznych Czekam na wasze komentarze i pozdrawiam
 4. Podziwiam Was za waszą wiedzę, pomimo tego że sporo czytałem na temat tego na co powinienem zwrócić uwagę, to widzę że nie osiągnąłem nawet promila wiedzy jaka jest na tym forum. stach'u - Układ pomieszczeń i cena i możliwość skorzystania z MDM-u to było coś co spowodowało że zdecydowałem się na zakup tej nieruchomości. Posiłkowałem się też opinią kolegi, który mieszka w bliźniaku budowanym wcześniej przez tego dewelopera i twierdził że wszystko jest ok. Poniżej załączam rzuty parteru, piętra a także rzut dachu i rzut z boku budynku. Jeśli coś będzie nieczytelne (możliwe że obrazek się zeskaluje dajcie znać). Ramzes - jeszcze raz dzięki za bardzo cenne wypowiedzi. Na szczęście druga "połówka" będzie zamieszkana w tym samym czasie. Plusem jest też to, że wprowadzam się latem więc nawet jeśli sąsiadom coś sie opóźni nie zostane sam z grzaniem. mhtyl - Cena nie jest żadną tajemnicą płacę ok. 3100 PLN / m2. Całość z roletami zewnętrznymi na parterze zamknie się w kwocie 251 000 PLN. Tak jak wspomniałem cena grała tu dużą rolę, bo w okolicy Rokietnicy nic tańszego i spełniającego moje wymagania nie udało mi się znaleźć. Załączam link do oferty. Ciekaw jestem Waszych opinii - może aż tak bardzo nie umoczyłem z tym zakupem
 5. Dziękuję za odpowiedzi. Dla mnie właśnie kluczowa jest tutaj kwestia ceny. Zdaję sobię sprawę że gdy cena jest niższa o względem podbnego metrażu o 50.000 - 70.000 to gdzieś deweloper musi zrobić oszczędności. Akceptuję więc np. drewniany strop. Bardziej zastanawiam się od strony uzytkowej czy takie ocieplenie mocniej nadszarpnie portfel. Inna sprawa aaaa - mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tym odbiorem? Zakładam że jak deweloper buduje chatę to musi być ona zgodna z normami, więc na mnie spoczyw atylko odbiór przed zakupem, a więc protokół w kórym zgadzam się że wybudował tak jak się umówiliśmy. Mam rację?
 6. Bardzo dziękuję wszystkim za rzeczowe odpowiedzi - bardzo mi pomogą podczas kolejnych oględzin domu. Co do ścian zewnętrznych, zapomniałem wspomnieć że warstwa styropianu to rzeczywiście 10 cm, na to idzie tynk mineralny. Potwierdziłem, że dokładnie tak samo jest w domu pokazowym. Współczynnik K dla ściany 0,30 W/m2 K Co do pozostałych elementów ocieplenia to wylewka betonowa jest zbrojona włóknami polropylenowymi "Jastrych", do tego jest folia izolacyjna i twardy styropian posadzkowy 5 cm, zaś na dachu jest dachówka cementowa ocieplona wełną mineralną grubości 20 cm. Do całości dochodzi o piec gazowy Junkers, kominek i grzejniki płytowe stalowe Purmo. Kubatura mojej części budynku to połowa z 672.75 m3 a więc 336,38 m3. Zastanawiam się czego się spodziewać po takim ociepleniu.
 7. Ok dzięki za cenne uwagi dopytam, przyznam się że byłem w domu pokazowym gdy na dworze było -7 oC, w domu jest kominek i tylko nim było grzane (kaloryfery były zimne) i było ciepło w całym domu więc chyba izolacja jest tobra nie mniej jednak dopytam dewelopera o parametry tego sytropianu bo póki co wiem że to Yetico Fasada, ale jak to model pozostaje zagadką. Przy okazji okna dachowe to Okpol NK S2 78X110 CO S12XAA 1608191 Czy na obecnym stanie zaawansowania warto na coś jeszcze rzucić okiem, oprócz izolacji, okien / drzwi i mocowania rynien.
 8. Bardzo ciężko mi powiedzieć zapytam na budowie, może pomocne będzie zdjęcie z domu pokazowego. Z góry przepraszm za jakość zdjęcie robione ziemkniakiem przy kiepskim świetle.
 9. Dzięki rozmawiałem z polecanym przez znajomych inspektorem i powiedział mi że na obecnym etapie prac wystarczy sprawdzić: - osadzenie okien i drzwi (czy przestrzeń pomiędzy oknem / drzwiami a ścianami jest równo wypełniona pianką); - sprawdzenie czy wełna ocieplająca dach i strop jest równomiernie rozłożona i "powiciskana" w szczeliny. Ciekawi mnie co jeszcze na tym etapie polecacie sprawdzić. Żeby ułatwić odpowiedź załączam poglądowe zdjęcie domu z przed tygodnia, dodałem też zdjęcie ocieplenia na sąsiednim budynku (styropian Yetico Fasada). Całość domu budowana jest z cegiel pustaków Raben (nie znam dokładnie modelu). Ponizej zamieszczam też szczegóły opisu z projektu: - ściany wykonane z pustaków wielocegłowych siporeks lub ceramicznych na zaprawie cementowo wapiennej RZ-30 daN/cm2, od zewnątrz grubość 25cm, następnie przegroda budowlna szerokości 10cm i od zewnątrz tynk cienkościenny akrylowy. Od wewnątrz tynk cementowo wapienny rodziaju III-ciego. Ostatnie cztery warstwy cegieł przed ułożeniem stropu przemurować z cegły pełnej kl. 150 na zaprawie RZ-50 daN/cm2. Ścianki działowe z pustaków siporeks lub ceramicznych o gr. 24cm i 12cm - strop drewniany oparty na ścianach nośnych za pośrednictwem kotew stalowych. Ocieplenie stropu warstwą styropianu twardego o grubości 10cm ułożonego na paroizolacji z folii. - konstrukacja dachowa na krokwiach ułożyć deski impregnowane o grubości 25mm i papę asfaltową. Ocieplenie poddasza 20cm warstwa wełny mineralnej ułożonej na paroizolacji z folii. Konstrukcja dachowa wentylowana Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.
 10. Cześć Pierewszy post tutaj więc chciałbym się przywitać i jednocześnie skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia. Jestem w trakcie zakupu połowy bliźniaka. Obecnie jest on w stanie surowym zamkniętym (brak tynków wewnątrz, wstawione okna i drzwi, przykryty dachem, ściany nie sa jeszcze ocieplone). Chciałbym dokonać dwóch ispekcji budowalanej w takim stanie i drugiej przed podpisaniem protokołu odbioru. Chciałbym zapytać czy taka inspekcja w stanie surowym ma sens i czy warto na nią wydać ~ 200 PLN?
×
×
 • Utwórz nowe...