Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Mati11

Uczestnik
 • Posty

  15
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez Mati11

 1. Dziekuje za zabranie głosu,

   

  a.d. 2 - A w jaki sposob mam podzielic 0,40 ha, aby nie powstała conajmniej 1 działka mniejsza niz 0,30 ha ?

   

  a.d.1 możliwe ale co to zmienia w tym konkretnym przypadku ?

   

  a.d. 3 jesli nierolnik, bedzie mogl kupic do 1 ha to rowniez bank i komornik bedzie mogł zając taki grunt w przypadku niesplacania kredytu. A to rozwiazuje problem.

   

  No chyba, że sie mylę, jesli tak to prosze o rozwiniecie wypowiedzi.

   

  Pozdrawiam

 2. Zgadza się, budowę rozpoczęto jako zagrodową. Zmianę statusu gruntu, na obecną chwilę można przekwalifikować, o ile się nie mylę jedynie na grunt rolny-zabudowany lecz nadal będzie to rola. W jaki sposób można podzielić działkę na mniejszą, skoro przepis który mówi, że gruntem rolnym nie morze być działka o powierzchni mniejszej niż 0,30 ha ?

  Pogrzebałem troszkę w ustawie i znalazłem:

  Art. 93. 1.

  2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 95.

   

  Czy w związku z powyższym, jeśli podzielę działki na 2 mniejsze w sposób: Pierwszą, tą na której stoi dom na działkę o powierzchni 0,29 ha ( mniej niż 0,30 ha po to aby bank zgodnie z prawem mógł mi udzielić kredytu ); Drugą na działkę o powierzchni 0,11 i włączę ją do sąsiedniej która również jest gruntem rolnym, to będzie ok ? W teorii wygląda ok lecz z takiego podziału i tak zostaje działka rolna o powierzchni 0,29 ha. Czy przepisy dopuszczą taki podział?

   

  Dodatkowo:

  Art. 95. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:

     7) wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego;

   

  Czy w moim przypadku można zastosować w/w pkt 7) ? Czy dom w trakcie budowy zostanie zakwalifikowany jako wymieniony w pkt 7)  budynek mieszkalny ?

   

  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji w/w przepisów.

   

 3. Dzieki za szybka odpowiedź.

  Po odmowie banku, poczytałem troszkę fora i okazuje się, że ma to związek z ustawą z 14.04.2016 o obrocie ziemią rolną. Tego typu obostrzenia,  wprowadziły ponoć prawie wszystkie banki, ponieważ sądy nie mogą wpisac tego typu nieruchomosci do hipoteki. Nieliczne banki ponoć w jakis sposób to rozwiązały ale nigdzie nie podają jakie.

  Dodatkowo pisali coś, że można to obejść dzieląc działke na 2 mniejsze, tak aby ta na ktorej stoi dom miała mniej jak 0,30 ha. Natomiast istnieje inny przepis który mówi, że działką rolną może być tylko działka której powierzchnia jest większa niż 0,30 ha. Inny sposób to ponoć odrolnienie/przekwalifikowanie

  działki. W przypadku kiedy na działce jest rozpoczęta inwestycja to ponoć można to zrobić bezproblemowo. Ale jak to ugryźć, aby nie trwało to w nieskończoność w naszym pięknym kraju, gdzie jedno zaprzecza drugiemu.

  Jakaś masakra. Bez kredytu ze środków własnych bede budował jeszcze z 5-10 lat.

 4. Witam,

   

  Proszę o pomoc,

  Jestem w trakcie budowy domu ( w obecnej chwili stan surowy otwarty ) na gruncie, oznaczonym w Księdze Wieczystej ,,R - GRUNTY ORNE". W chwili zgłaszania budowy w starostwie, miałem status płatnika podatku rolnego i na tej podstawie, rozpocząłem budowę domu jako rolnik na działce o powierzchni 0,40 ha, której jestem jedynym właścicielem. W trakcie budowy, straciłem status rolnika.

  Wszystko było ok, do czasu aż złożyłem w banku wniosek o udzielenie kredyt hipoteczny, a ten odmówił mi udzielenia kredytu, uzasadniając swoją decyzję tym, że dopóki działka rolna jest większa niż 0,30 ha to nie może mi udzielić kredytu. Byłem na tyle zdziwiony, że nie złapałem do końca o co chodzi lecz była mowa o problemie z wpisaniem nieruchomości do hipoteki, czy jakoś tak.

  Szukałem podobnego problemu na forach lecz z tak zagmatwaną sytuacją chyba jeszcze nikt się nie spotkał.

  Co w takiej sytuacji można zrobić aby otrzymać kredyt ? Czy są banki które mimo aktualnych obostrzeń udzielają kredytów hipotecznych osobom w mojej sytuacji? Czy można w takiej sytuacji w prosty i szybki sposób dostosować nieruchomość do w/w warunków postawionych przez bank ( np. podział działki, odrolnienie, przekwalifikowanie itp )

   

  z góry dziękuję za pomoc.

  pozdrawiam

 5. Człowieku !!!

  Ludzie na forach poszukują fachowych porad lub porad opartych na czyimś doświadczeniu. Popierdzielić głupoty można sobie na forach społecznościowych lub facebooku a nie na forach budowlanych  !!! Jeśli ktoś zakłada posta to pada KONKRETNE pytanie i oczekiwana jest konkretna odpowiedź a nie przepis na piernika. 

  Miernik wilgotności w internecie znaleźć może sobie każdy. Pytanie jaki ? tak jak pisałem, taki za 40 zł czy za 2000 zł ???

  a może dopiero taki za 200 zł firmy ,, krzak " będzie już na tyle dokładny że można się na niego pokusić? a może to strata pieniędzy?.

  Sławomir, bez urazy ale naprawdę w ostatnich czasach ludzie piszą tyle bzdur że zastanawiam się nad sensem istnienia takich forum. Za chwilę niczym nie będą się różniły od czatu na WP 

  Gorąco dziękuję panom z redakcji za odniesienie się konkretnie do moich pytań

   

 6. Dziękuję kolego, nie wpadł bym na to. Nad tym jak napompować koło też się zastanawiam. Czy pompką czy może lepiej wiertarką?

  Zaraz kupie miernik za 40 zł i będę miał pewność czy mogę już impregnować czy jeszcze nie albo kupie taki za 2000 zł zmierzę drewno 2-3 razy a potem wstawię go sobie do szklanej gabloty i będę się cieszył że mam miernik za 2000 zł.

  Dziękuję za konkretną i pomocną odpowiedź.

 7. 5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

  Szczerze mówiąc, lepiej kupić drewno impregnowane ciśnieniowo a malowanie pędzelkiem - no cóż - też sposób.

  Zapomniałem dodać że impregnować będę metodą zanurzeniową. To chyba też dobra metoda ?

  Ad. 1 - Fobos i Tytan w karcie technicznej ma informacje że ,,  Nie powoduje korozji stalowych elementów łączących " więc zakładam, że pod blachą też się nadaje ( chociaż Fobos zawiera ,,dichlorophenylo" czyli coś chloro podobne. Chyba że moje założenia są błędny ?  Natomiast w karcie technicznej Kuprafungu nie znalazłem żadnej informacji na ten temat ale znalazłem że posiada 8,4 % substancji czynnej ,, propanian (sól) ". Więc już nie wiem.

  Ad. 3 Od razu w sensie, że impregnat ochronno - dekoracyjny bezpośrednio na impregnat konstrukcyjny ( Oczywiście po tym jak wyschnie ). I tutaj też jest problem bo:

  Fobos NW - można stosować jako grunt pod środki dekoracyjne (lakiery, farby) -  czyli impregnaty ochronno - dekoracyjne odpadają tak?

  Tytan NW - wersja bezbarwna może być stosowana jako podkład pod lakiery, woski i bejce koloryzujące - czyli impregnaty ochronno - dekoracyjne odpadają tak?

  kuprafung - nie ma nic na ten tema.

   

  Ad. 4 W jaki sposób można sprawdzić wilgotność drewna ?

   

 8. Witam,

  Proszę o pomoc w dobraniu impregnatu konstrukcyjnego do więźby dachowej.
  Impregnowane drewno będzie na budynek gospodarczy pokryty blachą i mam kilka pytań:
  1) Jaki impregnat wybrać, zastanawiam się nad:
  - Fobos NW
  - Kuprafung P - pytanie czy można stosować go pod blachę?
  - lub połowe tańszy Tytan NW - ale zastanawia mnie jego jakość
  a może doradzicie mi coś innego
  2) Impregnat który zostanie, planuje przelać do baniek i wykorzystać na jesień do impregnacji więźby na dom. Pytanie czy można, czy np. nie straci swoich właściwości i lepiej kupić nowy.
  3) Czy zaimpregnowane drewno, jednym z w/w impregnatów, będzie można od razu pomalować ( w miejscach które będą widoczne ) impregnatem ochronno - dekoracyjnym np: altax lub tikurila ( a może polecicie mi jakiś inny ) czy przed impregnatem ochronno - dekoracyjnym, trzeba będzie pomalować dodatkowo, zaimpregnowane drewno, jeszcze jakimś impregnatem gruntującym, jak tak to jakim.
  4) Drewno na więźbę jest z listopada, przecierane było w grudniu. Po przetarciu ułożone było od razu na 5 cm przekładkach pod wiatą ( jak mocno zacinał deszcz to trochę je moczył) Pytanie czy będzie mozna je impregnować już w Marcu lub w Kwietniu czy powinno jeszcze leżeć i schnąć. Elementy 14x14, 7x16, 8x18 cm

  z góry dziękuję za pomoc
  pozdrawiam

 9. Cytat

  A między ścianą fundamentową a ścianą parteru zrobili????
  Dom bez piwnicy, dobra izolacja pozioma posadzki i powinno być wszystko OK.
  Ja zawsze powtarzam - potem podnosi się larum wielkie - fundamenty mostu stoją w wodzie.  Jeszcze nie bo domek jest na etapie fundamentow. Miedzy sciana fundamentowa a parterowa napewno bedzie porzadna izolacja.
  Sprawa mnie meczy poniewarz domek bedzie w 100 % ogrzewany powietrzna pompo ciepła która z kolei ma byc napedzana fotowoltaika. Każda strata ciepła w tym przypadku jest niewskazana. Pytanie czy strata ciepła w tym przypadku bedzie az tak odczuwalna.
 10. Witam serdecznie wszystkich.

  Bardzo proszę o radę. Kilka dni temu ruszyłem z budową i ekipa budowlana szybko zabrała sie za wykonanie fundamentów. Tak szybko ze zapomniała wykonać izolacji poziomej miedzy ława a ściana fundamentową. Oczywiscie twierdza, że w tych warunkach nie jest konieczna bo wód gruntowych nie ma a działka to pustynia.
  Ich wersje co prawda potwierdził kierownik budowy jak i 2 inne ekipy budowlane zapytane o to w jaki sposob wykonują fundamenty.
  Ja natomiast po przeczytaniu juz chyba wszystkich istniejacych forum zbaraniałem na tyle że prace budowlane wstrzymałem. Żona skutecznie mnie zamecza ze jeszcze dobrze nie zaczęliśmy a juz cos jest spiepszone.
  Dom bez piwnicy, wod gruntowych nie ma, działka piaszczysta ( 5 klasa ), na całej glebokosci fundamentów piach.
  Bardzo prosze o opinie co z tym dalej robic bo szczerze mowiac to jestem o krok od rozedrania sciany fundamentowej i wykonania na nowo z izolacja poziomą
  Z gory dziekuje i pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...