Skocz do zawartości

polinal

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

polinal's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Do domu o takim zapotrzebowaniu nie widzę aktualnie ciekawszej i bardziej wygodnej opcji ogrzewania niż taka pompa. Zainwestować raz w sprzęt dobrej klasy. Na razie to po 5 latach pierdzieli mi się kocioł węglowy i będzie wymagał remontu, a też do tanich nie należał. Oby dociągnął do końca sezonu.
  2. Otwory okienne bym poszerzył, okna można założyć duże, ale energooszczędne+rolety i ciepło nie ucieknie. Ale sam projekt jest sensownie rozplanowany. Dla siebie poszerzyłbym tylko garaż do dwustanowiskowego. Projekt ma potencjał. Dla 3-4 osób w rodzinie nie widzę sensu budować nic większego. Za parę-naście lat u mnie dzieciaki pójdą swoją drogą i też już planuję jak tu zbudować coś drugiego, praktycznego, energooszczędnego, ale nie za dużego. Chyba, że ktoś buduje na pokaz, ale dawno wyleczyłem się z porównywania się z innymi. Każdy ma inne potrzeby i inne motywacje. Warto to szanować.
  3. Też tam śledzę wątki. Ładny dom postawiłeś. Mój następny też będzie parterowy bez poddasza użytkowego. Drugi dom buduje się już dla siebie.
  4. Miałem sprzeczne informacje odnośnie wpływu ogrzewania podłogowego na silną alergię na roztocza i padło na grzejniki. Gazu na ulicy brak, stąd też kocioł węglowy. Nawet nie do końca chodzi mi o to żeby było taniej niż na węglu, ale chodzi o komfort użytkowania. Zastanawiam się tylko czy pompy powietrzne rozwinęły się na tyle, żeby były jedynym źródłem grzania CO i CWU w połączeniu z grzejnikami. Czy taki system się nie podda w dużych zimowych mrozach, których kilka dni w roku zwykle jednak się zdarza.
  5. Witam, Jestem nowy na tym forum. Zainteresował mnie temat pomp ciepła typu powietrze-woda. Użytkuję piąty rok dom, który ogrzewam ekogroszkiem, ale ze względu na to że piec się trochę ostatnio psuje i obsługa tego typu ogrzewania do czystych nie należy myślę o zmianie sposobu ogrzewania. Możecie spojrzeć fachowym okiem i spróbować ocenić czy pompa powietrzna sprawdzi się w poniższych warunkach? - położenie domu: kujawsko-pomorskie - powierzchnia użytkowa domu: parter+poddasze 120 m2 + piwnica 46 m2 - kubatura domu: parter+poddasze 302 m3 + piwnica 103 m3 - grzejniki stalowe dwupłytowe: parter+poddasze 8,08 m2 + piwnica 3,12 m2 - brak podłogówki - dom ma 5 lat, cały ocieplony styropianem 20 cm, piwnica też tak samo ocieplona aż po samą ławę - poddasze ocieplone, okna dachowe ROTO - okna dwuszybowe, na parterze wszędzie rolety zewnętrzne zamykane na noc, Temperaturę na piecu trzymam dość wysoką (wymogi pieca), ale zaworem mieszającym mam ustawione teraz około 42 stopnie na wyjściu CO. Przy takiej temperaturze grzejniki i tak mamy skręcone termostatem średnio na poziom 3 - 4 w skali 1-6 lub skręcamy zupełnie w ciągu dnia lub w nocy bo jest za ciepło przy aktualnych temperaturach w nocy około 0 stopni. Piwnica użytkowana teraz tylko okazjonalnie jako pralnia / siłownia. Piec bierze mi w sezonie jedną tonę węgla na 2 miesiące grzania (szedł bardzo równo przez cały sezon). Poza sezonem z wygody CWU ogrzewam elektrycznie ze sterowaniem czasowym. (chociaż kilka miesięcy, w których można zapomnieć o węglu) Myślicie że powietrzna pompa da radę jako jedyne źródło? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i opinie. Andrzej.
×
×
  • Utwórz nowe...