Skocz do zawartości

nie_fachowiec

Uczestnik
  • Posty

    10
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez nie_fachowiec

  1. Cytat

    od tego jest projekt powykonawczy

    wydaje ci się, że jak będziesz ryczał to coś więcej uzyskasz?
    jeżeli nie jesteś inwestorem to możesz se porównywać - jabłka z gruszkami, ewentualnie umowę z dokumentacją powykonawczą


    Barbossa nie bardzo rozumiem Twoją mało konstruktywną odpowiedź. Piszesz tak jakbyś był pokrzywdzonym Deweloperem, któremu nie udało się wpuścić w maliny kumatego nabywcę, który zna swoje prawa i wie jak walczyć o swoje.

    Po mimo Twoich negatywnych odpowiedzi nadal uważam, że kupujący dom/mieszkanie, nizależnie czy to od Dewelopera, czy innego podmiotu ma swoje prawa i jeżeli chce, a chcieć powinien, to musi sprawdzić dokładnie co i w jakim stanie kupił. Nie jest tak, że sprzedający ma tylko prawa, a kupujący tylko musi kasę wyłożyć. Tu się mylisz.
    Powiem więcej, zrobię wszystko żeby jako nabywca uzyskać pełną dokumentację budynku, a jak to zrobię to nie omieszkam się tym podzielić na forum.

    Dziękuje za taką pomoc i komentarze, które zamiast doradzić zniechęcają do aktywnej postawy...przypomnę, kupiłem mieszkanie od Dewelopera, zgodnie z zapisami umowy , "w stanie wolnym od wad i usterek..." i mam prawo sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

    Wszystkim kupującym i zainteresowanym radzę, musicie znać swoje prawa i nie dajcie się rolować. Najgorsza jest bierność i brak zaangażowania.

    Będę wdzięczny za konstruktywne komentarze i pomoc jak w temacie.

    Ps. Barbossa, pomimo tego, że nie jestem fachowcem w dziedzinie budownictwa, to z zamiłowania zajmuję się prawem. Z tego też względu nawet niechęć Dewelopera dot. przekazania pełnej dokumentacji budowy nie przeszkodzi mi w jego uzyskaniu.
  2. Cytat

    więc niby jak chcesz stwierdzić czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem., skoro nie masz do tego predyspozycji, vel uprawnień, co reguluje PB i Rozporządzenie Dz.U. 2006 nr 83 poz. 578

    z natury prawa wcale to nie wynika, że musisz to (wymienioną dokumentację) mieć Ty, chyba że byłeś inwestorem
    natomiast domniemam, że zapewne można to potraktować jako wspólnotę (małą lub "normalną jeżeli to aktualne), wiec takowa powinna dostać dokumentację powykonawczą jak i związane z procesem inwestycyjnym decyzje, niekoniecznie dokumentację budowlaną, bo ta w zasadzie jest bezwartościowa, chyba, że w umowie nie były wskazane standardy wykonania/wykończenia, wtedy można ewentualnie porównywać (jeżeli nastąpiły zmiany), ale to też kwestia zapisów umownych kupna/sprzedaży;
    wspólnota dysponuje dokumentacją, a Ty jako członek wspólnoty masz do niej prawo dostępu


    nie napisałeś jakie wady masz na myśli


    Nie jestem fachowcem, ale to nie jest żaden problem. Poprawność wykonania mogę zlecić osobom, które się na tym znają.
    Dlaczego dokumentacja budowlana jest bezużyteczna?
    A jak będę chciał sprawdzić np. rodzaj użytego materiału, to jak to sprawdzić bez dokumentacji budowlanej?
    Przykładowo chciałbym sprawdzić:
    * grubość wykonanego jastrychu z informacjami w dokumentacji budowlanej
    * grubość ścian nośnych wewnętrznych i zewnętrznych
    * wykonanie dopływów i odpływów wody zaznaczone w projekcie
    * ilość i rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych z zapisami w projekcie
    * wykonany tynk zew. (w tym jakość i grubość styropianu, rodzaj tynku-akrylowy, silikonowy, etc.) z zapisami w projekcie
    * ...etc.

    Nie mając Projektu Budowlanego nie jestem w stanie sprawdzić(dla ścisłości osoba posiadająca uprawnienia) poprawności wykonania wielu elementów mieszkania/budynku. Moim zdaniem Projekt Budowlany i dokumentacja powykonawcza jest niezbędna do rzetelnego sprawdzenia poprawności wykonania budynku.
    Bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób najprościej uzyskać Projekt Budowlany?

     

  3. Cytat

    jesteś budowlańcem, masz uprawnienia?

    a to "mieszkanie w segmencie" to co to? spółdzielnia, wspólnota?


    Nie, nie jestem budowlańcem i nie mam uprawnień.
    Jest to małe osiedle domków w zabudowie bliźniaczej. Każdy dom posiada dwa lokale mieszkalne.

    Nie ukrywam, że chciałbym posiadać pełną dokumentację budowlaną. Tym bardziej, że po przeniesieniu praw własności będę właścicielem mieszkania, więc z natury prawa wydaje się logiczne, że powinienem otrzymać dokumentację - Projekt Budowlany i dokumentację powykonawczą. Nie wiem natomiast jak to jest w rzeczywistości.

    Bardzo proszę o opinię.
  4. Witam,

    Zakupiłem od Dewelopera mieszkanie w zabudowie segmentowej. Niedługo zbliża się termin odbioru mieszkania.

    Bardzo proszę o informację, czy ja jako przyszły właściciel mieszkania mogę żądać od Dewelopera przekazani mi kopii Projektu Budowlanego, dokumentacji podwykonawczej budynku oraz kopii dziennika budowy?

    Pytam ponieważ chciałbym być pewien, że zakupione przeze mnie mieszkanie jest wybudowane zgodnie z Projektem Budowlanym i dokumentacją powykonawczą.
    Nie posiadając Projektu Budowlanego nie jestem w stanie stwierdzić, czy budynek, a w nim moje mieszkanie jest wykonane zgodnie z Projektem.

    Wiem, że przysługuje mi 5-letnia rękojmia, ale niektóre wady mogą się pojawić dość późno. Chciałbym, przynajmniej w miarę moich możliwości sprawdzić wykonanie z Projektem, tak by wykazać wszystkie ewentualne wady i usterki oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się ewentualnych wad w przyszłości.

    Bardzo proszę o odpowiedź także z podaniem podstawy prawnej.

    Dziękuję i Pozdrawiam
    nie_fachowiec

  5. Cytat

    Ależ wcale nie spowodowały stanu zwanego irytacją, tylko dałem Ci dobra radę że nie warto bić się o sprawy mało istotne, lub wręcz banalne. Będziesz jeszcze miał wiele ważnych rzeczy o które naprawdę warto się bić.
    Odpowiadam więc jeszcze raz:

    POSIADA.
    Dostałeś jasną i jednoznaczną odpowiedź nie tylko moją - zdroworozsądkową, ale też od specjalisty z forum.
    To że zawsze znajdzie się jakiś Ramzes, znający się chyba bardziej na budowie piramid, wcale nie oznacza że jest inaczej.



    Dziękuję demo za odpowiedź. Dziekuję także wszystkim, którzy udzielili odpowiedzi.
    Dodam, że zdjęcia skonsultowalem jeszcze z dwoma inspektorami nadzoru. Potwierdzili oni, że spękania nie powinny mieć wpływu na własciwości użytkowe i techniczne pustaków i calości wymurowanych ścian.

    Pozdrawim
  6. Cytat

    Te spękania pustaków na pewno powstały już na etapie produkcji, gdyby one powstały po wymurowaniu tak by nie wyglądały, były by krechy z góry do dołu. Znając życie deweloper kupił II gat aby obniżyć koszty wybudowania domu, a tym samym zwiększyć swoje zyski.
    Jeżeli chcesz tak bardzo dociekać tych spękań, proponuję odwiedzić kilka hurtowni budowlanych i pooglądać sobie pustaki ceramiczne, założę się że znajdziesz takie lub podobne z takimi spękaniami, lub idź o krok dalej, zadzwoń do doradcy czy przedstawiciela z firmy która produkuje te pustaki i przedstaw mu swój problem, na pewno odpowie na Twoje pytania.



    mhtyl, rozumiem, że spękania mogą, choć nie powinny się pojawiać. Pytanie, czy mur z tymi spękaniami posiada odpowiednią/prawidłową wytrzymałość jak te bez spękań?
  7. demo, mogę zrozumieć irytację moimi pytaniami, ale w perspektywie mam 30 letni kredyt, więc chciałbym być pewien, że mury wytrzymają przynajmniej te 30 lat spłacania kredytu... Doceniam każdą rzetelną odpowiedź, ale doceniam także jeżeli osoba, dla której pytania wydają się głupie po prostu na nie nie odpowiada.
    Z tego co pamiętam to jestem na forum budujemydom.pl. Gdzie jak nie tu mógłbym oczekiwać odpowiedzi na moje pytania.

    Piszesz "Może fachowcy jeszcze dadzą radę przygotować Ci jakąś niespodziankę, tym razem już celowo. icon_neutral.gif"
    Czyli nie celowo wymurowali ściany ze spękanych pustaków? Może mam im jeszcze za to podziękować, że zrobili to niechcący...

    Będę wdzięczny za fachową poradę osób, które będą chciały podzielić się swoją wiedzą w temacie.

    Pozdrawiam
  8. To, że to pustaki Leier to wiem na pewno. Niestety nie wiem, czy były to pęknięcia fabryczne, czy powstały już na budowie. Na ścianie frontowej jest 16 mniejszych i większych spękań na 9 m2. Czy to dużo, nie wiem. Dodam, że ściany zostały już ocieplone i wytynkowane. Wcześniej, na moją prośbę została zrobiona odkrywka w jednym z większych pęknięć. Otrzymałem potwierdzenie, że pęknięcie jest tylko na zewnętrznej ściance. Niestety nie widziałem tego.

    Teraz pytanie, czy mam się czym przejmować? Można się jakoś w tym momencie zabezpieczyć? Dodam, że to mieszkanie w segmencie od dewelopera. Może opisać to w odbiorze końcowym?
  9. Dziękuję za odpowiedzi. Jesteście Panowie fachowcami, myślicie, że mogę odebrać dom z tak wymurowanymi ścianami?
    Może się jakoś zabezpieczyć, np. poprosić żeby w protokole odbioru była adnotacja o spekaniach na ścianach? Jest w ogóle sens wpisywać to w protokół? Pytam ponieważ nie chcę żeby z powodu tych spękań wyszly jakieś wady. Co Państwo myślicie?

    Drąże temat, ale jak większość z Was/Nas dom kupuje za ciężko zarobione pieniądze ... w kredycie i chcialbym w tym domu trochę pomieszkać.

    Będę wdzięczny za odpowiedź
  10. Witam wszystkich forumowiczów.

    Bardzo proszę o opinię (najlepiej fachowców), czy tak wymurowane ściany zewnętrzne, jak te poniżej spełniają normy budowlane?
    Ściany zewnętrzne wymurowane są z pustaków LEIER. Posiadają liczne spękania.
    Dodam, że spękania widać tylko po zewnętrznej stronie pustaka. Wewnątrz nie ma żadnych spękań. Niemniej jednak, martwią mnie te spękania, ponieważ będę przyszłym właścicielem tych ścian.

    Czy te spękania to duża wada, czy może nie mam się czym martwić?

    DSC01446.jpg


    DSC01446.jpg


    DSC01446.jpg


    DSC01446.jpg



    Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...