Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

AndroBud

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O AndroBud

 • Ranga
  Początkujący
 1. AndroBud

  Domy w ziemi

  O to widze ze moje rejony Zastanawiam sie czy taki spadek wystarczy czy trzeba bedzie dosypac ziemi (oczywiscie zalezy to od gabarytow budynku). W jaki sposob bedzie rozwiazane odwodnienie? I jakie grunty znajduja sie pod planowana inwestycja? Zmierzam do tego, ze w przypadku gruntow spoistych moze dojsc do ich nawodnienia (w przypadku braku prawidloego odwodnienia) oraz do obsuwania sie budynku na namoknietym gruncie. Mimo wszystko cieszy mnie fakt, ze ktos buduje budynki tego typu w Polsce. Powodzenia i czekam z niecierpliwoscia na jakies dalsze informacje lub zdjecia
 2. AndroBud

  Domy w ziemi

  Rozumiem, że ze względu, że materiał XPS ma dobrą wytrzymałośc na ściskanie i parcia gruntu żelbet ocieplamy od zewnętrznej strony czyli od strony gruntu?
 3. AndroBud

  Domy w ziemi

  Zastanawiałem się nad tym jak zaprojektowac ścianę zewnętrzną w budynku energooszczędnym. Z jednej strony musi ona spełniac odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U a z drugiej musi pełnic rolę konstrukcyjną (parcie grundu). Myślę, że ściana o przekroju warstw: ściana nośna żelbetowa + ocieplenie może nie spełniac współ U. Myślałem może nad ścianą (patrząc od strony zewnętrznej, od strony gruntu): ściana nośna żelbetowa pełniąca przegrodę konstrukcyjną przenoszącą parcie gruntu następnie dylatacja, ocieplenie i na końcu pustak z dobrym współ lambda. Ktoś może ma jakieś koncepcję, pomysły? Może ktoś miał do czynienia z taką przegrodą ścienną? ;)
 4. AndroBud

  Domy w ziemi

  Witam wszystkich forumowiczów. Generalnie pomysł i koncepcja wcale nie jest zła. Na dzień dzisiejszy jest to nowatorski pomysł, który niektórym może wydać się zupełnie nierealny. Są to budynki EARTH-SHELTERED czyli budynki chronione ziemią. Włąsnie jestem na etapie zbierania informacji na temat materiałów jakie można zastosować oraz technologii aby taki budynek spełniał wymogi budynku niskoenergetycznego. Fajnie, że jest ktoś kto o tym myśli bo przyznam, że na dzień dzisiejszy chyba jest nie wiele takich osób ;) Jak już wspomniałem projekt mojego budynku ma spełniać wymogi domu niskoenergetycznego częściowo zagłębionego w gruncie i zielonym dachem. Problem z doświetleniem a co za tym idzie zyski jakie mogę uzyskac od promieni słonecznych będę chciał rowziązac podobnie jak kolega z forum czyli przednia ściana elewacyjna oszklona oraz może jakieś doświetlenie górą - zależy od obliczeń i potrzeby zysków słonecznych. Na pewno sporą zaletą jest zagłębienie budynku w gruncie, ponieważ im głębiej tym cieplej, a wahania temperatur są mniejsze. Już na głębokości 6m można powiedziec, że wahania temparatury są prawie stałe. Uważam również, że przegrody ścienne będą mniej narażone na kondensację powierzchniową lub międzywarstwową. Ogółem dochodzi do niej przy różnicy temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, którą nie będzie taka jak w przypadku zwykłych odsłoniętych domów (zewnętrzna temperatura będzie bardziej zbliżona do wewnętrznej ze względu na osłaniający grunt). Jeśli spojrzec na to pod kątem typowo konstrukcyjnym to tu pewnie pojawią się problemy. Pod zielony dach pewnie będzie musiała iśc solidna płyta bądz solidny strop, czego nie mozna powiedziec o ścianach na którą będzie działać parcie gruntu, ale wszystko jest do zrobienia.
×