Skocz do zawartości

jbloch

Uczestnik
  • Posty

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez jbloch

  1. ---Kwestia komina jest zupełnie czymś innym. Nie ma o czym rozmawiać. Gdybyśmy mieli go brać uwagę to jeszcze kotłownię którą mam ok 10 m2 też należy doliczyć do ogólnego kosztu. W sumie ok 25000 zł więc już się opłaca ;)- Rozumiem Twoje podejście do komina , tylko kredyt na pc + odsetki wliczasz w koszt PC ,a komina i kotłowni nie wliczasz w kredyt do gazu , a co to darmo ci bank dorzuci . Jeden pies , czy wydasz kredyt na komin , kotłownie , czy pc , liczy się ogólny koszt inwestycji domu z gazem i CAŁĄ , z tym powiązaną techniką na którą bierzesz kredyt , i ogólny koszt inwestycji domu z pc i wszystka co z nią powiązane. Zwarcam tylko uwagę że sposób Twojego liczenia , jest taki aby uzasadnić sobie że , gaz jest najlepszym rozwiązaniem w ogrzewanie Twojego domu ( jeśli policzyć uczciwie koszt inwestycji/eksploatacji to wcale tak nie jest) i oczekujesz że to Tobie ktoś ,,przyklepie" Takie proste liczenie ekonomi ogrzania domu gazem czy pc wbrew pozorom nie takie proste np., w przypadku gazu jednak płacisz dwa abonamenty gaz/prąd , gotowanie rozumiem że w przypadku gazu też kuchenka gazowa , jednak gary się brudzą , więcej wydasz na chemię ,jakbyś miał np.własną oczyszczalnie ( TAK JAK W MOIM PRZYPADKU) to już może stanowić problem , nie wspomnę że jednak robienie wypieków w kuchence gazowej to pieczenie w oparach spalin gazowych. Kuchnia gazowa to też jednak problem ( w przypadku WM) z wentylacją , może nie tyle problem co straty energii , wcale nie takie małe. Sama sprawność przeciętnej kuchenki gazowej to 40-parę procent , więc gotowanie wcale nie jest tanie , toteż wszystko wpływa na ogólne koszta utrzymania domu, będziesz płacił wyższe rachunki + kredyt. -Co do ocieplenia - grzebie sobie na stronce cieplowlasciwie.pl i generalnie wychodzi, że jest sens zwiększyć ocieplenie na gruncie do 20 cm, ocieplenie nad poddaszem i dachu do 30 cm oraz dać 20 cm na ściany. Generalnie trochę późno się za to zabieram bo projekt już prawie w Starostwie więc trza będzie kombinować na budowie. - dość słuszne podejście do izolacji tylko nie zapominaj że oprócz cm, istnieje coś takiego jak lambda/opór cieplny izolacji , to dość ważne . Raczej wcale nie jest za późno na zmianę izolacji ,dom to nie prom kosmiczny , że jakaś zmiana jest karkołomna , wiele rzeczy można zmienić nawet w trakcie budowy ,podpytaj się najpierw swojego kier/bud . Powiedzmy że masz zgłoszone w starostwie że masz 5 cm izolacji w podłodze, ale w trakcie budowy uzgadniasz z kier/bud ze ma być 20 cm zgodnie ze sztuką budowlaną ,myślisz że nie da się tego zrobić ? albo sobie dodasz 10 cm wełny w dach , myślisz że przyjdzie Tobie urzędnik odbierać budynek i będzie robił odwierty aby sprawdzić jakie masz tam izolacje?Stary ocknij się ,budujesz dom dla siebie nie dla urzędnika
  2. No tak, ale czemu pod uwagę bierzesz odwierty a nie kolektor poziomy? Izolacja jak na dzisiejsze czasy dość mizerna, lepiej dołóż ,to najlepszy kierunek w minimalizacji kosztów ogrzewania . Do tego komina musisz wrzucić ten wkład ze stali kawsoodpornej , lub można inny komin w przypadku kondensatu ,ale to raczej jest część składowa instalacji z kotłem gazowym, podobnie jak sam komin ,i jako taki musi być wliczony w porównanie kosztów PC -kontra gaz. Co będzie jak za parę lat gaz ( już bardzo drogi) mocno zdrożeje? ,i po co wtedy komin ? Jednak prąd da się zastąpić z innego źródła a gaz raczej trudno ( choć też można ) .
  3. A to już trochę więcej informacji, te 200m2 po podłogach to wszystko powierzchnia mieszkalna/ogrzewana , czy garaż też w tym liczysz, gdzieś chyba widziałem Twój post coś pisałeś o120m2 , chyba że pomyliłem Ciebie z kimś innym .Raczej te 1500pln za zużycie prądu przez PC p-w przy 200m2 MOCNO OPTYMISTYCZNIE ( oczywiście to wszystko mocno zależy jak zbudujesz ten dom-izolacja to najlepsza inwestycja w system grzewczy) . Przy gruntowej możesz zejść do 1000-1200 pln . Ale odwierty to jednak porażka inwestycyjna ,tutaj jak masz warunki to kolektor poziomy. - Ale oświeć mnie jeśli można zrobić gruntową w mniejszej cenie niż 30.000 oczywiście komplet z odwiertem, montażem i całą resztą.-- Gruntowa z kolektorem poziomym tzw. kotłownią i zasobnikiem CWU jak najbardziej możliwe w 30000pln , natomiast nie wiem co rozumiesz pod stwierdzeniem -CAŁĄ RESZTĄ - ? Komin do pieca gazowego jednak wymaga odpowiedniego wkładu do komina bo spaliny z gazu są kwaśne i żeżre Tobie najzwyczajniej tradycyjny komin , wcześniej objawiając się fajnymi zaciekami,plamami na kominie i ścianach przylegających.Do kondensacyjnego to raczej już musisz nabyć osobny komin stalowy. Z drugiej strony rozważasz wentylację mechaniczną to po co ci komin ? fanaberia , strata kasy , strata energii.Jednak koszt komina nie możesz wliczać w koszt montażu pc.
  4. A jakiej wielkości dom ,jakie jest OZC ,czemu PC p-w a nie gruntowa . Czemu zakładasz że pc P-W kosztuje 30000 pln? za mniejsze pieniądze można mieć gruntową z wiele lepszym COP. Komin do pieca gazowego jednak jest inny niż np. do kominka , koszt zapewne tez inny.
×
×
  • Utwórz nowe...