Skocz do zawartości

stomka

Uczestnik
  • Posty

    6
  • Dołączył

  • Ostatnio

stomka's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Już znalazłem, u mnie ta grzałka była serwisowo wyłączona. Włączyłem sprężarkę i poobserwuję zużycie prądu przez najbliższe kilka dni.
  2. Czy jest możliwość żebym tej grzałki nie miał w swojej pompie? Niestety nigdzie nie znajduję w sterowaniu informacji jakoby taka grzałka była, nie mówiąc już o jej wyłączeniu. Ewentualnie czy jest możliwość żeby taka grzałka była w jakiś sposób ukryta w menu Vitotronic'a? To, że mój fachowiec zrobił mnie w "jajo" to wiem od prawie roku i nie omieszkałem mu o tym powiedzieć.
  3. Tak mam w jednej instalacji Vitocal 200S i Vitodens 222W (o ile nie pomyliłem modelu kotła). Przy temperaturze ok -10 pompa może i zabezpieczyła 80% zapotrzebowania na ciepło bo zużycie gazu było niewielkie (chyba ok 3m).... na ale przy jakich kosztach energii elektrycznej?! Nie jestem pewien czy mój model posiada taką grzałkę (chyba nie wszystkie miały), ale sprawdzę za jakaś godzinę. Takie było założenie, że głównie głównie pompa będzie zabezpieczać zapotrzebowanie na ciepło, a w najzimniejsze dni (początkowo twierdzono że w dni poniżej -15 stopni) będzie się uruchamiał kocioł gazowy. Niestety później (3 miesiące po instalacji) tą graniczną temperaturę zweryfikowano na +7 stopni..... Bez komentarza.
  4. No cóż Adigg celnie odgadłeś, że w domu są głównie grzejniki. Są dwa obiegi: podłogówka ok 15-20% a pozostałe to grzejniki. Temperatura ustawiona jest na 21 stopni. Nie podaję parametrów domu bo nie dysponuję nimi w pracy. Mogę zajrzeć do dokumentów jakie mam w domu. Co do instalacji gazowej to była ona zaprojektowana i wykonana razem z instalacja PC przez jedną firmę. To miało razem super funkcjonować. Efekt jest taki, że odłączyłem jednostkę zewnętrzną od instalacji w dniu kiedy zużyła ona w ciągu 24 godzin ok 150 kWh. Ok, jestem w stanie przyznać rację że może jest to produkt dobry tylko nie dla mnie, ok od dawna jestem zdania że zostałem zrobiony w konia. Teraz pytanie tylko co z tym zrobić. Bajbaga z jakiego tytułu myślisz, że mógłbym dochodzić zwrotu kasy? Ja byłbym gotów odsprzedać komuś tą pompę i faktycznie dołożyć tylko sterowanie automatyką kotła, zaworów itp. Czy ktoś byłby zainteresowany taką przebudową kotłowni i odkupieniem pompy (prawie nieużywana ale i tak po jakiejś super promocyjnej cenie)?
  5. U mnie całą instalację wykonywała firma będąca autoryzowanym partnerem Viessmanna i z tego co wiem to jej właściciel jest w tej branży od wielu lat. Co więcej jest to osoba zrzeszona w PKTSGGiK (jest w zarządzie tej organizacji) i nie podejrzewałbym jej o "jednobitowość". Po trzech miesiącach od uruchomienia instalacji odwiedził mnie ponoć jakiś największy fachowiec od pomp ciepła w Viessmann i niestety również nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób to urządzenie miało by być oszczędniejsze od ogrzewania gazem. Przedstawiłem wtedy również szczegółowe zestawienie kosztów związanych z ogrzewaniem(bardzo podobne do tego które podlinkował prazio@tlen.pl). Serwisant nie bardzo wiedział co powiedzieć tak aby nie przyznać, ze nie jest to dobry produkt. Według danych jakie mu pokazałem wyliczył, że w moim przypadku użytkowanie takiej pompy zaczęło by być opłacalne przy temperaturach powyżej ok 7 stopni ciepła. Przy takiej temperaturze zużycie gazu jest na tyle niewielkie, że nikt nie rozważałby nawet inwestycji wartej ok 30 tys. aby zaoszczędzić miesięcznie 30 zł. Fakt nie powinienem pisać o wszystkich pompach typu split bo posiadam tylko jedną, a moja wiedza w zakresie instalatorstwa nie jest tak duża żeby korespondencyjnie oceniać innych producentów i ich produkty. Nie mniej jednak mam ten jeden konkretny produkt, zainstalowany przez autoryzowaną firmę, uruchomiony przez serwis Viessmann i po kilku interwencjach "mądrych głów" w końcu i tak okazuje się, że Vitocal 200S jest mówiąc kolokwialnie "do dupy". Na prawdę uważam wydane 30 tys. za wyrzucone w błoto. Jeżeli ktoś z instalatorów twierdzi inaczej i może byłby zainteresowany odkupieniem ode mnie tego urządzenia to chętnie odsprzedam choćby jednostkę zewnętrzną... a może i obydwie jeżeli dało by się tak zmodyfikować moją instalację aby jednostkę wewnętrzną zastąpić urządzeniem które sterowało by kotłem Vitodens 222-W.
  6. Choć post jest ju z na forum jakiś czas to dopiero teraz go znalazłem. Niestety jestem posiadaczem nieszczęsnej pompy Vitocal 200s (10,6 kWh). Dom ok 160m2 parter + poddasze, dobrze docieplony (ściany 20 cm, poddasze 15+5cm). Pompę odłączyłem po 2 miesiącach użytkowania i kilku wizytach serwisanta z Viessmann, raporcie termowizyjnym itp. Nie wiem dla kogo przeznaczony jest ten produkt, ale na pewno nie dla kogoś kto chce ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Według moich doświadczeń z okresu listopad 2012 - styczeń 2013 to eksploatacja tego urządzenia jest o wiele bardziej kosztowna niż ogrzewanie kotłem kondensacyjnym. Link do kalkulatora który podał prazio@tlen.pl tylko mnie rozśmieszył. Widać, że zrobiony na potrzeby marketingowe. Wystarczy spojrzeć na wykresy i temperaturę wewnątrz budynku (18,8 stopni). Do tego według tych wykresów temperatura ostatniej zimy nie spadała poniżej -10 stopni. Podsumowując to opłacalność zakupu i użytkowania Vitocal 200S jest wprost proporcjonalna do rzetelności tego kalkulatora. VITOCAL 200S - NIE POLECAM, A WRĘCZ PRZESTRZEGAM. PS. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do decyzji czy kupić tą pompę i mimo wszystko chciałby się dowiedzieć więcej o jej użytkowaniu, chętnie odpowiem na każde pytanie. PS2. Nie zwykłem być hejterem, ale po wyrzuceniu w błoto jakiś 30 tys. zł wkurzają mnie posty gloryfikujące pompy ciepła typu split.
×
×
  • Utwórz nowe...