Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Caparol - farby systemy ociepleń

Uczestnik
 • Posty

  3
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Caparol - farby systemy ociepleń

 • Ranga
  Początkujący
 1. Ze zdjęć i opisu technicznego projektu domu dostępnego na wskazanej przez Czytelnika stronie internetowej wynika, że ściany zewnętrzne zbudowane zostaną z bloczków z betonu komórkowego bez dodatkowego docieplenia, a więc muszą zostać otynkowane w sposób tradycyjny. Na lekkie, ciepłe mury zaleca się stosowanie lekkich i ciepłych tynków, najlepiej wapiennych z niewielką ilością cementu i z dodatkiem lekkich kruszyw mineralnych. Tynki te nakłada się na grubość 10 – 15 mm i zaciera dogładzając. Gotowa powierzchnia przypomina drobny papier ścierny. Jeżeli życzeniem jest jeszcze gładsza powierzchnia do dyspozycji stoją zewnętrzne szpachle mineralne. Tak przygotowane tynki maluje się systemami powłokowymi składającymi się z warstw gruntujących i ostatecznych, farbami na bazie akrylu, silikonu lub silikatu. Nowoczesne farby są najczęściej połączeniem co najmniej dwóch takich spoiw. Jeżeli ściana zewnętrzna ma być wykończona z drobną fakturą można zastosować gotowe, fabrycznie przygotowane cienkowarstwowe tynki mineralne, akrylowe, silikonowe lub silikatowe. Na beton komórkowy i tynk cementowo wapienny najlepiej zastosować tynki mineralne lub silikatowe. Oba dostępne są w uziarnieniu od ok. 1,5 do 3 milimetrów. Tynki mineralne dodatkowo maluje się, silikatowe są barwione w masie. Materiały Caparol: Tynk podkładowy: Caparol Universal; Szpachla zewnętrzna: Capalith; Farby zewnętrzne: Amphisilan, Thermosan, Sylitol, Muresko; Tynk cienkowarstwowy mineralny: Mineral Leichtputz; Tynk cienkowarstwowy silikatowy: Sylitol; Cienkowarstwowy silikonowy: AmphiSilan.
 2. W opisanym przypadku mamy do czynienie z farbą głęboko matową Samtex 3. Produkty dające efekt w pełni matowego wykończenia podczas częstego i intensywnego czyszczenia ulegają wybłyszczeniu, co jest widoczne szczególnie, gdy patrzymy pod światło. Szorowanie pomalowanej powierzchni powoduje usunięcie środków matujących oraz "wtarcie" zabrudzenia w powierzchnię farby. Wynika to z samej budowy farby, w której cząsteczki wypełniaczy mineralnych układają się w porowatą strukturę. Charakterystyczna porowatość, pod wpływem szorowania, ulega szybkiemu zniszczeniu, co objawia się wybłyszczeniem powierzchni. Jest to zupełnie normalne zjawisko - nawet mocno czyszczony, intensywnie wycierany błyszczący lakier samochodowy ulegnie zmatowieniu, a co dopiero bardzo matowa farba ścienna. W opisanym przypadku nie podaje Pan, jakiego rodzaju jest zabrudzenie. Zastosowanie rozpuszczalnika, który poprawił efekt czyszczenia, sugeruje zawartość tłustego składnika zabrudzenia. Jeżeli, jest to tłuszcz to plama zawsze będzie widoczna po czyszczeniu ściany. Brudna woda (zawierająca wytarte wcześniej składniki ze ściany) zawsze pozostawi ślad. W przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na zabrudzenia, rekomendujemy ceramiczną farbę Premium Clean, którą cechuje wyjątkowa odporność na szorowanie (dzięki strukturze ceramicznych wypełniaczy) przy jednoczesnym matowym efekcie wykończenia.
 3. "Tynki zewnętrzne - czym się kierować aby dokonać właściwego wyboru?" Jeżeli rozpatrujemy systemy ociepleń to nie należy koncentrować się wyłącznie na tynku. O właściwościach systemu decydują wszystkie jego składniki począwszy od rodzaju płyty ocieplającej (styropian lub wełna). Jeżeli zależy nam na tym by nasze ocieplenie było np. niepalne należy wybrać system oparty na wełnie mineralnej z tynkami mineralnymi lub silikatowymi. Przy zastosowaniu innych tynków na wełnie mineralnej system nie będzie sklasyfikowany jako niepalny. Ponadto w układach z wełna mineralną nalezy stosować produkty o bardzo dobrej przepuszczalności pary wodnej. Dlatego w układach z wełną niezalecamy stosowania tynków dyspersyjnych. Jeżeli wykonujemy ocieplenie na styropianie to mamy do dyspozycji systemy z wszystkimi rodzajami tynków. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od analizy potrzeb i możliwości finansowych kupującego. Często o wyborze produktu elewacyjnego decyduje kolorystyka. Najbogatsza paleta kolorów występuje w tynkach akrylowych i silikonowych. W tradycyjnych systemach ociepleń nie powinno sie stosować ciemnych kolorów o współczynniku odbicia światła rozproszonego mniejszym niż 20 ponieważ mogą one powodować nadmierne nagrzewanie się powierzchni (naprężenia termiczne) które mogą skutkować uszkodzeniem powierzchni tynku. Jeżeli jednak zdecydowano o wyborze kolorów o wsp. mniejszym niż 20 to zalecamy stosowanie Systemu CARBON. Informacje na temat systemu CARBON dostępne sa na stronie http://www.extremalnefasady.pl/ Z pozdrowieniami Bożena Serwatka-Berbeć
×
×
 • Utwórz nowe...