Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ekofil

Uczestnik
 • Posty

  2
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez ekofil

 1. Cytat

  Pejot, proponuje Ci jednak kupić studzienki z atestem, ktorych jest pełno na rynku. Jestem instalatorem oczyszczalni przydomowych od 3 lat a praktyke w temacie mam juz 10 letnią.
  Taka szczędnosc na podstawowych aczkolwiek ważnych elementach instalacji to pozorna oszczędność. Za kilka lat rozszczelni sie i rozleci ta studzienka. Jak juz, to rób jednolitą z laminatu poliestrowo-szklanego odpornego na chemię (kiedyś sam robiłem zbiorniki i studzienki pod oczyszczalnie).


  W pełni się zgadzam. Jest tylu producentów oczyszczalni, gdzie mozna kupić studzienki z nadstawkami, że szukanie oszczednosci na wytwarzaniu samemu tego elementu mija sie moim zdaniem z celem.

  Cytat

  Pytanie podstawowe - dlaczego taki "ciężki" typ oczyszczalni a nie np zwykła grawitacyjna?
  Czyli z drenażem, bez zadnych urządzeń elektrychnych, mechanicznych i tym podobnych drogich dodatków. Do tego separator trzykomorowy bez filtra (bezobsługowy) jako odsadnik gnilny (denitryfikacja) a drenaż rozsączający w rowach lub w kopcach (nitryfikacja) i po sprawie. Tanio, szybko, prosto i bezawaryjnie!


  Oczyszczalnie korzeniowe nie są "ciężkie". Większość z nich buduje się na stokach i zboczach wykorzystujac spływ grawitacyjny. Nie potrzebują prądu, nie trzeba okresowo czyścić dysz napowietrzajacych, a w warunkach gliniastych, torfiastych, wysokich wód gruntowych są bezkonkurencyjne. W mojej kilkunastoletniej praktyce zdarzało mi się serwisować kopce drenażowe stawiane na glinach spod których saczyły się nieoczyszczone, nieprzyjmowane przez nieprzepuszczalny grunt ścieki, także wymieniać tanie pompy kupione w Biedronce lub jakąś chińszczyznę na Grundfosa lub podobnej jakości.

  Przykłady instalacji oczyszczalni korzeniowych
 2. Cytat

  Czy mając normalne szambo (jednokomorowe) można przerobić je na taką oczyszczalnię (tzn. czy np. szambo można wykorzystać jako osadnik i dorobić do niego tylko to poletko z trzciną)?


  Jednokomorowe szambo może nam czasem słuzyć jako osadnik wstępny gdy jego wielkość nie przekracza w znacznym stopniu 3-dobowej pojemności wytwarzanych ścieków, przed poletkiem trzcinowym proponuję wówczas zainstalować
  w zależności od ilości wytwarzanych ścieków zbiornik od równej do 2-krotnie mniejszej pojemności do usuniecia zawiesin
  i stosując na jego wylocie filtr lamellowy mozemy z powodzeniem zainstalować filtr trzcinowy.

  Piotr Rosa


   

×
×
 • Utwórz nowe...