Skocz do zawartości

Maciuś

Uczestnik
  • Posty

    12
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Maciuś

  1. A ja mam przy okazji pytanie: Czy do warstwy betonu wyrównawczego wkłada się zbrojenie z prętów? Czy jest to może od czegoś uzależnione? Sorki, może to głupie pytanie, ale w projekcie nie mam przewidzianego zbrojenia, a chciałbym mieć nie pękającą mocną wylkewkę.
  2. Czy do zasypania fundamentu z zewnątrz nie można użyć wcześniej wykopanej pod fundament ziemi? Nie pytam o humus, a o to, co pod humusem, a co tez trzeba wykopać, żeby zrobić ławy fundamentowe.
  3. kropeczka ns - jeśli to nie tajemnica, to jaki macie miesięczny rachunek za gaz?
  4. Śmiem zauważyć, że autor tematu nadal nie otrzymał odpowiedzi na pytanie. Moja śmiałość wynika z faktu, iż sam jestem zainteresowany odpowiedzią na powyższe. Stoję przed dylematem doboru instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Zastanawiam się nad zastosowaniem odpowiedniego kotła do zamiarów. A w moich przemyśleniach staram się rozwikłać problem połączenia kotła kondensacyjnego (bo chyba jedynie taki wchodzi w grę jeśli się planuje ogrzewanie podłogowe, na które - przynajmniej w części domu jestem zdecydowany) z solarami (do których wiele miast dopłaca) i z ogrzewaniem kominkowym. Jak to połączyć i jaki piec wybrać, żeby ta inwestycja się zwróciła patrząc na późniejsze koszty eksploatacji i opłaty za energię? Wszak czytałem, że niejednokrotnie nie warto przepłacać początkowo, bo zwróci się to dopiero po wielu latach użytkowania. Dołączam więc moje pytanie i proszę o odpowiedź również w imieniu autora pierwszego postu.
  5. Po obejrzeniu "AGATKI" w realu, zadecydowaliśmy z żoną, że zmodyfikujemy nieco ten projekt i poszerzymy salon. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy o 1m, czy o 1/2 m, ale poszerzać będziemy na pewno. Ponadto - biorąc pod uwagę to, że nie chcemy budować wg projektu z garażem (bo działka zbyt wąska mamy również nadzieję, że uda się ją podpiwniczyć robiąc tym samym garaż w podpiwniczeniu. Zyskamy tym sporą powierzchnię na pomieszczenia gospodarcze. Jednocześnie kotłownię przeniesiemy do piwnicy i tym sposobem zyskamy sporą garderobę przy wejściu. Nadmienię, że mieszkamy na 73 m.kw. Dokładając do tego garaż i piwnicę pozyskamy ok.40m.kw dodatkowo. Mamy 4 osobową rodzinę i potrzebę pozyskania dodatkowego pomieszczenia na gabinet do pracy. Po zmianach w projekcie będzie to możliwe. Pozdrowionka
  6. beataka5 - dziękuję bardzo w imieniu swoim i małżonki. Teraz mamy lepszy obraz tego, jak wygląda nasz wymarzony projekt w realizacji. Teraz już tylko trzeba zrealizować zakup działki i brać się za wszystkie pozostałe procedury. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę powodzenia w wykańczaniu Agatki. Bardzo nam było miło Was poznać
  7. Jak już wspominałem, też chcę budować Agatkę, tylko zastanawiam się nad podpiwniczeniem. Jestem na etapie kupowania działki dopiero, ale Agatka jest projektem nr 1. Czy ktoś tu podpiwniczał Agatkę? A może jest ktoś ze Śląska, kto byłby chętny pokazać Agatkę w budowie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o przeprojektowaniu? Pozdrawiam
  8. Mam jeszcze jedno pytanie: Czy pod płytą fundamentową robi się również ławy fundamentowe, czy tylko stopy? Czy na ewentualnych lawach fundamentowych robi się również fundamenty do wysokości płyty fundamentowej? Zaznaczam, że chodzi wciąż o płytę fundamentową, stanowiącą jednocześnie podstawę podpiwniczenia i położoną poniżej 160 cm pod pow. ziemi.
  9. Jeśli jest ktoś, kto wybudował Agatkę z podpiwniczeniem i garażem w podpiwniczeniu, a byłby chętny na prezentację, to chętnie skorzystałbym z uprzejmości. Zresztą - bez podpiwniczenia też bym chętnie zobaczył. Jestem ze Śląska. Czekam z niecierpliwością na uprzejmych ludzi, którzy zechcą na chwilkę ugościć mnie i moją żonę. Z pewnością postaram się odwdzięczyć.
  10. Dziękuję za odpowiedź. Muszę tu powiedzieć, że nie chodziło mi o płytę fundamentową jako taką, a o niewielkie koszty wybudowania piwnicy w moim - opisanym wyżej przypadku. Wyszedłem z założenia, ze skoro muszę i tak postawić dom na płycie, to dołożenie dwóch - trzech warstw bloczków betonowych i wykonanie odpowiedniego dla piwnic zabezpieczenia przed wilgocią i odpowiedniej izolacji termicznej, jest kosztem porównywalnym z dobudowaniem garażu, na który trzeba zużyć podobną - jeśli nie większą ilość materiału. Przy założeniu oczywiście, że w podpiwniczeniu znajdowałby się garaż. I w tym miejscu właśnie nasunęło mi się pytanie, czy mój tok myślenia jest dobry? I czy rzeczywiście te koszty mogą być porównywalne zarówno pod względem kosztów wybudowania takiego rozwiązania, jak i kosztów późniejszej eksploatacji.
  11. A ja mam w związku z płytą fundamentową w odniesieniu do piwnicy inne pytanie. Z tego, co się zorientowałem, to lawy fundamentowe powinny być umieszczone poniżej poziomu zamarzania gruntu. Z tego, co wiem, na moich terenach jest to głębokość ok 12-130 cm. Mieszkam również na terenach objętych ryzykiem wystąpienia ruchów tektonicznych związanych z eksploatacją wyrobisk podziemnych. W związku z powyższym doradzano mi wykonanie płyty fundamentowej wzmocnionej. Czy - biorąc pod uwagę powyższe, mój tok myślenia jest zasadny?: 1. Jeśli dom ma być wzniesiony na płycie fundamentowej położonej na ławach fundamentowych położonych na głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu, a więc poniżej 140 cm, a zgodnie z projektem podłoga parteru ma być umieszczona 40 cm ponad gruntem, to może warto dołożyć dwie warstwy bloczków betonowych i pozyskać dzięki temu sporą powierzchnię gospodarczą? 2. Mógłbym przenieść do piwnicy kotłownię i zrobić tam pralnię, a może i garaż podziemny? Wydaje mi się, że w takim układzie koszt nie byłby aż tak wysoki? Tylko nasuwa mi się pytanie w tym wszystkim, czy naprawdę muszę tak głęboko umieszczać płytę fundamentową? Czy mój tok myślenia jest dobry? Proszę o poradę
  12. Witam. Wraz z żoną od dłuższego czasu analizujemy projekt "AGATKA". Mamy 4 osobową rodzinę, a domek wydaje się dość mały. Biorąc jednak pod uwagę, że ma to być nasz dom "dożywotni" nie chcielibyśmy przekraczać granic rozsądku w metrażu. Brakuje mi w nim pomieszczeń gospodarczych zwłaszcza, że jesteśmy miłośnikami kopania w ogródku i majsterkowania. Myśleliśmy więc o poszerzeniu domu o 1m od strony salonu i zrobieniu całkowitego podpiwniczenia. Czy ktoś może próbował analizować koszty takiego przedsięwzięcia łącznie z wydatkami na przeprojektowanie?
×
×
  • Utwórz nowe...