Skocz do zawartości

m00nia

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez m00nia

  1. Cytat

    Trochę za bardzo się rozpisałem przy norbiwolow i jego "kolargolu", ale to co napisałem odnośnie kominka i wentylacji parteru dotyczy i Ciebie. Jeśli pompa ciepła, to pewnie podłogówka na parterze? Pamiętaj, że możesz mieć spore różnice w kosztach wykonania pompy, zależnie od warunków na działce.
    Przyjrzałem się przekrojom Amberu i wygląda mi na to, że kanały went. możecie poprowdzić na poddaszu górą (nad sufitem powyżej jętek) tylko dobrze je zaizolujcie. Patrzyłaś na przekrojach jakie są wysokości pomieszczeń pod skosami w różnych odległościach od ściany? Wydaje mi się, że skosy zabierają tu bardzo dużo miejsca, a najwyższe miejsca wypadają np. w korytarzu. Zrób rysunek w skali i zobacz na ile da się to zagospodarować. Acha, masz w sypialni nad garażem duże dwuskrzydłowe drzwi od północy. Jak w końcu jest u Ciebie z tymi kominami?


    Witaj,
    właśnie otrzymaliśmy wstępny kosztorys na instalację pompy ciepła IVT z pionowymi wywiertami na ok 160 m - cena kosmiczna (50 tyś netto). Co do komina to z projektu wychodzi na to, że to są dwa oddzielne kominy (otwory chyba 14x27) i w żadnym miejscu nie łączą się ze sobą (po między nimi jest warstwa izolacji). Na piętrze ściany pod skosami to 95 cm. To okno w sypialni jest tak usytuowane względem stron świata, że rano słońce będzie nam zaglądać do pokoju (północy-wschód). Rozmawialiśmy z biurem projektowym naszego domu i są w trakcie przygotowywania "projektu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją ciepła i instalacji dgp" dla tego projektu. Opierać się będą o systemy firmy DOSPEL. Mamy otrzymać taki projekt. Do instalacji DGP zalecają zastosować kominek z zamkniętą komorą spalania, przystosowanych do współpracy z systemem mechanicznego rozprowadzania powietrza. Dodatkowym wspomaganiem centrali ma być gruntowy wymiennik ciepła.
    Czy to ciekawe rozwiązanie? Czy zalecana przez biuro projektowe firma DOSPEL to dobry wybór? Mówiąc o takim systemie, o jakich kosztach w ogóle rozmawiamy? Tak się zastanawiam, wentylacja z funkcją nawiewania ciepłego powietrza, dom energooszczędny, czy pozostałe zapotrzebowanie na ciepło będzie tak małe, że może pompy ciepła nie opłaca się instalować. Może warto pomyśleć o jakimś tańszym systemie ogrzewania.
  2. Cytat

    Dzięki za dane (mOOnia i norbiwolow). Jakiejś większej porcji uwag ode mnie spodziewajcie się raczej po weekendzie, bo w tym tygodniu mam kupę roboty.
    Jak wasze domy mają być zorientowane (gdzie wypada wam północ)? Czym planujecie ogrzewać? Chodzi mi o to czy kocioł c.o. ma sensowną możliwość sterowania i pracy ciągłej (np. gazowy) czy od załadunku do załadunku (prosty węglowy z górnym spalaniem)?
    Norbiwolow, fajna strona z projektami, od razu ściągnąłem sobie rysunki elewacji i rzuty kondygnacji. Uprzedzam, że będziesz miał kłópoty z mostkami cieplnymi przy balkonach. Zwróć uwagę na detale połączenia ich z domem wg.projektu. Balkon to chyba najtrudniejszy do dobrego wykonania element domu.
    Postaram się też przeczytać twój blog z budowy.



    w moim przypadku (AMBER) północ będzie od strony garażu. a jesli chodzi o ogrzewanie, to jak juz wcześniej wspominałam zastanawiamy się poważnie nad pompą ciepła (trochę duży wydatek, ale bezobsługowe i ekologiczne).
    dzięki za pomoc
    pozdrawiam icon_wink.gif
  3. Cytat

    Możesz spisać z projektu inf. o kubaturze i powierzchni oraz grubości ścian (szczególnie izolacji) oraz izolacji podłóg i stropu oraz poddasza? Na stronie tego nie ma, jeśli dom ma być energooszczędny, to b. ważne. Z firmami, bardzo bym się nie sugerował tą wyższością Skandynawów, nasi też potrafią to robić dobrze. Najtrudniej jest faktycznie o dobrą ekipę wykonawców. Tu trudno mi pomóc (polecić konkretną ekipę), bo znam instalacje went. głównie z dużych obiektów. Sam zawodowo jestem od elektryki, więc na różnych budowach się na to napatrzyłem, a w rodzinie mam projektanta went. i klimatyzacji. Zasady są te same tyle, że duże instalacje są trudniejsze.
    Jak dostanę jakieś inf. to postaram się trochę nad tym przysiąść pod koniec tygodnia i wtedybędę miał jakieś uwagi. Oczywiście na ile czas pozwoli.


    Oto dokładne parametry domu energooszczędnego AMBER
    Kubatura: 725 m3
    Powierzchnia użytkowa: 180 m2
    Powierzchnia mieszkalna: 160 m2
    Grubość ścian: cegła ceramiczna 25 cm + 20 cm styropianu
    Izolacja stropu: 40 cm wełna
    Izolacja posadzki parteru: 20 cm styropianu
    Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową do ogrzewania domu w standardowym sezonie grzewczym:
    EA 43,3 kWh/m2/rok
    EV 16,5 kWh/m3/rok

    Będziemy wdzięczni za wskazówki.
  4. witam
    el-instalator widzię, że jesteś obeznany w temacie rekuperacji. bardzo sie ciesze bo może mółbyś podrzucic mi kilka wskazówek.
    kupiliśmy projekt domu AMBER - ma to być dom energooszcędny. zastanawiamy się z mężem nad zastosowaniem ogrzewania z pompy ciepła a także nad rekuperacją. co sądzisz o takim rozwiązaniu? czy mółbyś polecić mi jakiś dobrych wykonawców? kiedyś czytałam, że najlepsze rekuperatory i pc produkuja firmy skandynawskie. czy masz jakąś wiedzę na ten temat?
    z góry dziękuję za podpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...