Skocz do zawartości

przemysław1

Uczestnik
  • Posty

    51
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Posty napisane przez przemysław1

  1. Cytat

    Szymony:), moja rada, jeśli masz kłopoty z płynnością finansową, to polecam budowę "na raty". Nie pchaj się w kredyty na początku budowy, bo wielu takich skończyło z niczym. Powoli małymi kroczkami i swoje zrobisz. Ludzie budują czasami przez 10 lat. Kupuj materiały zimą, lub wiosną, będzie taniej, szukaj przedstawicieli firm i ich tam pytaj o firmy z danego rejonu, które najwięcej sprzedają (one często mają najniższą cenę). Zmień kolejność robót, najpierw wyjdź z ziemi, zostaw piach w domu a postaw ściany, w następnym roku strop i dach itd.
    Bardzo dobrą radą jest odpowiedni beton odporny na wilgoć lany prosto w "rów"- policz, może się okaże, że będzie dużo taniej. Wyceny bierz koniecznie z opisem, w jaki sposób będą to robić, jak podejmiesz decyzję, to trzymaj się do końca nie ulegaj namowom wykonawców.
    Logicznie myśląc wykopanie rowka i asystowanie przy gruszkach z betonem, to nie wielka praca dla budowlańca, więc powinna być najtańsza, u mnie stan zero kosztował niecałe 30 tyś. (w 2004 roku, dom + garaż wolno stojący 7mx7m), w tym robota 3200,- zł.
    Szybkie liczenie:
    koparka do zdjęcia humusu 100,-/h; max 3h roboty=300,-
    kopanie fundamentów ręczne=?
    kopanie koparką: 10hx100,-=1000,-
    Teraz dodaj beton i jesteś równo z ziemią.

    Czy naprawdę ceny zmieniły się aż tak bardzo?


    Szymony: Opinia Robertu jest trafna. Kiedy robiłem rozeznanie ceny mojego stanu zero, kosztorysy wachały się od 9000zł tylko za pracę do 25000zł. Jak widać rozpiętość kolosalna. Przedyskutuj sprawę budowy jeszcze raz w domu. Wypisz wszystkie plusy jak również monusy posiadania włsnego domu i budowy. Krocząc drogą budowy rozbij wszystko na etapy które mogą pozostać na dłużej niezależnie od pory roku. Przeczytaj może raz jeszcze wszystkie wpisy i wyłów dobre dla Was rozwiązania, spostrzeżenia i sprawdzone pomysły.
    Ja byduję drugi rok i wiem że następnym razem zmienił bym trochę technologię budowy oszczędzając pieniądze.
    Powadzenia!
  2. Cytat

    Straciłem chęci do budowy.... ceny zatrzymały się za stan zero 60000 tyś tercja i 20000 tyś garaż wolno stojący 5x6 metra. To jakaś paranoja żeby za stan zero w sumie wydać 80000 tyś !!!!!! a gdzie reszta???
    proszę o jakiekolwiek wsparcie psychiczne.....



    Witam,
    Straciłeś chęci i jak to mówią młodzi masz doła, to bardzo poważnie zastaów się czy chcesz sie budować dalej.
    Z każdym krokiem dalej będzie już tylko gorzej i drożej. Z całym szacunkiem dla Ciebie, nie powinieneś oczekiwać iż wybudujesz dom w cenie kawalerki, lecz muszę przyznać Tobie rację że ceny nie są racjonalne.
    Coż pieniądz jest ekwiwalentem pracy. A PKB w tym kraju jest jakie jest w wyniku takiej a nie innej pracy. Z drugiej strony dla mnie jeszcze więkrzą paranoją są ceny mieszkań. 50 do 60mkw w Poznaniu w dobrej lokalizacji kosztuje 350 do 400tyś zł to jest dopiero paranoja. Ja również mam pod górkę lecz mając wybór jaki podałem powyżej odpowiedź wg mnie jest oczywista. Naturalnie nic w życiu nie ma za darmo. Jestem przekonany iż czeka mnie morze wylanego potu i bolące plecy przez niezłych parę lat. Pozdrawiam, głowa do góry!
  3. Cytat

    Boże... ale herezji ktoś Ci naopowiadał icon_smile.gif Szaluje i zalewa się jednocześnie o wiele wyższe elementy niż owe 1,75m, oczywiście to kwestia porządnego szalunku systemowego i jego fachowego montażu. Przy większych powierzchniach przeciwległe ściany szalunków skręca się też specjalnymi prętami spinającymi (na takiej ścianie zostają potem takie charakterystyczne, symetrycznie rozmieszczone otwory). Z desek takiego nie zrobisz icon_biggrin.gif

    Taka moja rada - jeśli zastanawiasz się nad fundamentem monolitycznym, poszukaj ekipy która się w tym specjalizuje, czytaj ma odpowiednie wyposażenie i doświadczenie. Jeśli mają go wykonać murarze, dla których wykonanie szalunków sprowadza się do zrobienia ich dla potzreb wieńca, tudzież stropu, to lepiej niech murują z bloczka. Będzie mniej problemów icon_smile.gif



    Witam Was!
    Przychylam się do opini Danthe. Wysokość 1.7m to nie są żadne wyzwania techniczne. Proszę zobaczyć jak budują przypory mostów, wiaduktów czy ścian obiktów handlowych. W dużej mierze są lane z betonu. Nie popadał bym w przesadę z drugiej strony. Jest coś co się nazywa mądrością ludową lecz czasami tak jak z rynkami kapitałowymi jest wiele głów lecz czasami jeden rozum. Wedłu mnie (po moich doświadczeniach ze ścianą fundamentową , a Ty wspominasz o skarpie) poczedł bym w kierunku monolitycznega fundamentu. Szalunki wypożyczane i lany beton. Wzioł bym również pod osąd trwałość i doporność na uszkodzenia podmycie itp oba dwa rodzaje fundamentów. To nie jest błacha decyzja! Koszty są zawsze. Gorzej jak trzeba ponieśc je później. Przelicz koszty bloczków, cementu, piasku i koszt położenia każdej sztuki bloczka. Teraz są upały co zrobisz jak zaprawa będzie bardzo szybko wysychała i będzie mniej wytrzymała? Nie chodzi mi o nacisk tylko o wektor siły skierowany poziomo na ścianę. Coż powrót do kartki, ołówka, wielu rozmów i podjęcia decyzji. Trzeba przeliczyć chociaż samą cenę materiału. Jak w żeglarstwie, jedna ostateczna decyzja i ewentualne pretensje tylko do siebie! A wykonawcy kroczą często drogą im łatwiejszą i przynoszącą dochód! Przecież oni nie będą w tym domu mieszkałi.
  4. Cytat

    Danthe to ciekawe - zapytam o Agilia beton. Na razie stoimy w miejscu - czekamy na uprawomocnienie zezwolenia, umawiamy elektryka, geodeci wstrzymani bo różne firmy potrzebują różne pomiary do zrobienia fundamentu, czekamy na kosztorysy stanu zero. Ha i ważna decyzja podjęta!! ściany dwu warstwowe prawdopodobnie Ytong 24 + 15 styropianu (lambda) - czemu tak? rozmawialiśmy z ludźmi budującymi (i znającymi temat budowy) w tej chwili - przekonali nas do dwu warstwowej ściany. Co do fundamentu to kosztorysy będą dwa: na bloczki i na monolit - wykopiemy wykop i wtedy podejmę ostateczną decyzję jaki. Firma która przygotowuje kosztorys mówi że mogą zrobić fundament z bloczków o wystarczających parametrach oczywiście przy użyciu konkretnych izolacji czyt. drogich.



    Cieszę się, że po mału zaczynacie pracę. Co do kosztorysu, to jeżeli będzie przygotowany przez tę samą firmę to zwóć uwagę w rozmowie i zadawaj tak pytania aby wykluczyć (o ile to możliwe) chęć przeforsowania przez firmę przy pomocy ceny tę opcję która będzie dla nich wygodna, łatwiejsza do wykonania lub która może wygenerować im większy zysk. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych lecz zawsze warto spojrzeć na problem z innej strony. Powodzenia!
  5. Cytat

    http://www.mtmstyl.pl/biblioteka/tercja/tercje.pdf
    jesteśmy po rozmowach z kier. bud. , we wtorek geodeci wytyczają fundament i "cały czas do przodu"....
    Na zdjęciach mur od sąsiada - powiedzcie mi czy spoiny mogą mieć aż tak różne grubości???



    Jeżeli możesz wejść na działkę sąsiada i sprawdzić wymiary pustaków ( sprawdzić czy są proste, jak są wypalone ) będziesz mógł odpowiedzieć sobie czy taką ekipę chcesz mieć u siebie. Ze zdjęć tchnie delikatnie mówiąc soboba w podejściu do pracy.
    Zamawiając tych kilkadziesiąt palet pustaków miałem okazję przekonac się że wśród nich są proste pustaki po wypaleniu i takie które murarze musieli lekko po skosie wmurować ( uśrednić linię pionu ) aby mogli zachować poziom.
    Powieział bym tak. Zależy to od tego jaki jest procent wymurowania ściany w taki sposób.
    Jeżeli gro pustaków jest takich sobie ( jakość ich wypalenia ) to powinieneś myśleć o innej hurtowni.
  6. Cytat

    Moje pytanie dotyczyło jakiejś pianki na podłogę na poddasze, bo mi stolarz schody tak skończył, że mało miejsca mam i muszę dać coś małego, albo w ogóle zrezygnować z ocieplenia podłogi na poddaszu. Jeśli będę musiał rezygnować, to na pewno podłoga będzie wykończona korkiem.

    Moje fundamenty, jak wcześniej pisałem, to monolit w ziemi szerszy o 5 cm od ścian fundamentowych będących "nad ziemią". Różnica została "schowana" w środku budynku. Od zewnątrz wszystko jest ładnie licowane, różnica wyszła na grubości ocieplenia, po prostu na ścianę dałem 5 cm grubszy styropian niż na fundament i wszystko ładnie wyszło, a ja jestem pewien, że mam solidne podstawy domu. Prawdę mówiąc nigdy nie słyszałem o fundamentach węższych od ścian kondygnacji. W sytuacji, kiedy robisz jednowarstwową ścianę polecam poszukać informacji u producenta, jakie zaleca fundamenty pod swój system. Potem skonfrontować to z projektem i będziecie mieli odpowiedź.



    Witam!
    Odnośnie ocieplenia na podłogę, to może rozważyć wersję położenia tylko samej warstwy z korka w pożądanej grubości.

    W odniesieniu co do grubości ściany fundamentowej, to wstępna mniejsza grubość ściany niż ściany nośnej miała być zniwelowana poprzez obłożenie jej płytami ecotherm i kamieniem polnym. Chciasłem uniknąć wystającego cokołu. Przedstawiciel Wienerbergera na Poznań zapytany o procentowy nawis dopuszczalny dla ich pustaków podał wielkośc max. 20% grubości pustaka. Konstruktor to potwierdził co wcale nie oznacza iż jest to prawda objawiona.
  7. Cytat

    icon_biggrin.gif pozwolenie jest. Kierownik budowy też. Rozmawialiśmy z architektem na temat fundamentu - tzn. jak się ma projekt fundamentu do tego co będzie w ziemi - powiedział że musimy najpierw wykopać dziurę a potem się martwić. To jest dla mnie zrozumiałe.
    Pytałem się o grubość(szerokość) ścian zewnętrznych a szerokość fundamentu bo mamy fundament szeroki na 44 cm a ściany chcemy ok. 50 cm (jedno warstwową) - doradza zwiększenie szerokości ściany fundamentowej żeby wychodziła poza szerokość ściany domu po np. 5 cm w jedną i drugą stronę w celu łatwiejszego np. zaizolowania.
    Jakie macie zdanie i doświadczenie w szerokościach fundamentu do ścian?



    Witam Was! Dwa dni temu policzyłem moje koszty fundamentów w poszukiwaniu nadmiernego wycieku finansów. Puki co to podtrzymuje to co pisałem poprzednio. Jeżeli okaże się że musisz wznieśc wysoka ścianę fundamentową to taniej wyjdzie (powinno) ściana lana z betonu. W moim przypadku kupiłem 3050szt bloczków betonowychza cenę 2,3zł/szt. Czyli koszt betonu dla identycznej objętości. Za cenę piasku, cementu, pracy murarzy i Waszego dozoru można wynająć z dowozem szalunek i poczynić oszczędności. Tak czy inaczej kartka ołóweg i zimna kalkulacja.
    Co do grubości ściany fundamentowej to sprawa WYDAJE SIĘ prosta. Im grubsza tym lepiej. Lepiej znaczy drożej. Pomyślcie jak chcecie mieć rozwiązaną sprawę cokołu wokół domu. Jeżeli ściana fundamentowa ma wystawać poza lico ściany nośnej to i cokół będzie mocno wystawał poza obrys ściany. Trzeba będzie go opierzyć. Pytanie czy tak będzie się Wam podobało? W większości domy budowane są z pustaków 25 centymetrowych + ocieplenie które przykrywa cokół. Ja wniosłem ściany z porotermu 50P+W na ścianie fundamentowej 38 cm z nawisem 12 cm przeznaczonym na cokół. Zwróćcie uwagę na fakt iż nacisk wynikający z wagi stropu, dachu, śniegu i ciężaru własnego leży ( oś obojetna) po stronie wewnętrznej domu. Zatem siły ścinające nie powinny być znaczące i mieć istotne znaczenie. Pytanie tylko o materiał na ściany.
    Mała dygresja, jeżeli chcecie mieć ściany jednowarstwowe i zamawiać będziecie materiał rzadko sprzedawany (tzw na zamówienie) to nie przesadźcie z ilością. Oddanie go do hurtowni może być niemożliwe. Ja się pomyliłem w obliczeniach. Zakładałem więcej ubytków, a oprócz tego zmieniłem rozwiązanie jednego problemu. Pozostało mi 11 palet porothermu 50PW (440szt). Zapewne coś wymyślę, tylko po co kombinacje skoro mogłem pod koniiec prac murarskich domówić brakującą ilość i równocześnie rozliczyś uszkodzone w transporcie sztuki. Dobra rada od samego początku wznoszenia ścian ustawcie paletę lub dwie w dogodnym miescu i odkładajcie popękane uszkodzone bloczki. Pod koniec wezwać za pośrednictwem hurtowni przedstawiciela producenta abu zatwierdził reklamację. Będą to nie małe pieniądze.
    Moje ilości:
    1603 szt porotherm 50
    około 240 szt porotherm 50 połówki
    850 szt porotherm 30
    około 1200 szt cegły pełnej ( warstwa na górze + jeden komin na wysokość kondygnacji )
  8. Cytat

    Dobry ten płytkarz icon_biggrin.gif, się uśmiałem.
    Mój przykład odpowiedniego liczenia to zakupiona w lutym dachówka za 50% wartości z dostawą na lipiec. Odezwałem się do firmy w maju i to było super, bo dowieźli mi w lipcu. Super cena dała mi do myślenia, że na transport to oni mieć nie będą i nie myliłem się, przywieźli "przy okazji", ale o tym nikt nie myślał w lutym poza mną.

    I mam jeszcze pytanie, może wiecie/znacie izolacje podłogowe grubości 0,5 cm, ale żeby miały współczynnik izolacji zbliżony do styropianu 5 cm.



    Jak zrozumiałem szukasz izolacji o podobnych parametrach izolacji cieplnej. Grubość 0,5cm jest sporym wyzwaniem. Tak na szybko przychodzi mi do głowy pomysł, czy raczej obszar poszukiwań zbliżony do żeglarstwa, tapicerstwa, lotnictwa. W żeglarstwie są jachty budowane ogólnie mówiąc metodą przekładkową (sandwich) a właśnie środek wypełniany jest z różnego rodzaju pianek. Podobnie może być w lotnictwie. W pracach tapicerskich ( podbitki, wygłuszenia, podobne do mat w samochodach ) czasami są wykonywane z różnego rodzaju tworzyf sztucznych. Możliwość wykorzystania takich mat będzie uzależnione od potrzeby twardości (odporności na sprężanie) nasiąkliwości i ceny.
  9. Cytat

    Dodam jeszcze kilka moich porad do budowy.
    W chwili, kiedy już dogracie jeden etap budowy należy brać się za następny, tak, żeby być krok do przodu z planami, wtedy macie gwarancję, że budowa nie stanie. Ja np. stawiając ściany organizowałem dach itd. Dało mi to najbardziej aktualne ceny i pewność ich niezmienności. Bardzo ważną sprawą jest płatność, jeżeli robota trwać będzie 2-3 miesiące i ustalona cena nie będzie już atrakcyjna, to trudno, należy ją zapłacić. Wiele razy miałem rozmowy z wykonawcami, którzy nie dostali pieniędzy, bo np. klient sprawdził ceny w internecie i nie chciał zapłacić. Bądźmy uczciwi.
    Co do czystości, to mnie się udało dlatego, że wyznaczyłem jedno miejsce na odpady, ale i tak musiałem "ukarać" za bałagan w pierwszym dniu. Dopiero wtedy zadziałało.
    Nie pytam Was o wiek, ale ja byłem dość młodym inwestorem i wiecznym problemem było wyśmiewanie "za plecami", i traktowanie jak gówniarza, więc musiałem się do tego dostosować i tak zachowywać. Wyniki były błyskawiczne. Robili wszystko, czego zapragnąłem, a wcześniej ciągłe dyskusje i problemy, że tego się nie da zrobić.
    Zauważyłem również, że ceny były bardzo różne w zależności od tego, co pokazałem do wyceny. Dach był dużo droższy, kiedy wykonawca zobaczył cały projekt, a jak tylko dach, to cena była niższa od razu o 10%. Tak, jakby chcieli powiedzieć - chce wam się dworku, to cena za dworek - ciach.



    Mślenie wyprzedzające jest właściwe zwłaszcza jeśli posiada się środki finansowe. Dogranie wszystkich terminów dostaw jest sporym wyczynem. Wówczas mały poślizg w dostawie jest bez znaczenia. Zwłaszcza że hurtownie są zależne od producentów. Ja czekałem tydzień zanim przywieżli mi zaprawę termochronną. Za pierwszym razem przyjechała przeterminowana. Zagranie pokerowe. Uda się lub nie. Duży może więcej. A przeterminowana chemia w takiej samej cenie to mało eleganckie zagranie. Cały czas jestem zdania, że kryzysu w Polsce i budownictwie nie ma. Jest delikatna korekta cen materiałów. Oczywiście powinno się ten fakt wykorzystać.
    To co napisałem poprzednio, że jeżeli cena za daną pracę jest zatwierdzona to nie powinna sie zmieniać. Chyba że wystąpiły obiektywne przyczyny. Natomiast ja spotkałem się z praktyką dokładania, podnoszenia ceny na koniec danego etapu. ( ... " chyba pan tych 200zł nie liczy ?" Fakt z przed tygodnia. Pomyślałem sobie chyba ciebie facet ... ,jak gdyby go chrystus opuścił )
    Panujące przekonanie, że jak się człowiek buduje to nogą pieniądze w szufladzie upycha. Po mału, chyba zbyt wolno się uczę od moich znajomych, korzystam z ich rad:
    -nigdy nie macie pieniędzy,
    - pieniądze trzeba zamówić kilka dni przed wypłatą,
    - płatność po odbiorze pracy,
    - w zależności kto zamawiał towar, to znaczy kto go wyliczał właściciel czy majster budowlany ten zostaje z nadmiarem towaru. Chyba że było dobrze policzone i jest wielkośc śladowa. Bynajminiej nie chodzui mi o to aby być fallusem i cwaniakiem, lecz o to aby nie pozwolić sobie na płacenie za pracę której nie zamawialiśmy. Podam przykład, kolega zatrudnił płytkarza.Po skończonej pracy przy odbiorze mówi że płytki są na jednej ścianie krzywo położone, a magik na to że tynki były krzywe. Kolega wyjmuje swoje zapiski i czyta że tynki w łazience to on kładł.
  10. Cytat

    przemysławie1 cieszą oko takie zdjęcia z budowy - my nadal czekamy na dokumenty ze starostwa icon_confused.gif
    postaram się dzisiaj wrzucić zdjęcia z działki oczywiście w roli głównej będzie trawa....



    Jeżeli wolno mi coś zasugerować, to wykorzystajcie czas oczekiwania na dokumenty na szukanie dobrych cen w betoniarniach, u pośredników. W betoniarniach proszę dopytać o wszystko: cena 1m3 betonu wraz z dowozem, pompą i dodatkami. Betoniarnie różnie podają ceny. Czasami niska cena jest obarczona dodatkami lub cena za godziny pracy pompy. Lepiej poświęcić dwa dni urlopu i od rana objechać powiat w poszukiwaniu dostawców niż prowadzić rozmowy telefoniczne. Rozmowa bezpośrednia więcej wniesie do "upustu"! Z mojego doświadczenia wiem, że firmy położone dalej w cale nie muszą mieć wyższych cen. Może kupując kompleksowo częśc towaru zapłacimy mniej. Tak czy inaczej powinno się zawsze sprawdzać i porównywć ceny. Kartka ołówek to podstawana budowie! Miara i waga leżą w bagażniku. Dobrze jak majstry budowlane wiedzą że codziennie będą skontrolowani z jakości ( NIE ILOŚCI ) wykonanej pracy. Nadmierny pośpiech przy budowie domu dla siebie jest złym stanem. Jeżeli nie trzeba podejmiwać decyzji na placu budowy, to nie podejmujcie jej. Taka decyzja jest obarczona sporą dawką ryzyka. Czasami majstry naciskają, cóż uczymy się asertywności i czasami tłumaczymy nasze decyzje. W moim przypadku takie postępowanie się sprawdzało.
    Czasami warto przeprosić za zamieszanie i udawać głupa. Osobny rozdział to porządek na budowie. Wiem że to jest pojęcie czysto abstrakcyjne dla niektórych ekip. Mówiąc o tym do jegomościa odnosiłem wraźenie iż traktuję go jak geja. jak gdybym go obrażał.Taka mała polityka ażeby wyszło na Wasze. I bodaj jedna z najważniejszych rzeczy, dokładnie i precyzyjnie co do szczegółu omówić zakres prac w danym etapie. To wszystko co ma być wykonane i w jaki sposób za konkretną kwotę pieniędzy. Po namyśle i zaakceptowaniu nie ma od tego odstępstwa. Cena nie podlega re negocjacji. Za dodatkowe wymyślone prze ze mnie rzeczy płacę osobno. Za straty wynikające nie ze złodziejstwa Wy nie płacicie. Nie powinno istnieć pojęcie stało się, będzie dobrze. Lub jak często na początku słyszałem tak na budowach jest. Ja odpowiadałem, może na innych. Postarajcie się mieć rozeznanie w cenach w waszym regionie za daną pracę. Ja staram się zbić z ceny tyle ile liczę że poświęcę czasu na sprzątanie w trakce prac lub po. To jest moj czas za który mszę mieć zapłacone. Mógłbym go wykorzystać inaczej lub zarabiac pieniądze w tym czasie. Nie zależnie od sposobu i stylu prowadzenia Waszej budowy w kluczowych momentach powinien być inwestor na budowie. Wyklucza to chęć chodzenia na skróty. Idealnie nie będzie. Lecz możecie sprawić iż głaskaniem i naginaniem postawicie bardzo dobrze dom. Zasada leninowska wierzę i sprawdzam.
    Coż skoro powiedzieliśmy A, sprawmy abyśmy jak inni przed nami powiedzieli B i upragnione Z. Powodzenia.
  11. DSC01446.jpg

    Cytat

    Ściany wyglądają super icon_wink.gif i to co zacytowaliście do mnie przemawia tylko co człowiek to inna opinia....
    czasami nie mam siły myśleć - zrobię tak jak mnie się podoba a później będę się dzielił wrażeniami...... Mnie ciągnie do jedno warstwowej z ceramiki zarzuconej tylko tynkiem.



    Witam,
    Sądzę, że to właściwe rozwiązanie postępować wg. własnych przekonań i upodobań.
    Dom powoli pnie się do góry, odwrotnie proporcjonalnie do oszczędności!
  12. Cytat

    Dziękuję za informacje.
    Robertu z tym zapisywaniem to prawda - łatwiej będzie wszystko ogarnąć. Wieniec tak jak mówisz na pewno zrobie. Tylko nie rozumiem jak to ma być technicznie i logistycznie rozwiązane tzn. czy moge go zalać w ścianie fundamentowej??? czy dodać po zrobieniu ściany fundamentowej??

    Przemysławie masz rację że można lepiej zagospodarować kasę dla geotechnika - zakładam z góry że będzie grunt mokry i robie monolit z betonu wododpornego + wieniec na górze. Jeżeli chodzi o izolację to myślę że dobrze jest zrobić pion i poziom bo nie tylko woda szkodzi fundamentom. Zapis w prawie budowlanym o "gonieniu" wykonawców po placu budowy bez żadnych konsekwencji już jest przegłosowany ;)))
    Pozwolenia dalej nie mam może za tydzień potem 14 dni na uprawomocnienie i 7 dni powiadomienie urzędu..... ale ten czas nie jest stracony bo dużo się od WAS dowiaduję DZIĘKI



    Na pewno powinieneś jak najwięcej szukać informacji fachowej. Nikt z nas nie ma patentu na niemylność. To co piszę to są moje prywatne doświadczenia z placu budowy. Konkretnej budowy, określonego domu. Warunki brzegowe dla innej budowy moga być diametralnie inne. Jeżeli będziesz budował (wylewał) z betonu ścianę fundamentową to może warto pomyśleć o włożeniu w nią zbrojenia na górze za jednym rozstawianiem czy robieniem szalunków. Zbrojenie zawieszone bylo by na drucie wiązałkowym do listew poprzecznie kładzionych na szalunku. Wieniec sensu stricto robi się w mojej ocenie w sytuacji kiedy masz murowaną ścianę aby ją wzmocnić i zabezpiecyć sie przed ewentualnym pękaniem. Tak, ja wstawił bym cztery druty fi12 na górze i pionową siatkę z drutów fi 10 w pionie po obwodzie. Jeżeli kroczysz tą drogą, to może warto zrobić ten krok dalej. Patrząc na stare kamienice czy inne budowle np. na Śląsku z murowanymi z cegieł fundamentami na zaprawie wapiennej lub wapienno cementowej można się zastanawiać nad naszymi wyczynami. Jak odstawimy fobie i obawy to powinien wyjść dobry złoty środek. Moim hobby jest żeglarstwo tak więc widziałem sporo budowli technicznych z betonu stojących w wodzie latami (zatopiona barka poniemiecka BETONOWA na torze wodnym Szczecin - Świnoujście). Bez wyraźnych widocznych skutków ubocznych dla ich funkcji. Sądzę, że mosty, śluzy nie mają izolacji pionowej w części podwodnej i na styku z wodą. Lecz mogę się mylić. Uczciwy beton i jedna lub dwie warstwy solidnych izolacji poziomych oddzielonych od siebie warstwą betonu, może to jest rozwiązanie? Warto pomyśleć! Czasami boję się u siebie przerostu formy nad treścią. Efektu przedobrzenia. Rozważ czy nie wylać, wymurować obniżonej podłogi w kotłowni na tyle aby zmieścił sie duży zbiornik na paliwo do pieca. Taka wanna na wypadek rozszczelniena zbiornika obojętnie z jakiej przyczyny.
    Doczytałem się w Waszym poście "Szymony" że chcesz zrobić ścianę fundamentową na grubość ścian nośnych. Tylko wtedy co z cokołem wokół domu? Będzie wystawał poza lico ściany. Przypominam, nie zapomnij o przepustach! Później już tylko pozostnie dobry młot udarowy i sporo potu w koszuli.
  13. Cytat

    Po pierwsze to na pewno fundament robie monolit z betonu wodoodpornego szalowanego systemowo (w pupie mam ile to będzie kosztowało), ściana fundamentowa na grubość ścian zewnętrznych (jednowarstwowych), zamierzam się też z tym fundamentem wkopać głębiej (co by mi domek nie popłynął tak jak to miało miejsce przy powodzi), wykop zrobie szeroko przestrzenny żeby wykonać bez problemu porządny drenaż.

    Zdecydowałem się też skorzystać z usługi geotechnika - jak już będzie po to poinformuje o koszcie i wynikach tej usługi.

    Nie wiem ile mnie to będzie wszystko kosztowało ale mam nadzieję że się zwróci w postaci spokojnego użytkowania domu....

    Jeżeli macie uwagi do mojego pomysłu na fundament to już uważnie słucham krytyki i rad - zaznaczam że jestem laikiem budowlanym i moje pomysły biorą się z obserwacji innych budów i opini ludzi już wybudowanych.



    W mojej okolicy ceny za usługi geotechniczne kształtują się w granicach od 1800zł w górę. Jak już pisałem zastanowił bym się czy tej kwoty nie zamienić, inaczej ją wydać. Zamiana papieru z piecząkami i informacją o gruncie na beton+stal na poszeżenie ław fundamentowych a tym samym zwiększenie nośności fundamentu. To tak jak gdyby grunt był bardziej wytrzymały właśnie "nośny" Cena usługi geotechnicznej będzie wypadkową ilości wywierconych otworów w ziemi. Im więcej tym lepiej, ponieważ jest pełniejszy obraz i wiedza o gruńcie lecz DROŻEJ ! Wykonanie jednego czy dwuch odwiertów chyba jest pozbawiona sensu. Kwota 2000 czy 3000 zł to ekwiwalent około 10m3 betonu+pompa. Ja ostatnio zapłaciłem za beton B20+W6+pompa 260zł. Obecnie nie dawał bym papy Icopala na ławę tylko folię 0.5mm, taką basenową jako I izolacja pozioma. Różnica w cenie kolosalna. Jedna rolka papy Icopał w Poznaniu to cena około 220zł. Tak czy inaczej prawie cały fundament jest w ziemi i ciągnie wodę bokami. Lejąc ławę płacąc za beton brutto poprosił bym o atest! kolejny raz już nie, taniej będzie ( netto). Solidną izolację z papy wykonał bym dopiero na górze ściany fundamentowej. Sądzę że przy wylewaniu ściany fundamentowej lanej z betonu można rozważyć celowość ( sprawa ekonomiczna, czas, praca ) wykonywania izolacji pionowej przeciwwodnej. Raczej skupił bym się na przewymiarowanej izolacji poziomej na wysokości podbetonu. Może trzeba spojrzeć inaczej na kilka rozwiązań technicznych. Nic tak mnie nie w.. tak zwyczajnie denerwuje na budowie jak stwierdzenie magików "o panie tak się tego nie robi, my zawsze robimy to tak". Mógłbym zabić wówczas dżentelmena. Tak na marginesie, to w prawie budowanym powinien być zawarty zapis pozwalający inwestorowi dwa razy podczas procesu inwestycyjnego bez ponoszenia odpowiedzialności karnej na "pogonienie" majstrów budowlanych. Nie koniecznie ręką.
  14. Cytat

    Nie wiem, jak jest w nowych projektach, ale u mnie był wielki dwuteownik w stropie w salonie. Zrezygnowałem z niego, a w to miejsce zalana została belka z betonu. Miałem kontakty w hutach i koszt takiego dwuteownika nawet ze znajomościami przekraczał jakiekolwiek przyzwoite normy.
    Strop teriva zalany betonem B40. Dach z dachówki betonowej + wielkie śniegi tej zimy (czyli dużo ponad 20 ton na stropie), a sufit czysty, nawet jednej ryski nie ma. icon_smile.gif To tak, gdyby jakiś mądry mówił, że teriva się rysuje, bo pracuje. Mój od trzech lat leniuchuje icon_biggrin.gif.
    Koniecznie przy wykonaniu stropu zaznaczyć miejsce belki w salonie, żeby słup więźby trafił w odpowiednie miejsce.



    Witam!
    Ja swoją "Tercję" trochę zmodyfikowałem, tak więc zmienił się trochę układ ścian nośnych wewnątrz domu. Pozostała prawie bez zmian ściana nośna wzdłóż domu, poszerzyłem kuchnię (niestety kosztem salonu - ach te kompromisy) , i wystawiłem klatkę schodową na korytarz. Jak na razie to pilnuję wznoszenie ścian nośnych.
  15. Po mału przygotowuję sie do wykonania stropu. Chciałem zapytać czy macie Państwo jakieś sugestie, uwagi i poprawki do wprowadzenia podczas realizacji patrząc na Wasz już wykonany strop. Czy jakieś szczegóły można poprawić?
    Szukam przybliżonych kosztorysów materiału i pracy murarzy przy stropie.
  16. Cytat

    Witam... pięknie domek rośnie przemysławie - co to za zbrojenia w ścianach i na rogach???
    Co radzicie na te fundamenty (bloczki? system?) desiger001 pisał że drogo ale może lepiej te systemowe??? - jak najlepiej je zrobić? - każdy mi mówi żebym na tym nie oszczędzał...

    Robertu ile giga mają te zdjęcia strychu że tak długo się ładują?

    W czwartek ma już być pozytywna decyzja pozwolenia na budowę - czekamy od 20 marca.... ehhh



    Witam Szymony!
    W chwili kiedy pękła mi ściana fundamentowa w 3 miejscach poprzedni kierownik budowy nastawał na rozwiązanie polegające na powiązaniu wieńca górnego z dolnym. Oto cała geneza zmian w ścianach. Osobiście skłonił bym się ( po konsultacjach z fachowcami ) iż można było pozbyć się przynajmiej rdzeni narożnikowych.
    Co do Waszego pytania dotyczącego fundamentów, patrząc na moje zmagania z tym domem lał bym wszysko z betonu B20 z dodatkiem przeciw wodnym. Wylał bym ławy jak i ścianę fundamentową. W moim przypadku sam koszt betonu byłby porównywalny z ceną bloczków betonowych 38x24x14cm. A doliczyć do tego musiałem cement, piasek i pracę murarzy. Ja płaciłem za bloczek około 2.3zł w minionym roku. Jeżeli ławy dobrze przezbrojone zalejesz i znajdziesz firmę która wypożyczy szalunek systemowy abyś mógł wylać ściany fundamentowe + ewentualne zbrojenie to koszty powinny być niższe lub przynajmiej porównywalne. W moim przypadku zaoszczędził bym sporo czasu, i pieiędzy. Niewątpliwy zysk z takiego zabiegu to ściana monolit o zdecydowanej mniejszej nasiąkliwości wodą niż bloczki betonowe.
    Tak czy inaczej pamiętajcie o pozostawieniu kilku przepustów przez mur do różnej maści mediów, kanalizy wody, prądu, ewentualnej wody do podlewania ogrodu, dla kabelków do sterowania czymś "tam", telefonów itd.
    Pozdrawiam Przemko.
  17. Cytat

    Drenaż, to podstawa dla suchych stóp Tercji. U nas (na wsi) woda równo z ziemią, ale nie zalewa domów tylko piwnice. Moje podwórko suche, podkreślam drenaż w tych warunkach to super sprawa. icon_smile.gif



    Witam Wszystkich!
    Potwierdzam słowa Robertu. Moja działka to teren bardziej gliniasty, więc woda nie ma gdzie wsiąkać. Postawiłem na wywyższenie delikatne terenu. Zbyt późno przeczytałem post Robertu o fundamentach "wszystko co w ziemi to monolit".
    Podliczając rachunki doszedłem do wniosku, że gdybym wylał ścianę fundamentową z betonu B20+dodatek W6+zbrojenie, wypożyczając stalowe szalunki zaoszczędził bym ponad 12000zł. Przeliczjąc ilość wymurowanych bloczków betonowych, piasek, cement, izolację poziomą i pionową, pracę murarzy i inne dodatkowe koszty i mój czas postąpił bym bardziej racjonalnie. Robertu napisał swego czasu "żadnych kompromisów" dodam i asertywność.
    Jeżeli przyszło by mi się budować ponownie, to wylewał bym betonowe ściany fundamentowe. Oczywiście kartka, ołówek i kalkulator są w takim wypadku podstawą.
    Bardziej optymistyczna informacja to ta, że ściany zaczeły się wznosić. małe problemy techniczne po drodze lecz to kosmetyka. Pozdrawiam wszystkich budujących Przemko.

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

  18. Cytat

    NASZA TERCJA


    Witam marcines0!
    Chcę rozpocząć na początku maja stawianie murów. Puki co to zmagam się z energetyką o podłączenie prądu.
    Miałbym pytanie ile sztuk ceramiki pochłonęły Wasze ściany zewnętrzne. Cz wolno zapytać Was o szacunkowa kwotę wykonania ścian parteru? Przemko
  19. Cytat

    Dziękuje za zdjęcia. Co to są te żółto-czarne profile???
    Buduję się na wsi i sąsiedzi zachęcają nas do wykorzystania miejscowych budowniczych - obawiam się o ich kompetencje co do jakości i profesjonalizmu (widoczego na zdjęciach). Jest tylko jedno ale firmy najtaniej zaproponowały fundament za 70 000,00 netto!!! , a nie firmowo to max 25 000,00 brutto ;) Wiem że tą decyzję musimy podjąć sami, ale 50 000,00 tysięcy to spora różnica. Jak to ogarnąć robiąc tanim kosztem??? icon_confused.gif



    Witam Was!
    Taka kwota to jak sądzę przesada. Poszukaj firmy w Polsce która zechce wykonać Wam tę pracę. Szukał bym w regionach o dużym bezrobociu. Przy takich kwotach wspomnianych powyżej, to wynajmniesz hotel, opłacisz firmę, całodzienne jedzenie i sporo powinno Wam pozostać gotówki.
    Dla przykładu podam fakt. Szukam informacji dotyczącej stropu. Złożyłem oferty do iluś firm w tym do 2 niemieckich, (firma Elbe i Dennert). Stropy z płyt ze sprężonego betonu 150m2. W pierwszym wariancie kwota około 27000zł w drugim cena ponad 54000zł. Dla wielu firm dojazd i delegacja tygodniowa to nie problem. Tak czy inaczej przy wielu pracach może Was nie być na budowie, lecz przed i w trakcie zalewania ław powinno siębyć. Ja byłem i wiem jak było rozłożone zbrojenie, jak powiązane. A i tak będąc cały czas na budowie znalazłem (na szczęście przed zalaniem) dodatkowe zbrojenie na narożniki i wszystkie połączenia w trawach. Oczywiście pozostawione całkowićie przypadkiem.
    Coż jak mówił Robertu to jest walka. Mam zasadę, że prace które "znikają" zostają przykryte itp, to ja muszę je wpierw zobaczyć. Od tego nie ma odstępstwa. Nawet gdyby gruszke betonu mieli wylać na trawę. Przemko.
  20. Witam!
    Odnośnie pytania od "Szymony"
    Dodał bym jeszcze małą uwagę, że kopanie samemu ław bez względu na to kto kopie inwestor czy firma, zależy od gruntu w jakim mamy wykonać wykop i przewidzianego na tę pracę czasu. W piasku kopie się dość przyjemnie. Natomiast w moim przypadku kopanie w zbitej suchej glinie była by to praca dla tego kto ojca i matkę swą zabił.
    Tak więc te pare godzin razy 70zł wynajmu koparki z operatorem uczyniło tę pracę bardzo przyjemną. Pozostało mi tylko poprawić "dopieścić" łopatą dno wykopu.
  21. Cytat

    Witamy po przerwie icon_biggrin.gif
    Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. W tym roku na pewno stan zero.
    Mamy pytanie: jak fundament dobrze wykonać? i ile Nas to będzie kosztowało? (przybliżone koszty).
    Bardzo prosimy o radę ;) doświadczonych forumowiczów.



    Witam,
    Pytanie o kosz jest pytanim otwartym. Koszt zależy od warunków wodno glebowych. Cena jest pochodną ilości materiałów, iztolacji i czasochłonności wykonania. Jeżeli mogę cokolwiek doradzać to dosyć prostą czynnością jest wykopanie ław. Ja zapłaciłem za samo wykonanie ław ok 2600zł. Tę kwotę można zaoszczędzić. Nawet przyjmując, że wynajmnie się jednego człowieka na dzień lub dwa ,(wynajęty Cat z operatorem 70 zł /godz czas pracy 5godzin) zlecenie wykonania zbrojenia np w pobliskiej betoniarni z dowozem na daną godzinę( mój koszt był mniejszy od ceny zakupu samej stali w urtowni ) zakup 70 kostek pozbruku na którym zostanie położone zbrojenie. Pozostaje tylko umieszczenie w rowach zbrojenia, powiązania łączeń, wzmocnień, WYPOWADZENIA PRĘTU DO UZIEMIENIA i oczekiwanie na przyjazd gruszek z betonem. Zamawiaj gruszki tylko z pompą. (łatwość sterowania i dozowania mieszanki) Taśmociąg wykończy Ciebie. Ta oszczędność odbije się na pracochłonności i uciążliwości w pracy. Na mojej budowie zbrojenie zaczęto układać około godziny 0800 i skończyliśmy około godziny 1130, praca spokojna. Gruszki zamówiłem na gozinę 1400 i ok godz. 1700 miałem koniec pierwszego etapu budowy. Drugi raz nie kładłbym podbetonu. Szkoda pieniędzy i czasu. Dopilnuj starannego ułożenia zbrojenia na kostkach betonowych i zalej przewidzianą objętość jedna warstwą dobrego betonu.
  22. Witam wszystkich tercjowiczów,
    Chyba zimy mają dość wszyscy za wyjątkiem górali!

    Chcę rozpocząć prace na początku kwietnia, jestem na etapie negocjacji z wykonawcami.
    Szukam informacji (orientacyjnych) co do kosztów wymurowania ścian zewnętrznych i działowych oraz wylania stropu. Chciałem porównać stawki samej robocizny. Czy ktoś z tercjowiczów mógłby podać jakieś wielkości liczbowe? byłbym zobowiązany. Przemko.
  23. Witam Wszystkich uczestników forum po przerwie.
    Na Nowy Rok 2010 wszystkiego dobrego! Dużo zdrowia i sporo asertywności na budowie!!!!!!

    Z zazdrością, a zarazem z radością, że innym wiedzie się lepiej na placu budowy czytam (z pewnym opóżnieniem) opinie i spostrzeżenia. Ja rok 2009 zakończyłem na (powiedzmy) etapie zerowym. Wyszło parę kwiatków z którymi musiałem sie uporać, a że sporo wykonuję sam na budowie więc postępy na budowie nie są imponujące. Ale co tam, będzie dobrze!
    Parę postów wyżej czytałem o konstrukcji ścian zewnętrznych( zastosowanych materiałach i technologii). Ja zdecydowałem ,że ściany zewnętrzne będą wymórowane z porotermu 50PW. Irytują mnie głuche, pukające pusto ściany ocieplone styropianem. Buduję dom na wsi, więc również zastanawiałem się nad gryzoniami.
    Pozdrawiam Wszystkich Przemko.

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

  24. [quote name='Robertu' date='21.07.2009, 23:51 ' post='52364']
    Masz dokładnie taką samą sytuację jak ja, tylko jeziorko obok domu nie pod:

    Witam Ciebie!
    Nie ułatwiają mi na razie pracy przechodzące burze. Poza ładnymi widokami nieba w kolorach ciemnego grafitu mam trochę kłopotu z wodą. Czytam i szukam rozwiązania w miarę sensownego. Skłaniam się do działania polegającego na wykopaniu rowu serokości 0,5m na głębokość około 1m poniżej ław fundamentowych. Rów w oddaleniu około 3,5m od ścian domu, wyścielony grubą folią z drenarzem na spodzie i zasypany żwirem z górną warstwą piasku. Folię chciałem zawinąć w dole jak również na wysokości spodu ścianu fundamentowej poziomo skierować w kierunku ścian fundamentowych i przymocować. Sądzę, że powinno to odciąć w znacznym stopniu napierającą wodę na dom.

    Mam inne pytanie do Ciebie. Proszę o Twoją opinię względem zasypywania fundamentów i lania podbetonu.
    Zastanawiam się czy poza zasypaniem fundamentów piaskiem i zagęszczeniem zalewać betonem , czy zostawić zalanie betonem do czasu wykańczania środka? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bezspornie zalanie podbetonem da mi możliwość zaizolowania całości jednolitą warstwą np. papy termozgrzewalnej. Z drugiej strony pozostawienie dostępu do piasku daje możliwość pewnych zmian w późniejszym czasie.
    Pozdrawiam Przemko.
  25. Witam Wszystkich budujących!
    Uporałem się z nadmiarem stojącej wody ( dziękuję za wszystkie rady) Problem pozostaje jednak do załatwienia w dalszym terminie. Drenarz to jedna kwestia, lecz muszę zorganizować odbiór zgromadzonej wody. Wkopałem 8 kręgów, dokopałem się na głębokość 4,5m i w całym przekroju mam glinę. Może powinienem był pójść głębiej?
    Puki co to problem został odsunięty na .... jakiś czas i murarze mogą budować. Kończę fundamenty. Myślę o dołożeniu (podwyższeniu bloczków na fundamencie) i późniejszym obsypaniu wyżej ziemią domu. Mam pewne obawy przed przyszłymi ulewami czy okersem roztopów i stojącą wodą wokół domu.
    Wklejam kilka zdjęć z mojej udowy. Pozdrawiam Przemko.

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

    DSC01446.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...