Skocz do zawartości

Piotr Leszek

Uczestnik
  • Posty

    34
  • Dołączył

  • Ostatnio

Piotr Leszek's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. No tak tyle ,że z 1m2 jeśli odbierzemy więcej niż np. 25W ( grunt średnio wilgotny i zwarty) to na stykach kręgów zacznie się oblodzenie gdy będzie ostra zima. Generalnie powinno sie analizować wielkość poboru w kWh i wtedy wyjdzie ,że samoregeneracja gruntu dla spiralnego jest gorsza niż dla opisanego w VDI 4640. Natomiast jeśli kolektor spiralny bedzie zastsowany dla przekazania ciepła do gruntu np. w klimatyzacji to tego problemu nie ma. A to różnica i porównanie do diody nie ma tu miejsca. Pozdrawiam
  2. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Miło mi poinformować ,że byłem 16.03.05 w budynku Exbudu a dokładnie w Patio na bankiecie gdzie było około 200 osób no może nawet więcej i tam wentylacja z GWC działała ekstra ,żadnego zaduchu czy innych efektów niepożądanych z działania GWC. A na pewno nie było w powietrzu grzybków pleśni , gdyż sam niestety jestem jak urzadzenie testowe - jestem mocno uczulony na te grzybki i zaraz po kilku minutach odczuwam gdy coś takiego jest w powietrzu. Tak więc kochani z całą odpowiedzialności twierdzę ,że w Exbudzie w Kielcach GWC działa bardzo dobrze i to po tylu latach. I nie piszę to tylko dlatego ,że jestem zwolennikiem GWC ale dlatego aby wyrazić swoją praktyczną opinię z testu praktycznego działania GWC po tylu latach dla sceptyków.
  3. Dokładnie tak 1mb odwiertu to 1 mb sondy, no może przy całkowitym odwiercie np. dla 50mb sondy trzeba zrobić odwiert 53mb to zależy od techniki wiercenia no i od doświadczenia "wiertacza". Co do kosztów to wykonanie sond geotermicznych czyli pionowych jest troche droższe ale to zależy od danej inwestycji. Przykład 100 mb rury z PE 100 GEROtherm DN 25 dla kolektora poziomego kosztuje 55Euro z czego uzyskamy około 1kW energii licząc 20W/m2, natomiast z sondy 50m podwójne U zyskamy 2,5kW energii licząc 50W/m taka sonda kosztuje 264 Euro . Teraz trzeba doliczyc koszty robót ziemnych przy poziomym kolektorze koszt wykopania 1mb rowu zależy od gruntu i operatora trzeba średnio przyjąć ,że 1mb rowu na gotowo czyli wykopanie ,włożenie, zasypanie, ubicie, i wyrówanie to około 120-250zł. Odwiert pod sondy wraz z włożeniem sondy i wypełnieniem otworu specjalną masą betonową to około 80zł/mb w gruncie normalnym bez skał. Liczy sie także czas wykonania no i ogólny bałagan na działce , który jest większy przy poziomym kolektorze. Drugą sprawa jest COP pompy , który przy sondach będzie lepszy bo mamy średnio większą temperaturę dolnego źródła. Tak więc w każdym przypadku będzie to inaczej wyglądało.
  4. Z wykresu widać ,że pompa obiegu grzewczego pracuje tylko 20 min. a później 40min jest wyłączona nastepnie 10min pracy i 50min wyłaczenia . Czas reakcji jest bardzo szybki co nie pozwala na przegrzewanie podłogi .
  5. Aby bezwładnośc była najmniejsza trzeba zastosować specjalny system ogrzewania podłogowego. Jeden to maty kapilarne , które kładzie się praktycznie bezpośrednio pod panelami czy kaflami. Drugi to system płyt z korytkami dla rur podłogówki , tutaj rurki także sa bezpośrednio pod panelami. Prosze o maila to podam ceny. Te systemy były storzone właśnie dla pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Ze słonecznym pozdrowieniem
  6. Nie można ustawic warstwowo kolektora gdyż energia zawarta w ziemi ma swoją ograniczona moc w kWh. Po prostu musimy pozwolić aby samoregeneracja gruntu następowała w sposób ciagły. Przyjmuje się ,że z 1m2 uzyskamy 20W to jeśli połozymy warstwowo to z m2 dalej mamy 20W ale pobierzemy 40W tak więc wychłodznie gruntu spowoduje obladzanie sie rur no i w konsekwecji brak energii dolnego źródła. Jeśli nie ma miejsca na kolektor poziomy zawsze mozna zastosowac sondy pionowe tutaj z mb sondy podwójne U uzyskamy średnio 50W.
  7. Połaczenie tych dwóch systemów jest opłacalne przy duzych obiektach jak hotele, szpitale itd. aczkolwiek inwestorzy prywatni także inwestuja w takie systemy. Proponuję wybrac kolektor słoneczny i kocioł gazowy lub na pelet. Polecam wersje demo programu do symulacji i obliczeń solarnych instalacji termicznych GetSolar na www.getsolar.info.pl System kolektorowy ma największą efektywność energetyczną i dzięki temu bardzo dużo zmiejsza zanieczyszczenie powietrza.
  8. Zgodnie z tym co piszą w normie VDI 4640 kolektor spiralny nie nadaję sie w naszych warunkach (Europa północna) do wykorzystania. ten typ kolektora świetnie się spisuje ale w Ameryce do klimatyzacji - służy do oddania ciepła. Należy pamiętać ,że ziemia , z której czerpiemy energię dla dolnego źródła ma swoją wydajność energetyczną liczona w kWh. I jeśli będziemy z m2 pobierać za dużo kWh energii to ziemia nie zdąży się samoregenerować i zaczniemy mieć kłopoty w postaci oblodzenia rur w ziemi. Wg VDI 4640 minimalny rostaw rur kolektora poziomego to 50cm i to tylko w jednej warstwie nigdzie w Niemczech czy Szwajcarii nikt nie robi warstwowych kolektorów. Są wykonywane "Pale Energii" jest to odwiert o średnicy 2,5m o głębokości 5m lub więcej z ułożonymi w koło rurami , które są przymocowane do zbrojenia i cały ten odwiert jest zalewany betonem. Niestety to drogie rozwiązanie ale stosowane np. tam gdzie i tak wykonuje się palowanie pod obiektami np. pod wieżowcami . Jest wiele "wynalazków" , które w Polsce można spotkać ale należy stosować rozwiązania od dawna sprawdzone i opisane w odpowiednich normach dla Europy oprócz skandynawii właściwą normą jest VDI 4640 i podstawą do rozwiązywania sporów jest jej niemiecko języczna wersja oryginalna. Spotykam się czesto z rozwiązaniem gdzie w obwodzie glikolowym są rury , kolanka, czy zawory ocynkowane a nawet z czarnej stali to największy błąd gdyż glikol po kilku latach wchodząc w rekację zrobi po prostu dziury. Zapraszam na targi ENEX 2005 w Kielcach 16-18.03.05 gdzie będziemy prezentować różne rozwiązania adekwatne do naszych warunków klimatycznych - stoisko " Systemy GEROtherm"
  9. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Brawo Wally 1 protokół kończy tą dyskuję i trzeba wypić za zdrowie nasze i innych . Wszystkiego dobrego i kochajcie się ludzie
  10. Piotr Leszek

    czy warto

    Oczywiście górach przez Ó przepraszam
  11. Piotr Leszek

    czy warto

    No tak ale zmów zmienia Pan sens pytania. Tutaj chodzi ile tej izolacji czy 10cm a może 50cm. Takie pytanie będzie sie odnosić do izolacji czy ocieplenia. Jeśli wyjdzie Pan na mróz w kurteczce cienkiej to Pan zmarznie chyba ,że to bedzie specjalna kurtka. Przecież grubość materiału ocieplającego czy izolującego będzie różna w różnych miejscach stosowania inna w gurach gdzie temperatura może wynosić -25oC a inna w warszawie gdzie takich temperatur w zimie nie ma. Jęsli będziemy stosować wszędzie największa grubośc to efekt jest taki gdy damy za duży kocioł - też będzie grzał tylko PO CO TAKI WIELKI i kosztowny system.
  12. Jeszcze kilka fotek. I co ciekawe o czym nie zdaje sobie większość - pompy ciepła wykorzystują energie słoneczną , która jest magazynowana w ziemi poprzez promieniowanie oraz wody opadowe i roztopowe. Energia ta do głębokości 300m jest zwana płytką geotermią.
  13. Przy obliczaniu dolnego źródła brany pod uwagę jest COP samej pompy ciepła aby obliczyć ile mocy zziębniczej musi wystarczyć w gruncie. Kolektor nie ma 500mb tylko 5x 100m tzn. jedna pętla ma 100m całkowitej długości . Kolektor układa sie w przygotowanych rowach o szerokości minimum 50cm i głębokości 1,5m, dla jednej pętli rów ma 50mb. Realny COP dla całego układu zależny jest od dodatkowych urzadzeń jak pomp obiegu glikolu, pompa ładująca zbiornik itd. to także zależy od zastosowanych rur dolnego źródła jeśli obieg glikolu bedzie miał duzy opór to pompa obiegu glikolu bedzie musiała byc mocniejsza co za tym idzie pobierac więcje prądu. Jeśli żle jest policzone dolne źródło i będzie za małe to nastąpi zbyt duże wychłodzenie gruntu wokół rury, nastepnie zacznie sie zalodzenie jej w wyniku czego pompa nie otrzyma odpowiedniej ilości energii z gruntu i powoli bedzie miała zmniejszająca sie moc grzewczą. I w końcu wyłaczy się awaryjnie - przynajmniej tak powinny sie zachować dobre pompy ciepła chodzi mi tu o wyłaczenie awaryjne. Dlatego bardzo ważne jest określenie mocy zziebniczej dla pompy ciepła oraz struktury gruntu.
  14. Jeśli ma się oczyszczalnię biologiczna to kolektor poziomy pompy ciepła mozna zainstalowac pod układem rozsączającym i wtedy ilość energii z gruntu może wzrosnąc nawet do 50W/m2. Można także zastosować wężownicę z rur PE w szambie i poprzez dodatkowy układ z pompą obiegu solanki - glikolu wykorzystac ciepło ze ścieków. Należy przy tym pamietać ,że musimy zastosować kontrole temperatury ścieków aby nie spadła poniżej 8,5oC bo spowodujemy zamarznięcie szamba. Jest to duża ilośc energii np. z 1m3 o temperaturze około 15oC uzyskamy 5,8kWh energii. Warto to wykorzystać.
  15. Piotr Leszek

    czy warto

    Kochany Wentylku zgadza się ,że 40kWh to tak winno być ale chodzi mi o to z czego to się weźmie. Czy jak zastosuję 10cm wełny to wystarczy czy może 15cm styropianu, a może dać 50cm . To sa dylematy na które należy rzetelnie odpowiedzieć klientowi nie ładnymi oczami ale wiarygodnymi obliczeniami opartymi na wzorach . Dla mnie to jest audyt co zrobić aby dom był mniej energochłonny i jakimi metodami to osiagnąć. A do tego ktoś to musi podpisać i wziąść za to odpowiedzialność. Właśnie wróciłem z wizji lokalnej gdzie zainstalowano pompę ciepła z za małym kolektorem ziemnym i efekt przy - 15oC pompa nie pracowała. Instalator wziął z głowy bo jego zdaniem powinno wystarczyć ,że 2x 100m wystarczy a powinno byc 4 x 100m zgodnie z VDI 4640. I teraz dylemat poradziłem inwestorowi ,że kosztami powinien obciążyć instalatora, który to źle wyliczył. Nic sie nie ukryje ,fuszerki wsześniej czy później wyjdą i nie jest to sprawa gwarancji tylko błędu w sztuce, który można skarżyć nawet po 15 latach. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...