Skocz do zawartości

Andrzej Trojden

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

Andrzej Trojden's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

  1. Skoro Panowie zafiksowaliście się tak bardzo na montażu okien na konsolach w warstwie ocieplenia (a nie jest to meritum mojego zapytania) to oświećcie mnie do której warstwy ściany miałbym te konsole przymocować: nośnej czy osłonowej?
  2. Chciałbym to ocieplić płytami PIR grubości 12 cm. Też wolałbym tylko na klej ale jednak we wszystkich systemach dociepleniowych są przewidziane kołki montażowe - tylko wtedy producent systemu daje gwarancję że izolacja nie odpadnie.
  3. Jest też możliwość lotu na Marsa niestety nic to nie wnosi merytorycznego w tym wątku
  4. Ale co w tym jest śmiesznego? Że chcę okna osadzić w murze a nie na konsolach w warstwie styropianu? Przecież tak się budowało od zawsze i tak buduje nadal zdecydowana większość inwestorów. I słusznie bo montaż konsolowy nie jest wcale wolny od problemów: - jest bardziej skomplikowany i potencjalnie łatwiej o fuszerkę - wątpliwe jest czy poniesione nakłady zwrócą się w postaci mniejszych kosztów ogrzewania. W moim domu mam 3 spore balkony stanowiące swoisty radiator cieplny. Mam wentylację grawitacyjną, którą wylatuje 1/3 ciepła itd. Ergo mam lepsze miejsca do inwestowania niż okna na konsolach w warstwie ocieplenia - mniejsza szczelność akustyczna - mogę też sobie wyobrazić gryzonie, owady etc wchodzące swobodnie do domu przez wydrążony styropian między oknem a murem To tyle w kwestii off-topic bo pytanie jest o mur szczelinowy i możliwość montażu na nim okien i ocieplenia na warstwie osłonowej. Z całą pewnością jest to tak zrobione i w moim domu, który stoi już prawie 40 lat i nigdzie nie zauważyłem jakichkolwiek odkształceń ściany. Wiedząc jak bardzo solidnie zrobione są inne elementy domu jestem pewny że i ten element jest wykonany zgodnie ze sztuką. Nie zmienia to jednak faktu że nikt tego nie projektował pod montaż okien w warstwie osłonowej, stąd moje wątpliwości. A w kwestii montażu samego ocieplenia do takiej ściany rodzi się pytanie jak to kotwić. Do warstwy nośnej czy osłonowej?
  5. Nie oczekuję projektu technicznego tylko fachowej porady od kogoś kto wie coś konkretnego w temacie bo spotkał się już z takim problemem.
  6. Kiedyś wszyscy myśleli że Ziemia jest płaska a słońce kręci się wokół niej. Wolałbym jakiś fachowy argument skoro zmienia się statyka budowli.
  7. Szczelina jest oczywiście niewentylowana bo jak słusznie Pan zauważył pełni rolę izolacji. Warstwa osłonowa jest czegoś co wygląda na małego "Maxa", czerwona ceramika coś jak kratówka. Wysunięcie okien do strefy ocieplenia nie wchodzi w grę bo byłyby one oddalone od warstwy nośnej o kilkanaście centymetrów a z kolei konsol do warstwy osłonowej na pewno nie chciałbym montować (nie sądzę żeby było to bezpieczne). Chciałbym zamontować okna na warstwie osłonowej a następnie na tej warstwie ułożyć termoizolację. Tylko nie wiem nadal czy na warstwie osłonowej można zamontować i okna i izolację. Okna swoje ważą i do tego działa na nie wiatr a warstwa osłonowa też może pracować pod wpływem temperatury. Z pewnością nikt nie projektował tej warstwy z myślą że będzie na niej coś montowane. Podejrzewam że taki dylemat ma sporo ludzi prowadzących termo-modernizację bo przecież do połowy lat 90-tych ściany 3-warstwowe były bardzo popularne. A informacji o rozwiązaniu problemu brak...
  8. Wdmuchanie materiału izolacyjnego do szczeliny czy też wypełnienie jej pianą nie jest rozwiązaniem problemu z dwóch powodów: Primo: brak jest jakiejkolwiek kontroli tego procesu - czy materiał izolacyjny dojdzie wszędzie z uwagi na ograniczenia technologii a poza tym w szczelinie mogą zalegać elementy fragmenty gruzu i inne "artefakty". Secundo: nawet gdyby udało się idelanie wpuścić wszędzie materiał izolacyjny to 5cm (grubośc szczeliny) to po prostu zdecydowanie za mało, żeby to miało jakikolwiek sens. Dlatego szukam rozwiązania, które umożliwii montaż przynajmniej 15 cm dobrej izolacji. Jakbym miał takie cuda robić to już wolałbym rozebrać warstwę osłonową/elewayjną i zamontować izolację na warstwie nośnej. Szukam rozwiązania aby tego uniknąć.
  9. Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę. Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie. I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu? Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie? Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...