Skocz do zawartości

PiotrR

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez PiotrR

  1. @aaaa Dzięki za info i rady! Na pewno jeszcze przemyślę kwestię dodatkowej izolacji. Generalnie to poddasze będę jeszcze wykładał taką pianką jak jest na siłowniach, salach crossfit, itp. więc to powinno na pewno dodatkowo dać izolację, ale przemyślę czy czegoś jeszcze nie zrobić. Dzięki serdeczne za pomoc, za rady i za wszystkie informacje, z pewnością mi się przydadzą! Mam już kilka ofert, mam kilka kontaktów, jestem po kilku spotkaniach i chyba będę szedł w pompę powietrzną Daikin Altherma 3, znalazłem też godnego zaufania instalatora. Jedyny człowiek który mi nie sprzedawał towaru i nie wciskał niepotrzebnych rzeczy żeby tylko zarobić i nabić sprzedaż, ale faktycznie wytłumaczył co i czemu robić, a czego nie i czemu. Jeszcze zobaczymy, mam trochę czasu zeby pomyśleć, może się jeszcze coś zmieni. W każdym razie jeszcze raz dzięki ;) Teraz czas na research pod kątem studni i przydomowej oczyszczalni :)
  2. Dobra, kolejna aktualizacja danych do wyliczeń... (przepraszam, że tak partiami, ale nie mam kompletu danych przy sobie i muszę uzupełniać). Mam już też konkretną wartośc "wskażnika zapotrzebowania na moc" dla projektowanego domu, wynosi on dokładnie 25,5 W/m2, czyli bardzo podobnie to zaktualizowanych wyliczeń (27W/m2). Dane uzupełnione i już wyniki są zupełnie inne (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4rts) bardziej takie jak się spodziewałem i jakie miały być. Nawiązując też do podłógówki, to będę miał podłogówkę robioną zarówno na parterze jak i na 1 piętrze. Generalnie od podłogi to wygląda tak, że jest 10cm izolacji pod fundamentem, potem 10cm izolacji na fundamencie, wylewka betonowa z ogrzewaniem podłogowym. Izolacja poddasza od 1 piętra to 25cm wełny.
  3. @aaaa Część danych mogła być źle wpisana, to fakt, nie miałem wszystkich danych i część, jak np grubość ścian wpisałem jak mi się zdawało. Zgodnie z projektem, jeśli dobrze rozumiem, to grubość ścian to 29cm (w tym będzie wełna) + styropian z zewnątrz. Na dole wrzuciłem link z bardziej doszlifowanymi danymi. To co z kolei teraz mnie zaczęło zastanawiać, to jest izolacja poddasza i podłogi od fundamentu. Nie jestem pewien czy i co tam faktycznie będzie (muszę spytać), ale jest szansa, ze będzie to 5cm wełny. Wtedy nowe wyniki są dużo gorsze niż te poprzednie, tj. pokazuje mi teraz, że będę tracił 40% ciepła przez poddasze i 15% ciepła przez podłogę. Wydaje mi się to sporo, więc muszę to sprawdzić. Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła, to jaka mniej więcej powierzchnia jest potrzebna dla tej poziomej? Przedstawiciel z jednej z firm z którymi rozmawiałem powiedział mi, ze u mnie na działce 1000m nie ma szans na poziomą, bo za mało miejsca na działce, tylko pionowa i 3 odwierty po 90m (chyba). Ogólnie za odwierty itp wyszło drugie tyle co za pompę. Dzięki za ostatni akapit. Każda taka informacja jest dla mnie bardzo ważna i coś dodaje do tego co juz wiem o pompach. Postaram się też to brać pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniego producenta i pompy. To chyba tak samo działa jak w przypadku samochodów, mówi się, ze stare samochody były bardziej niezawodne bo miały mniej elektroniki, z drugiej strony ta elektronika ma swoje funkcje i ma w czymś jednak pomagać, albo coś optymalizować także tak źle i tak niedobrze. Wiem też jak to działa na przykładzie telewizorów, ojciec całe życie naprawiał. Kiedyś telewizory były wielkie, ale też czasem wystarczyło wymienić zwykły kondensator, teraz telewizory są płaskie jak obraz, ale cała elektronika jest na 3 układach scalonych, na których jeśli coś pójdzie, to trzeba wymieniać całą płytkę ale jednak cos kosztem czegoś. Wyniki z uaktualionymi danymi: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4rts @Chaton, pompa ma być u mnie jedynym źródłem ciepła i też zastanawiałem się nad tym co sie stanie jak np padnie mi pompa.. Jakie w ogóle są alternatywy do tego, zeby się zabezpieczyć na taką ewentualność? Tzn mówimy o czymś, co niekoniecznie musi być tanie w esploatacji jak już trzeba to bedzie użyć, bo ma służyć jedynie jako źródło awaryjne, ale skoro to ma być tylko opcja awaryjna, to dobrze by było też nie inwestować w to początkowo bardzo dużo.
  4. Dzięki serdeczne! Wklejam linka: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4rqp Świetna strona, szkoda, że wcześniej na nią nie trafiłem. Ogólnie to póki co znalazłem 3 firmy które mają jakieś w miarę jakiekolwiek opinie na rynku (+ co ciekawe jeszcze jedna firma którą polecił mi pan w urzędzie, że niby sam montował pare lat temu i jest bardzo zadowolony, a okazało się, że firma się zawinęła z Polski..). Mam już też wiecej konkretnów, tzn jedna firma odradza mi raczej pompę gruntową, a sugeruje, żebym poszedł w pompę powietrza. Oszacowali mi koszt inwestycji 2x wiekszy w przypadku pompy gruntowej, a zwrot na poziomie 600-1000zł rocznie na korzyść pompy gruntowej. Z drugą firmą widzę się z w środę, ci z kolei mają więcej producentów pomp dostępnych w ofercie, bo pierwsza firma ma tylko 1 producenta (za to bardzo dobre opinie). Pytanie jeszcze praktycznie.. Jak to jest z wytrzymałością takich pomp? Ile taka pompa pochodzi (tak przecietnie)? 15 lat? 30 lat? Wiem, że jedna może działać 5 lat a inna 40 lat, ale chodzi mi raczej o jakąś wartość przecietną. Gdy taka pompa "siądzie" to wymienia się wszystko? Samą pompę? Chodzi mi o to, czy inwestycja w pompę jest inwestycją na x lat, po czym trzeba zainwestować dokładnie drugie tyle w kolejną pompę wraz z osprzętem. Dzięki!
  5. Witam serdecznie, Poszukuję osoby lub firmy, która pomoże mi wybrać odpowiedni rodzaj i producenta pompy ciepła do domu. Przeszukuję internet i tematów jest pełno, firm i producentó jest pełno, opinie są różne i czuję się w tym troszkę zagubiony. Chciałbym porozmawiać z jedną osobą, która może mi doradzić i ew wybrać konkretnego producenta i firmę która wykona instalację od A do Z. Oczywiście nie oczekuje niczego za darmo, zdaję sobie sprawę z tego, że pośredniczenie i doradztwo w takim zakresie ma swoją wartość. Najlepiej Warszawa i okolice. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...