Skocz do zawartości

xxlgreg

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez xxlgreg

  1. Aż miło mądrego posłuchać

    Cytat

    Wyjaśnijmy nieporozumienie - ja buduję altany zgodnie z zasadami przyjętymi dla obiektów mieszkalnych - bezpieczeństwo przede wszystkim!



    Zrozumiałem. Ja buduję altankę dla teściowej ;)


    Cytat

    Widziałeś dom, nawet z najlżejszym pokryciem, który rozpiętość pomiędzy krokwiami miałby podobną?
    Zgodzisz się ze mną, że proponowanie inwestorowi rozwiązanie w postaci krokwi, pod pokrycie dachu bitumiczne na ten przykład, o przekroju 10x5cm mogłoby mnie kosztować reputację? icon_wink.gif



    No i cały czas mam tu zagwozdkę. Jestem DALEEEEKI od nazywania Twoich konstrukcji (ktoś tu chyba to już nazwał) - lądowiskiem dla helikopterów icon_smile.gif
    Ale moja konstrukcja ma składać się ze słupów 10x10, ośmiu "płatwi" 10x5, ośmiu krokwi 10x5. Dach to deski 2,5 cm i gont bitumiczny.

    Próbuje znaleźć rozwiązanie pomiędzy w pełni profesjonalnym dachem a "meblem ogrodowym" .

    Cytat

    Uhmm - jak widzę te "belki oczepowe" o grubości 28mm to przerażenie ogarnia, choć namioty zwykle mają konstrukcję jeszcze bardziej filigranową...



    No właśnie bardzo mnie to ciekawi. Bflip zbudował konstrukcję gdzie "belki oczepowe" są grubości 28 mm i do tego
    Cytat

    Moja altanka nie jest związana z gruntem wiec gdyby się okazało ze któryś słupek wbił się głębiej w ziemie to porostu podniosę altankę (np lewarkiem samochodowym)i czymś podłożę"



    Pytanie do Bflipa . Czy jeszcze stoi ?


    Cytat

    I słusznie zauważyłeś. Po prostu machinalnie powielono w tym przypadku wzorce, pochodzące z architektury ogrodowej.
    Przy obiektach "mebli ogrodowych" trzeba zadbać o to, aby wiatr nie przestawiał ich po ogrodzie i tyle. Kotwy, zatapiane w fundamentach to nie ta "bajka" - są w handlu kotwy wbijane w ziemię i takie w zupełności powinny wystarczyć. Wiatr który wyrwie taką kotew z ziemi równie dobrze może połamać elementy "konstrukcyjne" takiej altany. Jeszcze jedna uwaga - raczej podwalina i legary nie powinny leżeć bezpośrednio na betonie - wystarczy przekładka z papy, a wcześniej pociągnąć beton dysperbitem czy innym podobnym środkiem.




    No właśnie tu kolejny dylemat. Czy stosowanie na siłę tych kotw zatapianych w beton jest dobrym rozwiązaniem mając na uwadze że chcę zrobić drewnianą podłogę opartą na legarach. Jeśli słup będzie zamontowany w kotwie wbijanej w ziemie to legary nie będą miały się na czym oprzeć.
    Więc chcę zrobić podobnie jak reansys na TYM zdjęciu.
    - co to za materiał pod legarami ?
    - czy stosując taki materiał wymagane jest zastosowanie opisanej przez Ciebie techniki: "podwalina i legary nie powinny leżeć bezpośrednio na betonie - wystarczy przekładka z papy, a wcześniej pociągnąć beton dysperbitem czy innym podobnym środkiem."
    - czy stosując Twoją technikę należy na całej powierzchni stosować taki materiał jak na zdjęciu powyżej.
  2. Po pierwsze Wielki szacunek za chęć i próbę wyjaśniania dla Ciebie oczywistych spraw takim dyletantom jak ja !!! icon_smile.gif

    Cytat

    Druga sprawa to rozwiązanie stężenia konstrukcji - stabilizacji słupów i płaszczyzny tworzonej przez płatwie/oczep - jak zamierzasz to rozwiązać bez mieczy?



    Ok tu mnie przekonałeś. Będą miecze!!

    Cytat

    Jesteś tego pewien? A krokwie pośrednie? Przecież nie dasz rozpiętości pomiędzy krokwiami 150 cm!!!
    edit: może za wyjątkiem pokrycia z przewiewnego płótna...



    Tu wracamy do mojego pierwszego postu.
    Prktyka vs teoria.
    Piszesz że przy rozpiętości słupów 10x10 co 150 cm (ośmiokąt) powinienem zastosować krokwie pośrednie ?
    No to idziemy do praktyki

    Bflip
    https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...ost&id=3272
    reansys
    https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=11222

    NIe wiedzę tu żadnych krokwi pośrednich. Konstrukcja stoi (szkoda że nie ma tu autora całego zamieszania - Bflip aby mógł potwierdzić ze tak jest), a dach nie jest pokryty bynajmniej przewiewnym płótnem.


    Teraz wracając do tematu łączenia płatwii i słupa. Mi chodziło o Twój komentarz odnośnie TEGO zdjęcia.
    "Co tam blaszki - na zdjęciu widać w jaki sposób nie powinno się raczej łączyć płatwi - ta leżąca na górze pracuje tylko górną połową - reszta wisi swobodnie w powietrzu - zastosowanie miecza ratuje sytuację."

    Moje pytanie skoro tak się nie powinno łączyć płatwi to jak powinno ?
    Czy tak ? Zdjęcia Bflipa

    Moje pławie mają 10x5. Więc proszę o komentarz (uwzględniając że będą zastosowane miecze).

    I trzecia spraw którą poruszyłem w pierwszy poście ale nikt jeszcze się nie odniósł do tego.

    Sprawa osadzania słupów.
    Jestem w stanie absolutnie zrozumieć opieranie słupów w takich konstrukcjach na metalowej podstawie słupa.
    Ale jaki jest sens opierania słupa na metalowej podstawie słupa wmurowanej w betonową podstawę słupa kiedy robi się drewnianą podłogę.
    Deski drewnianej podłogi rozumiem ze opierają się na legarach oraz podwalinach (pomiędzy słupami). A przecież zarówno legary jak i podwalina leży bezpośrednio na betonowych podstawach słupa.
    i znowu przykłady
    Bflip
    https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...ost&id=3269
    reansys
    https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=11218



  3. Cytat

    Jeśli nie psuje Ci ona efektu estetycznego, to dlaczego nie...
    Pamiętać należy o jednym - powinna być mocowana za pomocą specjalistycznych wkrętów (z pogrubionym przy główce trzpieniem - w Polsce nie spotkałem) bądź takimiż gwoźdźmi, do kupienia w hurtowniach budowlanych.

    Osobiście unikam takiego montażu, po którym widoczne są łączniki stalowe.



    Ok dziękuje za wyjaśnienie. A teraz wracając po niewłaściwego połączenia dwóch płatwi, które opisałeś.
    Dwa pytania.
    1. Czy takie połączenie jest dopuszczalne przy altanie 8-kątnej bez stosowania mieczy.? Tu odległość pomiędzy słupami to około 150 cm. Wszystkie krokwie tak naprawdę opierają się na łączeniu płatwi i słupa. Czy w takiej sytuacji płatwy przejmują jakiekolwiek obciążenie czy służą tylko usztywnieniu konstrukcji / połączeniu słupów?
    2. Jeśli takie łączenie nie jest właściwe to jak właściwie połączyć płatwie ze słupem bez stosowania mieczy?
  4. Cytat

    Co tam blaszki - na zdjęciu widać w jaki sposób nie powinno się raczej łączyć płatwi - ta leżąca na górze pracuje tylko górną połową - reszta wisi swobodnie w powietrzu - zastosowanie miecza ratuje sytuację.



    OK. Mi bardziej chodziło o skomentowanie TEJ BLASZKI jako sposób łączenia krokwi z płatwią, a nie płatwi ze słupem.
  5. Witam serdecznie szanowne forum.

    Na wątek natrafiłem przeszukując www. Uważam że ten wątek to najlepsze źródło wiedzy jakie można spotkać. W zasadzie po przeczytaniu postanowiłem podjąć próbę budowy własnej altanki. Głównym źródłem inspiracji to projekt bflip oraz reansys ( ze względu na kształt altanki) ale też Enzo, dziadzia78, tacim, klimekpl, (dokumentacja zdjęciowa icon_smile.gif) oraz WIELU innym za pomysły.

    Na jesień do tartaku trafiły akacje na słupy, krokwie, murłaty i brzoza na deseczki (dach i podłoga).
    Wszystko schnie już ponad pół roku.

    W weekend postanowiłem rozpocząć prace. Na razie wytyczyłem tylko miejsce. Powiem szczerze im bliżej rozpoczęcia prac tym większe mam obawy przed rozpoczęciem.
    I to z prostej przyczyny.

    Ponieważ jest to forum każdy ma prawo do własnego zdania. A niestety zdanie tu są mocno ... zróżnicowane (mówiąc delikatnie). I właśnie ta mnogość zdania na różne tematy trochę mnie powstrzymuje z pracą.
    Im więcej czytam na forum tym mniej wiem icon_smile.gif

    Przykłady:
    1. Montaż altanki na podłożu
    Wśród osób które tu wypowiadały się jest tak dużo rozwiązań że nie wiem w którą stronę iść.
    Zaczynając od osadzenia samych słupków. Jedni stawiają na cegłach inni na zwykłych bloczkach betonowych (Enzo) . Niektórzy wylewają słupki betonowe w postaci donicy (bfilp) . Część piszę wylej słupek 50-60 cm, 80-90 cm głęboki a jeszcze inni proponują słupki na 100 cm głębokie, izolowane i gładkie jak pupa niemowlaka. Już o składzie mieszanki nie wspomnę.
    I co tu wybrać kiedy cały wątek odnosi się do altanki ogrodowej.
    2. Przytwierdzenie altanki do podłoża.
    To też jest ciekawie. Generalnie wszyscy piszą : drewno nie może się stykać z ziemią lub betonem. Najlepiej jak belka będzie oparta na podstawie słupa w kształcie Y (2- 5 cm nad słupkiem). Ale ile osób tyle wykonań.
    Bflip - pisze "Moja altanka nie jest związana z gruntem wiec gdyby się okazało ze któryś słupek wbił się głębiej w ziemie to porostu podniosę altankę (np lewarkiem samochodowym)i czymś podłożę. Pod słupki nic nie dawałem, jak już mówiłem zawsze można coś poprawić poza tym altanka to nie dom, nie popęka i nie zawali się drzewo jest elastyczne i pracuje cały czas, a nawet jak jakiś bok podniesie się o kilka centymetrów to gołym okiem jest to niezauważalne" Hmm .. Jak to się ma do generalnej zasady ?
    Enzo - załącza zdjęcie- Widać jak słupy i podwalina leży na betonie . Czy coś jest pomiędzy drewnem a betonem ? Nie wykorzystana tutaj chyba metalowa ocynkowana podstawa słupa. Z tego co widzę zamontowane wszystko kątownikami do betonu.
    Kolega klimekpl - wstawił ładne zdjęcie jak wykorzystać metalową podstawę słupa
    Widać teoria teorią więc jak to jest z tym odstępem od betonu gdzie jak widać zarówno altana Bflip'a jak i Enzo dalej stoi a drewno jest oparte na betonie. Stoi prawda ?
    Dodatkowo zauważyłem podwątek na temat grubości i wysokości prętów od wsporników na których opierają się słupy. Była dyskusja na temat tego kiedy i przy jakiej grubości i wysokości wspomnianego pręta altanka się będzie chwiała, lub się chwieje. A jak się to ma do altanki Bflipa (nie związanej z gruntem) ,altanki Enzo (montowanej kątownikami do betonu) albo łączenia beton + słupek + podwalina- od użytkownika reansys
    i jeszcze dziadzia78 - zdjęcie
    3. Kolejne skrajności to grubości krokiew. Jedni z matematyczną dokładnością wskazują na osłabione konstrukcje budowane lub projektowane przez innych w naszym klimacie (chodzi o ilości opadów śniegu) (Adam_5) inni jak retrofood opierają się na praktyce i bez wzorów budują altankę . I teraz co robić ? Jak żyć. Już mam drewno pocięte w tartaku. Krokwie z akacji i brzozy 100x50. Stosować się do wzoru czy zaufać doświadczeniu pracy z drewnem ? No jak żyć Panie Premierze icon_smile.gif ?
    4. Kolejny dylemat mam (choć mi jeszcze daleko do tego etapu). Łaczenia słupów / murłaty / krokwie.
    Alternatywy:
    Porządnie: zaciosy, czopy "Przy takich przekrojach drewna (10x10 i 10x5) każdy czop czy zacios znacznie osłabi konstrukcję. " - Irbis Strzecharstwo
    Nieporządnie: Zdjęcie "..Co to, cieśle nie znają już pojęcia "zacios"? Na cholerę te blaszki..."

    No bądź tu kuźwa mądry.

    PS. A pod-wątku śruby vs gwoździe już nie będę komentował. icon_smile.gif
×
×
  • Utwórz nowe...