Skocz do zawartości

sqarek

Uczestnik
  • Posty

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez sqarek

  1. Cytat

    Masz rację. Kolega powyżej wspomniał o kotłowni na ekogroszk. W październiku robiłem kompletną kotłownię w oparciu o kocioł Defro Duo z wymiennikiem płytowym i 200l zasobnikiem cwu koszt całej kotłowni wraz kominem systemowym jak policzył inwestor wyniósł 28 tyś zł. Po pierwszym sezonie grzewczym stwierdził ze to jeszcze nie koniec kosztów gdyż planuje budowę pomieszczenia na opał. W związku z tym iż go nie posiadał zakupował ekogroszek w 250 kg partiach i z tego powodu kłopoty dwukrotne wygaszenie pieca z powodu awarii ślimaka / mokry opał /. Każda partia opału wymuszała zmianę nastaw na sterowniku.


    trochę mnie kolego przeraziłeś - kotłownia 28tyś !! wow.
    Wiem ze opał trochę zajmuje i w mój wymarzony projekt Orbita I nie ma miejsca na opał, ale jestem na to przygotowany będzie budowany garaż wolno stający z miejscem na składowanie w workach ekogroszku. Właściwie to od niego zacznę by mieć kanciapę na czas budowy.
    Zasobnik i przy pompie ciepła również potrzebny a właściwie dwa dla CWU i CO. Także ten koszt wliczam do kosztów instalacji wewn. a tu przecież "bajbaga" podał cenę tylko dla pompy + dolnego źródła. W miedzy czasie pojawiły się te linki nade mną czyli w tej cenie jest jeszcze zasobnik,projekt geologiczny i "podłączenie" co by to oznaczało nie wiem. Ale jest jedno "ale" według mojego rozeznania 7kW to za mało -wstępne rozeznania dla mnie oscylowały wokol 9-10 kW dla pompy.Co mnie mocno zastanawiało bo kocioł na ekogroszek ma mieć 21kW.
  2. Cytat

    A niby dlaczego ?

    Kompletną kotłownię CO i CWU w oparciu o pompę ciepła z kolektorem pionowymi wykonasz między 27.000 a 30.000zł.
    Z kolektorem poziomym o kilka tysięcy mniej - a w systemie gospodarczym zmieścisz się w kwocie do 20.000zł.

    To są ceny niewiele wyższe (często niższe) niż całkowity koszt kotłowni CO i CWU na paliwo stałe lub (i) gazowe.


    Jak to !! trochę się tym tematem pomp ciepła przyglądałem i wtedy dla mojej "Orbity" przy pow.126m2 koszt pompy +odwierty pionowe to min 30tyś zł. Wiem że mógłbym zrezygnować z pomieszczenia na kocioł ale u mnie to pomieszczenie będzie dodatkowo składzikiem na narzędzia ogrodnicze i pewnie nie tylko. :)Przy pozostaniu z opcją kocioł zostaje mi w kieszeni ok 15.tyś-20tyś
  3. Zależy w jakim regionie budujesz: jeśli to Polska B (czyli tak jak ja), jeżeli budowa systemem gospodarczym tam gdzie się da i jeżeli odpuścisz sobie pompy ciepła/solary/okna trójszybowe/inne bajery, to powinno wystarczyć Ci kasy. Ja mam bardziej skomplikowaną chałupę i zacząłem budowę wierząc, że ją skończę.
    [/quote]
    Niestety ale będę budować w Polsce zachodniej, czyżby to oznaczało ze będzie drożej?
    Oczywiście zdaję sobie sprawę, że po za moim zasięgiem są wszelkiego typu "pompy ciepła"; solary, za to będzie standardowe ogrzewanie (kociol na ekogroszek). Planuję w związku z tym wejście do pom. gospodarczego od zewn.
    Działka już jest wodę i prąd mam przy granicy)
    Faktycznie jest tak jak piszesz, że apetyt rośnie ale mam zamiar trzymać się reżimu kosztów i nie szaleć ze zmianami.
    Sądzę ze prosta konstrukcja tego domku ułatwi mi uniknąć nie przewidzianych kosztów.
×
×
  • Utwórz nowe...