Skocz do zawartości

Automaeko

Uczestnik
  • Posty

    1
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Automaeko

  1. Szkoda, że temat zakończył się w taki sposób. Było ciekawie na forum.

    Ale jeżeli kogoś interesują kwestie niezawodności pomp ciepła, mogę podać ostatni przykład - byliśmy na serwisie u klienta, który ma pompę ciepła z 94 roku. Akurat jest to Szwedzka IVT, ale nie jesteśmy dystrybutorem ani instalatorem produktów tejże firmy.

    Stan instalacji - ciężko było zastanowić się od czego zacząć :/
    1. kolektor poziomy, brak ciśnienia w układzie dolnego źródła - manometr wskazywał zero. Przy uruchomieniu pompy obiegowej następował skok do 1,5 bara i spadek do zera.
    2. brak zaworów na kolektorze - zamontowano dwie sekcje, domyślnie: 100m.b. rury DN28 na sekcję.
    3. pomylony powrót z zasilaniem po stronie obiegu grzewczego - praktycznie nie działała automatyka!!!
    i inne drobiazgi do przeróbki...

    Mimo tego wszystkiego pompa działała.

    Obiegówka dolnego źródła nie zatarła się. Agregat nie zamroził wymiennika, bo była grzałka elektryczna, która uzupełniała niedobór ciepła z gruntu.

    Zamontowaliśmy zawory, przepłukaliśmy instalację, napełniliśmy alkoholem (bo był etylen a nie glikol w latach 90-tych) i odpowietrzyliśmy. Koszt naprawy i przeróbek z materiałem ok. 3.000 zł.

    A zaczęło się od tego, że klient dostawał kosmiczne rachunki za prąd i szukał firmy, która podejmie się wykonania przeglądu i naprawy pompy ciepła - myślę, że daliśmy radę.

    Teraz czekam na informacje od klienta o ilości zużytej energii elektrycznej.

    P.S. Dom o powierzchni netto ok. 400 m2, ogrzewanie podłogówka+grzejniki konwekcyjne. Pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła (plus wbudowana grzałka elektr.)
×
×
  • Utwórz nowe...