Skocz do zawartości

Augustyn765

Uczestnik
  • Posty

    1
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Augustyn765

  1. Planujemy remont

    *Do malowania ścian dobrze jest używać ekologicznych farb. dopóki nie wywietrzeje zapach farby, w pomalowanym pomieszczeniu nie powinny przebywać dzieci, zwłaszcza ze skłonnością do alergii.

    *Do lakierowania podłogi lepiej wybrać lakier wodny. Jest mniej trwały, ale zdrowszy. Jeśli w domu nie ma zwierząt (które, niestety, brudzą), warto rozważyć olejowanie lub woskowanie drewnianej podłogi. Dobrym rozwiązaniem może być położenie terakoty, choć przy małych dzieciach zimna i twarda podłoga może się nie sprawdzić.

    *Każda farba, lakier czy inne środki muszą mieć atest i podany na etykiecie okres karencji.

    *Podczas prac remontowych (cyklinowanie podłóg, malowanie, lakierowanie) dzieci nie powinny przebywać w domu.

    Urządzamy wnętrza

    *Lepiej unikać mebli z płyt wiórowych ze względu na formaldehyd, który szkodzi zdrowiu i często uczula.

    *Zamiast dywanów, które zbierają kurz lepiej używać małych, tkanych dywaników, które łatwo jest wytrzepać i prać w pralce.

    *Przy kupowaniu tapicerowanych mebli można kierować się prostą zasadą - jeśli kanapa lub fotel mają ostry chemiczny zapach, lepiej z nich zrezygnować.

    *Materace, zwłaszcza do łóżek dzieci, powinny być wykonane z naturalnych materiałów i mieć odpowiednie atesty.

    Sprzątamy, zmywamy, wietrzymy

    *Jeżeli używanie mocnych chemicznych środków nie jest absolutnie niezbędne, lepiej ich unikać. Kurze można wycierać wilgotną ściereczką a nie antystatycznym aerozolem, podłogę można umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego płynu do zmywania a nie zabijającego bakterie specyfiku. Meble drewniane można przecierać woskiem a nie nabłyszczaczem, a sprzątanie łazienki nie wymaga szpitalnej dezynfekcji.

    *Do mycia podłóg, urządzeń sanitarnych, blatów, okien najlepiej używać środków jak najmniej pachnących. A jeśli z jakichś powodów musimy sięgnąć po preparat o ostrym zapachu, lepiej kupić go w postaci płynu lub pasty a nie aerozolu.

    *Do zmywania naczyń lepiej używać płynów na bazie naturalnych środków, w umiarkowanej ilości i szczególnie starannie je spłukiwać.

    *Odkurzanie domu zwykłym odkurzaczem jest mniej skuteczne niż używanie odkurzacza wyposażonego w system filtrów (np. wodnych, przeciwroztoczowych i innych).

    *Dom powinien być często i porządnie wietrzony - ciągła wymiana powietrza poprawia klimat domu. Ważne jest też zainstalowanie kratek wentylacyjnych i wyciągów, zwłaszcza w kuchni i w łazience.

    Ratujmy naszą planetę!

    Ziemia tonie w śmieciach, a woda staje się towarem deficytowym już nie tylko w Afryce.

    A tak niewiele trzeba, żeby pomóc światu przetrwać.

    Nawyk segregowania śmieci, jak wszystkie nawyki, najłatwiej przyswoić sobie w dzieciństwie. Wystarczy zamiast jednego wiadra ustawić pojemniki na odpady plastikowe, metalowe i szklane oraz na resztki organiczne, które można kompostować w ogródku. Segregowanie śmieci bardzo szybko staje się automatycznym odruchem, ale żeby miało sens, trzeba poszukać w okolicy specjalnych pojemników, do których będziecie wyrzucać posegregowane w domu odpady albo wymóc na gminie, żeby zorganizowała ich zbiórkę.

    Zainstalowanie kranów regulujących strumień wody, zamontowanie w toalecie rezerwuaru z dwoma rodzajami spłukiwania, nauczenie domowników, że mycie rąk nie wymaga lania wody przez kwadrans, to działania, które mogą uświadomić dzieciom, że oszczędzanie wody jest naprawdę ważną sprawą.
×
×
  • Utwórz nowe...