Skocz do zawartości

Pokrycie domu gontem osikowym


Recommended Posts

Planuję pokrycie dachu gontem osikowym. Dom z założenia ma być wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej z częściowym wykończeniem w drewnie i tynku.
Z tąd takie moje pytania:
1. Czy kożystaliście z bejcowanych deszczółek czy z wyłącznie koloru naturalnego. Ciekawi mnie jak z czasem zmienia się kolor tych bejcowanych, ponieważ zależy mi na konkretnym odcieniu.
2. Czy stosowaliści tylko zalecany kąt pochylenia połaci 40-45 stopni? Przyznam, że chciałabym trochę mniejszy ponieważ dom jest parterowy.
3. Jak zachowuje się gont na ścianie północnej w porówaniu do pozostałych str świata. Jeśli ktoś mógłby to zobrazować zdjęciami byłabym wdzięczna.
Link do komentarza
Cytat

Planuję pokrycie dachu gontem osikowym. Dom z założenia ma być wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej z częściowym wykończeniem w drewnie i tynku.
Z tąd takie moje pytania:
1. Czy kożystaliście z bejcowanych deszczółek czy z wyłącznie koloru naturalnego. Ciekawi mnie jak z czasem zmienia się kolor tych bejcowanych, ponieważ zależy mi na konkretnym odcieniu.
2. Czy stosowaliści tylko zalecany kąt pochylenia połaci 40-45 stopni? Przyznam, że chciałabym trochę mniejszy ponieważ dom jest parterowy.
3. Jak zachowuje się gont na ścianie północnej w porówaniu do pozostałych str świata. Jeśli ktoś mógłby to zobrazować zdjęciami byłabym wdzięczna.



Gont osikowy to na altany

Konserwacja dachu z gontu drewno świeże niczym nie malowane można pokryć następującymi preparatami:

produkt podkładowy
Valtti Base - preparat do drewna zawierający olej lniany, zabezpiecza przed działaniem wilgoci, glonów, grzybów i innych mikroorganizmów. Wydajność - do 8-10 m2 z 1 litra produktu na warstwę dla szlifowanego, gładkiego drewna; 4-5 m2 z 1 litra na warstwę dla tarcicy. Produkt nie służy do barwienia.
produkt nawierzchniowy
Valtti Color - półprzezroczysty, matowy impregnat do stosowania na zewnętrznych elementach drewnianych. Kolorystyka z karty Tikkurila. Wydajność - do 8-10 m2 z 1 litra na warstwę dla szlifowanego, gładkiego drewna; 4-8 m2 1 litra na warstwę tarcicy.
Lub
Valtti Extra - półprzezroczysty, połyskowy impregnat tworzący powlokę, do zewnętrznych produktów drewnianych. Kolorystyka z karty Tikkurila. Wydajność - do 10-12 m2 1 litra na warstwę dla szlifowanego, gładkiego drewna; 4-8 m2 litra na warstwę tarcicy.

Gonty na pokrycie domu najlepiej łupane z drewna modrzewiowego, cedrowego, jodłowego dębowego nie wymagają impregnacji, inne
(np.świerkowe) powinno się konserwować impregnatami zabezpieczającymi przed grzybami, pleśniami oraz owadami.Można to zrobić jeszcze przed położeniem pokrycia, zanurzając elementy w roztworze impregnatu, lub nanieść go na ułożone pokrycie pędzlem, wałkiem albo rozpylaczem. Co kilka-kilkanaście lat należy powtórzyć impregnację od wilgoci, glonów, grzybów i innych mikroorganizmów. Takie pokrycie dobrze wentylowane wytrzymuje nawet 50 lat i więcej .

Trwałość pokrycia zależy też od konta nachylenia dachu im mniejszy kont tym dłużej zalega wilgoć woda wnika głębiej i stosuje się więcej warstw .
Każde pokrycie gontami potrzebuje ciągłego i równomiernego na – i odpowietrzania, tak by materiał po zawilgoceniu mógł możliwie szybko wyschnąć. By zapewnić prawidłową wentylację gontu układa się go na łatach o grubości co najmniej 24 mm przy nachyleniu połaci od 40' do 90' ( grubość łat zwiększa się wraz ze zmniejszaniem się stopnia nachylenia połaci dachowej ), stosując uprzednio pełne deskowanie i warstwę papy termozgrzewalnej.

Gdy na dachu pojawią się mchy lub glony, można oczyścić go parą wodną. Po pokryciu trzeba się poruszać po drabinie zawieszonej na szczycie dachu

DREWNO BARDZO TRWAŁE: Modrzew, Dąb, Wiąz, Cis, Cyprys, Daglezja, Kasztan, Orzech, Heban, Eukaliptus.
DREWNO ŚREDNIO TRWAŁE: Jodła, Sosna, Świerk, Buk, Jesion.
DREWNO NIETRWAŁE: Brzoza, Jawor., Lipa, Olsza, Osika, Topola, Wierzba.
Link do komentarza
Dzięki animus ale chciałam otrzymać bardziej praktyczne informacje. Chodzi mi głównie o zabarwienie łupek oraz to jak długo ten kolor pozostaje bez zmian. Szukam ciekawej alternatywy dla lekkiego pokrycia dachu o kącie pochylenia ok 35 stopni. Miałam nadzieję, że uda mi się przekonać do gontów - nie udało się więc wracam do opcji blachy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dzięki animus ale chciałam otrzymać bardziej praktyczne informacje. Chodzi mi głównie o zabarwienie łupek oraz to jak długo ten kolor pozostaje bez zmian. Szukam ciekawej alternatywy dla lekkiego pokrycia dachu o kącie pochylenia ok 35 stopni. Miałam nadzieję, że uda mi się przekonać do gontów - nie udało się więc wracam do opcji blachy icon_smile.gif




A nie da się położyć dachówki waga 1m2 - około 31kg :
http://www.dachowka.pl/index.php/strona/41

Może Struktonit :
http://www.ambit.gda.pl/pliki/Euronit/Euro..._dachowkowa.pdf

Albo może Łupki dachowe z UPCV :

http://translate.googleusercontent.com/tra...Vf3_ZNITGfaEfNg
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...