Skocz do zawartości

Bonsai


Recommended Posts

Kiedyś kupiłam ksiązkę (z koleżanką ze studiów "na spółę") o bonsai....To było moje marzenie i wielki zamiar.....Wykopałam z lasu już dość skarłowaciałą sadzonkę sosny-zasadziłamw doniczce i zaczełam kombinować....ale sosenka "zdechła" zanim jakkolwiek udało mi się ją ukształtować...Widocznie nieodpowiednio przyciełam korzenie...Ale nadal mam zamiar kontynuować próby, w tej chwili mam grubosza zwanego drzewkiem szczęścia, który już ma duże mniejsze listki, i nabiera kształtu.Polecam zacząć od niego właśnie. Świerk i sosna też jest "wdzięczna"(wystarczy około 4-5lat) ale już drzewa liściaste moim zdaniem są dla fachowców...Chyba pokusze się kiedyś o kupno małego gotowego drzewka(ale te duże są obłednie drogie icon_eek.gif ).Tylko cały urok tkwi w tym aby ukształtować je samemu-przez lata...
Link do komentarza
Ja podjęłam raz taką próbę i niestety nie udało się. Z innymi roślinami nie mam problemów więc z czystym sumieniem mogę napisać, że jest to trudna sztuka. Chyba największym wyzwaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Same roślina jest droga, do tego nawozy, osprzęt... moim zdaniem zbyt wiele trudu jak dla amatora. To była roślinka do domu. Obecnie można kupic bonsai do ogrodu - z tym, że wydatek jest bardoz duży, bo małe drzewka kosztują od 2-3tys i więcej. Może pielęgnacja jest łatwiejsza icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

W Lidlu od 18 mają być takie niewielkie bonsai w specjalnych doniczkach za 19,99 zł



Nie wiem jakie są wasze doświadczenia z roślinami z Lidla ale w moim przypadku wyglądało to tak:
1. wierzba, która miała mieć piękne "kotki" okazała się inną odmianą
2. żaden z wrzośćców nie przyjął się
3. clematis ma inny kolor niż miał mieć
4. wszelkie małe krzaczki i byliny nie przetrwały
5. z kwiatów do domu pozostało mi tylko drzewko oliwne - od pewnego czasu też marnieje

Ja nie polecam. Za to rośliny z Praktikera jak najbardziej icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Moje drzewko szczęścia(grubosz) uległo skarłowaceniu zupełnie bez mojego udziału.Nieszczęśnik był przez wszystkie koty po kolei torturowany poprzez obtrącanie listków służących do zabawy icon_smile.gif I te praktyki doprowadziły do zahamowania wzrostu.Teraz ja kończę dzieło!


Trudno się powstrzymać od komentarza, ze drzewko nie miało szczęścia.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja do LIDLA po bonsai tez nie zdążyłam ale... od 22 lutego w biedronce mają być takie cuda: ficus bonsai ginseng i drzewko bonsai icon_smile.gif w cenie 24.90pln/szt., a kilka dni później storczyki po 17,99. Ja już trochę kwiatów z biedronki mam i nic złego sie z nimi nie dzieje icon_smile.gif więc polecam icon_smile.gif


ps. to też okaz z biedrony

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Ja do LIDLA po bonsai tez nie zdążyłam ale... od 22 lutego w biedronce mają być takie cuda: ficus bonsai ginseng i drzewko bonsai icon_smile.gif w cenie 24.90pln/szt., a kilka dni później storczyki po 17,99. Ja już trochę kwiatów z biedronki mam i nic złego sie z nimi nie dzieje icon_smile.gif więc polecam icon_smile.gif
ps. to też okaz z biedrony
[attachment=4249:DSC00034.JPG]


Trzeba będzie zajrzeć do markecików icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
hej:)

Bonsai jutro w biedronce! Zaszłam dziś sprawdzić i już stały ale w sprzedaży będą od jutra (przynajmniej u nas). Mało jakoś ich było... może dopiero zaczynali wystawiać. Ja mam do biedrony kawałek ale poprosiłam koleżankę żeby rano poszła mi kupić - tak mi się spodobały icon_smile.gif i są od razu w fajnych doniczkach:)


icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif
Link do komentarza
Vena.Faktycznie bonsai powinno rosnąć w bardzo płaskiej doniczce.Roślinom przycina się korzenie dzięki czemu bardziej karłowacieją.Ja bym na twoim miejscu sama to zrobiła.Tylko aby roslina się nie przewróciła trzeba korzenie przywiązać drucikami do doniczki(za pomocą otworków "wentylacyjnych" na dnie).Ale bonsai bardzo ładne!!!Mnie nie udało się kupić ani w Lidlu ani w Biedronie icon_sad.gif Nadal męczę mojego grubosza....Ostatnio mocno go przycięłam i bardzo ładnie odbija....Tylko nie mam jeszcze takiej ładnej doniczki jaka powinna być icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ukształtowanie bonsai to trudna sztuka i wymaga wielu miesięcy pracy. Tego nie da się kupić w markecie za 20 zł.
To, co tam sprzedają to zwykła sadzonka ficus retusa - tak sobie powyginany rośnie.
takie coś się kupuje:
Ficus%20retusa.jpg
ale tak należy ukształtować:
Brak obrazka

Pseudo bonsai można też zrobić z karłowych odmian wiązu: "Jacqueline Hiller", "Geisha", świerku "Nidiformis" , "Maxwelli", cyprysika groszkowego "Nana Gracilis"

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
a słuchajcie gdzie sie kupuje bonsai? wiem ze sa na allegro i w ikea ale zastanawiam sie czy to na pewno prawdziwie bonsai czy nie jakas podroba...

a słuchajcie gdzie sie kupuje bonsai? wiem ze sa na allegro i w ikea ale zastanawiam sie czy to na pewno prawdziwie bonsai czy nie jakas podroba...

jak można to sprawdzić w ogóle? icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...