Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Realny koszt pompy ciepła

Recommended Posts

Dnia 2/22/2017 o 22:26, zenek napisał:

Podejrzewam że 26 lat, to optymizm skrajny. a w międzyczasie awarie płatne stosunkowo do kosztu pompy. Myślę że 10, 15 lat - to max użytkowania instalacji - jeszcze jest kwestia utrzymania jej wydajności...

Witam, 

W przypadku pomp ciepła marki Buderus, żywotność urządzenia jest limitowana trwałością sprężarki. W pompach ciepła z rodziny Logatherm zastosowane sprężarki mogą mieć przebieg do 80 tysięcy godzin pracy, co przy rocznej pracy pompy wynoszącej ok. 2500 godzin, w przeliczeniu wynosi ok. 30 lat. 
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania 
Pozdrawiam, 

Gość Kadafi

Nienawidzę takiego porównywania typu "Kiedy się zwróci?". A jak kupujesz drogi samochód to na co patrzysz? Jeżeli decydujemy się na pompę ciepła, to dlatego, że chcemy niewiele płacić za ciepło i cenimy sobie ekologiczne rozwiązania i czystość w domu. Poza tym pompa ciepła powietrze-woda kosztuje mniej więcej tyle samo co kocioł na gaz wraz z grzejnikami. Przy pompie jest podłogówka, co moim zdaniem jest kolejnym plusem.

Gość Rob
Czy warto montowac pompe ciepła w domku letniskowym 50 m2?

Gość Jerry
"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.

1 godzinę temu, Gość Jerry napisał:

"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę.  Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.

Co do pompy ciepła w domku letniskowym - warto dodać, że dla domku letniskowego przyda się również opcja chłodzenia w upalne dni, a własnie pompy ciepła mają możliwość zapewnienia również chłodu w budynku! 

Gość Patryk
Ja w swoim domu mam pompę obiegową experia od WODTECHA, dobrze się sprawdza przy centralnym ogrzewaniu. Ogromnym plusem jest też to, że można ją bardzo szybko zamontować, a zużycie energii jest bardzo niskie jakoś od 5W

TIIIIIIIIIIaaaaaaaaaaaa.

Jemu pomyliła się pompa ciepła z pompą do ciepłej wody. :D

A może - nie wie co to takiego ta pompa ciepła :tease2:

takie skojarzenie - jak wczoraj byłem u Baszki, to pompy obiegowe były letnie lub zimne. Ale jak wyjeżdzałem, to ta od CWU była już wyraźnie ciepła/gorąca...pozostałe tylko ciepłe

Więc jak najbardziej pompa ciepła, prawda? :P

Gość johannespaulus.blogspot.de

No właśnie widać, że tu sami fachowcy na tym forum, wszystko bez składu i ładu, jedynie "bajbaga" zauważył, że coś tu nie gra.

Edit Redakcja: nie tylko bajbaga zauważył i nie sami fachowcy

Gość Tadeusz
Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. Posiadam kocioł na pellet i nie narzekam. Jeśli chodzi o obsługę to nie wiele mam przy nim pracy. Zasyp i raz na mniej więcej 3 tygodnie czyszczenie. W sezonie padła mi zapalarka wymiana w ciągu 48h kocioł rozpaliłem ręcznie. Nie wiem co może się zepsuć jeśli chodzi o pompę ale mam pewne obawy. Być może jestem trochę zacofany ale przy opisanych powyżej kosztach to trochę spore ryzyko. U mnie kocioł (Kostrzewa Mini Bio Luxury ) plus instalacja ok 12-13tys paliwo jeszcze nie wiem bo nie ma pełnego roku a po sezonie to koszt około 1100zł.

Spójrz na to tak. Pompa ciepła to taka trochę mniejsza, "trochę" droższa lodówka działająca na odwyrtkę, której nawet nie trzeba czyścić/myć,.
I teraz postaw sobie pytanie - jak często i po ilu latach eksploatacji lodówki się psują?
W opisanym przez Ciebie kotle już w pierwszym sezonie padła zapalarka. To o niczym świadczy - fakt, niemniej jednak przed tobą jeszcze ładnych lat pracy urządzenia, więc jak w piosence - "wszystko się może zdarzyć".
A że strach ma wielkie oczy i przeważnie wynika z niewiedzy - możesz śmiało przestać się obawiać o działanie pompy ciepła.

Jeśli zaś chodzi o to na ile są to sprawdzone urządzenia - no cóż - rodowód ich jest kilkudziesięcioletni.
Nawet na naszym rynku występują od ładnych kilkunastu lat.

• Lubię to 2

13 godzin temu, Gość Tadeusz napisał:

Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. Posiadam kocioł na pellet i nie narzekam. Jeśli chodzi o obsługę to nie wiele mam przy nim pracy. Zasyp i raz na mniej więcej 3 tygodnie czyszczenie. W sezonie padła mi zapalarka wymiana w ciągu 48h kocioł rozpaliłem ręcznie. Nie wiem co może się zepsuć jeśli chodzi o pompę ale mam pewne obawy. Być może jestem trochę zacofany ale przy opisanych powyżej kosztach to trochę spore ryzyko. U mnie kocioł (Kostrzewa Mini Bio Luxury ) plus instalacja ok 12-13tys paliwo jeszcze nie wiem bo nie ma pełnego roku a po sezonie to koszt około 1100zł.

Witaj, 

Technologia jest sprawdzona.... produkty- też nie zgodzę się, że pochodzą tylko z Chin, jasne - chcesz to znajdziesz chińskie, ale są również europejskich producentów!

Dlaczego od razu zakładasz awarię - może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest rozmowa i wizyta u osoby, która ma takie urządzenie? Zapytaj na forum, może warto się przekonać jak wygląda eksploatacja pompy ciepła?

Dnia 19.04.2018 o 10:43, Eksperci Viessmann napisał:

Witaj, 

Technologia jest sprawdzona.... produkty- też nie zgodzę się, że pochodzą tylko z Chin, jasne - chcesz to znajdziesz chińskie, ale są również europejskich producentów!

Dlaczego od razu zakładasz awarię - może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest rozmowa i wizyta u osoby, która ma takie urządzenie? Zapytaj na forum, może warto się przekonać jak wygląda eksploatacja pompy ciepła?

Witam Eksperta Viessmann,

Wypowiedź, do której Pan nawiązał to była reklama kotłów i nawet szkoda języka na takie "wyszukane" podchody :)

Oczywiście dziękuję za próbę "nawrócenia" spamera.

Dnia 22.01.2018 o 13:16, Gość Jerry napisał:

"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.

A co to znaczy, że ogrzeje domek za półdarmo? Ile to jest półdarmo?

Witam, 

Jeżeli są Państwo zainteresowani ceną zakupu pompy ciepła marki Junkers-Bosch, zachęcam do sprawdzenia naszego oficjalnego cennika, który jest zamieszczony na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/materialy/cennik.html. W celu uzyskania informacji o koszcie montażu pompy ciepła warto skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem pod numerem infolinii: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Supraeco oraz Bosch Compress: http://www.junkers.pl/produkty/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania. 
Pozdrawiam, 

Dnia 24.04.2018 o 13:57, bajbaga napisał:

max. 0,20 zł za 1 kWh. :icon_cool:

a nawet w niektórych przypadkach duuuużo mniej...może być nawet 7-8gr (warunek - 2 taryfy)

Gość Marek
Ostatniej jesieni wysiadł nam tradycyjny kocioł co. Było jeszcze na tyle ciepło że daliśmy się namówić na pompę ciepła. Całość inwestycji powierzyliśmy fachowcom z Sisko którzy wdrażają systemy Viessmann. Faktycznie, trochę to kosztowało, ale w gruncie rzeczy odeszły problemy z pilnowaniem pieca, kupowanie opału a teraz jeszcze świetnie się sprawdza jako klimatyzacja. Osobiście polecam.

Marku (i nie tylko), namawiam do podawania kilku informacji - jaka instalacja, jaka powierzchnia pomieszczeń, nazwę urządzenia, może zdjęcia z "kotłowni" + jakieś koszty orientacyjne za ogrzewanie lub/i cwu. Tak będzie miało to znamiona edukacji :)  i Wszystkim wyjdzie na dobre.

PS. reklama marki "na szybko" to tylko dla producenta "niedźwiedzia przysługa".

Witam, cieszy mnie fakt, że Pan Marek jest zadowolony z instalacji opartej na rozwiązaniach Viessmann i popieram Pana Profesjonalistę - proszę podać szczegóły, może urządzenie na jakim jest oparty system, może pojawią się dodatkowe pytania, na które chętnie odpowiem. 

Pozdrawiam!

Gość Jarek

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu nie szkoda wielu dziesiątek tysięcy na ogrzewanie gazowe i jego serwisowanie. A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

10 godzin temu, Gość Jarek napisał:

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy

Może - nawet więcej.

przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę

tyle, że przykład nie dotyczy pompy ciepła powietrze/powietrze, tylko glikol/powietrze. Pompa ciepła jest gruntową a ogrzewanie (klimatyzacja) domu jest powietrzem.

Gdyby ten przykład, kalkulacji ogrzewania, był pędzony pompą ciepła powietrze/woda  lub powietrze/powietrze, to taka instalacja już na wstępie jest tańsza o około 15.000 zł netto. 

A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

A akurat taki argument mocno chybiony/naciągany.

14 godzin temu, Gość Jarek napisał:

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu nie szkoda wielu dziesiątek tysięcy na ogrzewanie gazowe i jego serwisowanie. A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

Pewno może, ale skoro może o połowę taniej, to po co straszyć potencjalnego Klienta wyrywkowymi informacjami.

• Lubię to 1

Dnia 6.08.2018 o 22:11, Gość Jarek napisał:

Ja bym dodał jeszcze, że fakt, że "sporo osób twierdzi" nie oznacza, że tak jest, że to jest reguła i że nie należy szukać innych rozwiązań, alternatyw, albo po prostu zamiast wierzyć tym osobom spytać specjalistów, skrosować kilka informacji, a nie od razu brać zdanie innych za pewniak. 

Czasem po prostu wystarczy dopytać: ale jaka pompa tyle kosztuje, dla jakiego budynku ta pompa tyle kosztuje, itd....

To bardzo dużo zmienia. Z drugiej strony, przychodząc do salonu, pytając specjalistę i słysząc, że markowa, dobrej jakości pompa ciepła może kosztować sporo mniej, klient doznaje przyjemnego zaskoczenia :)

2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Ja bym dodał jeszcze, że fakt, że "sporo osób twierdzi" nie oznacza, że tak jest, że to jest reguła i że nie należy szukać innych rozwiązań, alternatyw, albo po prostu zamiast wierzyć tym osobom spytać specjalistów, skrosować kilka informacji, a nie od razu brać zdanie innych za pewniak. 

Czasem po prostu wystarczy dopytać: ale jaka pompa tyle kosztuje, dla jakiego budynku ta pompa tyle kosztuje, itd....

To bardzo dużo zmienia. Z drugiej strony, przychodząc do salonu, pytając specjalistę i słysząc, że markowa, dobrej jakości pompa ciepła może kosztować sporo mniej, klient doznaje przyjemnego zaskoczenia :)

Ja znam dosadniejsze określenie: to że wszyscy coś robią nie oznacza że coś nie jest głupie. Np wszyscy się zadłużają 

Ja zawsze powtarzam, najpierw zamontuj u Siebie, po pół roku będziesz miał prawo stwierdzić, że jest OK albo taniej miałem na gazie. Oczywiście nie piszemy o zwrocie kosztów bo przecież przy instalacji kotłów gazowych nikt nie wspominał o zwrocie kosztów. Trzeba było grzać i tyle.

Dlatego każda gmina powinna najpierw zaprosić do domu Starosty, Burmistrza i pokazywać modelową instalację z pompą ciepła, solarami PV etc. Przykład idzie z góry :)

Odnośnie gminy i edukacji na poziomie gminy np.

Obecnie startują szkolenia dla pracowników gminy i mieszkańców w ramach programu Czyste Powietrze.

Może to będzie dobra okazja do podniesienia świadomości mieszkańców. Miejmy nadzieję, że podczas szkoleń będą prezentowane rzetelne informacje, z których każdy wyniesie praktyczne informacje dotyczące energooszczędnych rozwiązań grzewczych.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• dobrze kosi, ciszej niz normalna ale troche dluzej to zajmuje ale skoro sie przy niej nie stoi to nie czuje sie tego czasu, mozna ją puścić z tyłu za domem i o niej zapomnieć, albo włączyć i gdzies pojechać. ja mam akurat Worxa Landroida chociaz wiem ze teraz w kosiarkach automatycznych przoduje Huaqvarna to kupilem innej firmy bo uwazam ze to jest to samo  
    • Napisałem w sprawie łazienki na poddaszu do firmy która zrobiła ten projekt i architekt przysłał mi jakąś taką szybką wizualizację z tego projektu pokazującą jaki wygodna jest łazienka. Dla mnie wygląda to całkiem dobrze. W głowę raczej się nie uderzę.   
    • Zapraszamy na stronę https://webapps.viessmann.com/vibooks/PL/pl gdzie znajdują wszystkie nasze dokumentacje techniczne. Tam też w wytycznych projektowych można znaleźć wykresy mocy czy też COP w funkcji temperatury zewnętrznej. Wykresy są indywidualne dla każdej mocy więc niema sensu ich przeklejać na stronę.
    • Chodzi mi o to, że komunikacji jest zbyt dużo w stosunku do pow. parteru. Dodatkowo powikłana. wysokość przy łóżku 1m - więc jak wstaniesz, to możesz rypnąć głową o sufit. Tym bardziej wstając w wannie.   szafka ledwo wjdzie, ale i z boku jest mało miejsca. Chodzi o to, ze jak budujesz domek - to warto, by był wygodny - nie ciasny - bo jest to kwestia często 1, 2 m więcej szerokości lub długości budynku, a korzyści wwększe niż koszty. To samo dot. sypialni i słuszna uwaga Bustera: odnośnie ścianek kolankowych:   Z dwojga złego lepiej zostawić 97 cm - bo inaczej zostawiasz tą przestrzeń. Natomiast można odpowiednio ustawić łóżko - nogi pod skosem, głowa gdzie wyżej. Można skos zabudować szafkami, schowkami.   Łazienka np w tym projekcie jest bez sensu - pod skosem wanna (jak z niej wyjść, chyba stylem przerzutowym (dawny styl skoku przez poprzeczkę) - a obok pod skosami co???   Można też zmienić kąt dachu (jeśli architekt na to pójdzie) - albo zmienić kopertę na dach dwuspadowy lub mansardę - też popularną w budownictwie dworkowym.      Kwestia jest w tym, że jak się robi poddasze użytkowe - to dach powinien to ułatwiać - a ten projekt zakład w sumie dach ze strychem. Pokoje są jakby przy okazji.   Ale to moje wrażenia - i nie autorytarne twierdzenia. Jest też przecież kwestia gustu i indywidualnego podejścia przyszłego użtkownika. I ono jest najważniejsze. 
    • Nie ma takiego zapisu.   Nie ja potrzebuję, tylko inwestorzy. Potrzebują pełnej informacji, aby móc porównać inne PCi. Informacji które są określone w PN-EN 14511, np. punkty kontrolne: Dodam tylko, że rzetelni producenci podają również COP dla wielkości (A) skrajnych.   Wspomniana pompa ciepła (Vitocal 100-S) ma ujawnione dane tylko dla W35 dla A-7, A2, A7.    
  • Popularne tematy