Skocz do zawartości

Realny koszt pompy ciepła


Recommended Posts

Dnia 2/22/2017 o 22:26, zenek napisał:

Podejrzewam że 26 lat, to optymizm skrajny. a w międzyczasie awarie płatne stosunkowo do kosztu pompy. Myślę że 10, 15 lat - to max użytkowania instalacji - jeszcze jest kwestia utrzymania jej wydajności...

 

Witam, 

W przypadku pomp ciepła marki Buderus, żywotność urządzenia jest limitowana trwałością sprężarki. W pompach ciepła z rodziny Logatherm zastosowane sprężarki mogą mieć przebieg do 80 tysięcy godzin pracy, co przy rocznej pracy pompy wynoszącej ok. 2500 godzin, w przeliczeniu wynosi ok. 30 lat. 
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus 
 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Kadafi

Nienawidzę takiego porównywania typu "Kiedy się zwróci?". A jak kupujesz drogi samochód to na co patrzysz? Jeżeli decydujemy się na pompę ciepła, to dlatego, że chcemy niewiele płacić za ciepło i cenimy sobie ekologiczne rozwiązania i czystość w domu. Poza tym pompa ciepła powietrze-woda kosztuje mniej więcej tyle samo co kocioł na gaz wraz z grzejnikami. Przy pompie jest podłogówka, co moim zdaniem jest kolejnym plusem.

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Jerry napisał:

"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę.  Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.

Co do pompy ciepła w domku letniskowym - warto dodać, że dla domku letniskowego przyda się również opcja chłodzenia w upalne dni, a własnie pompy ciepła mają możliwość zapewnienia również chłodu w budynku! 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Patryk
Ja w swoim domu mam pompę obiegową experia od WODTECHA, dobrze się sprawdza przy centralnym ogrzewaniu. Ogromnym plusem jest też to, że można ją bardzo szybko zamontować, a zużycie energii jest bardzo niskie jakoś od 5W
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość johannespaulus.blogspot.de

No właśnie widać, że tu sami fachowcy na tym forum, wszystko bez składu i ładu, jedynie "bajbaga" zauważył, że coś tu nie gra.

 

 

Edit Redakcja: nie tylko bajbaga zauważył i nie sami fachowcy

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Tadeusz
Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. Posiadam kocioł na pellet i nie narzekam. Jeśli chodzi o obsługę to nie wiele mam przy nim pracy. Zasyp i raz na mniej więcej 3 tygodnie czyszczenie. W sezonie padła mi zapalarka wymiana w ciągu 48h kocioł rozpaliłem ręcznie. Nie wiem co może się zepsuć jeśli chodzi o pompę ale mam pewne obawy. Być może jestem trochę zacofany ale przy opisanych powyżej kosztach to trochę spore ryzyko. U mnie kocioł (Kostrzewa Mini Bio Luxury ) plus instalacja ok 12-13tys paliwo jeszcze nie wiem bo nie ma pełnego roku a po sezonie to koszt około 1100zł.
Link do komentarza

Spójrz na to tak. Pompa ciepła to taka trochę mniejsza, "trochę" droższa lodówka działająca na odwyrtkę, której nawet nie trzeba czyścić/myć,.
I teraz postaw sobie pytanie - jak często i po ilu latach eksploatacji lodówki się psują?
W opisanym przez Ciebie kotle już w pierwszym sezonie padła zapalarka. To o niczym świadczy - fakt, niemniej jednak przed tobą jeszcze ładnych lat pracy urządzenia, więc jak w piosence - "wszystko się może zdarzyć".
A że strach ma wielkie oczy i przeważnie wynika z niewiedzy - możesz śmiało przestać się obawiać o działanie pompy ciepła.

Jeśli zaś chodzi o to na ile są to sprawdzone urządzenia - no cóż - rodowód ich jest kilkudziesięcioletni.
Nawet na naszym rynku występują od ładnych kilkunastu lat.

Link do komentarza
13 godzin temu, Gość Tadeusz napisał:

Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. Posiadam kocioł na pellet i nie narzekam. Jeśli chodzi o obsługę to nie wiele mam przy nim pracy. Zasyp i raz na mniej więcej 3 tygodnie czyszczenie. W sezonie padła mi zapalarka wymiana w ciągu 48h kocioł rozpaliłem ręcznie. Nie wiem co może się zepsuć jeśli chodzi o pompę ale mam pewne obawy. Być może jestem trochę zacofany ale przy opisanych powyżej kosztach to trochę spore ryzyko. U mnie kocioł (Kostrzewa Mini Bio Luxury ) plus instalacja ok 12-13tys paliwo jeszcze nie wiem bo nie ma pełnego roku a po sezonie to koszt około 1100zł.

Witaj, 

Technologia jest sprawdzona.... produkty- też nie zgodzę się, że pochodzą tylko z Chin, jasne - chcesz to znajdziesz chińskie, ale są również europejskich producentów!

Dlaczego od razu zakładasz awarię - może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest rozmowa i wizyta u osoby, która ma takie urządzenie? Zapytaj na forum, może warto się przekonać jak wygląda eksploatacja pompy ciepła?

Link do komentarza
Dnia 19.04.2018 o 10:43, Eksperci Viessmann napisał:

Witaj, 

Technologia jest sprawdzona.... produkty- też nie zgodzę się, że pochodzą tylko z Chin, jasne - chcesz to znajdziesz chińskie, ale są również europejskich producentów!

Dlaczego od razu zakładasz awarię - może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest rozmowa i wizyta u osoby, która ma takie urządzenie? Zapytaj na forum, może warto się przekonać jak wygląda eksploatacja pompy ciepła?

Witam Eksperta Viessmann,

Wypowiedź, do której Pan nawiązał to była reklama kotłów i nawet szkoda języka na takie "wyszukane" podchody :)

Oczywiście dziękuję za próbę "nawrócenia" spamera.

Link do komentarza
Dnia 22.01.2018 o 13:16, Gość Jerry napisał:

"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo.

A co to znaczy, że ogrzeje domek za półdarmo? Ile to jest półdarmo?

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

Jeżeli są Państwo zainteresowani ceną zakupu pompy ciepła marki Junkers-Bosch, zachęcam do sprawdzenia naszego oficjalnego cennika, który jest zamieszczony na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/materialy/cennik.html. W celu uzyskania informacji o koszcie montażu pompy ciepła warto skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem pod numerem infolinii: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Supraeco oraz Bosch Compress: http://www.junkers.pl/produkty/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers-Bosch 
 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Marek
Ostatniej jesieni wysiadł nam tradycyjny kocioł co. Było jeszcze na tyle ciepło że daliśmy się namówić na pompę ciepła. Całość inwestycji powierzyliśmy fachowcom z Sisko którzy wdrażają systemy Viessmann. Faktycznie, trochę to kosztowało, ale w gruncie rzeczy odeszły problemy z pilnowaniem pieca, kupowanie opału a teraz jeszcze świetnie się sprawdza jako klimatyzacja. Osobiście polecam.
Link do komentarza

Marku (i nie tylko), namawiam do podawania kilku informacji - jaka instalacja, jaka powierzchnia pomieszczeń, nazwę urządzenia, może zdjęcia z "kotłowni" + jakieś koszty orientacyjne za ogrzewanie lub/i cwu. Tak będzie miało to znamiona edukacji :)  i Wszystkim wyjdzie na dobre.

 

PS. reklama marki "na szybko" to tylko dla producenta "niedźwiedzia przysługa".

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu nie szkoda wielu dziesiątek tysięcy na ogrzewanie gazowe i jego serwisowanie. A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

Link do komentarza
10 godzin temu, Gość Jarek napisał:

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy

Może - nawet więcej.

10 godzin temu, Gość Jarek napisał:

przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę

tyle, że przykład nie dotyczy pompy ciepła powietrze/powietrze, tylko glikol/powietrze. Pompa ciepła jest gruntową a ogrzewanie (klimatyzacja) domu jest powietrzem.

Gdyby ten przykład, kalkulacji ogrzewania, był pędzony pompą ciepła powietrze/woda  lub powietrze/powietrze, to taka instalacja już na wstępie jest tańsza o około 15.000 zł netto. 

10 godzin temu, Gość Jarek napisał:

A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

A akurat taki argument mocno chybiony/naciągany.

Link do komentarza
14 godzin temu, Gość Jarek napisał:

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu nie szkoda wielu dziesiątek tysięcy na ogrzewanie gazowe i jego serwisowanie. A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

Pewno może, ale skoro może o połowę taniej, to po co straszyć potencjalnego Klienta wyrywkowymi informacjami.

Link do komentarza
Dnia 6.08.2018 o 22:11, Gość Jarek napisał:

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu nie szkoda wielu dziesiątek tysięcy na ogrzewanie gazowe i jego serwisowanie. A przy pompach ciepła jest dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie jak jest rekuperacja...

Ja bym dodał jeszcze, że fakt, że "sporo osób twierdzi" nie oznacza, że tak jest, że to jest reguła i że nie należy szukać innych rozwiązań, alternatyw, albo po prostu zamiast wierzyć tym osobom spytać specjalistów, skrosować kilka informacji, a nie od razu brać zdanie innych za pewniak. 

 

Czasem po prostu wystarczy dopytać: ale jaka pompa tyle kosztuje, dla jakiego budynku ta pompa tyle kosztuje, itd....

To bardzo dużo zmienia. Z drugiej strony, przychodząc do salonu, pytając specjalistę i słysząc, że markowa, dobrej jakości pompa ciepła może kosztować sporo mniej, klient doznaje przyjemnego zaskoczenia :)

Link do komentarza
2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Ja bym dodał jeszcze, że fakt, że "sporo osób twierdzi" nie oznacza, że tak jest, że to jest reguła i że nie należy szukać innych rozwiązań, alternatyw, albo po prostu zamiast wierzyć tym osobom spytać specjalistów, skrosować kilka informacji, a nie od razu brać zdanie innych za pewniak. 

 

Czasem po prostu wystarczy dopytać: ale jaka pompa tyle kosztuje, dla jakiego budynku ta pompa tyle kosztuje, itd....

To bardzo dużo zmienia. Z drugiej strony, przychodząc do salonu, pytając specjalistę i słysząc, że markowa, dobrej jakości pompa ciepła może kosztować sporo mniej, klient doznaje przyjemnego zaskoczenia :)

Ja znam dosadniejsze określenie: to że wszyscy coś robią nie oznacza że coś nie jest głupie. Np wszyscy się zadłużają 

Link do komentarza

Ja zawsze powtarzam, najpierw zamontuj u Siebie, po pół roku będziesz miał prawo stwierdzić, że jest OK albo taniej miałem na gazie. Oczywiście nie piszemy o zwrocie kosztów bo przecież przy instalacji kotłów gazowych nikt nie wspominał o zwrocie kosztów. Trzeba było grzać i tyle.

 

Dlatego każda gmina powinna najpierw zaprosić do domu Starosty, Burmistrza i pokazywać modelową instalację z pompą ciepła, solarami PV etc. Przykład idzie z góry :)

 

 

Link do komentarza

Odnośnie gminy i edukacji na poziomie gminy np.

Obecnie startują szkolenia dla pracowników gminy i mieszkańców w ramach programu Czyste Powietrze.

Może to będzie dobra okazja do podniesienia świadomości mieszkańców. Miejmy nadzieję, że podczas szkoleń będą prezentowane rzetelne informacje, z których każdy wyniesie praktyczne informacje dotyczące energooszczędnych rozwiązań grzewczych.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Pytanie...

Składając zapytanie o PC powietrze-woda do sprzedawcy urządzeń marki Viessmann, otrzymuję ofertę zestawu z buforem CO, który wg nich jest potrzebny w instalacji. Chcę grzać samą PC, do tego rekuperator, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Na mój prosty rozum bufor nie jest potrzebny, więc dlaczego się tak upierają? 

 

Wariant 2, Viessmann, pompa ciepła Vitocal 200-S A08 typu Split, Typ AWB-M-E, w zestawie pakietowym z:

- wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej 3/6/9 kW,

 

- zbiornikiem c.w.u. Vitocell 100-W CVBB 300 litrów,

 

- buforem c.o. Vitocell 100-W SVW 200 litrów,

 

- dwoma czujnikami temp.,

 

- naczyniem przeponowym 35 litrów.

 

Cena katalogowa 30 351 zł netto (nr kat. Z015875).

Link do komentarza

nie jest potrzebny bufor, ale jak wybierzesz ich oferte, to na 99% będziesz go mieć :P

Tak ich kiedyś uczyli na szkoleniach, że PC to tylko z buforem, więc klepią to w kółko na okrągło tak samo, mimo że sporo czasu mineło i wiele sie w tym czasie zmieniło, że pewne sprawy przestały być aktualne...a będą się upierać, bo dodatkowy bufor, to też dla nich dodatkowy zarobek xD

Inna kwestia, że czasami się daje taki "mini-bufor" - który nie jest buforem, tylko sprzęgłem hydraulicznym, dla zrównoważenia oporów instalacji (szczególnie wtedy, gdy firma przychodzi, a podłogówka już jest zrobiona i nie wiadomo co i jak, nie było projektu itp)

Ale to żaden problem, bez problemu znajdziesz kogoś, kto bez bufora ci zrobi....

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

Tak ich kiedyś uczyli na szkoleniach, że PC to tylko z buforem, więc klepią to w kółko na okrągło tak samo, mimo że sporo czasu mineło i wiele sie w tym czasie zmieniło, że pewne sprawy przestały być aktualne...a będą się upierać, bo dodatkowy bufor, to też dla nich dodatkowy zarobek xD

Niestety - prawda i sama prawda.

Link do komentarza

Po pierwsze przestrzeń na GWC. 

Po drugie koszt instalacji.

Po trzecie ilość kumatych wykonawców jest ograniczona bardziej, niż przy PC... 

 

A wracając do bufora. Po jaką cholerę mam grzać pompą bufor na 55, skoro spada COP, a do tego zwiększa się koszt inwestycji o zakup bufora? A sprzedawca mi zawzięcie tłumaczy, że zbiornik musi być, żeby pompa się często nie włączała. Zaraz zaczną dodawać bufor do lodówek... 

Link do komentarza
15 godzin temu, Takiowaki napisał:

Pytanie...

Składając zapytanie o PC powietrze-woda do sprzedawcy urządzeń marki Viessmann, otrzymuję ofertę zestawu z buforem CO, który wg nich jest potrzebny w instalacji. Chcę grzać samą PC, do tego rekuperator, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Na mój prosty rozum bufor nie jest potrzebny, więc dlaczego się tak upierają? 

 

Wariant 2, Viessmann, pompa ciepła Vitocal 200-S A08 typu Split, Typ AWB-M-E, w zestawie pakietowym z:

- wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej 3/6/9 kW,

 

- zbiornikiem c.w.u. Vitocell 100-W CVBB 300 litrów,

 

- buforem c.o. Vitocell 100-W SVW 200 litrów,

 

- dwoma czujnikami temp.,

 

- naczyniem przeponowym 35 litrów.

 

Cena katalogowa 30 351 zł netto (nr kat. Z015875).

Każda sprężarka potrzebuje po wyłączeniu mieć zagwarantowany pewien czas postoju (olej rozprowadzony po całej instalacji musi ściec do kartera). W związku z powyższym instalacja powinna mieć taki zład wodny aby zakumulowała tyle ciepła aby w czasie gdy sprężarka nie może być uruchomiona instalacja miała zagwarantowaną energię cieplną.

 

W przypadku gdy mamy ogrzewanie podłogowe jako jeden obieg bezpośredni (bez zaworów regulacyjnych czy głowic termostatycznych) to mamy duży zład wodny samej instalacji i bufor nie jest potrzebny.

 

Natomiast jeśli ktoś ma małą instalację np 4-5 grzejników i to dodatkowo z głowicami termostatycznymi to bufor jest niezbędny.

 

Sytuacje w której grzejniki będą "odcianane" głowicami będą na porządku dziennym i wtedy PC miała by ogromne problemy z właściwą pracą. Instalacja będzie szybko wygrzewana, PC szybko wyłączana i zanim nastąpi ponowne zwolnienie sprężarki pomieszczenia będą już przechłodzone. W buforze nie ma konieczności utrzymywania 55C, wszystko zależy od projektu instalacji.

3 godziny temu, Takiowaki napisał:

Ktorakolwiek z oferty Vssmanna powietrze-woda jest godna polecenia? Taka 7-8kw?

 

Każda z PC jest godna polecenia, pytanie czego oczekuje klient. Dla jednych ważny jest tylko koszt zakupu i potem eksploatacji, dla innych możliwość chłodzenia PC jeszcze dla innych hałas.

Link do komentarza
3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

bez zaworów regulacyjnych czy głowic termostatycznych) to mamy duży zład wodny samej instalacji i bufor nie jest potrzebny.

Podłogówka po całości tylko i wyłącznie, bez żadnych termostatycznych, elektronicznych czy Bóg wie czego jeszcze na pętlach. Około 180m2 powierzchni. Piękny bufor ukryty w wylewce. Jeszcze komuś to powtórzyć? Jutro jadę do kolejnego partnera V. Jeżeli znowu wcisnąć spróbują mi bufor, zwątpię w markę. 

Link do komentarza
3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Każda sprężarka potrzebuje po wyłączeniu mieć zagwarantowany pewien czas postoju (olej rozprowadzony po całej instalacji musi ściec do kartera).

tiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaa.

A słyszał o sprężarce bezolejowej ?

A słyszał o sprężarce inwerterowej ?

A niby takie nowoczesne macie te PCi.

 

Ps. Opisany wyżej problem dotyczył mocno przewymiarowanych pomp ciepła ON/OFF - zwłaszcza tłokowych . 

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

W związku z powyższym instalacja powinna mieć taki zład wodny aby zakumulowała tyle ciepła aby w czasie gdy sprężarka nie może być uruchomiona instalacja miała zagwarantowaną energię cieplną.

ale mowa o domu nowo budowanym, a nie o nieocieplonej stodole.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Powietrzne pompy ciepła są dobierane troszkę inaczej.

Oni mają słabe osiągi dla temperatur minusowych (dla powietrznych PCi).

Moc nominalna podana jest dla parametrów 2/35.

A zasady doboru maksymalnej mocy urządzenia grzewczego (kotła, PCi) liczy się dla temperatur zewnętrznych od -15 do -20 (w zależności od strefy klimatycznej). 

Link do komentarza
18 godzin temu, Takiowaki napisał:

Ktorakolwiek z oferty Vssmanna powietrze-woda jest godna polecenia? Taka 7-8kw?

tak szczerze? To żadna...

bo trafi ci sytuacja taka jak opisana tutaj

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221991-VIESSMANN-POMPA-CIEPŁA-SPLIT-POWIETRZE-WODA-Vitocal-200-S-5-6-kW&p=7647058&viewfull=1#post7647058

i firma uważa że wszystko jest ok :D

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Z jednej strony strach dalej się za tym rozglądać, z drugiej mam jednak świadomość, że niewielki promil produktów posiada wady tak drastycznie utrudniające (lub wręcz uniemożliwiające) użytkowanie urządzenia.

W przytoczonym temacie z innego portalu dziwi mnie jednak taki niespotykany spokój inwestora, wszakże mamy już wrzesień? Spodobało się grzać grzałkami, czy też faktycznie ma coś za uszami? Nie wiem sam... 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Takiowaki napisał:

świadomość, że niewielki promil produktów posiada wady tak drastycznie utrudniające (lub wręcz uniemożliwiające) użytkowanie urządzenia.

 

Problem z naszym (krajowym) oddziałem firmy polega na tym, że mają paproków a nie instalatorów, to samo dotyczy serwisantów - (odnośnie pomp ciepła).

 

I nie ma tu nic do tłumaczenia, bo za ich pracę (instalatorów i serwisantów) odpowiada producent, bo to producent wymaga aby mieli ich (producenta) autoryzację, co jest zawarte m.in, w ogólnych warunkach gwarancji.

 

Obiektywna prawda jest taka, że mają niezły sprzęt (nieadekwatnie drogi) którego nie rozumieją i nie potrafią, ani prawidłowo skonfigurować (od kilkunastu lat) ani zainstalować, ani serwisować.

Link do komentarza

Szkoda trochę... Producent znany i raczej o pozytywnej renomie międzynarodowej. Nie ukrywam, że chciałem mieć komplet od nich, łącznie z reku. Poniekąd przez ładny rabat, ale już mniejsza o to...

 

I tu się właśnie ujawniają realne koszta posiadania pompy ciepła. Nie instalacja i pierwszy rok użytkowania, ale perspektywa chociażby dekady od uruchomienia. 

Link do komentarza
Dnia 22.01.2017 o 12:43, zenek napisał:

Cena 80 tys pompę z instalacją w 160 m budynku - potem 200zł za mc.

Może w nowym budynku to się opłaca - ale wymieniać np. gaz na pompę, czy ekogroszek - zupełny bezsens.

Dodatkowo - nie wierzę w bezawaryjność przynajmniej 10 lat takiego systemu  - a dowód jest taki, że nikt nie daje 10 lat gwrancji bez dodatkowych opłat. A każda naprawa to min. 500zł, a jak coś padnie pod ziemią, to makabra. Chyba że się to umie we własnym zakresie.

Mało tego - 10 lat to po 8000 na rok - do tego koszty energii srednio pewne 150 na mc - razem 9500 na rok.

Bardzo problematyczne!

pozwolę sobie jeszcze raz zacytować tego samego posta, bo dotyczy tej samej sprawy...

40 minut temu, Takiowaki napisał:

I tu się właśnie ujawniają realne koszta posiadania pompy ciepła. Nie instalacja i pierwszy rok użytkowania, ale perspektywa chociażby dekady od uruchomienia. 

 

W obu przypadkach jest niewiara w bezawaryjnośc tego systemu w okresie 10 lat...Co prawda do do 10 lat już mi niewiele brakuje i możemy wrócić do tematu za niecałe 2 lata, ale na dzień dzisiejszy awaryjność mojej instalacji z PC g-w wygląda następująco:

- pierwszy sezon grzewczy - w instalacji w kotłowni bardzo drobna nieszczelność DZ - przyjeżdża ekipa montująca na gwarancji i naprawia(wymiana złączku,dodatkowe uszczelnienie+dobicie ciśnienia)

- uszkodzony zawór zwrotny - zawór był z plastikowym trzpieniem i podczas wygrzewania zasobnika szlag go trafił - element hydrauliczny - kosz max 100zł

- czujnik zaniku faz - element elektryczny w PC - po burzy padł czujnik, firma posłała czujnik (mimo że już było go gwarancji), wymieniał elektryk za 50zł. Gdybym sam taki musiał kupić, to byłoby 100zł w sumie.

- 2 lata temu padła pompa obiegowa z poddasza. Wymiana na nową elektroniczna - nie pamiętam już dokładnie, strzelam 400-500zł (element hydrauliczny wyposażenia każdej kotłowni, wymieniał lokalny hydraulik)

Koszty eksploatacyjne za te wszystkie lata też mogę przytoczyć, wszystko mam w xls ;)

Koszt całej instalacji też jakby trochę inny niż podany w tym artykule...(znacznie niższy)

2000zł za prąd za cały rok CO+CWU to przekroczyło bodajże 2 razy (wg podlicznika)...I trzeba uczciwie dodać, że zwiększyła się ilość mieszkańców, zużycie wody a także profil zużycia prądu (większe zużycie w drogiej taryfie)

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...