Skocz do zawartości

Nasze Domy powyżej 200tys.


Recommended Posts

Rozbawiona optymizmem grupy osób stawiającej domki za sumę do 200tys postanowiłam założyć kontr-wątek.
Temat kieruję do realistów stawiających i szczęśliwie już zamieszkujących.
Ile planowaliści a ile wyszło na koniec?
Ile minimalnie trzeba przeznaczyć na m2, żeby wprowadzić się i mieszkać (wliczając tylko niezbędne wyposażenie kuchni i łazienki)?

A może do 200tys można wybudować domek a powyżej dom icon_wink.gif

Link do komentarza
należy walczyc o takie kwoty od projektu poczynajac od projektów przykłady dom/-ek ISKIERKA i podobne
Nie każdy jest lekarzem, prawnikiem z dochodem rocznie 50 -200 tys bez kasy fiskalnej, wiec tego typu projekty i rozwiazania beda liczniejsze, nie obciaża zbyt drastycznie budzetow, liczac np 1500 PLN kredytu x 30 lat za dom 200 k plus działka np za 50 k PLN nie dt. W-y.

Pozdro dla upartych 200 tysięczników
Link do komentarza
Cytat

należy walczyc o takie kwoty od projektu poczynajac od projektów przykłady dom/-ek ISKIERKA i podobne
Nie każdy jest lekarzem, prawnikiem z dochodem rocznie 50 -200 tys bez kasy fiskalnej, wiec tego typu projekty i rozwiazania beda liczniejsze, nie obciaża zbyt drastycznie budzetow, liczac np 1500 PLN kredytu x 30 lat za dom 200 k plus działka np za 50 k PLN nie dt. W-y.

Pozdro dla upartych 200 tysięczników



Przepraszam, ale nie zrozumiałem intencji powyższego wpisu, mogę prosić o rozwinięcie... icon_eek.gif
Link do komentarza
Pawel buduj za ile chcesz ale nie czepiaj sie. Ja jestem lekarzem (wlasnie spedzam cala niedziele w pracy) i żeby uciagnac kredyt hipoteczny mamy z mezem po 12 dyżurów. 12 nocy poza domem. Pomysl zanim cos napiszesz.....Ma dwie prace i dwa razy w tygodniu pracuje od 7 do 19. Do tego 4-5 razy w miesiacu cala doba.
A teraz jako szczęsliwie zamieszkujaca wracam do pytania jętki.
Nie uzwględniam dzialki bo dzialki jak wiemy maja bardzo rozne ceny. U mnie w miescie 10-15 tys za ar na obrzezach naprzyklad. My zbudowalismy dom za okolo 2500 zl/metr pod klucz. Budowala nam firma i na stanie deweloperskim nie oszczedzalismy choc technologia standardowa- beton kom + 12 cm styropian. Dosyc drogi dach z dachówki ceramicznej. Dom ma 137 m2 pow użytkowej ale do tego dochodzi podwójny garaz (36 m2 chyba) i strych nad nim zaadoptowany na pokój. Pewnie mozna bylo to tu to tam troche urwac i powiedzmy bardzo oszczedzajac zamiast 320 na deweloperski wydac zalozmy 250-270. (gdyby na dachu byla blacha, gdyby okna byly biale a nie w kolorze i bez szprosek itd) Wykanczalismy- srednio. NIe bylo mowy o dekoratorze wnętrz:) nie kupowalam najtanszych plytek za 20 zl ale zadne nie byly drozsze niz 60 zl/metr. Nic ponad standard, ceramika cersanit , polskie baterie (niedrogie), na sciany farba decoral bez zadnych drogich tynków strukturalnych itp, niedrogi kominek, zero podrażaczy typu pompa ciepla i inne bajery. Na podlogi deska barlinecka kupowana w cenie lepszych paneli u producenta. Jedyne na co sobie pozwolilam to drewniane frotny w kuchni, ladne meble do salonu i rolety rzymskie. (to byly moje jedyne ekscesy:) I tyle kosztowal pod klucz nasz dom
Ale mamy przyjaciol którzy wprowadzili sie do domu ok 130 m2 za ok 300 tysiecy- pod klucz i calkiem ladnie wykonczonego. U nich domek ma bardzo prosta bryle bez garazu, dach z blachy i w tej cenie nie ma jeszcze elewacji i ocieplenia. Nie ma tez kostki ani ogrodzenia. Maja niewiele i niezbyt duzych okien, poporstu tani projekt. Bo najwiecej mozna zaoszczedzic wybierajac projekt- tani dom musi byc maly i prosty.
Link do komentarza
Cytat

należy walczyc o takie kwoty od projektu poczynajac od projektów przykłady dom/-ek ISKIERKA i podobne
Nie każdy jest lekarzem, prawnikiem z dochodem rocznie 50 -200 tys bez kasy fiskalnej, wiec tego typu projekty i rozwiazania beda liczniejsze, nie obciaża zbyt drastycznie budzetow, liczac np 1500 PLN kredytu x 30 lat za dom 200 k plus działka np za 50 k PLN nie dt. W-y.

Pozdro dla upartych 200 tysięczników



yyy... intrygujący post... ale nic nie zrozumiałam icon_sad.gif
Link do komentarza
rzeczywiscie temat nie jest trafiony, biorac pod uwage że za te pieniadze buduje się superprosty domek max 100 mkw co jest w dłuuuższym czasie możliwe dla sporej części średnio/nisko zarabiających Polaków bez obciazania sie kredytem na lata, który zjada sporą część rocznego dochodu .... za sarkazm wobec kas fiskalnych przepraszam, a budowanie i tak bedzie przywilejem lepiej zarabających ...
Link do komentarza
noo tylko trzeba te 200 tys odlozyc. Bez dzialki. A nawet odkladajac 2000 miesiecznie (czyli troche jednak trzeba zarabiac zeby tyle odlozyc..) masz z 8 lat oszczędzania bez kredytu. A ile bedzie za 8 lat kosztowal taki dom? kto to wie?
Pawel bez sarkazmu, naparwde. Ja akurat doskonale rozumiem Ciebie i osoby które mocno sie zastanawiają czy uciągna budowe najmniejszego nawet domku. Jeszcze pare lat temu jedyne co moglismy rozwazyc to mieszkanie spoldzielcze w TBS za wpisowe ok 40 tysiecy. Zadnej zdolnosci kredytowej, żadnej mozliwosci odkladania nawet i 1000 miesięcznie. Moja pensja byla trzycyfrowa, ledwo na przeżycie. Teraz mam dom, tak sie poskladalo ze zarabiamy na tyle (bardzo ciezko pracując) że mozemy splacic ratę. I rozważając kwote 200 tys trudne jest pytanie- wieksze, ok 3 pokojowe mieszkanie czy malutki domek. Jesli ma sie dzialkę, mozna pomyślec o domku, pod warunkiem bardzo dużej dyscypliny w wykończeniu. Maly domek nie powinien być droższy w utrzymaniu niż mieszkanie. Natomiast przy oprocentowaniu kredytu hipotecznego 3-4% wydaje mi się niedorzeczne próba odkladania tych 200 tys z niewielkich dochodów. Przeciez odkladajac trzeba gdzieś mieszkac czyli wynajmowac cos i co miesiac tracic pieniadze zupelnie bez sensu.... a rynek budowlany juz raz nam pokazal jak ceny potrafily skoczyc o 100% w rok czy dwa lata... My mieszkajac w tym mieszkaniu TBS placilismy 750 zl czynszu. I to byl nasz glowny motyw do wzięcia kredytu i budowy.
Link do komentarza
Cytat

rzeczywiscie temat nie jest trafiony, biorac pod uwage że za te pieniadze buduje się superprosty domek max 100 mkw co jest w dłuuuższym czasie możliwe dla sporej części średnio/nisko zarabiających Polaków bez obciazania sie kredytem na lata, który zjada sporą część rocznego dochodu .... za sarkazm wobec kas fiskalnych przepraszam, a budowanie i tak bedzie przywilejem lepiej zarabających ...



Całkowicie się z kolegą zgadzam że budowanie nie jest dla wszystkich bo po prostu nie wszystkich na to stać. Jednak jestem przeciwnikiem podziału (jak to wskazuje tytuł postu) na tych którzy budują do 200 i tych co buduja powyżej 200 tyś. Kżdy sam musi ocenić co jest dla niego dobre i wystarczające i nie powinno być oceniane przez innych. Życie to sztuka wyboru. icon_cool.gif
Link do komentarza
Do PawelKed - dlaczego uważasz, że temat jest nietrafiony? Jeśli zamierzasz odpowiedzieć to proszę troszkę jaśniej. A na przyszłość sugeruję uważniej czytać, bo w przeciwnym wypadku każdy wątek na forum będzie bełkotem o kredytach.
Przypominam, że temat nie miał dotyczyć naszych zarobków, kredytów ani osobistych wyborów - budować czy nie.
Osobiście uważam, że za 200tys to można: mając już ogrodzoną działkę postawić domek góra 100m2 w standardzie odpowiadającym mieszkaniu w bloku (przedpokój, 2-3 pokoje, kuchnia, łazienka, wc).
Natomiast jeżeli piszemy o domach o powierzchni ok 150m2 (bo takie głównie się buduje) uwzględniających dodatkowe przyjemności jak: garaż, pom. gospodarcze, kotłownia, spiżarnia, garderoba, taras, balkon,kominek ... to powinniśmy założyć min. 2,5tys/m2 (czyli ok 400tys). Do tego oczywiście działka. I w tym przypadku możemy mówić o bardzo dużych różnicach w cenie (mnie kosztowała ona tyle ile niektórzy przeznaczają na budowę całego domu). Nie wliczam zagospodarowania działki. Mało kto porusza temat kosztów zieleni, kostki brukowej czy ogrodzenia.
Dlatego uważam, że 200tys to dużo za mało żeby móc się wprowadzić.
Link do komentarza
Cytat

Do RafalT88 - dlaczego uważasz, że temat jest nietrafiony? Jeśli zamierzasz odpowiedzieć to proszę troszkę jaśniej. A na przyszłość sugeruję uważniej czytać, bo w przeciwnym wypadku każdy wątek na forum będzie bełkotem o kredytach...



Przyłączam się do apelu o uważne czytanie bo ani razu nie wspomniałem o kredycie więc tzw. "bełkot" chyba mnie nie dotyczy

Cytat

Przypominam, że temat nie miał dotyczyć naszych zarobków, kredytów ani osobistych wyborów - budować czy nie.



Jednak do tego właśnie się sprowadza. Albo kogoś stać albo nie. Według mnie temat z góry zakłada podizał na te "dobre" = powyżej 200 tyś i te "mniej dobre" = poniżej 200 tyś. Sam buduję dom 140 m2 i mam świadomość, że standardu którego oczekuję nie da się uzyskać kwotą 200 tyś.

OK. tak czy inaczej nie będę już więcej mieszał bo nie za bardzo wiem o co chodzi w tym temacie. Pytania Czy to dobrze? Czy Źle? Czy się da? Czy nie? nie są proste bo odpowiedź zależy od indywidualnych potrzeb i gustu oraz oczywiście możliwości (czasami nawet konieczności).

icon_biggrin.gif Pozdrawiam
Link do komentarza
Przepraszam RafalT88 oczywiście pomyłka z mojej strony, już zaadresowałam właściwie.
Temat nie miał na celu jakiegokolwiek podziału. Po prostu uważam, że takie podejście "hip-hip-hurra budujemy za 200tys" wprowadza w błąd wiele osób. Zaczyna krążyć stwierdzenie, że domek kosztuje tyle co mieszkanie w bloku - co jest bzdurą. Myślę, że warto pisać o dodatkowych kosztach. Dlatego poruszyłam ten temat, kierując go głównie do osób które wybudowały lub budują, żeby dowiedzieć się jakie są realne koszta.
Link do komentarza
A ja myślę że wątek jest bardzo dobry i wielu osobom może otworzą się oczy na realne koszta domu. Nie wierzę że na 2010 r jest możliwe postawienie domu za 200tyś nawet tego małego. Być może było to możliwe 10 lat temu ale na pewno nie teraz. Już samo przygotowanie działki, zakup projektu jego adaptacja, tymczasowe przyłącze prądu, badania geologiczne, wtórniki, itp: na start trzeba mieć ok. 7 tyś. Patrzę na budowę moich znajomych oraz swoją i średniej wielkości dom nie wyjdzie na pewno poniżej 400 / 450 tyś zł.

Link do komentarza
no i o to chodziło autorom tematu. Żeby wypowiedziała się choć jedna osoba która naparwde postawiła dom w kwocie 200 tys . A nawet i 250. Ale dom pod klucz, do zamieszkania, i ile kosztowała działka. To nieprawda że dom kosztuje tyle co mieszkanie (chyba ze mówimy o mieszkaniu w Warszawie czy Krakowie). Mnie jest żal osób które rzucają się na budowę nie mogąc jej skończyć i potem latami żyją w zawieszeniu pomieszkując u kogoś- to wogóle nie jest zycie, to o wiele lepiej żyć w bloku ale na swoim.
Paweł ja mam ratę ok 2 tys ale mam kredyt dużo większy niż 200 tys i dużo większy dom. Od 200 tys rata nie powinna przekraczać 1000 zł.
Link do komentarza
Cytat

...
Mnie jest żal osób które rzucają się na budowę nie mogąc jej skończyć i potem latami żyją w zawieszeniu pomieszkując u kogoś- to wogóle nie jest zycie, to o wiele lepiej żyć w bloku ale na swoim. ...



ja niestety muszę powiedzieć, że mi nie żal i byc może wielu się tym narażę. Jak ktoś nie ma pojęcia to nie powinien się za to zabierać

Cytat

...
Paweł ja mam ratę ok 2 tys ale mam kredyt dużo większy niż 200 tys i dużo większy dom. Od 200 tys rata nie powinna przekraczać 1000 zł.



Dla niecałych 280 000 kredytu rata nie przekracza 1400 zł
Link do komentarza
z mojego punktu widzenia stawianie sobie celów i ich realizacja jest sztuka może sie uda, może też nie,
spróbuje, ale mam świadomość że może to byc 200+70 lub więcej, ale uważam że mam doświadczenie
i dzis jest lepszy klimat cenowy niż rok/dwa lata temu, moim celem jest drugi mały dom/ek do 200 tys /100 mkw na pagórkach 30 km od Krakowa, działka jest, i doświadczenie w wykańczaniu pierwszego domu też... wiec do roboty, a co do kosztów jakieby nie były to z pewnościa sie pochwale, podstawa to projekt... i szukam a łatwo nie jest... są drogie wykonawczo...kominy balkony, albo układ nie pasuje do działki itd... póki co szukam..
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

z mojego punktu widzenia stawianie sobie celów i ich realizacja jest sztuka może sie uda, może też nie,
spróbuje, ale mam świadomość że może to byc 200+70 lub więcej, ale uważam że mam doświadczenie
i dzis jest lepszy klimat cenowy niż rok/dwa lata temu, moim celem jest drugi mały dom/ek do 200 tys /100 mkw na pagórkach 30 km od Krakowa, działka jest, i doświadczenie w wykańczaniu pierwszego domu też... wiec do roboty, a co do kosztów jakieby nie były to z pewnościa sie pochwale, podstawa to projekt... i szukam a łatwo nie jest... są drogie wykonawczo...kominy balkony, albo układ nie pasuje do działki itd... póki co szukam..
Pozdrawiam



Widoki na działce jak z bajki.
Link do komentarza
Czynniki sprzyjajace kwocie 200 000 PLN, + 50 000 PLN dla 100 mkw

- dobre projekty, niestety projekty sa przeładowane kosztowymi detalami , balkony, okna połaciowe, doża ilość
kominów, nieracjonalny układ wewn. duża ilość okien i otworów okiennych, lukarny, wykusze podcienie
mocno łamane ściany nośne i fundamenty, wydłużone ciagi insatlacji itd.
wiekszość projektów to 140-170 mkw, i tu łatwiej kupić sensownego gotowca, wiec czas na architekta
i tu już na dzień dobry w miescie Krakowie mamy 10 000 wstepnie na starcie z duża ilościa słów zależy....
wiec pewnie pozostaje przechszczony gotowiec.

- katalogowe biura projektowe sypia ilościa a nie jakościa, sorry Jetka czasami naprawde nie wim kto to robi...
blaty/pow robocza w kuchni np na 2 x 60 cm... czy miejsce dla lodówki na scianie prostopadłej do okna i przy oknie
a jej drzwi wbijajace sie w parapet.. itd.. naprawde projekt

- aktualna sytuacja cenowa obecnie np Max 2,10 PLN x 22 szt/mkw ściany jest ca - 25 % tanszy niż rok temu
stal ca 2100 /tone itd, ogólnie ceny dla surowej budowlanki sa korzystniejsze niż 2008/2009, nawet robocizna leży w
granicy 30-35 tys/ rok temu 40-50 tys za stan surowy dla 150 mkw. domku/, robocizna
jest bardzo zależna regionalnie, i projektowo
/a wg majstrów za gotówke buduje co piaty
reszta kredyt wiec minus na nowych kredytach daje tu lekka korekte robocizny,

Żale o minimalny brak wsparcia Państwa dla termoizolacji / budownictwa

- gdy wykańczałem poprzedni stan surowy wystarczyło na piwn.+parter +cieplenie zewn. ocieplenie podd. itd w sumie 3
poziomy x 90 mkw tylko 100 000 PLN / poddasze ciagle stan deweloperski bo nie potrzebne/
były odliczenia VAT, i stawki 7 % na surowej budowlance, dało to ok 12 tys zwrotu

- dzisiaj nie jest promowane odpisem nawet zdawałoby sie sensowne ocieplanie czy termoizolacja,
a program rodzian na swoim czy coś podobnego jest adresowany do produktu bankowego
a nie człowieka kupujacego styropian czy ocieplajacego chate, nie bardzo rozumiem czemu, i gdzieś na forum ktoś
wysnuł hipoteze że jest to spisek panstwa, /bo ma VAT/, energetyków, gazowników, itd, być może tak..

Jeśli macie domy w korzystnej ekologicznie lokalizacji to nie bedzieczie odczuwać tego problemu,
jeśli w centrum starej wsi w dolinie ze starszymi domami grzanymi węglem i plastikiem i jeszcze nieocieplonymi to wierzcie bedzie to spory problem zdrowotny dla dzieci i strszych /alergie i nowotwory/, wiec termoizolacja to naprawde bardziej czyste powietrze / 12 cm styropianu zmniejsza zużycie węgla z 4 ton na 2 tony /dom-ek/na sezon.
patrzac na dane WIOS w Małopolsce, to horror przy bezweitrznej pogodzie stan SO2 i PM10 leci na alarm w Krakowie, Zakopanym..

Pozdrawiam dyskutujacych i nie bede sie odzywał nieproszony a tylko z faktami

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Zgadzam się z tym co napisałeś.
Cena 10tys za indywidualny projekt jest zaporowa dla wielu osób. Tylko, że czasami warto dać te 8tys więcej za dobry projekt niż wyłożyć podczas budowy 20-30tys na rzeczy zbyteczne. Każdy kalkuluje po swojemu - większość niestety na krótką metę icon_wink.gif
Na temat tego kto projektuje typówki pisałam w innym temacie - zachęcam do poczytania icon_smile.gif
Uważam, że za 200tys dom 150m2 jest w stanie wybudować developer. Tyle, że kosztem osoby która go później zakupi. Wystarczy przejechać się zimą na budowę takiego domku. Styropian zakupiony w najdogodniejszym momencie, zżółkły przez zimę i tak zostanie zasłoniety tynkiem... To tylko jeden przykłąd. Budując w ten sposób i masowo można osiągnąć niską cenę. Po czym dom i tak sprzeda się za 500tys icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

...
Tylko, że czasami warto dać te 8tys więcej za dobry projekt niż wyłożyć podczas budowy 20-30tys na rzeczy zbyteczne. Każdy kalkuluje po swojemu - większość niestety na krótką metę icon_wink.gif
...



Aż tak źle to nie jest icon_smile.gif . W przypadku "błędów", które nie zostały wcześniej wyłapane trzeba na etapie budowy podjemować decyzje ale za zwyczaj innego rodzaju. Na przykład zmienić lokalizację kabiny prysznicowej albo podnieść okno w kuchni. Tego rodzaju zmiany nie wiążą się z pieniędzmi bezpośrednio.
Link do komentarza
Wiele sytuacji można uratować. Przykłady, które podałeś rzeczywiście nie wpływają na wzrost kosztów. Zmiana okna może znacząco zmienić proporcje elewacji - w środku będzie dobrze ale na zawnątrz może okazać się gorzej. Przesunięcie kabiny może spowodować mniej miejsca na wc czy umywalkę. Warto dążyć do projektowania kompleksowego, bo wtedy unikniemy przeróbek i ewentualnych rozczarowań. Tyle, że to kosztuje więcej. Ale nie tutaj o tym icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wiele sytuacji można uratować. Przykłady, które podałeś rzeczywiście nie wpływają na wzrost kosztów. Zmiana okna może znacząco zmienić proporcje elewacji - w środku będzie dobrze ale na zawnątrz może okazać się gorzej. Przesunięcie kabiny może spowodować mniej miejsca na wc czy umywalkę. Warto dążyć do projektowania kompleksowego, bo wtedy unikniemy przeróbek i ewentualnych rozczarowań. Tyle, że to kosztuje więcej. Ale nie tutaj o tym icon_smile.gif



Oczywiście masz rację, nie chcę tu bronić projektów typowych bo mam świadomość że pełne są nie doskonałości. Jednak wiele osób (ja też się do tej grupy zaliczam) kieruje się kosztami zakupu i te zazwyczaj wygrywają w konfrontacji z innymi atutami projektów indywidualnych.
Link do komentarza
Ja mam indywidualny za 3600 ,gdybym miała inne warunki "działkowe" pewnie wybrałabym coś z gotowców, a tak musiałabym za dużo kombinować ze zmianami. Z mojego domku też jestem zadowolona i to chyba jest najważniejsze, żeby dobrze przemyśleć czego się oczekuje, bo biorąc nawet projekt indywidualny jeśli go dobrze nie przemyślimy możemy potem żałować. PLANOWANIE I MYŚLENIE PERSPEKTYWICZNE TO PODSTAWA WSZYSTKICH INWESTYCJI - tak przynajmniej powinno być.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

icon_smile.gif tak, moja architekt też ma zbliżone ceny i kolezanka zapłaciła u niej za indywidualny około 4000 zł. U mnie w mieście też są architekci którzy sobie liczą dwa razy tyle, więc zawsze warto szukac i pytać icon_smile.gif



Mam wrażenie że ci architekci za 4 000 nie mają chyba wzięcia icon_biggrin.gif . A konsultacje są w to wliczone?
Link do komentarza
No nie wiem czy nie mają wzięcia. Mój ma całe biuro i pracuje u niego 4 architektów zawalonych robotą. Oczywiście, że konsultacje są wliczone i to nie jedne, a płacisz dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę, do tego wszystkie formalności załatwia sam (warunki przyłączenia do sieci itp). Z usług tego architekta skorzystało już wiele moich znajomych (my też dowiedzieliśmy się od znajomego). Sam też robił odwierty żeby ustalić nośność gruntu. Jak np spodobał się komuś projekt gotowy to on też się wszystkim zajmuje( zamawia, a potem adaptuje). Robi również projekty przebudów dobudów itp, a do tego ma uprawnienia kierownika budowy. U mnie dodatkowo pełni rolę nadzoru inwestorskiego, ale za to płacimy już dodatkowo.
Część ludzi po prostu gdzieś się dowiedziała, że projekt indywidualny jest drogi i po prostu nawet nie szukają, w dużych aglomeracjach na pewno architekci liczą sobie dużo więcej, ale starczy poszukać troszkę dalej, a można znaleźć różne perełki (w dobrym tego słowa znaczeniu).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ja np jestem umówiony z kolega 4000 PLN za wszystko / proj indywidualny/ on startuje ze swoim biurem po powrcie z UK i zobaczymy czy bedzie to 4000 PLN, kwestia cen 10-20 000 PLN jto juz dla klienta VIP a to inny rynek. / wiekszosc z Was to raczej VIS/ nie sugeruje poziomu biedronki w architektrze ale jest czas na małe biuraszukam dalej...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Cytat

No nie wiem czy nie mają wzięcia. Mój ma całe biuro i pracuje u niego 4 architektów zawalonych robotą. Oczywiście, że konsultacje są wliczone i to nie jedne, a płacisz dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę, do tego wszystkie formalności załatwia sam (warunki przyłączenia do sieci itp). Z usług tego architekta skorzystało już wiele moich znajomych (my też dowiedzieliśmy się od znajomego). Sam też robił odwierty żeby ustalić nośność gruntu. Jak np spodobał się komuś projekt gotowy to on też się wszystkim zajmuje( zamawia, a potem adaptuje). Robi również projekty przebudów dobudów itp, a do tego ma uprawnienia kierownika budowy. U mnie dodatkowo pełni rolę nadzoru inwestorskiego, ale za to płacimy już dodatkowo.
Część ludzi po prostu gdzieś się dowiedziała, że projekt indywidualny jest drogi i po prostu nawet nie szukają, w dużych aglomeracjach na pewno architekci liczą sobie dużo więcej, ale starczy poszukać troszkę dalej, a można znaleźć różne perełki (w dobrym tego słowa znaczeniu).
Pozdrawiam



No cóż można więcej dodać....super i oby takich biur więcej. Mi nie usało się znaleźć.
Link do komentarza
Ciągle się dziwię. O cenach nieruchomości na śląsku słyszałam. Acia masz to szczęście, że mieszkasz w tak tanim rejonie. kropeczka_ns a ty z kąd jesteś? Przy cenach jakie podałyście tym bardziej się dziwię, że jest takie zainteresowanie typówkami.
U mnie w małym mieście tyle, że w mazowieckim ceny zaczynają się od 6tys. Ale widziałam też okoliczny projekt za 80tys. Różnice w cenie nie wynikają tylko z samych oczekiwań inwestora. W dużej mierze jest to cena projektanta. Domki projektują głównie budowlańcy i oni mają niższe ceny, bo predyspozycje do projektowania mniejsze. Architekt z założenia jest droższy. Dodatkowo architekt musi opłacić konstruktora i instalatora. Budowlaniec tylko instalatora. W powszechnym obiegu budowlańa też określa się architektem. Aciu piszesz, że twój ma uprawnienia kierownika budowy - prawdopodobnie jest budowlańcem.
Ceny rzędu 4tys to bardzo mało. Ciekawa jestem jakie jest uszczegółownie takiego projektu. Domyslam się, że zakres rysunków jest minimalny do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli w to wchodzą konsultacje i bieganina urzędowa to tym bardziej jestem zaskoczona, że są to tak małe pieniądze.
Zresztą pracę wycenia się wg własnych umiejętności, poświęconego czasu, dokładności... Architekt, który rząda dużo ale za dobry projekt zawsze będzie miał klientów. Drugi w tym samym czasie zrobi 2 projekty za o połowę niższą cenę i też kogoś uszczęśliwi icon_smile.gif Każdy powinien wiedzieć czego chce. Najgorzej jeśli inwestor wymaga jak najwięcej ale w jak najniższej cenie. Powinniśmy świadomie decydować się na konkretny projekt i jego autora.
Link do komentarza
Z tego co wiem to możliwe, że on jest budowlańcem po Politechnice Śląskiej, ale nad projektem pracowało czterech asystentów z tytułami inż. architektury (również krajobrazu). Projekt owszem nie jest rozbudowany o nie wiadomo jakie szczegóły, z których i tak z reguły się nie korzysta. Budowlaniec, który buduje ten dom, a właściwie już wykańcza nie miał żadnych zastrzeżeń, a w razie niejasności projektant był zawsze do dyspozycji. W projekcie jest wentylacja grawitacyjna (sama tak chciałam) więc odpadł projekt went. mech. Część rzeczy faktycznie była pominięta, ale to takiego typu jak projekt inst. elektr. z którego i tak z reguły się nie korzysta, a jeśli już to w bardzo ogólnym zarysie, elektrykę i tak robił mąż bo ma do tego uprawnienia. Aha projekt zawiera również zagospodarowanie terenu, projekt szamba (chociaż i tak będzie oczyszczalnia), projekt ogrodzenia od strony drogi gminnej, projekt wiaty garażowej, nie ma w nim instalacji, ale akurat na tym nam nie zależało, nasz budowlaniec ma uprawnienia instalatora i sam robi takie rzeczy.
Każdy płaci za to co jest mu potrzebne, ja też i nie mogę narzekać, ani na projekt, ani na wykonanie, przynajmniej jak na razie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
jętka, nie ty jedna się dziwisz, ja również icon_biggrin.gif generalnie z tego co widzę to południe przoduje w najniższych cenach i to wszystkiego. No ale przynajmniej niech ktoś ma dobrze jak nie mogą wszyscy icon_sad.gif
U mnie w zachodniopomorskim o takich cenach to możemy tylko pomarzyć: projekt indywidualny zaczyna się od 10 tyś w górę. Ceny nieruchomości u mnie to też inna bajka, więc wracając do wątku o tanich domach w mim regionie w ogóle nie istnieje takie pojęcie
Link do komentarza
Do acia
Powoli wyjaśnia się sprawa różnic cenowych. Twój budowlaniec miał możliwośc maksymalnie ograniczyć cenę projektu ponieważ architekturę i konstrukcję potraktował jako jedno a instalacje mogły nie być wymagane w twoim rejonie (sądząc po tym co przeczytałam). Piszesz, że pracują u niego inż. architekci - są to osoby o niepełnej wiedzy w branży architektonicznej. Zanim uzyskają tytuł architekta będą musiały zrobić magistra, zdać państwowy egzamin na uprawnienia. Wtedy zaczną się cenić. Wtedy te 4tys tak i owszem ale za samą część architektoniczną a do tego konstrukcja i instalacje - jakby nie liczyć wychodzi min. 8tys.
Wiem jak odbywa się poszukiwanie projektanta. Inwestor obdzwania biura z pytaniem ile kosztuje projekt domku i wybiera najtańszą opcję. No ale jak już napisałam, cena jest zwykle adekwatna do tego co dostaje.
Do kingaj
Znam sytuację rynku budowlanego w zachodniopomorskim i powiem ci, że jest bardzo zbliżona do mazowieckiej - z tą różnicą, że w tej drugiej zarobki wydają się być wyższe. Z tąd może lepsze odczucia w środkowej części polski.
Ech... ja w każdym razie nauczyłam się płacić za jakość i jak dotąd nie zawiodłam się icon_wink.gif
Link do komentarza
Tak jak pisałam każdy płaci za to za co chce, w moim przypadku płacenie za projekt instalacji byłby głupotom bo do niczego nie był mi potrzebny, a gdyby nawet nawet był zrobiony to i tak niewykorzystany bo często już w czasie budowy zmienia się nam koncepcja np, w innym miejscu chcemy ustawić meble, bądź sanitariaty i wtedy takim projektem to co najwyżej można rozpalić w piecu icon_smile.gif . A zapłacić trzeba było.
Link do komentarza
Nie do końca tak jest.

Cytat

Art. 34.
3. Projekt budowlany powinien zawierać:
2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję
obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz
proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące
zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych,
o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 – również opis dostępności dla
osób niepełnosprawnych;


Link do komentarza
Cytat

Tak jak pisałam każdy płaci za to za co chce, w moim przypadku płacenie za projekt instalacji byłby głupotom bo do niczego nie był mi potrzebny, a gdyby nawet nawet był zrobiony to i tak niewykorzystany bo często już w czasie budowy zmienia się nam koncepcja np, w innym miejscu chcemy ustawić meble, bądź sanitariaty i wtedy takim projektem to co najwyżej można rozpalić w piecu icon_smile.gif . A zapłacić trzeba było.



To co musi być w projekcie to jedno a to co powinno być to drugie. Może i projekty branżowe nie są wymagane prawem (tego nie wiem tak na 100%) ale powinny jednak być częścią projektu arch-bud. W przeciwnym razie zdani jesteśmy na doświadczenie majstra czy tak zwanego fachowca, który zaczyna tworzyć na miejscu. W przypadku instalacji wod-kan można popełnić sporo błędów jeżeli ktoś nie jest naprawdę specem w branży i na oko dobiera średnice i tworzy w wyobraźni cały system. Podobnie jest z instalacją elektryczną itd.
Link do komentarza
A moze by tak ktos odpowiedzial tresciwie na temat o realne koszty budowy swojego domu, a nie odreragowywal swoich kompleksow. Jesli komus nie odpowiada temat domow powyzej 200 tys, to niech sobie znajdzie temat bardziej odpowiedni, czy koniecznie musicie zasmiecac forum zbednymi komentarzami? Jesli ktos ma ochote sie z kims podasac, to prosze podjac watek rozmowy np z PAnem T. Brzeczkowskim- zycze powodzenia.
Podaje swoj przyklad :
dzialka 70.000
Dom 178mkw pow uz, z garazem dwustanowiskowym, dachem wielosoadowym:), 3 balkonami, lukarnami
instalacje: ogrzewanie podlogowo-kal viessmann sterowane automatyka vitohome 300, rekuperacja honeywell, klimatyzacja LG (multiinverter), centr odkurzacz, itp, wykonczenie ponadstandardowe : 675.000
kostka i ogrodzenie (250mkw kostki ) 50.000+28.000
zielen-na razie brak
Z zaloznia byl to dom, ktory mial spelniac postawione mu zadania, jedynym ograniczeniem byla jego powierzchnia, ktora narzucilismy z gory, wiele pomyslow natomiast powstawalopodczas kolejnych prac, budzet byl wiec dosc luzny.
Zauwazylem, ze forum budowlane sluzy tutaj bardziej do przekonywania rozmowcow o swojej fachowosci i nieomylnosci, mniej jest natomiast miejscem wymiany prawdziwie przydatnych informacji, doswiadczen i pogladow.
Poprosze o suche fakty a nie opinie o celowosci tematu forum.
Link do komentarza
Cytat

Acia, bardzo mnie dziwi że przy składaniu pozwolenia na budowę nie żądali od ciebie uzgodnień branżowych. Jest to wymagane prawem budowlanym. Wasz Pan załatwiał Wam również pozwolenie na budowę?


Projekt miał dokładnie to co było potrzebne, a pozwolenia nie "załatwiał" tylko złożył za nas w urzędzie niezbędne dokumenty.
Link do komentarza
Cytat

To co musi być w projekcie to jedno a to co powinno być to drugie. Może i projekty branżowe nie są wymagane prawem (tego nie wiem tak na 100%) ale powinny jednak być częścią projektu arch-bud. W przeciwnym razie zdani jesteśmy na doświadczenie majstra czy tak zwanego fachowca, który zaczyna tworzyć na miejscu. W przypadku instalacji wod-kan można popełnić sporo błędów jeżeli ktoś nie jest naprawdę specem w branży i na oko dobiera średnice i tworzy w wyobraźni cały system. Podobnie jest z instalacją elektryczną itd.


Jak pisałam we wcześniejszym poście o instalacje elektryczną robił mój mąż z kolegą oby dwaj po studiach elektrycznych, a instalacja jest zrobiona tak, że mucha nie siada (przepięciówki, uziemienia, wyłączniki krzyżowe i wszystko w rurkach). Instalator też nie jest wzięty z kosmosu i nie pierwszą instalację wod - kan robił. Zresztą o ile się nie mylę to do czegoś służą tablice do doboru nie?! A na oko to koń umarł, mój instalator ma wszystko rozrysowane i policzone.
Ja znam osoby, które miały projekt wod - kan , a np nie mają podłączonego pionu do kominka wentylacyjnego tylko tzw odpowietrzniki.
Link do komentarza
Cytat

A moze by tak ktos odpowiedzial tresciwie na temat o realne koszty budowy swojego domu, a nie odreragowywal swoich kompleksow. Jesli komus nie odpowiada temat domow powyzej 200 tys, to niech sobie znajdzie temat bardziej odpowiedni, czy koniecznie musicie zasmiecac forum zbednymi komentarzami? Jesli ktos ma ochote sie z kims podasac, to prosze podjac watek rozmowy np z PAnem T. Brzeczkowskim- zycze powodzenia.
Podaje swoj przyklad :
dzialka 70.000
Dom 178mkw pow uz, z garazem dwustanowiskowym, dachem wielosoadowym:), 3 balkonami, lukarnami
instalacje: ogrzewanie podlogowo-kal viessmann sterowane automatyka vitohome 300, rekuperacja honeywell, klimatyzacja LG (multiinverter), centr odkurzacz, itp, wykonczenie ponadstandardowe : 675.000
kostka i ogrodzenie (250mkw kostki ) 50.000+28.000
zielen-na razie brak
Z zaloznia byl to dom, ktory mial spelniac postawione mu zadania, jedynym ograniczeniem byla jego powierzchnia, ktora narzucilismy z gory, wiele pomyslow natomiast powstawalopodczas kolejnych prac, budzet byl wiec dosc luzny.
Zauwazylem, ze forum budowlane sluzy tutaj bardziej do przekonywania rozmowcow o swojej fachowosci i nieomylnosci, mniej jest natomiast miejscem wymiany prawdziwie przydatnych informacji, doswiadczen i pogladow.
Poprosze o suche fakty a nie opinie o celowosci tematu forum.



Mam wątpliwości czy szanowny kolega z 11 postami na koncie przeczytał wszystkie wątki forum aby wypowaidać sie w ten sposób i oceniać przez pryzmat jednego tematu wszystkich forumowiczów. Rozmowa polega na wymianie doświadczeń a te zazwyczaj są inne niż u drugiego rozmówcy stąd też rozbieżność zdań i dobrze bo to napędza dyskusję. jak długo śledziłbyś wątek w którym wszyscy pisaliby mam projekt XXX zł działka xxxzł Stans surowy XXX zł. ita dalej i tak dalej....no właśnie i co dalej? Powiedz jakich informacji spodziewasz się znaleźć w temacie nasze domy powyżej 200 tyś? chyba takie, że ci co się tu wypowiadają właśnie takie domy budują. Jeżeli szukasz natomiast informacji o piecach, instalacjach itp. to jest ich tu całe mrowie począwszy od konkretów skączywszy na tak zwanych pierdołach. Napisałeś że budujesz dom za 675 tyś bardzo fajnie nie wiem tylko czy nie wyczerpałeś tematu?

Nie widzę w tym nic złego, icon_cool.gif trochę luzu i pogody ducha
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jak pisałam we wcześniejszym poście o instalacje elektryczną robił mój mąż z kolegą oby dwaj po studiach elektrycznych, a instalacja jest zrobiona tak, że mucha nie siada (przepięciówki, uziemienia, wyłączniki krzyżowe i wszystko w rurkach). Instalator też nie jest wzięty z kosmosu i nie pierwszą instalację wod - kan robił. Zresztą o ile się nie mylę to do czegoś służą tablice do doboru nie?! A na oko to koń umarł, mój instalator ma wszystko rozrysowane i policzone.
Ja znam osoby, które miały projekt wod - kan , a np nie mają podłączonego pionu do kominka wentylacyjnego tylko tzw odpowietrzniki.



Acia a czy ja mówię, że Twój instalator to już na pewno się pomyli nie mając projektu. Oczywiście że nie i nie oceniam tego czy zrobiłaś dobrze czy źle. Napisałem że brak projektów branżowych może być problemem dla niedoświadczonego instalatora a takich, musisz przyznać też nie brakuje. Jeżeli jesteś zadowolona to OK, bo przecież to jest najważniejsze.
Link do komentarza
Cytat

A moze by tak ktos odpowiedzial tresciwie na temat o realne koszty budowy swojego domu, a nie odreragowywal swoich kompleksow. Jesli komus nie odpowiada temat domow powyzej 200 tys, to niech sobie znajdzie temat bardziej odpowiedni, czy koniecznie musicie zasmiecac forum zbednymi komentarzami? Jesli ktos ma ochote sie z kims podasac, to prosze podjac watek rozmowy np z PAnem T. Brzeczkowskim- zycze powodzenia.
Podaje swoj przyklad :
dzialka 70.000
Dom 178mkw pow uz, z garazem dwustanowiskowym, dachem wielosoadowym:), 3 balkonami, lukarnami
instalacje: ogrzewanie podlogowo-kal viessmann sterowane automatyka vitohome 300, rekuperacja honeywell, klimatyzacja LG (multiinverter), centr odkurzacz, itp, wykonczenie ponadstandardowe : 675.000
kostka i ogrodzenie (250mkw kostki ) 50.000+28.000
zielen-na razie brak
Z zaloznia byl to dom, ktory mial spelniac postawione mu zadania, jedynym ograniczeniem byla jego powierzchnia, ktora narzucilismy z gory, wiele pomyslow natomiast powstawalopodczas kolejnych prac, budzet byl wiec dosc luzny.
Zauwazylem, ze forum budowlane sluzy tutaj bardziej do przekonywania rozmowcow o swojej fachowosci i nieomylnosci, mniej jest natomiast miejscem wymiany prawdziwie przydatnych informacji, doswiadczen i pogladow.
Poprosze o suche fakty a nie opinie o celowosci tematu forum.


Działka 875 m2 = 42 000 zł
Dom 120,73 m2 pow. użytkowa mieszkalna, 175,71m2 pow. użytkowa podłóg, pow całkowita 338,03m2. Pełne podpiwniczenie. Dach dwuspadowy bez lukarn, balkonów, pustak ceramiczny 25, ławy lane + bloczki betonowe (piwnica)+ stropy teriva + schody betonowe+ dachówka cementowa Pro- dach.
SSZ + wełna pod dach i styropian 15 na ściany i drenaż opaskowy na wys ław i powierzchniowy pod piwnicą - 199 000 zł - wartość kosztorysowa, nie przekroczona nawet o złotówkę.
Koszt instalacji elektrycznej - 8 000 zł
Tynki maszynowe gipsowe knauf (bez piwnic) - zatarte na gładko (nie potrzeba gładzi) 15 000 zł
Piec na eko groszek (hef)+ instalacja do rozdzielaczy + robocizna 17 000 zł
Reszta dopiero się robi.
Link do komentarza
Cytat

Acia a czy ja mówię, że Twój instalator to już na pewno się pomyli nie mając projektu. Oczywiście że nie i nie oceniam tego czy zrobiłaś dobrze czy źle. Napisałem że brak projektów branżowych może być problemem dla niedoświadczonego instalatora a takich, musisz przyznać też nie brakuje. Jeżeli jesteś zadowolona to OK, bo przecież to jest najważniejsze.


Przyznaję , że nie brakuje dlatego ja piszę o wszystkim we własnym kontekście. Zaczynając myśleć o budowie wiedzieliśmy, że projekty branżowe będą nam zbędne. Tak na marginesie mój projektant dawał mi namiary na projektanta branżowego - 1500 zł za komplet - więc gdybyśmy skorzystali z jego usług całość wyniosłaby nas 5100 zł więc do tych 8 tys jeszcze troszkę i tak brakuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Zawrzało na temat domku aci. Przyznam, że i dla mnie sytuacja z jest podejżana. Czyżby koleżanka opisywała samowolkę?

Aby nie być gołosłowną, przytaczam fragmenty:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 3 lipca 2003 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego


Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, stanowiącego podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, nie ograniczając zakresu opracowań projektowych w stadiach poprzedzających opracowanie projektu budowlanego, wykonywanych równocześnie, w szczególności projektu technologicznego oraz na potrzeby związane z wykonywaniem robót budowlanych.

Rozdział 2
Wymagania dotyczące formy projektu budowlanego

§ 3. 1. W projekcie budowlanym należy na stronie tytułowej zamieścić:
4) imiona i nazwiska projektantów opracowujących wszystkie części projektu budowlanego, wraz z określeniem zakresu ich opracowania, specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych, oraz datę opracowania i podpisy;

Rozdział 3
Projekt zagospodarowania działki lub terenu

§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zastrzeżeniem § 10.
3. Część rysunkowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona na mapie zgodnie z § 7, powinna określać:
6) układ sieci i przewodów uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, oraz określający sposób odprowadzania wód opadowych, z podaniem niezbędnych profili podłużnych, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości, wraz z usytuowaniem przyłączy, urządzeń i punktów pomiarowych;

Rozdział 4
Projekt architektoniczno-budowlany

§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
7) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi i punkty pomiarowe, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń budowlanych;

§ 12. 1. Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać:
2) rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu lub przekrycia oraz przekroje, a dla obiektu liniowego - przekroje normalne i podłużne (profile), przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu budowlanego, konieczne do przedstawienia:
c) położenia sytuacyjno-wysokościowego i skrajnych parametrów instalacji i urządzeń technologicznych, związanych lub mających wpływ na konstrukcję obiektu budowlanego, funkcjonowanie instalacji i urządzeń oraz bezpieczeństwo ich użytkowania,
3) w stosunku do budynku ogrzewanego - rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi, mającymi wpływ na właściwości cieplne i szczelność przegród, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na rysunkach, o których mowa w pkt 2;
5) zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym:
a) instalacje oraz urządzenia budowlane: sanitarne, grzewcze, wentylacyjne i gazowe,
Link do komentarza
To niby prawda, ale należy wziąć pod uwagę całość przepisów. I tak w przytoczonym przez Ciebie Rozporządzeniu (zresztą w wersji już nieaktualnej)

Cytat

§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:

§ 12. 1. Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać: ....



A przywołany paragraf 7 brzmi:

Cytat

§ 7. 1. Wymagania rozporządzenia dotyczące projektu zagospodarowania działki lub terenu i projektu architektoniczno-budowlanego należy spełnić z zachowaniem przepisu art. 34 ust. 2, uwzględniając w szczególności cechy danego obiektu budowlanego, takie jak przeznaczenie, sposób użytkowania, usytuowanie, rozmiary, sposób i zakres oddziaływania na otoczenie i złożoność rozwiązań technicznych, oraz rodzaj i specyfikę obiektu budowlanego.



A przywołany Art. 34.2. Ustawy Prawo Budowlane brzmi:

Cytat

Art. 34. 2. Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i
charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.



Charakter i stopień skomplikowania robót instalatorskich, w małych budynkach mieszkalnych, jest taki, że nie wymaga się dokumentacji technicznej (projektu) tych robót, a w związku z tym nie ustanawia się też kierowników (branżowych) tych robót.

Najprościej jak można; dla "kurników" nie są wymagane.

Tak więc uspakajam - samowolki niet icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...