Skocz do zawartości

Działka budowlana, sprzedać czy darować?


Paulito

Recommended Posts

W połowie roku 2009 mój siostrzeniec stał się włascicielem kilku hektarów ziemi pod uprawę wraz z zabudowaniami mieszkalnymi oraz gospodarczymi(tą ziemie przepisała mu jego matka)
W grudniu 2009 przy obecności geodetów wytyczono z owych kilku hektarów odrębną część tj. 50X50m na której stoją wspomniane wczesniej zabudowania mieszkalne i gospodarcze
Na dziś mój siostrzeniec jest skłonny zrzec się tego terenu (50X50m. + zabudowania) i podarowac go mnie.
Jak to zrobić aby nie narazić się na większe koszty a jednocześnie działać zgodnie z obowiązujacym prawem?

Jesli darowizna to jakie byłyby koszty dodatkowe, podatki etc. kazdej ze stron(i czy w ogóle mozna w tak krótkim czasie nabyć i zbyć ziemie
czy jest jakis okres w którym ziemi zbyć nie mozna)
A może lepszym i tańszym rozwiazaniem byłoby kupno tej ziemi przeze mnie(nie licząc ceny zakupu ile wynosiłyby opłaty dodatkowe podatki etc. kazdej ze stron ?
I tutaj też pojawia sie pytanie czy w tak krotkim czasie mozna nabyć i zbyć ten kawalek terenu. Jeśli sprzedaż to czy moglibysmy ustalic swoją cene zakupu
czy potrzebny jest rzeczoznawca.

Reasumujac siostrzeniec wykazał się dobrą wolą chce podarować mi ziemię ale nie chcemy narażać się na większe koszty zwiazane z przeniesieniem własnosci,
z kolei ja chcąc wbić przysłowiowa łopatę chciałbym miec na papierze ze jest to moja ziemia
Link do komentarza
W przypadku darowizny - II grupa pokrewieństwa czyli wolna jest kwota 7276zł, od nadwyżki trzeba zapłacic podatek zgodnie ze skalą 7, 9, 12%. W przypadku sprzedaży siostrzeniec -19% podatku dochodowego, ty 3 lub 2% ( nie pamiętam dokładnie) podatku od czynności cywilno prawnej. Do wycenienia wartości nie trzeba powoływać biegłego, możecie sami określić wartość. Prosze tylko pamietać, że nie możecie zaniżyć wartości, bo wtedy Urząd Skarbowy może zakwestionować wartość i żądać wyjaśnienia. W przypadku darowizny należy w Urzędzie podać tylko wartość przedmiotu darowizny, a urzędnicy wyliczą kwotę podatku. W przypadku sprzedaży trzeba to zrobic na picie rocznym.
Wydaje mi sie, że to tak będzie wyglądało, pewna na 100% nie jestem. Najlepiej zapytaj w swoim urzędzie skarbowym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...