Skocz do zawartości

Pierwszy rok z PC


eres

Recommended Posts

Witajcie!

Minął pierwszy rok (kalendarzowy) użytkowania pompy ciepła i chciałem się z Wami podzielić uwagami i obliczeniami z tego okresu. Pompa była zamontowana w połowie 2008 roku, wprowadziliśmy się we wrześniu a pełne rejestrowanie stanów liczników rozpocząłem w połowie grudnia. Tak więc styczeń-grudzień 2009 jest pierwszym pełnym okresem z którego można wyciągnąć jakieś wnioski.

Dane o inwestycji/instalacji:
- moc PC 7,5kW glikol/woda
- dolne źródło: wymiennik poziomy 450mb w jednym odcinku
- zbiornik CWU 200l
- rekuperator
- ściany: pustak MAX + 15cm styropian
- fundament: płyta fundamentowa + 10cm + 5cm styropianu + wylewka 8 do 10cm
- dach: 2x15cm wełny mineralnej
- powierzchnia: parter 135m2 + poddasze 50m2 (>190cm); razem 185m2.
- ogrzewanie podłogowe + 2 drabinki w łazienkach
- na podłodze: 1/3 płytki, 2/3 panele
- powierzchnia okien 25m2 z potrójnymi szybami, U=0,6 (wg producenta)
- temperatura w pomieszczeniach 20-21stC

Za cały rok zużyliśmy 8300 kWh (100%) energii elektrycznej
z czego 3800 kWh (46%) w taryfie I i 4500 kWh (54%) w taryfie II.

PC w tym czasie pobrała 5300 kWh (64% z całości) energii elektrycznej
z czego 1900 kWh (36%) w taryfie I i 3400 kWh (64%) w taryfie II.

Za całą energię zapłaciliśmy 3600 zł. Z tego wychodzi, że CO+CWU za cały rok zapłaciliśmy 2300 zł (64% z całości, bez zabawy w wyliczanie kosztu energii w I i II taryfie) czyli 190 zł miesięcznie.

Poddasze nie jest jeszcze użytkowane. Przy temperaturze zewnętrznej -20st.C na poddaszu było +12 st.C. Przy temperaturze zewnętrznej 0 (zero) st. C było +17 st. C.

Przyjmując, że poddasze było tylko „częściowo” ogrzewane, powiedzmy w połowie, czyli 25m2, to pow. domu wynosi 160m2, z czego wychodzi:
52 kWh / m2 / rok.

Dobry wynik?
Ma ktoś jeszcze takie obliczenia?

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie problemy z PC :-(
-wiele razy z kranu leciała zimna woda bo PC nie reagowała na przekroczenie progu załączenia;
-wiele razy PC się „zawieszała”, tzn. wchodziła w stan, w którym nie było ani CO ani CWU; dopiero wyłączenie zasilania (reset) powodowało, że zaczynała poprawnie działać; niestety w tym czasie wiele parametrów się zerowało lub ustalały się wartości fabryczne, i wszystko trzeba było ustawiać na nowo;
-po każdym wyłączeniu zasilania zerował się m. in. parametr dotyczący ilości dni, po których ma nastąpić przegrzanie zbiornika CWU (bakterie); ustawiałem zawsze na 14 dni ale możliwe, że nie było przegrzewania przez kilka miesięcy z powodu resetowania i/lub częstego wyłączania zasilania przez energetykę;
-błędy w oprogramowaniu, które zauważyłem rok temu, do teraz nie są poprawione;
-już w momencie dostawy PC instrukcja obsługi była nieaktualna i do teraz nie została zaktualizowana pomimo wielu kolejnych zmian w oprogramowaniu;
-od dwóch tygodni, tj. od wizyty przedstawiciela producenta, nastąpiła jakaś zmiana, która spowodowała, że na każde 10 godzin działania sprężarki przez 7 godzin dodatkowo działają grzałki (3/6/9kW) przy temperaturze zewnętrznej w okolicach 0st.C; wcześniej grzałki włączały się przy niższej.

Trochę spokoju było poza okresem grzewczym po przełączeniu PC w tryb „Tylko CWU” (pomijając zawieszenia i brak przegrzewania zbiornika).
Niestety od października włączyłem CO+CWU i problemy wróciły.

Użytkowanie PC w naszym przypadku jest interesujące kosztowo, szkoda tylko, że tyle problemów sprawia jej użytkowanie. Pomimo zapewnień producenta, że „system grzewczy oparty na pompie ciepła jest bezobsługowy”, wymagał stałego doglądania, wyłączania, włączania, ustawiania i korygowania parametrów. Jestem pewien, że jest to wina tylko i wyłącznie złej jakości produktu i/lub jego niedopracowania. Gdybyśmy się zdecydowali na jakąś „firmową” PC to nie byłoby tych problemów. Byłoby wtedy drożej przy zakupie ale możliwie, że taniej w eksploatacji i na pewno zdrowiej, bo nie stracilibyśmy tyle nerwów.

--
Pozdrawiam
i życzę wszystkiego dobrego
w Nowym Roku
Ryszard
Link do komentarza
Cytat

Witajcie!

Minął pierwszy rok (kalendarzowy) użytkowania pompy ciepła Tak więc styczeń-grudzień 2009 jest pierwszym pełnym okresem z którego można wyciągnąć jakieś wnioski.

Dane o inwestycji/instalacji:
- moc PC 7,5kW glikol/woda
- dolne źródło: wymiennik poziomy 450mb w jednym odcinku
- zbiornik CWU 200l
- rekuperator
- ściany: pustak MAX + 15cm styropian
- fundament: płyta fundamentowa + 10cm + 5cm styropianu + wylewka 8 do 10cm
- dach: 2x15cm wełny mineralnej
- powierzchnia: parter 135m2 + poddasze 50m2 (>190cm); razem 185m2.
- ogrzewanie podłogowe + 2 drabinki w łazienkach
- na podłodze: 1/3 płytki, 2/3 panele
- powierzchnia okien 25m2 z potrójnymi szybami, U=0,6 (wg producenta)
- temperatura w pomieszczeniach 20-21stC

Za cały rok zużyliśmy 8300 kWh (100%) energii elektrycznej
z czego 3800 kWh (46%) w taryfie I i 4500 kWh (54%) w taryfie II.

PC w tym czasie pobrała 5300 kWh (64% z całości) energii elektrycznej
z czego 1900 kWh (36%) w taryfie I i 3400 kWh (64%) w taryfie II.

Za całą energię zapłaciliśmy 3600 zł. Z tego wychodzi, że CO+CWU za cały rok zapłaciliśmy 2300 zł (64% z całości, bez zabawy w wyliczanie kosztu energii w I i II taryfie) czyli 190 zł miesięcznie.

Poddasze nie jest jeszcze użytkowane. Przy temperaturze zewnętrznej -20st.C na poddaszu było +12 st.C. Przy temperaturze zewnętrznej 0 (zero) st. C było +17 st. C.

Przyjmując, że poddasze było tylko „częściowo” ogrzewane, powiedzmy w połowie, czyli 25m2, to pow. domu wynosi 160m2, z czego wychodzi:
52 kWh / m2 / rok.

Dobry wynik?
Ma ktoś jeszcze takie obliczenia?

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie problemy z PC icon_sad.gif
-wiele razy z kranu leciała zimna woda bo PC nie reagowała na przekroczenie progu załączenia;
-wiele razy PC się „zawieszała”, tzn. wchodziła w stan, w którym nie było ani CO ani CWU; dopiero wyłączenie zasilania (reset) powodowało, że zaczynała poprawnie działać; niestety w tym czasie wiele parametrów się zerowało lub ustalały się wartości fabryczne, i wszystko trzeba było ustawiać na nowo;
-po każdym wyłączeniu zasilania zerował się m. in. parametr dotyczący ilości dni, po których ma nastąpić przegrzanie zbiornika CWU (bakterie); ustawiałem zawsze na 14 dni ale możliwe, że nie było przegrzewania przez kilka miesięcy z powodu resetowania i/lub częstego wyłączania zasilania przez energetykę;
-błędy w oprogramowaniu, które zauważyłem rok temu, do teraz nie są poprawione;
-już w momencie dostawy PC instrukcja obsługi była nieaktualna i do teraz nie została zaktualizowana pomimo wielu kolejnych zmian w oprogramowaniu;
-od dwóch tygodni, tj. od wizyty przedstawiciela producenta, nastąpiła jakaś zmiana, która spowodowała, że na każde 10 godzin działania sprężarki przez 7 godzin dodatkowo działają grzałki (3/6/9kW) przy temperaturze zewnętrznej w okolicach 0st.C; wcześniej grzałki włączały się przy niższej.

Trochę spokoju było poza okresem grzewczym po przełączeniu PC w tryb „Tylko CWU” (pomijając zawieszenia i brak przegrzewania zbiornika).
Niestety od października włączyłem CO+CWU i problemy wróciły.
Ryszard



Moim zdaniem przy takich izolacjach to delikatnie mówiąc porażka .
Tym bardziej że pamiętamy że w tym okresie nie było większych mrozów ostatnio kilka dni -15 st
Jeszcze tyle czasu na obsługę .
Może Pan podać ile osób zamieszkuje dom ? Powinno być podane do CWU.

Te 192 zł to średnioroczne
Jeszcze rekuperator miesięcznie ze 20 zł + 192= 212 zł
A co z drabinkami łazienka ?
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem przy takich izolacjach to delikatnie mówiąc porażka .
Tym bardziej że pamiętamy że w tym okresie nie było większych mrozów ostatnio kilka dni -15 st
Jeszcze tyle czasu na obsługę .
Może Pan podać ile osób zamieszkuje dom ? Powinno być podane do CWU.

Te 192 zł to średnioroczne
Jeszcze rekuperator miesięcznie ze 20 zł + 192= 212 zł
A co z drabinkami łazienka ?

Nie wiem, gdzie w tym wszystkim widzisz porażkę?
52 kWh / m2 / rok na wszystkie potrzeby w domu to moim zdaniem nie jest zły wynik.
Samo działanie pompy ciepła, a właściwiej jej sterowania rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia.
Czy ostatni rok rzeczywiście tak bardzo odbiegał od średniego roku meteorologicznego?

Na razie nie wiemy, gdzie znajduje się ten dom. Różnice pomiędzy Suwałkami a Słubicami mogą być bardzo duże.
Przydałaby się też informacja o kosztach całej instalacji grzewczej i wentylacyjnej.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem przy takich izolacjach to delikatnie mówiąc porażka .
Tym bardziej że pamiętamy że w tym okresie nie było większych mrozów ostatnio kilka dni -15 st



Dlaczego porażka?
Gdyby popatrzeć na normy to jesteśmy blisko domu energooszczędnego.

Cytat

Może Pan podać ile osób zamieszkuje dom ?



2+1

Cytat

Powinno być podane do CWU.



Co to znaczy "podane do CWU"?

Cytat

Te 192 zł to średnioroczne



Oczywiście tak.

Cytat

Jeszcze rekuperator miesięcznie ze 20 zł + 192= 212 zł



Podłączyłem miernik zużycia energii na 3 miesiące do rekuperatora i w tym czasie zużył 62kWh czyli rocznie ~250kWh * ~0,40zł = 100 zł/rok.

Taka ciekawostka: przy temp. zewn. = 0 (zero) st. C temp. powierza nawiewanego = 17st.C.

Cytat

A co z drabinkami łazienka ?



W jednej łazience odkręcone na max w drugiej na 3/5.
Podłączone są bezpośrednio do rozdzielacza.

--
Pozdrawiam
Ryszard
Link do komentarza
Cytat

Na razie nie wiemy, gdzie znajduje się ten dom. Różnice pomiędzy Suwałkami a Słubicami mogą być bardzo duże.



Górny Śląsk.

Cytat

Przydałaby się też informacja o kosztach całej instalacji grzewczej i wentylacyjnej.



Wentylacja 13.000 zł
PC ~28.000 zł przy czym wymiennik oraz wiele czynności instalacyjnych we własnym zakresie, pod kierownictwem doświadczonej osoby.

--
Pozdrawiam
Ryszard
Link do komentarza
Przypomniało mi się jeszcze kilka felerów naszej PC:
- załączenia sprężarki na czas 1 (jednej) sekundy !!! 1-2 razy w miesiącu; oczywiście tyle razy usłyszałem takie działanie gdy byłem w domu i do tego blisko "kotłowni"; ile razy w rzeczywistości tak się zachowuje to się nigdy nie dowiem bo PC nie posiada żadnego mechanizmu rejestrowania stanu pracy; pamięta tylko sytuacje krytyczne: wyłączenia z powodu przekroczenia zakresu temperatur/ciśnień i może jeszcze coś;
- wyłączenia sprężarki na kilka minut pomimo nieosiągnięcia żadnego z parametrów granicznych: np. zaczyna grzać CWU, po 7 minutach sprężarka się wyłącza i po 10-15 minutach znowu się załącza i grzeje do osiągnięcia temp. wyłączenia; w trybie CO też tak działa;
Link do komentarza
Cytat

Czy dlatego Pan domu nie izolował, bo w zamiarze była pompa ciepła?



Możliwe że dla Pana 15 cm styropianu to nic, ale już z 15tką miałem problemy. We wszystkich hurtowniach jeżeli w ogóle był styropian, to był 10cm, max 12cm. Na 15 cm musiałem długo czekać. To było pierwsze półrocze 2007.

Cytat

Nie wydaje się Panu, że izolacja jest mniej absorbująca i awaryjna?



Zdecydowanie tak. Ale gdym chciał styropian np. 40 cm jak w domach pasywnych, to musiałbym go chyba kupować za granicą. Już przy 15cm wszyscy się dziwili: Panie! Po co to Panu? icon_wink.gif

Cytat

Jeszcze jedno – jeżeli nie ma Pan paroizolacji od środka w dachu i ścianie – zużycie energii wzrośnie.



Od środka dachu oczywiście jest ale od środka ścian jakoś nie umiem sobie wyobrazić.
Link do komentarza
Standard izolacji to 0.1W/m2 xK czyli 30cm , ale nie o grubość tu chodzi a o izolację. Ściana to nie izolacja - izolacja to termos - umieszczając styropian za ścianą ( czyli stałym odbiornikiem ciepła ) decyduje się Pan na grzanie fundamentu i gruntu pod domem - a to jak niedomknięty termos - mało skuteczne i drogo kosztuje.
Położył Pan paroizolację w dach by był suchy, dlaczego zdecydował Pan się na zawilgocenie ściany. Tyle energii zużywają najtańsze katalogowe domy szkieletowe z reku i niecentralnym ogrzewaniem za 5000 zł materiał i montaż.
Link do komentarza
Cytat

Na razie nie chcę jej podawać. PC jest polskiego producenta.

Czekam na odpowiedź producenta w sprawie "naprawy" sytuacji.

--
Pozdrawiam
Ryszard



ja nie chcę tego upublicznić absolutnie. Chcę wiedzieć tylko do swojej wiadomości, co by uniknąć problemów, bo też noszę się z zakupem polskiej PC.
Link do komentarza
To forum podglądam od 2-3 lat czytając ciekawsze wątki.
Obiecałem sobie, że jeżeli zarejestruję się na nim to nie będę prowadził dyskusji z Panem T.B.
Zagapiłem się i raz odpisałem na jego post.
Ale przyrzekam, że już nie będę, co również polecam Szanownym forumowiczom.
Link do komentarza
Cytat

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie problemy z PC icon_sad.gif
-wiele razy z kranu leciała zimna woda bo PC nie reagowała na przekroczenie progu załączenia;
-wiele razy PC się „zawieszała”, tzn. wchodziła w stan, w którym nie było ani CO ani CWU; dopiero wyłączenie zasilania (reset) powodowało, że zaczynała poprawnie działać; niestety w tym czasie wiele parametrów się zerowało lub ustalały się wartości fabryczne, i wszystko trzeba było ustawiać na nowo;



Wygląda na to, że wszyscy "producenci" pomp ciepła jakich znam mieli problemy ze sterownikiem.
Sam również miałem podobne sytuacje, w pierwszej niedopracowanej jeszcze wersji sterownika.

Jako że oprócz pomp ciepła zajmuję się także projektowaniem sterowników mikroprocesorowych, mogę przypuszczać że zawieszanie się może być spowodowane złym projektem PCB - płytki drukowanej, braku znajomości podstawowych zasad przy tego typu projektach, albo po prostu bugami w programie.

Natomiast "gubienie" nastaw to pewnie nie wykorzystanie pamięci EEPROM, podtrzymującej dane bez zasilania.

Z rodzaju tych niedoróbek mogę przypuszczać że to producent nie wymieniany dotąd na forum?

Radzę nękać producenta, w końcu od czego jest gwarancja. Takie sytuacje są nie do przyjęcia.

Link do komentarza
Cytat

Pan T.B. ma bardzo "twarde" poglądy. Nie do skruszenia! Ale i tak uważam, że warto czytać to co napisze. Potrafi bowiem zasiać ziarno wątpliwości. I bardzo dobrze!


Gdybym tego co pisze nie sprawdził, byłoby to jak sienie na betonie. Pierwsze badania mostków termicznych do gruntu , zawilgocenia ścian ocieplonych z zewnątrz, hydroizolacji fundamentu i dachu były prowadzone na specjalnie postawionym domu (połowa w ocieplona od zewnątrz połowa izolowana od wewnątrz.
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...%20z%201996.JPG Dom ten, a właściwie fundament i grunt nafaszerowane były czujnikami temperatury (60 szt) obie połówki ta izolowana i ocieplana miały oddzielne ogrzewanie i liczniki. Można więc było zmierzyć - dlaczego nie da się budować energooszczędnie (do 30kWh/m2 rocznie na ogrzewanie ) ocieplając od zewnątrz.
Na początku lat 90' przysłuchiwał się pokazom dzisiejszy doradca Pan Cezary Jankowski... Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

... mogę przypuszczać że zawieszanie się może być spowodowane złym projektem PCB - płytki drukowanej, braku znajomości podstawowych zasad przy tego typu projektach, albo po prostu bugami w programie.



Oj! tych błędów mieli sporo. Np. przyciskając klawisze na panelu w pewnej sekwencji można było przejść do trybu serwisowego bez podawania 6. cyfrowego hasła . Akurat ten błąd był dobry, bo zamiast 30tu kliknięć było tylko 5. To niestety poprawili.

Cytat

Natomiast "gubienie" nastaw to pewnie nie wykorzystanie pamięci EEPROM, podtrzymującej dane bez zasilania.



Część parametrów pamięta, część nie.
Przy czym gdy w październiku nie mieliśmy prądu przez 16 godzin to wszystko zapomniał.

Cytat

Z rodzaju tych niedoróbek mogę przypuszczać że to producent nie wymieniany dotąd na forum?



Gdzieś tu widziałem ich reklamy.

Z nowym rokiem nowe przygody!
Wczoraj uszkodził się wyświetlacz (dwie linie alfanumeryczne) - nie wyświetlają się 4 ostatnie znaki w obu liniach.
Teraz nie można już odczytać / ustawić niektórych parametrów. Widać tylko nazwę parametru ale wartości już nie :-(
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Proponuje raczej liczyć oddzielnie koszty ogrzewania, koszty cwu oraz pozostałe. Chociażby zużycie ciepłej wody może być zupełnie inne w identycznych domach zamieszkanych przez inne rodziny. Tym bardziej reszty kosztów nie wrzucałbym do jednego "worka".
Jeśli dobrze zrozumiałem, to pompa zużyła 5300 kWh elektryczności. Dzieląc to przez 160 m2m, które przyjąłeś, na ogrzewanie wychodzi nieco ponad 33 kWh na m2 rocznie. To oczywiście zużycie na potrzeby c.o. + c.u.w. Nie sposób niestety policzyć ile energii faktycznie potrzebuje dom na ogrzewanie, bo nie wiemy ile pompa uzyskała z gruntu.
Trzeba jeszcze uwzględnić, że budynek jest jeszcze w fazie wysychania, więc ma większe zużycie energii.
Link do komentarza
Proponuje raczej liczyć oddzielnie koszty ogrzewania, koszty cwu oraz pozostałe. Chociażby zużycie ciepłej wody może być zupełnie inne w identycznych domach zamieszkanych przez inne rodziny. Tym bardziej reszty kosztów nie wrzucałbym do jednego "worka".
Jeśli dobrze zrozumiałem, to pompa zużyła 5300 kWh elektryczności. Dzieląc to przez 160 m2m, które przyjąłeś, na ogrzewanie wychodzi nieco ponad 33 kWh na m2 rocznie. To oczywiście zużycie na potrzeby c.o. + c.u.w. Nie sposób niestety policzyć ile energii faktycznie potrzebuje dom na ogrzewanie, bo nie wiemy ile pompa uzyskała z gruntu.
Trzeba jeszcze uwzględnić, że budynek jest jeszcze w fazie wysychania, więc ma większe zużycie energii.
Link do komentarza
Cytat

Proponuje raczej liczyć oddzielnie koszty ogrzewania, koszty cwu oraz pozostałe.



PC w trybie CO pracowała 1740 godzin a w trybie CWU 440 godzin (80%/20%) z czego wychodzi:
CO kosztowało nas ~1840 zł
CWU ~460 zł
(nie uwzględniając tego, że CWU pracuje prawie wyłącznie w I-wszej(droższej) taryfie a CO w II-giej).

Cytat

Nie sposób niestety policzyć ile energii faktycznie potrzebuje dom na ogrzewanie, bo nie wiemy ile pompa uzyskała z gruntu.



Do tego trzeba by zainstalować mierniki ciepła a z tego co wiem to one trochę kosztują icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...