Skocz do zawartości

Kupno działki->podział->sprzedaż-jak to jest z podatkiem?


Czapi

Recommended Posts

Chcę kupić działkę w moim mieście za korzystną cenę(1500m2 za 45 tys).Chciałabym od razu podzielić ją na dwie-zostawić sobie 900m a sprzedać 600m.Pieniądze ze sprzdaży tej części chciałabym zainwestować w rozpoczęcie budowy domu.Doczytałam, ze w przypadku zbycia nieruchomości i dostarczenia w ciągu 14dni stosownego oświadczenia do U.S. nie będę musiała płacić podatku od sprzedaży.Rozumiem,że w myśl nowych przepisów w ciagu dwóch lat mam wykazać iż faktycznie wydałam te pieniądze na budowę.Czy wystarczy przedstawienie do US faktur?Mam zamiar faktycznie te pieniądze na to przeznaczyć,ale jestem ciekawa jak trzeba to udowodnić i czy faktury wystarczą? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
W gminie mówią,że minimalne mogą być 400m2. W sumie wolałabym,gdyby powiedzieli mi,że minimum to 1000m2...Wtedy mąż nie wbijałby mi do głowy,że należy resztę sprzedać.Osobiście wolałabym całe 1500m2,ale w życiu bywa mniej kolorowo icon_confused.gif To dobrze,ze wystarczą faktury icon_biggrin.gif
Link do komentarza
jak podzielisz , będziesz miała bardzo małą tą działkę i ograniczone możliwości wyboru projektu.Obserwuje moich znajomych i zauważyłam , że w miare jedzenia apetyt rośnie , To znaczy , że ci którzy kupili małe działki juz żałuja i rozglądają sie za większymi , bo po wybudowaniu sąsiad sąsiadowi w gary zagląda Na tarasie nie można swobodnie rozmawiać bo sąsiad podsłuchuje, albo Ty nie możesz odpocząć bo sąsiedzi balują. Pomyślcie jeszcze nad tym , bo potem napewno będziesz żałowała. A w końcu budujesz dom na całe życie. Ja teraz mieszkam na działce 1200 i uważam , że to minimum, za dwa lata zaczynam budowe mojego wymarzonego domku na działce 2150m2 i tam to dopiero będę miała raj. Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
Działki miałyby dość dogodne wymiary-moja 900m(25x36) a ta 600 (25x24),tak więc z projektem na pewno się zmieszczę.Ale teraz mieszkam na działce 1000m2 i nie narzekam-ale!!!Mam bardzo dużo prywatności:z jednej strony graniczę tylko z budynkiem, z drugiej ulica o po bokach spore działki na których sąsiedzi mają tylko garaże, sady owocowe i ew. budynki gospodarcze.Na codzień prawie nikt się tam nie kręci.Dlatego widok sąsiada za płotem to dla mnie "nowość" i nie wiem jak się będę czuła.Może dobrze,że zaczełam dyskusję od podatku a doszło do może skonczę na tym że wcale działki nie podzielę icon_smile.gif Dzięki,moze właśnie pomogłaś mi w decyzji icon_wink.gif
Link do komentarza
Ja dorastałam i część dorosłego życia spedziłam na podobnym odludziu, z jednej strony las, z drugiej rzeka , z trzeciej sad , a z czwartej szklarnie sąsiada. Potem przez 2 lata w bloku i szybko zwiałam. Teraz mam sąsiadów tylko z dwóch stron ale i tak jest mi tu za ciasno. Mam 40 lat i nie moge sie przyzwyczajić do tak bliskiego sąsiedżtwa , tym bardziej , że mam pecha i sąsiedzi są uciążliwi.Wydaje mi sie , że podobnie zareagujesz na sąsiadów jak ja. Po za tym taka duża działka ma jeszcze tą zaletę , że możesz pomyśleć o przydomowej oczyszczalni ścieków i zapomniec o wybieraniu szamba raz w miesiącu za 200 zł.Zwraca sie po jakiś 3 latach. Nie wiem jak u Ciebie , ale u mnie minimalna wielkość działki , do oczyszczalni to 1500m2
Link do komentarza
Cytat

a pytałaś w gminie o minimalną powierzchnie działki jaka musi być, U mnie nie mogą być mniejsze niz 1000m2, A do rozliczenia z US. Faktury wystarczą




Sądownie możesz podzielić na działki o dowolnej powierzchni, a gmina nie ma nic do gadania icon_biggrin.gif

Występujesz o zniesienie współwłasności na zgodny wniosek stron (musisz mieć rozdzielność majątkową), jak nie trafisz na upierdliwego sędziego to Ci to klepnie na 1 posiedzeniu.

koszt - wpis 300 zł, założenie KW 100 zł, wpis do KW 200 zł, ewentualna rozdzielność majątkowa 500 zł plus VAT (chyba, że notariusz opuści)

Podatek płacisz od zysku wg stawki 19% liczonego jako różnica w cenie zakupu, a sprzedarzy, kostzów podziału nie możesz wliczyć. Jezeli przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiło zbycie to nie zapłacisz podatku, możliwe jest wydanie częsci pieniędzy - wtedy zapłacisz część podatku.

pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

Zwróć jeszcze uwagę na opłatę adiacencką - czyli opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału. Plan miejscowy określa wysokość tej opłaty (max. 30% różnicy wartości). Gmina może (ale nie musi) naliczyć tą opłatę w ciągu 3 lat od podziału.




Boże widzisz, a nie grzmisz!. Myślałem, że w Polsce to kaźdy zna się na zdrowiu i polityce, ale widzę, że i na prawie też....Zanim coś komuś poradzisz przeczytaj przepis uważnie i do końca.

art 98a ust. 2 u.g.n. Przepisu ust. 1 nie stosuje się przy podziale nieruchomości dokonywanym niezależnie od ustaleń planu miejscowego.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Boże widzisz, a nie grzmisz!. Myślałem, że w Polsce to kaźdy zna się na zdrowiu i polityce, ale widzę, że i na prawie też....Zanim coś komuś poradzisz przeczytaj przepis uważnie i do końca.

art 98a ust. 2 u.g.n. Przepisu ust. 1 nie stosuje się przy podziale nieruchomości dokonywanym niezależnie od ustaleń planu miejscowego.



Dobrze Fredd, że Ty znasz ustawę ale w poście autorki nie doczytałam się, że podział ma być niezależnie od ustaleń planu. Owszem Ty zaproponowałeś zniesienie współwłasności ale skąd wiesz że autorka nabędzie nieruchomość na współwłasność?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...