Skocz do zawartości

Rodzaj grzania


Recommended Posts

Prawdę powiedziawszy jestem deczko zdziwiony.

Mamy oto taką sytuację, że w sezonie grzewczym zalicza się do zysków bytowych wszystkie „emitery” ciepła (oświetlenie, komputer, „motyl” teściowej po grochówce, itp..) i nagle ni z gruszki ni z pietruszki wyskakuje się ze stratą na zasobniku i „przesyłową”.

Przyznaję, że nie ogarniam takiego sposobu myślenia.

Takie straty, w pojęciu różnicy ilości ciepła wyprodukowaniu do określonego celu np. CWU i w dostarczeniu do określonego „odbiornika” np. kranu siłą rzeczy muszą wystąpić, ale to co dla kranu jest stratą, to jednocześnie jest zyskiem bytowym dla budynku.

Po co się izoluje? Ano po to, aby jak najwięcej wyprodukowanego ciepła dostarczyć do dedykowanego odbiornika i nie zwiększać zysków bytowych lub zminimalizować straty w sezonie letnim dla CWU.

icon_biggrin.gif Tak na marginesie proponowane przez Pana T.B termy pojemnościowe są przeżytkiem, bo też mają straty w okresie letnim. Po co grzać na „zapas” kilkadziesiąt litrów wody? To jest sprzeczne z zasadą budownictwa energooszczędnego. Takie rozwiązania stosowano w ubiegłym wieku. Trzeba iść naprzód, a nie stosować przestarzałe metody podgrzewania CWU. Współczesny świat nie stosuje baterii termoregulowanych, ani pojemnościowych podgrzewaczy CWU. Nowoczesne rozwiązania polegają na zastosowaniu elektronicznych przepływowych podgrzewaczy CWU z precyzyjną regulacja temperatury 0,01 stopnia.
Trzeba iść z postępem Panie T.B, a nie propagować przestarzałe rozwiązania w cenie tych najnowszych. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I może Pan to w skali roku porównać z instalacją niecentralną zakończoną bateriami oszczędnymi? Dajmy taką instalacje np. znanemu Panu j-j który przy centralnej termie i zwykłych kranach zużył 500kWh/osobę.
Inwestycja w krany i solar – podobna.


Ja zużywam trochę więcej ciepłej wody (ok. 140l/dobę wody o temperaturze 45st. C). Przy podgrzewaniu jej pompą ciepła daje to zużycie energii elektrycznej poniżej 2kWh/dobę. Nie mam jeszcze konkretnych danych o wykorzystaniu solarów, ale zakładam, że w sezonie grzewczym (200dni) ogrzewam pompą ciepła (zużycie <400kWh), zaś przez pozostały czas kolektorami słonecznymi (zużycie < 80kWh). Razem daje to zużycie < 480kWh rocznie dla 3-4osób.
Używając baterii elektronicznych i miejscowych podgrzewaczy przy takim zużyciu energii nie mógłbym zużywać więcej jak 32litry ciepłej wody (8-11l/osobę) o temperaturze 45st. C i to przy założeniu zerowych strat, co też jest nieprawdą, bo małe termy też tracą ciepło.
Link do komentarza
Cytat

Nowoczesne rozwiązania polegają na zastosowaniu elektronicznych przepływowych podgrzewaczy CWU z precyzyjną regulacja temperatury 0,01 stopnia.


Przepływowy to duża moc, mała trwałość wysoka cena. Założenie trzech (dwie łazienki i kuchnia) to kłopot i kasa. Kolejną wadą przepływowych jest wielkość strumienia uruchamiającego grzanie. Mie można sobie wyregulować oszczędnego strumienia.
Cytat

Mamy oto taką sytuację, że w sezonie grzewczym zalicza się do zysków bytowych wszystkie „emitery” ciepła



Ma Pan rację ! Tylko, że ja nie piszę o teorii a praktyce. Moje obserwacje wskazują, że tv, komputer światło używane jest w pokojach, które grzejemy, warto więc mieć precyzyjną automatykę , która to uwzględni. Natomiast zasobnik ludzie trzymają w kotłowni, garażu ... rurki są w ścianie, podłodze. Ale , to fakt, moje doświadczenie, Pan może mieć inne zwyczaje.
Czy już się Pan dowiedział dlaczego sporo ludzi kupuje izolowany zasobnik i izoluje rurki do c.o.?
Link do komentarza
Cytat

Kolejną wadą przepływowych jest wielkość strumienia uruchamiającego grzanie. Mie można sobie wyregulować oszczędnego strumienia.



Przeca napisałem elektroniczny, a nie elektryczny, a w nim regulacje i to dokładne; wszystkiego - w tym przepływu wody.
Cena też nie powala od około 1.100zł. Czyli w sumie dużo mniej, niż za pojemnościowy + bateria termoregulowana.

I od kiedy się Pan przejmuje mocą urządzenia – wszak to Pan twierdzi, że im wyższa moc…..
Link do komentarza
We współczesnych domach, jakoś tak jest, że zasobniki stoją w pomieszczeniach, które z reguły są ogrzewane.


Wyliczyłem sobie te możliwe „straty ciepła” na przesyle CWU (łączna długość rur 10mb)
I jak bym nie liczył nie chce wyjść więcej niż ,03kWh na dobę.

Wyliczyłem również straty na zasobniku 300l (ocieplony 10cm) i wyszło mi 0,7kWh na dobę.

Razem daje to około 365kWh w roku.

Zakładając, że sezon grzewczy wynosi 1/2 roku, to możemy mówić o stratach rzędu 180kWh.

Nie bagatelizuję tych strat, bo na oszczędność składa się każde przysłowiowe ziarnko maku.

Ale nie jest też tak, że straty te równoważą całoroczny koszt ogrzewania domu (jak twierdzi Pan T.B) lub dyskwalifikują pompy ciepła, solary lub (i) inny centralny sposób grzania, zarówno domów jak i CWU.

Link do komentarza
Pytałem, czy pan zmierzył. Bo liczyć się tego nie da. Tak wiem, Pana uczono... Wie Pan skąd się tu wziąłem? Mnie uczono fizyki, a ta nie znosi stosowanych przez Pan uproszczeń, średnich itp. Ja Szanowny Panie wolę termę puścić przez podlicznik np. taki http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20091008124.jpg i po dwóch dniach jak nikogo nie ma - wiem jakie są straty. Podobnie jak w domu jesteśmy - wiem jakie jest zużycie.
Nie ja dyskwalifikuję pompy ciepła! Wymyślono je do zabytków - nie zainstaluje Pan PC do domu izolowanego na poziomie 15-30kWh/m2 - tu nawet nie chodzi o koszty, ale o komfort!
Link do komentarza
Nie stosowałem ani uproszczeń, ani „przybliżeń” . Tylko korzystałem z czystej fizyki (prawa, definicje, wzory) i matematyki.
A może Pan podać te
Cytat

i po dwóch dniach jak nikogo nie ma - wiem jakie są straty

bo jakoś nie pamiętam, czy je Pan już publikował,
oczywiście podając jaka pojemność tego zasobnika i jaka grubość ocieplenia (izolacji termicznej).

A tak na marginesie, może poda Pan jak empirycznie określić wielkość strat w „przesyle” CWU i jakie mierniki Pan zastosował.
Link do komentarza
Cytat

Przecież fizyki Pan nie zna. To już przerabialiśmy.! A korzystałem z podlicznika. Pokazuje chwilowy pobór i zużycie.



To nie jest odpowiedź na postawione pytanie.
I co pokazał ten licznik, jakie straty, dla jakiej pojemności i izolacji (dot. zbiornika CWU), oraz jak podlicznik może wyliczyć straty na przesyle CWU?

A jak nie chce Pan konkretnie odpowiedzieć, to niech obudzi się w Panu poeta i podpowie, że wycieczki osobiste i obrażanie innych nie jest odpowiedzią na postawione konkretne pytanie – pomijając już fakt braku kultury osobistej.

Jakoś tak jest, że Pana chamskie odzywki nie przemawiają do mnie.
Link do komentarza
Cytat

jeden podobno nie zna fizyki drugi sie nie zna na niczym a nasz Pan TB nie umie odczytać co mu te śmieszne mierniki pokazały ile kilowat idzie w powietrze i prowadż tu człowieku konstruktywną rozmowe .....


Konstruktywną? Z Szanownym Panem? Od dwudziestu lat nie zajmuję się centralnym. Jak na podliczniku odczytam zużycie gazu który wyrzuciłem. Podałem i to wielokrotnie moje zużycie ( 220 - 250 kWh/ osobę rocznie przy instalacji niecentralnej) podałem też ile wychodzi skrupulatnemu oponentowi (j-j 500kWh/osobę ) przy termie centralnej . A Pan tylko wygłupy i ośmieszanie. Przyczyna jest prosta: zrozumiał Pan bezsensowność instalacji solarnych i pomp ciepła we współczesnym budownictwie. "Współczesne" czy się Panu i innym to podoba czy nie to budownictwo energooszczędne. 15-30 kWh/m2 rocznie. Jak Pan Szanowny troszkę ochłonie , zrozumie to będzie konstruktywnie a dziś nie ma Pan wiedzy na konstruktywność.
Link do komentarza
Ile razy to można pisać - straty są równe lub przekraczają zużycie ! Zużycie podałem (220-250kWh/osobę) Straty zależą od wykonania instalacji, jakości zasobnika , długości i izolacji rurek , czasówki na cyrkulacji, ale w każdym przypadku są porównywalne lub wyższe zużyciu energii w systemie niecentralnym. W moim przypadku 100 l zasobnik i cyrkulacja to około 500kWh -rocznie. Dlatego centralnego ogrzewania wody w domach energooszczędnych się nie zakłada. Pisałem to ze sto razy!
Link do komentarza
Cytat

Ile razy to można pisać - straty są równe lub przekraczają zużycie ! Zużycie podałem (220-250kWh/osobę) Straty zależą od wykonania instalacji, jakości zasobnika , długości i izolacji rurek , czasówki na cyrkulacji, ale w każdym przypadku są porównywalne lub wyższe zużyciu energii w systemie niecentralnym. W moim przypadku 100 l zasobnik i cyrkulacja to około 500kWh -rocznie. Dlatego centralnego ogrzewania wody w domach energooszczędnych się nie zakłada. Pisałem to ze sto razy!


Czy może Pan powiedziec wkoncu jakie Pan ma straty ?
czy my pytami w innym niezrozumiałym języku?
i nastepna sprawa weż PAn sobie o solarach troche poczytaj pooglądaj obrazków bo jak pan piszesz o rozmrazaniu o tym ze solar emetuje straty i że jako sam w sobie jest nieekonomiczny to siię Pan ośmieszasz albo piszesz Pan o zupełnie czymś innym i pomylił sie Pan ...
Link do komentarza
Cytat

Ile razy to można pisać - straty są równe lub przekraczają zużycie ! Zużycie podałem (220-250kWh/osobę) Straty zależą od wykonania instalacji, jakości zasobnika , długości i izolacji rurek , czasówki na cyrkulacji, ale w każdym przypadku są porównywalne lub wyższe zużyciu energii w systemie niecentralnym. W moim przypadku 100 l zasobnik i cyrkulacja to około 500kWh -rocznie. Dlatego centralnego ogrzewania wody w domach energooszczędnych się nie zakłada. Pisałem to ze sto razy!


a te Pana 250kW na osobe to wynika ze sposobu uzytkowania wody a dokładnie ilosci (znacznie poniżej sredniej krajowej)a nie z centralnego albo niecentralnego jej podgrzewania i dystrybucji
Link do komentarza
Cytat

Nie Szanowny Panie, miałem kiedyś termę 100l atlantika, zdjąłem ją i cyrkulację, zakładając krany oszczędne. Wyjeżdżając na urlop zostawiłem system włączony z cyrkulacją rano i wieczorem, podlicznik pokazał 9kWh po tygodniu. Nikt wody nie używał. Ale przecież to może zrobić każdy –nawet przez dwudniowy wyjazd.

Dziękuję za konkretną odpowiedź, chociaż bardziej interesuje mnie Pana obecne rozwiązanie.
Ma Pan oszczędne krany i małą termę. Jakie straty ma ten układ. Bo, temu, że terma nawet najmniejsza generuje straty Pan nie zaprzeczy. Czy robił Pan takie pomiary? :
Cytat

Ja Szanowny Panie wolę termę puścić przez podlicznik np. taki http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20091008124.jpg i po dwóch dniach jak nikogo nie ma - wiem jakie są straty.



Ja niestety nie mam jeszcze podlicznika przy pompie ciepła, więc nie jestem w stanie Panu takich danych podać.
Link do komentarza
Cytat

Nie Szanowny Panie, miałem kiedyś termę 100l atlantika, zdjąłem ją i cyrkulację, zakładając krany oszczędne. Wyjeżdżając na urlop zostawiłem system włączony z cyrkulacją rano i wieczorem, podlicznik pokazał 9kWh po tygodniu. Nikt wody nie używał. Ale przecież to może zrobić każdy –nawet przez dwudniowy wyjazd.



Ale istotne jest, że ta 100l terma, grzała do 80 stopni, oraz fakt, że to było kilka lat temu i była w tej termie cieńsza izolacja niż współcześnie stosowane.


Ps. Do tej pory Pan pisał, że posiada 2 termy jedna 30l, a druga faktycznie 10l.
Link do komentarza
Cytat

Nie Szanowny Panie, miałem kiedyś termę 100l atlantika,….. Wyjeżdżając na urlop zostawiłem system włączony z cyrkulacją rano i wieczorem, podlicznik pokazał 9kWh po tygodniu. Nikt wody nie używał. Ale przecież to może zrobić każdy –nawet przez dwudniowy wyjazd.



9kWh po tygodniu daje „straty” około 1,3kWh na dobę, dla zbiornika 100l o temperaturze 80 stopni i ociepleniu (izolacji termicznej) o grubości około 5cm.

Biorąc pod uwagę tylko dane fabryczne (współczesne) dla zbiorników firmy ATLANTIC, to wynika z nich, że straty na VM 100N4 wynoszą 0,6 stopnia/h, a dla VSRS 300 tylko 0,2 stopnia/h, a z tego wynika, że bezwzględna ilość „straconej” energii jest taka sama dla obu zbiorników – przy czym, w Pana zbiorniku była temperatura 80 stopni, czyli delta T wynosiła 60 stopni.

Cytat

Wyliczyłem również straty na zasobniku 300l (ocieplony 10cm) i wyszło mi 0,7kWh na dobę.



Czy wobec faktu, że w przypadku moich wyliczeń dla temperatury w zbiorniku 45 stopni, czyli delcie T 25 stopni, oraz grubszej izolacji, nie uważa Pan, że moje wyliczenia i Pana wyniki pomiarów są identyczne i że wyliczenia są miarodajne.


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...