Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem


RafalT88

Recommended Posts

Witam,

Wiem, że temat jest dość stary i pewnie wszystko zostało już napisane. Jednak przeczytanie wszystkiego i wyciągnięcie tego co najważniejsze jest dość trudne a już na pewno czasochłonne. Z pewnością wiele osób jest na etapie budowy i stoi przed decyzją: Inwestować w rekuperator czy może jednak nie?

Nie chcę tu rozwijać dyskusji na temat oszczędności bo tych nie kwestionuję. Mam jednak pytania z obszaru montażu i eksploatacji:

1. Czy rekuperator pracuje tylko w sezonie zimowym czy może w lecie też?
2. Czy nie jest zbyt głośno?
3. Na czym polega konserwacja i jak często się to wykonuje? Ile to kosztuje?
4. Czy osoby, które mają już zainstalowany taki system są zadowolone?
5. W jakim czasie zwraca się ta inwestycja?

Jeżeli macie inne spostrzeżenia bardzo proszę się nimi podzielić

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Wiem, że temat jest dość stary i pewnie wszystko zostało już napisane. Jednak przeczytanie wszystkiego i wyciągnięcie tego co najważniejsze jest dość trudne a już na pewno czasochłonne. Z pewnością wiele osób jest na etapie budowy i stoi przed decyzją: Inwestować w rekuperator czy może jednak nie?

Nie chcę tu rozwijać dyskusji na temat oszczędności bo tych nie kwestionuję. Mam jednak pytania z obszaru montażu i eksploatacji:

1. Czy rekuperator pracuje tylko w sezonie zimowym czy może w lecie też?
2. Czy nie jest zbyt głośno?
3. Na czym polega konserwacja i jak często się to wykonuje? Ile to kosztuje?
4. Czy osoby, które mają już zainstalowany taki system są zadowolone?
5. W jakim czasie zwraca się ta inwestycja?

Jeżeli macie inne spostrzeżenia bardzo proszę się nimi podzielić

Pozdrawiam



Witam, to może ja po krótce...
1. Rekuperator pracować może również w sezonie letnim ale o tym jak to jest dokładnie mogę sie wypowiedzieć dopiero jak sie zrobi lato.
2. U mnie jest instalacja wykonana naprawdę prawidłowo i jest to nie słyszalne wogóle !
3. Wg. zapewnień, które dostałem od instalatorów kanałów sie nie czyści. Pierwsze czyszczenie będę musiał wykonać zaraz po nowym roku, ze względu na to, że trwają jeszcze jakieś prace wykończeniowe i sie nieco kurzy (reku został uruchomiony jakieś 2 m-ce temu.) Dokładnie nie wiem ile kosztują nowe fitry ale te co mam to mogę czyścić przez odkurzenie czy wydmuchanie i mogę również płukac je wodą. Mają starczyć na ok. 2 lata. W normalnym użytkowaniu mam je czyścić raz na 3-4 miesiące.
4. Tak mamy zainstalowane i jest bardzo zadowolony, dlaczego?? a dlatego, że zawsze mam świeże powietrzę w domu, żadne przykre zapachy nie "krążą" nam po domu. Czy to z przypalonego jedzenia czy z łazienek.
5. Nie czekam na zwrot tej inwestycji, zależało mi na sprawnej wentylacji i tyle ! Chcę mieć zawsze sprawnie działającą wentylację, czy to zima czy lato. Wiem co znaczy w domu wilgoć i grzyb i wiem również jak te drugie są bardzo szkodliwe dla moich dzieci, żony i wreszcie dla mnie.
Nam sie udało zamontować reku bardzo dobrej jakości za bardzo przyzwoite pieniądzę ale gdym nie miał takiej możliwości zakupu taniej to pewnie bym zapłacił tyle ile kosztowało by to normalnie.
Zamontowalismy urządzenie firmy Daikin.
Link do komentarza
Cytat

Witam, to może ja po krótce...
1. Rekuperator pracować może również w sezonie letnim ale o tym jak to jest dokładnie mogę sie wypowiedzieć dopiero jak sie zrobi lato.
2. U mnie jest instalacja wykonana naprawdę prawidłowo i jest to nie słyszalne wogóle !
3. Wg. zapewnień, które dostałem od instalatorów kanałów sie nie czyści. Pierwsze czyszczenie będę musiał wykonać zaraz po nowym roku, ze względu na to, że trwają jeszcze jakieś prace wykończeniowe i sie nieco kurzy (reku został uruchomiony jakieś 2 m-ce temu.) Dokładnie nie wiem ile kosztują nowe fitry ale te co mam to mogę czyścić przez odkurzenie czy wydmuchanie i mogę również płukac je wodą. Mają starczyć na ok. 2 lata. W normalnym użytkowaniu mam je czyścić raz na 3-4 miesiące.
4. Tak mamy zainstalowane i jest bardzo zadowolony, dlaczego?? a dlatego, że zawsze mam świeże powietrzę w domu, żadne przykre zapachy nie "krążą" nam po domu. Czy to z przypalonego jedzenia czy z łazienek.
5. Nie czekam na zwrot tej inwestycji, zależało mi na sprawnej wentylacji i tyle ! Chcę mieć zawsze sprawnie działającą wentylację, czy to zima czy lato. Wiem co znaczy w domu wilgoć i grzyb i wiem również jak te drugie są bardzo szkodliwe dla moich dzieci, żony i wreszcie dla mnie.
Nam sie udało zamontować reku bardzo dobrej jakości za bardzo przyzwoite pieniądzę ale gdym nie miał takiej możliwości zakupu taniej to pewnie bym zapłacił tyle ile kosztowało by to normalnie.
Zamontowalismy urządzenie firmy Daikin.



Jak na razie to brzmi nie źle. Ja najbardziej chyba w całym tym systemie obawiam się hałasu. Jeżeli zdecydowałbym sie zainstalować rekuperator to postawił bym go w garażu. Nad garażem z kolei mam sypialnię i odległość jest stosunkowo nie wielka. Gdyby jakiś hałas był słyszalny to chyba bym zwariował. Lubie ciszę i właśnie hałasu obawiam się najbardziej.
Link do komentarza
Cytat

Jak na razie to brzmi nie źle. Ja najbardziej chyba w całym tym systemie obawiam się hałasu. Jeżeli zdecydowałbym sie zainstalować rekuperator to postawił bym go w garażu. Nad garażem z kolei mam sypialnię i odległość jest stosunkowo nie wielka. Gdyby jakiś hałas był słyszalny to chyba bym zwariował. Lubie ciszę i właśnie hałasu obawiam się najbardziej.



U nas naprawdę nic nie słychać. Reku mamy usytuowany na strychu nad klatką schodową. Oddziela jedynie płyta G-K, wełna 5 cm, podłoga z OSB na strychu. Samo urządzenie jest ustawione na w/w podłodze na gumowych amortyzatorach.
Natomiast cała instalacja została wykonana z rur spiro a między anemostatami lub kratkami jest połączęnie z rury flex.
Link do komentarza
Ja posiadam rekuperator firmy Honeywell (ok 300m3/h), dom 200kw pow.uz, dla dodatkowego wygluszenia zgodnie z zaleceniami producenta zostal on podwieszony na strychu na stalowych pretach do wiezby dachowej, dzieki czemu nie posiada punktu stycznosci z podlozem i wibracje sa wyeliminowane calkowicie. Jest bezglosny. Sterowany za pomoca dotykowego programowalnego regulatora honeywell8000 series. Mona za jego pomoca dowolnie zaprogramowac prace reku, w zaleznosci od pory dnia i pory roku. Samemu programowo mozna zdecydowac, kiedy, o jakich porach reku ma pracowac.
Link do komentarza
Cytat

Ja posiadam rekuperator firmy Honeywell (ok 300m3/h), dom 200kw pow.uz, dla dodatkowego wygluszenia zgodnie z zaleceniami producenta zostal on podwieszony na strychu na stalowych pretach do wiezby dachowej, dzieki czemu nie posiada punktu stycznosci z podlozem i wibracje sa wyeliminowane calkowicie. Jest bezglosny. Sterowany za pomoca dotykowego programowalnego regulatora honeywell8000 series. Mona za jego pomoca dowolnie zaprogramowac prace reku, w zaleznosci od pory dnia i pory roku. Samemu programowo mozna zdecydowac, kiedy, o jakich porach reku ma pracowac.



Honeywell to dość znana firma szczególnie w automatyce przemysłowej. Gdzie można taki rekuperator kupić i ile kosztuje? Czy ma podgrzewacz wstępny?
Link do komentarza
Cytat

Honeywell to dość znana firma szczególnie w automatyce przemysłowej. Gdzie można taki rekuperator kupić i ile kosztuje? Czy ma podgrzewacz wstępny?


Ja mam u siebie nagrzewnicę wstępna o mocy 2kW ze sterowaniem automatycznym. w zależności od temperatury zewnętrznej nagrzewnica pracuje płynnie. Czyli im niższa temp. zewn. tym załacza się większa moc.
Link do komentarza
Cytat

Witam, to może ja po krótce...
1. Rekuperator pracować może również w sezonie letnim ale o tym jak to jest dokładnie mogę sie wypowiedzieć dopiero jak sie zrobi lato.
2. U mnie jest instalacja wykonana naprawdę prawidłowo i jest to nie słyszalne wogóle !
3. Wg. zapewnień, które dostałem od instalatorów kanałów sie nie czyści. Pierwsze czyszczenie będę musiał wykonać zaraz po nowym roku, ze względu na to, że trwają jeszcze jakieś prace wykończeniowe i sie nieco kurzy (reku został uruchomiony jakieś 2 m-ce temu.) Dokładnie nie wiem ile kosztują nowe fitry ale te co mam to mogę czyścić przez odkurzenie czy wydmuchanie i mogę również płukac je wodą. Mają starczyć na ok. 2 lata. W normalnym użytkowaniu mam je czyścić raz na 3-4 miesiące.
4. Tak mamy zainstalowane i jest bardzo zadowolony, dlaczego?? a dlatego, że zawsze mam świeże powietrzę w domu, żadne przykre zapachy nie "krążą" nam po domu. Czy to z przypalonego jedzenia czy z łazienek.
5. Nie czekam na zwrot tej inwestycji, zależało mi na sprawnej wentylacji i tyle ! Chcę mieć zawsze sprawnie działającą wentylację, czy to zima czy lato. Wiem co znaczy w domu wilgoć i grzyb i wiem również jak te drugie są bardzo szkodliwe dla moich dzieci, żony i wreszcie dla mnie.
Nam sie udało zamontować reku bardzo dobrej jakości za bardzo przyzwoite pieniądzę ale gdym nie miał takiej możliwości zakupu taniej to pewnie bym zapłacił tyle ile kosztowało by to normalnie.
Zamontowalismy urządzenie firmy Daikin.



A konkretnie jakie urządzenie i z jakimi dodatkami?
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Wiem, że temat jest dość stary i pewnie wszystko zostało już napisane. Jednak przeczytanie wszystkiego i wyciągnięcie tego co najważniejsze jest dość trudne a już na pewno czasochłonne. Z pewnością wiele osób jest na etapie budowy i stoi przed decyzją: Inwestować w rekuperator czy może jednak nie?

Nie chcę tu rozwijać dyskusji na temat oszczędności bo tych nie kwestionuję. Mam jednak pytania z obszaru montażu i eksploatacji:

1. Czy rekuperator pracuje tylko w sezonie zimowym czy może w lecie też?
2. Czy nie jest zbyt głośno?
3. Na czym polega konserwacja i jak często się to wykonuje? Ile to kosztuje?
4. Czy osoby, które mają już zainstalowany taki system są zadowolone?
5. W jakim czasie zwraca się ta inwestycja?

Jeżeli macie inne spostrzeżenia bardzo proszę się nimi podzielić

Pozdrawiam



Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia?
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Wiem, że temat jest dość stary i pewnie wszystko zostało już napisane. Jednak przeczytanie wszystkiego i wyciągnięcie tego co najważniejsze jest dość trudne a już na pewno czasochłonne. Z pewnością wiele osób jest na etapie budowy i stoi przed decyzją: Inwestować w rekuperator czy może jednak nie?

Nie chcę tu rozwijać dyskusji na temat oszczędności bo tych nie kwestionuję. Mam jednak pytania z obszaru montażu i eksploatacji:

1. Czy rekuperator pracuje tylko w sezonie zimowym czy może w lecie też?
2. Czy nie jest zbyt głośno?
3. Na czym polega konserwacja i jak często się to wykonuje? Ile to kosztuje?
4. Czy osoby, które mają już zainstalowany taki system są zadowolone?
5. W jakim czasie zwraca się ta inwestycja?

Jeżeli macie inne spostrzeżenia bardzo proszę się nimi podzielić

Pozdrawiam



Do powyższych pytań dodam jeszcze jedno, równie ważne. Co uważanie za najważniejsze w czasie montażu całego systemu? Jak przypilnować firmę żeby czegoś nie zknocili? Gdzie można najwięcej popełnić błędów montażowych?

Liczę na Wasze opinię i rady
Link do komentarza
Cytat

Do powyższych pytań dodam jeszcze jedno, równie ważne. Co uważanie za najważniejsze w czasie montażu całego systemu? Jak przypilnować firmę żeby czegoś nie zknocili? Gdzie można najwięcej popełnić błędów montażowych?

Liczę na Wasze opinię i rady


Na eksperckim forum jest już taki wątek i opis najczęściej popełnianych błędów, np: odpływ kondensatu nie podłączony do kanalizacji, rury z przewodów giętkich, niezaizolowane przewody, montaż przewodów brudnych w środku, i to chyba najlepsze: mocowanie rur na taśmę klejącą icon_twisted.gif
Link do komentarza
Cytat

To prosto sprawdzić
Błędy:

suma pól kanałów rozprowadzających jest większa niż powierzchnia kanału głównego + 10%!!!
sztywne kanały
instalacja na trójnikach
Zła izolacja termiczna
wiele zagięć pod kątem prostym i łączeń



Dzięki za uwagi. Pytanie uzupełniające dotyczy rodzaju kanałów. KingaJ w poprzednim poście napisała że kanały elestyczne są błędem a Pan że sztywne. Dobrze zrozumiałem? Które są właściwe i dlaczego?
Link do komentarza
Cytat

...
Błędy:
suma pól kanałów rozprowadzających jest większa niż powierzchnia kanału głównego + 10%!!!
...



Jeżeli kanał główny ma FI 150 (czyli pole 0,0176m2) a ja potrzebuję 8 kanałów nawiewnych to wynika mi z tego, że pojedyńczy kanał powinien mieć średnicę 0,052 m (pole 0,0022 m2 => 8 x 0,0022 = 0,0176)? coś tu nie tak
Link do komentarza
RafalT88, nie daj się zwieść tym wywodom o kanałach elastycznych, Pan T.B bardzo je propaguje. Oto cytat z rekuperatory.pl
CYTAT(bobu62 @ 24.11.2009, 22:19 ) *
"Kolejny raz czytam że kanały elastyczne izolowane nie nadają się do wentylacji. W wielu jednak projektach widziałem właśnie takie kanały dobrane średnicami i określone jako właściwe. nawet jest rodzaj kanałów Sonoduct - tłumiących hałas. To jak to w końcu jest. Czy kanały zwijane z blachy nie będą bardziej przenosiły dżwięku pracującej wentylacji?
Czym poza tym je izolować (gotowe izolowane są koszmarnie drogie - nie do zastosowanie w domku)"

Kanały elastyczne wykonane z folii aluminiowej na drucie oraz zaizolowane ok. 2cm wełną mineralną zaprojektowane zostały wiele lat temu do wykonywania elementów tłumiących instalacji wentylacyjnych, czyli zazwyczaj "końcówek" o długości maksymalnie 2m służących łączeniu anemostatu z głównym kanałem wentylacyjnym. Niska cena oraz pozorna prostota wykonania instalacji spowodowały niezwykłą popularność tego typu przewodów wentylacyjnych. Instalację można oczywiście wykonać z przewodów elastycznych pod warunkiem że zaakceptujemy fakt, że zgodnie z przeznaczeniem wykorzystanych do jej wykonania materiałów jest to instalacja TYMCZASOWA, którą należy wymienić w momencie jej zabrudzenia.

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona instalacja z przewodów sztywnych nie powinna przenosić dźwięku, istnieją także tłumiki wentylacyjne działające na zasadzie tłumika samochodowego, wyciszające dźwięk w takiej instalacji.

Jej zaizolowanie również nie stanowi problemu ani technologicznego ani cenowego - na rynku dostępne są specjalistyczne izolacje wentylacyjne o różnych grubościach, zarówno z wełny mineralnej jak i z tworzyw sztucznych.

Zastanawianie się nad zakupem instalacji miękkiej lub sztywnej do własnego domu i branie przy tym pod uwagę wyłącznie ceny takiej instalacji przypomina trochę zastanawianie się młodej mamy późną jesienią, czy kupić dziecku drogie zimowe kozaczki, czy lepiej letnie klapki. Te ostatnie są przecież o niebo tańsze!

Maciej Kosowski
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie TAK!
Na zdjęciu skrzynka 8 x 60mm producent ELGE Francja
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...vent/str14.html



Jeszcze na chwilę chcę wrócić do średnicy. Przy założeniu że wymiana powietrza dla domu to 200 m3/h (i tak nie dużo) to dzieląc to na ilość kanałów (u mnie icon_cool.gif daje wynik 25m3/h na kanał. Prędkość przepływu wychodzi mi 3,15 m/s. nie za szybko? Gdzieś czytałem że prędkość nie powinna przekraczać 2 m/s????
Link do komentarza
Przecież to wentylacja z odzyskiem ciepła - Proszę zwrócić uwagę, że porównując np. kanał 60 mm i 127 mm powietrze w tym drugim przebywa 4x dłużej a powierzchnia wymiany ciepła jest 2x większa . Sporo ludzi „walczy” o wysoką sprawność wymienników… a potem traci na dystrybucji.
Drugi problem to niskie częstotliwości. Przy wolnym przepływie powietrze zaczyna „iść” turbulentnie, przy sztywnych kanałach licznych łączeniach może się zdarzyć jakiś element który będzie w rezonansowej z falą powietrza.

Faktem jest, że oni robią na trójnikach i sztywnych kanałach lecz bardziej doświadczone firmy już się na tym sparzyły.
Bursa - http://www.bursa.pl/wentylacja_old/index.html robi od 1991 roku!
Holendrzy
http://www.ned-air.pl/default.asp
Link do komentarza
Cytat

RafalT88, nie daj się zwieść tym wywodom o kanałach elastycznych, Pan T.B bardzo je propaguje. Oto cytat z rekuperatory.pl
CYTAT(bobu62 @ 24.11.2009, 22:19 ) *
...
Kanały elastyczne wykonane z folii aluminiowej na drucie oraz zaizolowane ok. 2cm wełną mineralną ...

... Instalację można oczywiście wykonać z przewodów elastycznych pod warunkiem że zaakceptujemy fakt, że zgodnie z przeznaczeniem wykorzystanych do jej wykonania materiałów jest to instalacja TYMCZASOWA, którą należy wymienić w momencie jej zabrudzenia.

...



KingaJ, czyli że wadą przewodów elastycznych jest brak możliwości ich czyszczenia? Czy to jedyny powód aby ich nie instalować? Może są jeszcze jakieś minusy?
Link do komentarza
Cytat

Przecież to wentylacja z odzyskiem ciepła - Proszę zwrócić uwagę, że porównując np. kanał 60 mm i 127 mm powietrze w tym drugim przebywa 4x dłużej a powierzchnia wymiany ciepła jest 2x większa . Sporo ludzi „walczy” o wysoką sprawność wymienników… a potem traci na dystrybucji.
Drugi problem to niskie częstotliwości. Przy wolnym przepływie powietrze zaczyna „iść” turbulentnie, przy sztywnych kanałach licznych łączeniach może się zdarzyć jakiś element który będzie w rezonansowej z falą powietrza.



Wolny przepływ raczej kojarzy mi sie z mniej burzliwym przepływem. Przy większej prędkości obawiam się gałasu powietrza wylatującego z anemostatu.
Link do komentarza
Cytat

Przecież to wentylacja z odzyskiem ciepła - Proszę zwrócić uwagę, że porównując np. kanał 60 mm i 127 mm powietrze w tym drugim przebywa 4x dłużej a powierzchnia wymiany ciepła jest 2x większa . Sporo ludzi „walczy” o wysoką sprawność wymienników… a potem traci na dystrybucji.
Drugi problem to niskie częstotliwości. Przy wolnym przepływie powietrze zaczyna „iść” turbulentnie, przy sztywnych kanałach licznych łączeniach może się zdarzyć jakiś element który będzie w rezonansowej z falą powietrza.

Faktem jest, że oni robią na trójnikach i sztywnych kanałach lecz bardziej doświadczone firmy już się na tym sparzyły.
Bursa - http://www.bursa.pl/wentylacja_old/index.html robi od 1991 roku!
Holendrzy
http://www.ned-air.pl/default.asp


ned air akurat ma zupełnie inny rodzaj przewodów i je również należy i można czyścić
Link do komentarza
Szanowny Panie Rafale - nikt na świecie nie czyści tego typu instalacji! Mieli ludzie wentylację naturalną gdzie z zagrzybionych kanałów "mokrych" mogła i występowała cofka... i nie znam nikogo kto by to czyścił!
A tu... nie ma mowy o cofce! Nie ma mowy o zagrzybieniu ( w nawiewie nie ma wody!) na wlocie jest filtr!
Oglądaliśmy niedawno 20 letnie kanały - były jak wczoraj położone!
Holendrzy czy francuzi dopuściliby do szkodliwego działania wentylacji?
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie Rafale - nikt na świecie nie czyści tego typu instalacji! Mieli ludzie wentylację naturalną gdzie z zagrzybionych kanałów "mokrych" mogła i występowała cofka... i nie znam nikogo kto by to czyścił!
A tu... nie ma mowy o cofce! Nie ma mowy o zagrzybieniu ( w nawiewie nie ma wody!) na wlocie jest filtr!
Oglądaliśmy niedawno 20 letnie kanały - były jak wczoraj położone!
Holendrzy czy francuzi dopuściliby do szkodliwego działania wentylacji?



No...jest to argument
Link do komentarza
Cytat

ned air akurat ma zupełnie inny rodzaj przewodów i je również należy i można czyścić



Jaki inny? miękkie o przekrojach 70mm (arot)
Jak można czyścić wentylację na skrzynce rozdzielczej? http://www.ned-air.pl/Documenten/TuboFlex/...znych_V1.03.pdf
http://www.ned-air.pl/Documenten/TuboFlex/...AST-K_V1.04.pdf
Kochani co was "napadło" GWC żwirowe czy inne są zdrowe a super suche kanały nawiewowe z filtrami NIE? Widziała Pani kilkunastoletnie kanały?
Link do komentarza
Cytat

Jaki inny? miękkie o przekrojach 70mm (arot)
Jak można czyścić wentylację na skrzynce rozdzielczej?
Kochani co was "napadło" GWC żwirowe czy inne są zdrowe a super suche kanały nawiewowe z filtrami NIE? Widziała Pani kilkunastoletnie kanały?


Ich kanały nie mają nic wspólnego z typowymi harmonijkowymi kanałami powszechnie wciskanymi do wentylacji, są karbowane tylko od zewnątrz a od środka są gładkie jak stół aby można właśnie je było wyczyścić i aby przepływ powietrza był jak najspokojniejszy.
A co do Gwc żwirowego to nie byłabym taka pewna tej superzdrowotności, widział Pan jakąkolwiek ekspertyzę sanepidu z takiego żwiraka?
Link do komentarza
Cytat

Wolny przepływ raczej kojarzy mi sie z mniej burzliwym przepływem. Przy większej prędkości obawiam się gałasu powietrza wylatującego z anemostatu.


Nie tylko „świszczenie” (wysokie częstotliwości ) nam przeszkadzają. Nocą te niskie mogą być męczące. Dlatego Tak ważne jest doświadczenie. Robię reku od 20 lat kilka instalacji tygodniowo. Praktycznie wyłącznie z polecenia - nie reklamuję się ! Są firmy młodsze które ogromnie dużo na reklamę wydaja - to kosztuje, więc trzeba zrobić drogą instalację by się zwróciło. Co w tym dziwnego?
Link do komentarza
Cytat

Ich kanały nie mają nic wspólnego z typowymi harmonijkowymi kanałami powszechnie wciskanymi do wentylacji, są karbowane tylko od zewnątrz a od środka są gładkie jak stół aby można właśnie je było wyczyścić i aby przepływ powietrza był jak najspokojniejszy.
A co do Gwc żwirowego to nie byłabym taka pewna tej superzdrowotności, widział Pan jakąkolwiek ekspertyzę sanepidu z takiego żwiraka?



Sanepid tym się nie zajmuje - nawet nie ma pracowni mykologii - było tu kiedyś na tym forym o oszustwach EXBUDU w Kielcach itp
Ale Szanowna Pani widziałem i pobierane były do badań próbki z 15 letnich rur od GWC. Jest OK
Jeszcze raz - w kanałach nawiewowych nie ma wody! Są więc bezpieczne - w wyciągowych może być różny "syf" ale co nas to obchodzi skoro nie ma cofki!

Czy Pani również tak zwalcza bardzo groźne ( i tu faktycznie) okapy kuchenne, wentylatorki w łazience czy odkurzacze centralne - montowane w domach z wentylacją naturalną?
Czy Pani wie (z konferencji "Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce") że w mieszkaniu było około 10 jtk/m3 (zarodniki grzybów strzępkowych PN za groźne skażenie podaje 100jtk/m3) po włączeniu okapu ( cofka w łazience ) było 600! a po włączeniu wentylatora łazienkowego (cofka w kuchni) stężenie przekroczyło możliwości próbnika - 1500jtk/m3!

Z tym Pani nie walczy?
I jeszcze jedno - jak wyczyścić kanały ned air ze skrzynką rozdzielczą i rozprężnymi?
Link do komentarza
Cytat

Sanepid tym się nie zajmuje - nawet nie ma pracowni mykologii - było tu kiedyś na tym forym o oszustwach EXBUDU w Kielcach itp
Ale Szanowna Pani widziałem i pobierane były do badań próbki z 15 letnich rur od GWC. Jest OK
Jeszcze raz - w kanałach nawiewowych nie ma wody! Są więc bezpieczne - w wyciągowych może być różny "syf" ale co nas to obchodzi skoro nie ma cofki!

Czy Pani również tak zwalcza bardzo groźne ( i tu faktycznie) okapy kuchenne, wentylatorki w łazience czy odkurzacze centralne - montowane w domach z wentylacją naturalną?
Czy Pani wie (z konferencji "Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce") że w mieszkaniu było około 10 jtk/m3 (zarodniki grzybów strzępkowych PN za groźne skażenie podaje 100jtk/m3) po włączeniu okapu ( cofka w łazience ) było 600! a po włączeniu wentylatora łazienkowego (cofka w kuchni) stężenie przekroczyło możliwości próbnika - 1500jtk/m3!

Z tym Pani nie walczy?
I jeszcze jedno - jak wyczyścić kanały ned air ze skrzynką rozdzielczą i rozprężnymi?


Panie T.B wiem że większość z nas uważa Pan za stado baranów, ale cieszę się że między nami jest jedna owca, taki Prometeusz który niesie światło nauki i wiedzy a my niedobrzy forumowicze przytwierdzamy Pana do skały abnegacji i co post wydziobujemy Panu wątrobę.

Tak w temacie, co to znaczy że wyniki ze żwiraka wyszły Ok? i jkie badania robiono i kto je robił?
Z tym odkurzaczem centralnym to nie ma porównania z wentylacją mechaniczną bo panują tam zupełnie inne prędkości.
Co do okapów kuchennych, no nie wiem, ale jak w domu swój myję oraz 2 razy do roku czyszczę wszystkie kanały. Zresztą co ma piernik do wiatraka
Link do komentarza
Cytat

Sanepid tym się nie zajmuje - nawet nie ma pracowni mykologii - było tu kiedyś na tym forym o oszustwach EXBUDU w Kielcach itp
Ale Szanowna Pani widziałem i pobierane były do badań próbki z 15 letnich rur od GWC. Jest OK
Jeszcze raz - w kanałach nawiewowych nie ma wody! Są więc bezpieczne - w wyciągowych może być różny "syf" ale co nas to obchodzi skoro nie ma cofki!

Czy Pani również tak zwalcza bardzo groźne ( i tu faktycznie) okapy kuchenne, wentylatorki w łazience czy odkurzacze centralne - montowane w domach z wentylacją naturalną?
Czy Pani wie (z konferencji "Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce") że w mieszkaniu było około 10 jtk/m3 (zarodniki grzybów strzępkowych PN za groźne skażenie podaje 100jtk/m3) po włączeniu okapu ( cofka w łazience ) było 600! a po włączeniu wentylatora łazienkowego (cofka w kuchni) stężenie przekroczyło możliwości próbnika - 1500jtk/m3!

Z tym Pani nie walczy?
I jeszcze jedno - jak wyczyścić kanały ned air ze skrzynką rozdzielczą i rozprężnymi?


Panie TB za przeproszeniem pierdoli pan o kilku instalacjach tygodniowo i ileśset zrobionych instalacjach w swojej karierze a nie wie jaki syf moze byc w kanale nawiewnym zwłaszcza jak w rekuperatorze nie ma nagrzewnicy ???????
odrazu w takim momencie przypomina sie posiedzienie komisji śledczej "jestes Pan zerem "........i to idealnie tu pasuje ,niebyło mnie spory czas a tu jak zwykle jakas demagogia
Link do komentarza
Człowiek się podzieli wiedzą i doświadczeniem, wytłumaczy dlaczego , i już się ktoś obraża.
Co Pani czy inna osoba, firma, placówka badawcza stwierdziła w kanałach nawiewnych by je myć?
Jak Pani widzi mycie kanałów ned air czy innych ze skrzynką rozprężną. Czy np. vissemann http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20viessmann.jpg Jak myć płaskie pofałdowane kanały ze skrzynką.
W między czasie pochodziłem po Bartyckiej odwiedzając firmy robiące wentylację (tam teoretycznie łatwiej o wodę) wie Pani, że wszyscy robią na miękkich i nikt larum nie podnosi.
Odwiedziłem też kilka firm z popularnym od lat ogrzewaniem kominkowym - też robią wyłącznie na miękkich.
jaki jest jeszcze poza czyszczeniem argument za sztywnymi kanałami?
Link do komentarza
Cytat

Panie TB za przeproszeniem pierdoli pan o kilku instalacjach tygodniowo i ileśset zrobionych instalacjach w swojej karierze a nie wie jaki syf moze byc w kanale nawiewnym zwłaszcza jak w rekuperatorze nie ma nagrzewnicy ???????
odrazu w takim momencie przypomina sie posiedzienie komisji śledczej "jestes Pan zerem "........i to idealnie tu pasuje ,niebyło mnie spory czas a tu jak zwykle jakas demagogia



Proponuję się powstrzymać od takich komentarzy, bo choć nie jestem adresatem to jednak bulwersuje mnie to. Każdy ma prawo wyrażać swoje opinie i na tym to polega. Żałosne icon_confused.gif
Link do komentarza
Witam,
Ja mam dokładnie tak jak Pan chce zrobić. Reku na dole w garażu, strop Porotherm i nad garażem sypialnia, nie słychać szumów, reku BRINK Large i kanały sztywne oczywiście + zejścia do anemostatów z przewodów giętkich.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Acha i proszę nie myśleć o rekuperatorze jako o rzeczy opłacalnej ekonomicznie, bo obawiam się że taką nie jest, to jest chyba raczej inwestycja w nasze zdrowie i zdrowie naszego domu.









Cytat

Jak na razie to brzmi nie źle. Ja najbardziej chyba w całym tym systemie obawiam się hałasu. Jeżeli zdecydowałbym sie zainstalować rekuperator to postawił bym go w garażu. Nad garażem z kolei mam sypialnię i odległość jest stosunkowo nie wielka. Gdyby jakiś hałas był słyszalny to chyba bym zwariował. Lubie ciszę i właśnie hałasu obawiam się najbardziej.


Link do komentarza
Cytat

Witam,
Ja mam dokładnie tak jak Pan chce zrobić. Reku na dole w garażu, strop Porotherm i nad garażem sypialnia, nie słychać szumów, reku BRINK Large i kanały sztywne oczywiście + zejścia do anemostatów z przewodów giętkich.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Acha i proszę nie myśleć o rekuperatorze jako o rzeczy opłacalnej ekonomicznie, bo obawiam się że taką nie jest, to jest chyba raczej inwestycja w nasze zdrowie i zdrowie naszego domu.



Dzięki za odpowiedź bo właśnie to chciałem wiedziec od osoby, która użytkuje taki system. Co do drugiej części wypowiedzi to niestety ale patrzę na to jedynie w kategoriach opłacalności. Wszystkie pokolenia wychowywały się przy wentylacji grawitacyjnej i choc nie jest 100% zdrowa to jednak nie sądze żeby szkodziła. Oczywiście wiem o "cofce" o grzybach i innych rzeczach...ale dobrze wykonana nie powinna być aż tak szkodliwa. A skoro mam wydać 15 - 20 tyś to muszę myśleć w kategoriach ekonomicznych. Bynajmniej takie jest moje podejście icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Wszystkie pokolenia wychowywały się przy wentylacji grawitacyjnej i choc nie jest 100% zdrowa to jednak nie sądze żeby szkodziła.


Do 90' nie było problemu - wszystkie okna były nieszczelne, kanały miały wszystkie pokoje, a domy nieużytkowe poddasza (strychy), zapewniające, umożliwiającą ciąg, różnicę wysokości między czerpnią (okno ) a wyrzutnią. Ściany były nieocieplone, temperatura tynku na zewnątrz zawsze dodatnia... a wilgotność względna przy mrozach do 30% ( wręcz na kaloryferach wieszano naczynia z woda) Przy takich warunkach o zawilgoceniu nie ma mowy.
Cytat

A skoro mam wydać 15 - 20 tyś to muszę myśleć w kategoriach ekonomicznych


Kategoria ekonomiczna - czyli porównanie kosztów... Proszę porównywać koszt działającej wentylacji naturalnej ( wysokie "kanały" w każdym pomieszczeniu, nawiewniki w oknach... z wentylacją mechaniczną .
Sam odzysk ciepła to kawałek obudowy i wymiennik - reszta to wentylacja - czyli teraz pytanie czy działająca ( jak za dawnych czasów) wentylacja naturalna jest tańsza od mechanicznej. Jeżeli jest to o ile ? I wtedy możemy rozpatrywać kwestie ekonomiczne!
Cytat

Jak na razie to brzmi nie źle. Ja najbardziej chyba w całym tym systemie obawiam się hałasu. Jeżeli zdecydowałbym sie zainstalować rekuperator to postawił bym go w garażu. Nad garażem z kolei mam sypialnię i odległość jest stosunkowo nie wielka. Gdyby jakiś hałas był słyszalny to chyba bym zwariował. Lubie ciszę i właśnie hałasu obawiam się najbardziej.


Dobra centrala na podstawowym biegu nie może być i nie jest słyszalna (28dB) Gdyby centrala miała tanie (głośniejsze) wentylatory, umieszczenie w garażu nic nie pomoże - to jak w lekarskim stetoskopie - "niesie się kanałami" . Nader często głośniej jest w pokojach jak przy centrali, dlatego unika się sztywnych elementów, do minimum ogranicza się ilość łączeń - opaski daje się nylonowe, (we Francji nawet anemostaty są plastikowe)
Link do komentarza
[quote name='T. Brzęczkowski' date='29.12.2009, 12:52 ' post='69768']
Dokładnie TAK!
Pan Brzęczkowski oczywiście bzdury opowiada. Jego stwierdzenie mówi, że nie jest inżynierem instalacji sanitarnych.
Poprawnie powinno być tak:
1. Aby zminimalizować straty przepływu ruch powietrza w przewodach powinien mieć podobne prędkości.
2. Przewód 2x mniejszej średnicy wywołuje znacznie więcej niż 2-krotny wzrost oporów hydraulicznych dla przepływu.
3. Należy więc sumować przepływy przez przewody a nie pola przekrojów przewodów.
Link do komentarza
Nie opiszę swoich doświadczeń ale firmy która to robi od 91' roku "bursa" - instrukcja tłumaczona z francuskiego
centrala na 7 pokoi i 5 pomieszczeń "mokrych" skrzynka rozdzielcza 8 x 60mm -
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...nt/KATALOG2.pdf

Straty energii na zbyt szerokich kanałach to chyba nie trzeba tłumaczyć
Jakie opory hydrauliczne ? Przecież tam jest maksymalnie 350m3/h – a w nocy (gdy jest zupełna cisza) nie więcej niż 100m3/h Szanowny Pan podzieli to na 8 – strumień wynosi od 13 do 40m3/h
Jakie opory czy szumy przy takim strumieniu???
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze na chwilę chcę wrócić do średnicy. Przy założeniu że wymiana powietrza dla domu to 200 m3/h (i tak nie dużo) to dzieląc to na ilość kanałów (u mnie 8) daje wynik 25m3/h na kanał. Prędkość przepływu wychodzi mi 3,15 m/s. nie za szybko? Gdzieś czytałem że prędkość nie powinna przekraczać 2 m/s????


Cytat

“Cisza w kanale” Macieja Burchardta – „. Aby szum nie zaistniał, najkorzystniej jest przyjmować prędkość powietrza w granicach 5 m/s.’


Dystrybucja jest w strefie niskich temperatur, szkoda więc jak powierzchnia wymiany ciepła jest duża a czas przebywania tam powietrza długi.
We Francji tek jak u nas nie tolerują szumów z wentylacji - może więc skoro przez 20 lat udaje się to robić dobrze (28dB) to może warto najpierw samemu sprawdzić a nie "wydaje mi się" obalać praktykę.
Szumy są generowane z niskich nie wysokich częstotliwości! Sztywne ( zwłaszcza metalowe) elementy kanały, cybanty, kolanka… mogą być w stałej rezonansowej z wolno płynącym powietrzem – wolny strumień powoduje, że powietrze „idzie” turbulentnie.
Link do komentarza
Cytat

Dystrybucja jest w strefie niskich temperatur, szkoda więc jak powierzchnia wymiany ciepła jest duża a czas przebywania tam powietrza długi.
We Francji tek jak u nas nie tolerują szumów z wentylacji - może więc skoro przez 20 lat udaje się to robić dobrze (28dB) to może warto najpierw samemu sprawdzić a nie "wydaje mi się" obalać praktykę.
Szumy są generowane z niskich nie wysokich częstotliwości! Sztywne ( zwłaszcza metalowe) elementy kanały, cybanty, kolanka… mogą być w stałej rezonansowej z wolno płynącym powietrzem – wolny strumień powoduje, że powietrze „idzie” turbulentnie.



Trudno raczej mówić o obalaniu praktyki skoro ja takiej instalaji na własne oczy nie widziałem. Przytaczam jedynie, że czytałem o prędkości przepływu powietrza, która nie powinna przekraczać 2 m/s. Raczej jest to przypuszczenie a więc do stwierdzenia jeszcze daleko
Link do komentarza
Cytat

Dlatego, Szanowny Panie podałem podręcznik i moje doświadczenie. Zawsze bardziej polegam na doświadczeniu, ale jeżeli się ono zgadza z podręcznikiem, to jestem zadowolony.
Aby szum nie zaistniał, najkorzystniej jest przyjmować prędkość powietrza w granicach 5 m/s.’


Cytat

“Cisza w kanale” Macieja Burchardta – „. Aby szum nie zaistniał, najkorzystniej jest przyjmować prędkość powietrza w granicach 5 m/s.’


Ten artykuł z "Magazynu Instalatora" można przeczytać np. tutaj : http://www.wentylacja.com.pl/technologie/t...gie.asp?id=3990 .
Poszperałem trochę w literaturze i okazało się, że znaczna część materiału w tym artykule jest identyczna jak w poradniku "Ogrzewanie + Klimatyzacja" Recknagel 94/95 : http://www.recknagel.pl/Historia.html .

W poradniku tym zagadnienie hałasu w wentylacji jest ujęte dużo obszerniej.
Między innymi jest podana zależność mocy akustycznej w przewodach wentylacyjnych Lw w dB w zależności od prędkości powietrza v w m/s i przekroju kanału S w m2 :
Lw = 10 + 50 lg V + 10 lg S [dB]

Jeżeli wyznaczymy sobie poziom mocy akustycznej, który możemy zaakceptować, to możemy dla średnic kanałów policzyć wydatek, przy którym takiej mocy akustycznej nie przekroczymy.
Przy założeniu Lw = 20dB otrzymamy :
fi 60mm -> 50m3/h
fi 80mm -> 80m3/h
fi 100mm -> 110m3/h
fi 125mm -> 160m3/h
fi 150mm -> 210m3/h
fi 200mm -> 350m3/h
Dla Lw = 40dB otrzymamy :
fi 60mm -> 124m3/h
fi 80mm -> 197m3/h
fi 100mm -> 283m3/h
fi 125mm -> 400m3/h
fi 150mm -> 540m3/h
fi 200mm -> 860m3/h
Dla uproszczenia możemy napisać, że dwukrotne zwiększenie przepływu spowoduje zwiększenie mocy akustycznej o 10dB.
O ile moc akustyczna 20dB jest do zaakceptowania w większości sytuacji, to 40dB w większości przypadków będzie przeszkadzało.
Teza Aby szum nie zaistniał, najkorzystniej jest przyjmować prędkość powietrza w granicach 5 m/s. jest prawdziwa tylko dla małych przekrojów kanałów. Przy większych przekrojach prędkości powinny być mniejsze, stąd też zapewne zalecenie, żeby nie przekraczać prędkości 3m/s (prawdziwe dla kanałów o średnicy > 150mm).

Policzyłem jedynie hałas powstający w prostoliniowych przewodach wentylacyjnych.
Jednak hałas powstaje podczas przepływu powietrza przy zmianie kierunku, na przewężeniach, załamaniach, krawędziach, nawiewnikach. Źródłem hałasu są też wentylatory, przepustnice.
w każdym razie warto poczytać w/w artykuł.
Link do komentarza
Cytat

Co Pan sądzi o systemie TuboFlex firmy Ned Air : http://www.ned-air.pl/doc_TuboFlex.asp ?


HenoK, do Ciebie pytanie: co Ty sądzisz o kanałach elastycznych? czy warto je stosować czy jednak nie warto i jak to jest naprawdę z tym czyszczeniem przewodów? Czy upierać się przy sztywnych kanałach przy zakładaniu instalacji? Opinie są tak podzielone że chciałabym aby wypowiedział się "branżowiec" a nie firma sprzedająca wentylację
Link do komentarza
Cytat

HenoK, do Ciebie pytanie: co Ty sądzisz o kanałach elastycznych? czy warto je stosować czy jednak nie warto i jak to jest naprawdę z tym czyszczeniem przewodów? Czy upierać się przy sztywnych kanałach przy zakładaniu instalacji? Opinie są tak podzielone że chciałabym aby wypowiedział się "branżowiec" a nie firma sprzedająca wentylację

Nie obawiałbym się tych kanałów w instalacji nawiewnej. Powietrze z zewnątrz zostaje oczyszczone przez filtr przed wymiennikiem i czyste trafia do kanałów. Zanieczyszczenia mogą gromadzić się w przewodach wywiewnych, bo dopiero przed centralą wentylacyjną jest filtr.
Jak tego uniknąć? Zastosować filtr w kratkach wyciągowych (anemostatach). Są firmy, które takie rozwiązanie proponują.
Są jednak instalacje, gdzie istnieje obowiązek okresowego czyszczenia kanałów (budynki użyteczności publicznej). Tam powinno stosować się kanały sztywne.
Link do komentarza
Cytat

Co Pan sądzi o systemie TuboFlex firmy Ned Air : http://www.ned-air.pl/doc_TuboFlex.asp ?


Te kanały są na rynku od 12 lat! Przymierzaliśmy się - z VAVINU bierzemy rury do gwc... te kanały są dobre ( tak jak to robią w Holandii) przy izolacjach domu od środka. A my wentylacje wykonujemy nawet tym co domów nie chcą izolować.
http://arot.wavin.com/master/master.jsp?mi...amp;bmLocale=pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...