Skocz do zawartości

ile spalacie gazu w takie mroźne dni ??


rentgen

Recommended Posts

Cytat

Witam !!

C zy ktoś mógłby się pochwalić ile spala gazu na dobe przy temp. -15 ?? Czy zużycie tak drastycznie wsrosło jak u mnie ?? ja normalnie spalałem 8 m3 a teraz 12 !!!! Dom 130 m2 gazem tylko ogrzewam dom i wode.




Witaj mój domek ogrzewane ok 100 m2, podłogówka 60 m2 reszta kaloryfery,piec vaillant ecotec kondensat podczas temp zew. -2 do 3 spalanie ok 6 m2/doba ,podczas ostatnich mrozów -10 do -13 spalanie ok 8-9 m2,razem z grzaniem CWU
Link do komentarza
Cytat

Witam !!

C zy ktoś mógłby się pochwalić ile spala gazu na dobe przy temp. -15 ?? Czy zużycie tak drastycznie wsrosło jak u mnie ?? ja normalnie spalałem 8 m3 a teraz 12 !!!! Dom 130 m2 gazem tylko ogrzewam dom i wode.


Dom izolowany powinien zużywać na ogrzewanie do 30kWh/m2 rocznie co w domu 130 m2 daje 400 m3 gazu rocznie! Kto Panu zaprojektował dom nieizolowany! Proszę podawać takich artystów by ostrzegać!
Link do komentarza
Cytat

Dom izolowany powinien zużywać na ogrzewanie do 30kWh/m2 rocznie co w domu 130 m2 daje 400 m3 gazu rocznie! Kto Panu zaprojektował dom nieizolowany! Proszę podawać takich artystów by ostrzegać!




Panie Brzęczkowski, a w którym momencie napisałem że mam dom nieizolowany ?? Bo nie mogę znaleźć.
jest to mój pierwszy sezon może dlatego taka różnica. Dodam że bardzo tego nie pilnuję i nieraz jest bardzo ciepło w domu. Jeszcze do końca nie rozpracowałem ustawień pieca.
Link do komentarza
Skuteczność izolacji termicznej jest odwrotnie proporcjonalna do... w Szanownego Pana przypadku, zużycia gazu.
1 m3 gazu to 9.5 kWh . Domy dobrze izolowane zużywają 15 kWh/m2 rocznie, izolowane słabiej mogą być nawet dwa razy gorsze. 30kWh x 130 m2 = 3900 kWh / 9.5 kWh daje nam 410 m3 gazu rocznie.
To jak nazwać dom zużywający jeszcze więcej? Źle izolowany? Izolowany nieskutecznie? energochłonny... wybrałem "nieizolowany" ale jeżeli Panu na tym zależy to mogę zmienić, dom izolowany tak by zużywał ogromne ilości gazu. Teraz chyba będzie OK!
Link do komentarza
Cytat

Skuteczność izolacji termicznej jest odwrotnie proporcjonalna do... w Szanownego Pana przypadku, zużycia gazu.
1 m3 gazu to 9.5 kWh . Domy dobrze izolowane zużywają 15 kWh/m2 rocznie, izolowane słabiej mogą być nawet dwa razy gorsze. 30kWh x 130 m2 = 3900 kWh / 9.5 kWh daje nam 410 m3 gazu rocznie.
To jak nazwać dom zużywający jeszcze więcej? Źle izolowany? Izolowany nieskutecznie? energochłonny... wybrałem "nieizolowany" ale jeżeli Panu na tym zależy to mogę zmienić, dom izolowany tak by zużywał ogromne ilości gazu. Teraz chyba będzie OK!


Panowie, spokojnie! A może tu chodzi nie o izolację budynku, tylko o kaloryczność gazu. Przecież płacimy za m3, a nie za ilość energii.
Link do komentarza
Cytat

Witam !!

C zy ktoś mógłby się pochwalić ile spala gazu na dobe przy temp. -15 ?? Czy zużycie tak drastycznie wsrosło jak u mnie ?? ja normalnie spalałem 8 m3 a teraz 12 !!!! Dom 130 m2 gazem tylko ogrzewam dom i wode.




To i tak nie źle w domu nie obłożonym styropianem biała cegła i pustka powietrzna ,strop drewniany+ polepa (stare budownictwo przedwojenne)

1 mieszkanie w bloku 4- rodzinnym 50 m2 przy takiej temperaturze ok. -15 zżera 11-13m3 gazo-powietrza icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To i tak nie źle w domu nie obłożonym styropianem biała cegła i pustka powietrzna ,strop drewniany+ polepa (stare budownictwo przedwojenne)

1 mieszkanie w bloku 4- rodzinnym 50 m2 przy takiej temperaturze ok. -15 zżera 11-13m3 gazo-powietrza icon_smile.gif


To chore montować gaz do mieszkania gdzie 4 kW mają grzejniki .Jak one odbiorą ciepło z 11kW palnika?
Wyrzucą centralne opłaty spadną
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja ogrzewam piecem dwu funkcyjnym piętro o pow. 80 m kw, poddasze nad tym piętrem jest częściowo ocieplone (tam gdzie wisi piec). Dom jest z lat 80 tych, na razie bez ocieplenia (planuje na wiosnę ocieplić styropianem 10 cm). Zużycie za okres od 10 grudnia do 10 stycznia wyszło 460 m sześciennych. Poważnie zastanawiam się nad montażem kominka z płaszczem wodnym na tym poddaszu, na razie miałby spełniać tylko funkcję pieca, a nie również dekoracyjną.
Link do komentarza
Cytat

To chyba Pańska norma! Obrońcy interesów Gazpromu! Dom na ogrzewanie nie powinien zużywać więcej niż 30kWh/m2 czyli 130 m2x 30kWh / 9.5 kW = 410 m3 gazu rocznie czyli w silne mrozy 3-4m3/24h.
Widocznie szkodnik dom projektował.


Pytał kto Pana o zdanie ?
taki budynek jest i taka jest norma dla niego jak sobie Pan postawisz dom z wełny to sobie bedzie Pan ogrzewął wg Pana normy
Link do komentarza
Może wróćmy do tematu.
U mnie zużycie gazu bez zmian. Butla 11kg podłączona 12 listopada 2009 r. jeszcze się nie skończyła.
Gazu używam tylko do kuchenki gazowej.
Dom ogrzewa pompa ciepła glikol-woda o mocy 6kW.
W grudniu zużyłem 952kWh energii elektrycznej (na wszystko). Koszt tej energii to ok. 390zł (większość zużycia w II taryfie).
Średnia temperatura powietrza zewnętrznego w grudniu -2st. C, minimalne temperatury dochodziły do -20 st. C.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22 st. C.
Link do komentarza
Cytat

Może wróćmy do tematu.
U mnie zużycie gazu bez zmian. Butla 11kg podłączona 12 listopada 2009 r. jeszcze się nie skończyła.
Gazu używam tylko do kuchenki gazowej.
Dom ogrzewa pompa ciepła glikol-woda o mocy 6kW.
W grudniu zużyłem 952kWh energii elektrycznej (na wszystko). Koszt tej energii to ok. 390zł (większość zużycia w II taryfie).
Średnia temperatura powietrza zewnętrznego w grudniu -2st. C, minimalne temperatury dochodziły do -20 st. C.
Temperatura w pomieszczeniach 21-22 st. C.


Mogę Pana zapewnić, że gdyby miał Pan 30 cm styro w podłodze i choć 5 cm wełny w ścianie z folią od środka + niecentralny system ogrzewania za 3000-4000zł wyszłoby mniej!
Link do komentarza
Cytat

Mogę Pana zapewnić, że gdyby miał Pan 30 cm styro w podłodze i choć 5 cm wełny w ścianie z folią od środka + niecentralny system ogrzewania za 3000-4000zł wyszłoby mniej!


a ten znowu swoje skąd Pan wziołes te 30cm stypianu na podłoge przedczym sie ?Pan izolujesz ?przed temp +6st przy delcie 16st ???????
jak fundamenty zewnętrze są zaizolowane to na podłode max10cm styro i koniecznie folia alu w przypadku podłogówki i tyle
Link do komentarza
Minimalna grubość styropianu to 30 cm ( ze stron isover... oni to zalecają od kilku lat a jak od kilkunastu http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...0bbr%202006.jpg
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...i/pod%B3oga.gif )
Grunt 9 x lepiej odbiera ciepło niż powietrze i tej samej temperaturze, a te + 6 szanownego Pan - to nasze ciepło, nie izoluję się więc od + 6 ale by tam było +1!
Może to Panu inteligentnemu wytłumaczy bardziej Pan HenoK.
Link do komentarza
Cytat

Minimalna grubość styropianu to 30 cm ( ze stron isover... oni to zalecają od kilku lat a jak od kilkunastu http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...0bbr%202006.jpg
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...i/pod%B3oga.gif )
Grunt 9 x lepiej odbiera ciepło niż powietrze i tej samej temperaturze, a te + 6 szanownego Pan - to nasze ciepło, nie izoluję się więc od + 6 ale by tam było +1!
Może to Panu inteligentnemu wytłumaczy bardziej Pan HenoK.


rozumiem czyli normalna temp gruntu to ok 6-8st a u pana pod domem akurat 1st no ciekawa ta fizyka dla wybranych ,bo z ciekawosci ostatnio mirzylem u siebie w piwnicy nieogrzewanej nie izlowanej i u mnie temp podłogi to 8st nawet przy takich mrozach jak sa teraz
Link do komentarza
Cytat

te + 6 szanownego Pan - to nasze ciepło, nie izoluję się więc od + 6 ale by tam było +1!

Niestety nie jest to prawda. Nawet pod bardzo dobrze zaizolowana płytą fundamentową pod jej środkową częścią można spodziewać się temperatury ponad 8 st. C w części środkowej. W pasie zewnętrznym temperatura może spadać do ok. 0 st. C. Niżej już nie, bo fundamenty konstruuje się tak aby grunt pod nimi i pod posadzka nie przemarzał.

Tym niemniej izolacja rzędu 30cm (porównywalna z izolacją ścian zewnętrznych) pod posadzka ma sens. Wystarczy sobie uzmysłowić, że nawet temperatura +8st. C pod posadzka jest bardzo zbliżona do średniej temperatury w sezonie grzewczym, np. dla Ustki temperatura ta wynosi 7,9st. C. Co więcej temperatura ta tylko w niewielkim stopniu zmienia się w ciągu całego roku.
Tym samym brak dobrej izolacji pod budynkiem wydłuża sezon grzewczy.
Link do komentarza
Oczywiście, że od gruntu izolacja musi być, tyle, że na moim własnym przykładzie:
dom stan zamknięty, ocieplony 15 styro, piwnica ocieplona 12 styro ,nieogrzewany, nieocieplony dach (wtedy), temp zew. -10 w piwnicy +5 dodam, że dom nie był jeszcze szczelny (tymczasowe drzwi dwa otwory na luksfery). To skąd zdaniem pana TB taka temp. w piwnicy dodam jeszcze nie odizolowanej od gruntu ( izolowane tylko ściany).
Link do komentarza
Pytanie bez odpowiedzi, a bardzo ciekawe.

Cytat

dom stan zamknięty, ocieplony 15 styro, piwnica ocieplona 12 styro ,nieogrzewany, nieocieplony dach (wtedy), temp zew. -10 w piwnicy +5 dodam, że dom nie był jeszcze szczelny (tymczasowe drzwi dwa otwory na luksfery). To skąd zdaniem pana TB taka temp. w piwnicy dodam jeszcze nie odizolowanej od gruntu ( izolowane tylko ściany).


Link do komentarza
Cytat

Panie Henryku ja tylko budując dom - "wpuściłem" 60 czujników temperatury na różnych głębokościach. Tak więc mogę powiedzieć jak jest w praktyce.

Może jeszcze jeden przykład. Swój dom ogrzewam pompą ciepła, która pobiera ciepło z gruntu. W tej chwili pracuje juz dwa miesiące i nadal dostarcza ciepło - temperatura gruntu wokół kolektora (na głębokości ok. 1,5m) jest rzędu 2-3st. C. Skąd to ciepło się tam bierze, skoro Pana zdaniem :
Cytat

Pod domem niepodpiwniczonym i nie ogrzewanym było + 1

Link do komentarza
Cytat

Może jeszcze jeden przykład. Swój dom ogrzewam pompą ciepła, która pobiera ciepło z gruntu. W tej chwili pracuje juz dwa miesiące i nadal dostarcza ciepło - temperatura gruntu wokół kolektora (na głębokości ok. 1,5m) jest rzędu 2-3st. C. Skąd to ciepło się tam bierze,.....



Niewiele zaryzykuję, jeśli stwierdzę, że średnia (dla okresu grzewczego) temperatura gruntu będzie wyższa tej mroźnej i śnieżnej zimy, niż w przypadku zimy lżejszej, ale bez śniegu.
Link do komentarza
Panie Henryku… po co te haczyki. U mnie pompa ciepła „bierze” ciepło nawet z ujemnych temperatur. Co wcale nie oznacza, że dom stojący na gruncie nawet + 10 st. C a utrzymujący +20 st. C też będzie czerpał ciepło z gruntu.

To może ustalmy:
W/g moich pomiarów (idąc od styku grunt/styropian) temperatura spada do około 1 m a potem znowu rośnie. Według Panów temperatura pod domem w kierunku pionowym tylko rośnie!
Źle odczytałem termometry?
Link do komentarza
Cytat

Niewiele zaryzykuję, jeśli stwierdzę, że średnia (dla okresu grzewczego) temperatura gruntu będzie wyższa tej mroźnej i śnieżnej zimy, niż w przypadku zimy lżejszej, ale bez śniegu.



Naprawdę Szanowny Panie przy takiej różnicy w odbieraniu ciepła jaka jest między gruntem a powietrzem ∆T nie ma w tym zakresie tak wielkiego znaczenia. Grunt „ciągnie” ciepło wielokrotnie lepiej.
Link do komentarza
Cytat

a ten znowu swoje skąd Pan wziołes te 30cm stypianu na podłoge przedczym sie ?Pan izolujesz ?przed temp +6st przy delcie 16st ???????
jak fundamenty zewnętrze są zaizolowane to na podłode max10cm styro i koniecznie folia alu w przypadku podłogówki i tyle



1)Pan sobie raczy żarty z fizyki robić! Lub Pan nic nie rozumie! Folie alu odbijają promieniowanie podczerwone ale doskonale przewodzą ciepło! Nie ma sensu stosowanie ich przy ogrzewaniu podłogowym w wylewce, tylko przy pustych podłogach ( jak to jest w Szwecji i Norwegii)
2) Ocieplenie zewnętrzne fundamentu??? Nie ma czegoś takiego w fizyce ( no chyba, że zimno wchodzi!!!???) Po obu stronach styropianu jest nieskończenie duży (przynajmniej dla naszego systemu ogrzewania) odbiornik ciepła - więc taka izolacja nie może być skuteczna.
3) 10 cm styropianu to dom zużywający ogromne ilości energii - proszę sobie sprawdzić ile! Umie Pan przeliczyć na kWh?

Link do komentarza
Pomiar temperatury gruntu nie jest prosty. Musi być dokonany specjalnymi czujnikami, z zaizolowanymi termicznie przewodami.
Np. takie:
http://www.a-ster.pl/stg-073-gradientowa-s...erfejsem-modbus

W przeciwnym razie, pomiar obarczony jest błędem wynikającym z temperatury przewodów czujnika – sporym błędem.

A tu taka ciekawostka:

http://www.bms.toya.net.pl/temperatura lub: http://www.thermoweb.wtx.pl
Link do komentarza
Cytat

Minimalna grubość styropianu to 30 cm ( ze stron isover... oni to zalecają od kilku lat a jak od kilkunastu http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...0bbr%202006.jpg
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...i/pod%B3oga.gif )
Grunt 9 x lepiej odbiera ciepło niż powietrze i tej samej temperaturze, a te + 6 szanownego Pan - to nasze ciepło, nie izoluję się więc od + 6 ale by tam było +1!
Może to Panu inteligentnemu wytłumaczy bardziej Pan HenoK.




Jak bedziemy sie sugerowac zaleceniami z takich stron to ja dziekuje. Ja pod blache na poddasze daje super mate 15 cm, a na sciany domu styropian 10 cm i nie mam zamiaru przeplacac za styropian 30 cm!!!
Link do komentarza
Cytat

1)Pan sobie raczy żarty z fizyki robić! Lub Pan nic nie rozumie! Folie alu odbijają promieniowanie podczerwone ale doskonale przewodzą ciepło! Nie ma sensu stosowanie ich przy ogrzewaniu podłogowym w wylewce, tylko przy pustych podłogach ( jak to jest w Szwecji i Norwegii)
2) Ocieplenie zewnętrzne fundamentu??? Nie ma czegoś takiego w fizyce ( no chyba, że zimno wchodzi!!!???) Po obu stronach styropianu jest nieskończenie duży (przynajmniej dla naszego systemu ogrzewania) odbiornik ciepła - więc taka izolacja nie może być skuteczna.
3) 10 cm styropianu to dom zużywający ogromne ilości energii - proszę sobie sprawdzić ile! Umie Pan przeliczyć na kWh?


po 1 eż pan sobie kamere termowizyjną i sprawedzi podłoge z podłogówką z taka folia i bez
po drugie jak pan zailzolujes fundamenty zewnetrzne to temp wewnatrz fundamentu nie spadnie i bedzie zbklizona do tem grunktu czyli ok 8st
po trzecie jak Pan zaizolujesz fundammet to bedziesz sie izolował na podłodze od temp 8st przy delcie ok 16st a nie od temp nawet ujemnej przy krawedziach domu do delty ponad 30st ,stąd te 10cm a nie 30cm
nastepną sprawa jest ze jak wiadomo zaizolowany fundament to brak lub znaczne ograniczenie mostaka termicznego ns styku podłoga sciana gdzie mogą byc najwieksze straty gdy izolacji fundamentu nie ma
Powiem tyle nie ma sił juz Panu tłumaczyć podstaw z budownictwa robi sie to nudne tak samo jak nie rozumie Pan ze jhak jest centralne to tez sie domy izoluje nie wiem gdzie Pn sie uczył co Pan robił ale jesli tak wybittny człowiek z tak wielki osianieciami w tej dziedzinie byc moze aspirujący do nobla w zakresie dewastacji srodowiska poprzez nieracjonalne wielkie zapotrzebowanie na energie elektryczną dla budownictwa to reasumując mysle że tu na forum mozna
Pana z pełną odpowiedzialnościa nazwać bogiem w zakresie budownictwa ....
Link do komentarza
Cytat

Czytam to i..... się śmieje icon_biggrin.gif . Pan T.B. potrafi spartolić każdy temat na tym forum. Panowie i panie chyba z lekka odeszliscie od tematu icon_smile.gif


Właśnie wracając do tematu. Dom 160 m2 z poddaszem użytkowym za dwa miesiące 10 listopad do 10 styczeń CO + CWU + gotowanie 800m3 czyli wyjdzie około 1600zł. I jestem ciekawy jak to sie ma do 400m3 rocznie
Link do komentarza
Witam.
Pozwólcie, że powrócę do wcześniej poruszanego tematu.
HenioK napisał:
Cytat

Nawet pod bardzo dobrze zaizolowana płytą fundamentową pod jej środkową częścią można spodziewać się temperatury ponad 8 st. C w części środkowej.


Mam zakopany czujnik temp. pod środkową częścią płyty na głębokości ok 1,3m. Pod koniec sierpnia temperatura gruntu 22 stopnie (dostarczyłem nieco ciepła z kolektorów). Dzisiaj jest 14,9 stopnia.
Ale pomiary z ubiegłego sezonu bez dostarczania ciepła w grunt: lato 2008r 15,4 stopni, wiosna (marzec) 12,9 stopnia.
Płyta izolowana 12cm styr, fundament ocieplony z zewnątrz 10cm styr.
Te 12,9 stopnia to najniższa temp. jaką udało mi się osiągnąć. Jaka jest temp. pod samą płytą nie wiem ale myślę, że na pewno nie mniej niż w gruncie, ale faktycznie warto to sprawdzić bo mam możliwość wwiercenia się pod płytę.
T.B. napisał:
Cytat

Panie Henryku ja tylko budując dom - "wpuściłem" 60 czujników temperatury na różnych głębokościach. Tak więc mogę powiedzieć jak jest w praktyce.


Przy takiej ilości czujników można wyrysować piękną przestrzenną mapę rozkładu temp.
A więc gdzie ta mapa?
bajbaga napisał:
Cytat

Pomiar temperatury gruntu nie jest prosty. Musi być dokonany specjalnymi czujnikami, z zaizolowanymi termicznie przewodami.
Np. takie:
http://www.a-ster.pl/stg-073-gradientowa-s...erfejsem-modbus

W przeciwnym razie, pomiar obarczony jest błędem wynikającym z temperatury przewodów czujnika – sporym błędem.


Nie koniecznie sporym błędem. W cytowanym linku użyto czujników PT100, te jak i PT1000 dla dokładnych pomiarów wymagają faktycznie kalibracji. Ale są czujniki tak zwane cyfrowe np DS18B20 które nie wymagają kalibracji w stosunku do długości jak i tym bardziej temp. przewodu do którego są podłączone.
T.B. napisał:
Cytat

Pan sobie raczy żarty z fizyki robić! Lub Pan nic nie rozumie! Folie alu odbijają promieniowanie podczerwone ale doskonale przewodzą ciepło! Nie ma sensu stosowanie ich przy ogrzewaniu podłogowym w wylewce, tylko przy pustych podłogach ( jak to jest w Szwecji i Norwegii)


A to wydaje mi się, że żarty to Pan robisz z nas.
Folia faktycznie dobrze przewodzi ale leży na styropianie. A pustka powietrzna to nie izolator?

A wracając do tematu to ja przez ostatnie 3 miesiące zużyłem 15 GJ
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

A to wydaje mi się, że żarty to Pan robisz z nas.
Folia faktycznie dobrze przewodzi ale leży na styropianie. A pustka powietrzna to nie izolator


To izoluje styropian nie folia!!! A żartów z niewiedzy nie robię, to przykre.
Cytat

Przy takiej ilości czujników można wyrysować piękną przestrzenną mapę rozkładu temp.
A więc gdzie ta mapa?


To były lata 91-96 - zapraszałem do pomiarów Muratora i PW ale nikt nie odpowiedział. Celem badania nie było wyrysowanie izoterm. Ale czy jakbym narysował wtedy i dziś to pokazał coś by to zmieniło, skoro nikogo to nie interesowło?
- celem badania było
-ile kWh tracimy mostkiem do gruntu.
- jaka jest temperatura pod domem
- Czy jest to ciepło z domu czy z gruntu.
Ponieważ temperatura pod domem obniżała się wraz z głębokością a potem rosła (zima) wyciągnąłem wniosek, że fundament i grunt pod domem - my grzejemy a nie geotermia. Czy to zły wniosek?
Link do komentarza
Cytat

dom 138m2 od 1 grudnia do 1 stycznia - 170m3 gazu. (sciany 36,5cm+15 styropianu, podłoga od 18cm do 23cm styropiany , dach 25cm wełny)


To trudno tak określić... rocznie w takim domu zużycie nie może przekroczyć 450m3.

Cytat

sciany 36,5cm+15 styropianu

Umieszczenie izolacji termicznej z dużym oporem dyfuzyjnym na zewnątrz, za stałym odbiornikiem ciepła ) słabo zatrzyma ciepło (część "pójdzie" pod dom) ale za to świetnie wilgoć (brak paroizolacji) - skutek - bardzo zawyżone rachunki.
Link do komentarza
Witam.
Cytat

A z wiekiem coraz trudniej pokonać grawitację i zaczyna się człek przerzucać z praktyki na teorię... icon_wink.gif


No właśnie, ale jestem mocno nie zadowolony, że kolega T.B. tak ochoczo przez podanych prez was wielkościach spalanego paliwa zabierał się do tfurczej krytyki a jakoś moje 15GJ pozostały bez echa.
Czyli co mój domek jest cacy?
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...