Skocz do zawartości

Mały dom na dużą działkę


Recommended Posts

Witam,
Wymiary mojej działki to 23x60m. Szukaliśmy domu o powierzchni od 120 - 125 m2, ale żaden nie spełnia w 100% naszych oczekiwań. Jak na złość dom prawie dla nas idealny to ten:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m49f84cfe03fa5

Jednak jest bardzo mały - nie wiem czy będzie dobrze wyglądał na dużej działce (długość frontowej elewacji to tylko 10m2). Do tego dookoła są domy dwa i trzy razy większe.

Co myślicie o tym projekcie? Czy będzie odpowiedni dla czteroosobowej rodziny?
Pozdrawiam!
Link do komentarza

Domek jest niebrzydki. Jak spełnia wasze potrzeby co do powierzchni, funkcji itp to nie widze problemu. To luksus miec mały miły domek na duzej działce. Lepsze to o niebo niz wielka chałupa na za małej działce. Nie znosze takich wielkich nowobogackich domów, pałacopodobnych, na działce w ciasnej zabudowie jednorodzinnej. Wygladają karykaturalnie i nie świadcza dobrze ani o guscie ani o wyczuciu miejsca. Pałac to powinien stac w duzym ogrodzie.
Powtarzam: luksus to skromny dom na nieskromnej działce. Takie jest moje zdanie.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Wymiary mojej działki to 23x60m. Szukaliśmy domu o powierzchni od 120 - 125 m2, ale żaden nie spełnia w 100% naszych oczekiwań. Jak na złość dom prawie dla nas idealny to ten:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m49f84cfe03fa5

Jednak jest bardzo mały - nie wiem czy będzie dobrze wyglądał na dużej działce (długość frontowej elewacji to tylko 10m2). Do tego dookoła są domy dwa i trzy razy większe.

Co myślicie o tym projekcie? Czy będzie odpowiedni dla czteroosobowej rodziny?
Pozdrawiam!



Domek rzeczywiście ładny. Czy wystarczający dla 4 osób? Jak dla mnie to trochę za mały ale to już musi być Wasza ocena. Nie wątpliwie zaletą jest to że przy odpowiednio dobrym wykonaniu materiałowym będzia "tani" w eksploatacji a i koszty inwestycyjne nie będą wygórowane.
Link do komentarza
Przy założeniu 4-osobowej rodziny i szerokości działki 23m

Funkcja i ergonomia:
Dosyć funkcjonalny układ domu. Jeśli chodzi o parter to należy zwrócić uwagę na schody które wystają poza ścianę i stają się idelanym miejsem do zawadzania i potykania się. Poddasze z korytarzem podzielonym schodkami - zbędne skomplikowanie, podwyższające koszty.
Brak danych co do stron świata więc ciężko wypowiedzieć się szczegółowo na temat całego układu funkcjonalnego
- garaż zmieści tylko 1 samochód - warto zwrócić na to uwagę jesli wyprowadzacie się z dala od miasta a w domu ma mieszkać dwójka dorosłych
- za mała kotłownia
- brak pomieszczenia gospodarczego (kosiarka, rowery, odkurzacz i tysiące innych rzeczy na które z czasem zabraknie miejsca)
- brak spiżarni

Ekonomia:
Jeśli dom ma być ciepły powinien mieć możliwie jak najmniejszą ilość otworów okiennych/drzwiowych od północy. Ten dom posiada aż 20 takich otworów i co gorsza ze wszystkich stron. Warto pomysleć nad sensem okna w garażu czy kotłowni.

Estetyka:
W przeciwieństwie do rzutów z zewnątrz dom pozostawia wiele do życzenia. Słaba bryła domu. Główne elewacje (wejściowa i od ogrodu) mają niedobre proporcje (stosunek wysokości ściany do dachu)- wydłużenie budynku do 12-13m i nieduże zmniejszenie spadku dachu mogłoby to poprawić. Jeśli chodzi o kompozycję (układ, wielkość i rozmieszczenie otworów) to na elewacjach panuje bałagan który potęgują zmiany materiałów elewacyjnych.

Otoczenie:
Sugerowanie się wielkością domów u sąsiadów jest zbędne. Do otaczającej zabudowy nawiązać można różnymi działaniami, np. zachowaniem tej samej lini zabudowy, materiałami wykończeniowymi, kolorystyką...
Warto powiększyć dom o pomieszczenie gospodarcze aby z czasem na działce nie pojawił się dodatkowy kontener albo szpetny blaszak.

Wnioski:
Za taką cenę projektu nie można wymagać zbyt wiele. Jest to domek typowy o poprawnym układzie funkcjonalnym ale nieprzemyślanych elewacjach. W takiej sytuacji architekt nie bierze pod uwagę usytuowania domu, otoczenia, indywidualnych wymagań inwestora, dostępnych środków finansowych... Jeżeli ma to być pierwszy i ostatni wasz dom sugeruję zastanowić się nad kosztami. Gotowy projekt za 2 tys i realizacja za 400 czy projekt indywidualny za max. 10 razy więcej ale z opcją obniżenia kosztów budowy i eksploatacji icon_wink.gif
Link do komentarza
Jętka, jestem pod wrażeniem. Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź!

Cytat

Brak danych co do stron świata więc ciężko wypowiedzieć się szczegółowo na temat całego układu funkcjonalnego



Droga od strony wschodniej - więc garaż od płn, dwie sypialnie od wschodu, salon od zach i płd - chyba nie najgorzej...

Cytat

brak pomieszczenia gospodarczego (kosiarka, rowery, odkurzacz i tysiące innych rzeczy na które z czasem zabraknie miejsca)



Racja! Ale myślałem o przestrzeni pod schodami. Czyli robię drzwi od strony garażu, a od strony salonu zabuduję płytą gk lub zamuruję... Co myślisz?

Cytat

Jeśli dom ma być ciepły powinien mieć możliwie jak najmniejszą ilość otworów okiennych/drzwiowych od północy. Ten dom posiada aż 20 takich otworów i co gorsza ze wszystkich stron. Warto pomysleć nad sensem okna w garażu czy kotłowni.



Też racja. W garażu nie jest potrzebne takie duże okno. Można zrobić tylko połowę icon_smile.gif Można zlikwidować w kotłowni itd...

Jeszcze raz dzięki!

Link do komentarza
Cieszę się że mogłam pomóc icon_smile.gif
Jeśli drogę macie od strony wschodniej to w nie najlepszym miejsu znajduję się kuchnia (południowy-wschód) dla której najlepszym miejscem jest ściana północna (kwestia psucia się produktów). Odwrotnie powinno być na poddaszu w przypadku łazienki która dodatkowo posiada duże okno - będzie zimna nie biorąc pod uwagę wścibsich sąsiadów icon_wink.gif Pokój na poddaszu nr 6 to chyba pokój gościnny teściowej - zimny i ciemny, nie nastraja do częstych odwiedzin i długiego pobytu icon_wink.gif Jeśli chodzi o schody to zauważcie że mają tylko jeden bieg i uzyskacie tam góra 2m kwadratowe powierzchni o ograniczonej wysokości...
Link do komentarza
Cytat

Cieszę się że mogłam pomóc icon_smile.gif
Jeśli drogę macie od strony wschodniej to w nie najlepszym miejsu znajduję się kuchnia (południowy-wschód) dla której najlepszym miejscem jest ściana północna (kwestia psucia się produktów). Odwrotnie powinno być na poddaszu w przypadku łazienki która dodatkowo posiada duże okno - będzie zimna nie biorąc pod uwagę wścibsich sąsiadów icon_wink.gif Pokój na poddaszu nr 6 to chyba pokój gościnny teściowej - zimny i ciemny, nie nastraja do częstych odwiedzin i długiego pobytu icon_wink.gif Jeśli chodzi o schody to zauważcie że mają tylko jeden bieg i uzyskacie tam góra 2m kwadratowe powierzchni o ograniczonej wysokości...



A co myślisz o tym: prawą stronę budynku wydłużyć wzdłuż kalenicy o 0,5-1m. Przez to mam szerszy garaż (mogę zrobić z boku regał na opony i inne rzeczy), większą kotłownię (miejsce np. na kosiarkę), dłuższą łazienkę na piętrze i większy pokój teściowej icon_wink.gif lub dziecka któremu będzie zwisać czy ma jasny pokój (ja tak miałem gdy byłem mały).
A może taką operację zrobić od strony salonu i kuchni lub z obu?
Co myślisz?
Pozdrawiam!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
rozszezyłbym ten dom o 1 m z dwuch stron
1/ w kuchni 2,60 minus 1,20 m na blaty minus 0,6 na palnik pozostaje mało miejsca na blacie
2/ dom ma wiele okien i raczej nie bedzie tani w utrzymaniu /budowie
3/kotłownia winna byc wieksza, gaz nie zawsze bedzie tani wiec pozostaje opalanie weglem ew. odpadami plastikowymi jak w mojej okolicy PL32-002 Wegrzce Wlk. / wieczorami jest super toxic/
4/ brak tez pokoju dla starszych na parterze.
szukam czegos podobnego / widok mam na południe/ pólnoc / i drogę też...
Link do komentarza
Dodając po 1m z obu stron powierzchnia tego domu wzrośnie o ok. 30m2. Niestety inwestor poszukuje domu o powierzchni 120-125m2 a przy takich zmianach powierzchnia całkowita wyniesie aż 165m2. warto sobie to uświadomić.
Poza tym PawelKed zwrócił uwagę na kuchnię. Nie dość, że jest ona bardzo mała to podany przez "architektów" ciąg ergonomiczny jest zły. Pozostawiając lodówkę w podanym miejscu, kolejny na blacie powinien być zlewozmywak a dalej płyta.
Analizując dalej może się okazać, że projekt nie jest wart 1 880zł
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Dodając po 1m z obu stron powierzchnia tego domu wzrośnie o ok. 30m2. Niestety inwestor poszukuje domu o powierzchni 120-125m2 a przy takich zmianach powierzchnia całkowita wyniesie aż 165m2. warto sobie to uświadomić.
Poza tym PawelKed zwrócił uwagę na kuchnię. Nie dość, że jest ona bardzo mała to podany przez "architektów" ciąg ergonomiczny jest zły. Pozostawiając lodówkę w podanym miejscu, kolejny na blacie powinien być zlewozmywak a dalej płyta.
Analizując dalej może się okazać, że projekt nie jest wart 1 880zł


Witam. Czytam z zaciekawieniem i muszę wtrącić że można wnękę która powstaje pod schodami i w projekcie jest zamurowana, otworzyć ją i już mamy chłodną piwniczkę-spiżarkę. całkiem przyzwoitą-dodatkowe pomieszczenie. Ja mimo minusów po drobnych modyfikacjach będę budować ten dom i bardzo się cieszę mimo wytkniętych wad choć nie wszystkie są zasadne.
Można jeszcze zrobić osobne wejście do garderoby przy dużej sypialni tak żeby każdy miał do niej dostęp i zrobić tam ogólno- dostępną garderobę z prasowalnia lub schowek lub 2-wjednym, pomieszczenie jest na tyle duże wystarczy je odpowiednio zagospodarować.

pozdrawiam Aga
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...