Skocz do zawartości

ile solarów


burza

Recommended Posts

Cytat

Witam mam pytanie dotyczące solarów, mianowicie czy ktoś z Was orientuje się ile potrzeba by solarów do ogrzania wody dla bloku 30 rodzinnego. Proszę o pomoc, bo w internecie nie mogę nic znaleźć



Dane szczegółowe niezbędne do właściwego doboru kolektorów to:
region kraju,
rodzaj dachu,
zużycie wody,
typ kolektora,
rodzaj centralnego ogrzewania.

Najbezpieczniej zlecić firmie instalacyjnej dobór ,oraz pozostawić możliwość rozbudowy instalacji.

Tak na oko trzeba by 5m2 na rodzinę lub 30-40 rur

woda będzie ogrzewana do 60-70-75st.C zalezy od ilości rur ,kolektorów

A co z zasobnikami trzeba by około 30 szt po 300 litrów to daje 10000 litrów to 10 m3

ilość osób w bloku x 75L pojemności zasobnika - w twoim przypadku to ?
Link do komentarza
Dziękuję za wstępne informacje. Ja mieszkam w bloku w północej wielkopolsce, dach ma powierzchnię 400 m2, po policzeniu ilości mieszkańców x75 l wychodzi 5625, dach płaski pokryty papą , aktualnie CO mamy z kotłowni miejskiej. W zimie też chcielibyśmy możliwie korzystać z solarów, ale będą one wspomagane piecem gazowym, będzie on dogrzewał wodę
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za wstępne informacje. Ja mieszkam w bloku w północej wielkopolsce, dach ma powierzchnię 400 m2, po policzeniu ilości mieszkańców x75 l wychodzi 5625, dach płaski pokryty papą , aktualnie CO mamy z kotłowni miejskiej. W zimie też chcielibyśmy możliwie korzystać z solarów, ale będą one wspomagane piecem gazowym, będzie on dogrzewał wodę




A zastanawiał się Pan nad pompą ciepła?

Czy z kotłowni miejskiej nie opłaci się kupować c.w.u. ?

Czy robiony był na ten budynek audyt energetyczny oraz termomodernizacja?
Link do komentarza
Cytat

A zastanawiał się Pan nad pompą ciepła?

Czy z kotłowni miejskiej nie opłaci się kupować c.w.u. ?

Czy robiony był na ten budynek audyt energetyczny oraz termomodernizacja?



Jest to stary blok starego budownictwa, nie był on jeszcze termomodernizowany. Chcemy założyć własną kotłownię, gdyż stawki za wodę ciepłą miejską sięgają 100zł za m3, a CO też jest coraz droższe, dlatego ratujemy się jak tylko można. Został nam przedstawiony plan kotłowni, który zawiera zbiornik 1000 l wraz z solarami do ciepłej wody i piecem gazowym do CO. W razie niepogody piec ten ma również wspomagać solary. Niewiemy czy takie plan jest dobry i czy nie zdarzy się sytuacja, że zabraknie ciepłej wody. Dlatego szukamy pomocy w internecie i na Waszym forum. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Chcemy założyć własną kotłownię, gdyż stawki za wodę ciepłą miejską sięgają 100zł za m3, a CO też jest coraz droższe, dlatego ratujemy się jak tylko można.

Nie przesadzasz z tymi cenami? Podgrzanie ciepłej wody energią elektryczną przy jednej taryfie (0,50zł/kWh) nie powinno przekroczyć 30zł. Jeżeli rzeczywiście ceny z ciepłowni miejskiej są takie wysokie, to najprostszym rozwiązaniem byłoby założenie podgrzewaczy ciepłej wody elektrycznych ok. 3000l z grzałkami elektrycznymi o mocy 18kW i grzanie ciepłej wody w II taryfie. Koszt podgrzania 1m3 ciepłej wody nie przekroczy 20zł.
Link do komentarza
Cytat

Nie przesadzasz z tymi cenami? Podgrzanie ciepłej wody energią elektryczną przy jednej taryfie (0,50zł/kWh) nie powinno przekroczyć 30zł. Jeżeli rzeczywiście ceny z ciepłowni miejskiej są takie wysokie, to najprostszym rozwiązaniem byłoby założenie podgrzewaczy ciepłej wody elektrycznych ok. 3000l z grzałkami elektrycznymi o mocy 18kW i grzanie ciepłej wody w II taryfie. Koszt podgrzania 1m3 ciepłej wody nie przekroczy 20zł.



Wierz mi nie przesadzam na dzień dzisiejsz koszt m3 wynosi 96,58 zł. Pomysł gazu w naszym przypadku okazuje się bardziej korzystny, bo gaz naliczany jest ryczatowo. W kwestji prądu to nie możemy nic zrobić bo mamy za małe kW
Link do komentarza
W tym domu najprawdopodobniej wszystko opłacane jest ryczałtem – stąd taka cena CWU.
Jak znam życie, to za ten ryczałt gazowy też nieźle zapłacisz.
Nawet postawienie własnej kotłowni nie rozwiąże przyszłościowo waszych problemów.
Bez względu na zasilanie, należy doprowadzić w pierwszej kolejności do opomiarowania wszystkich nośników u lokatorów.
Link do komentarza
Cytat

W tym domu najprawdopodobniej wszystko opłacane jest ryczałtem – stąd taka cena CWU.
Jak znam życie, to za ten ryczałt gazowy też nieźle zapłacisz.
Nawet postawienie własnej kotłowni nie rozwiąże przyszłościowo waszych problemów.
Bez względu na zasilanie, należy doprowadzić w pierwszej kolejności do opomiarowania wszystkich nośników u lokatorów.



U nas tylkoo gaz jest ryczałtowy na reszte są liczniki, a na CO pomierniki. Poprostu mamy naliczane bardzo duże stawki.
Link do komentarza
Cytat

Jest to stary blok starego budownictwa, nie był on jeszcze termomodernizowany. Chcemy założyć własną kotłownię, gdyż stawki za wodę ciepłą miejską sięgają 100zł za m3, a CO też jest coraz droższe, dlatego ratujemy się jak tylko można. Został nam przedstawiony plan kotłowni, który zawiera zbiornik 1000 l wraz z solarami do ciepłej wody i piecem gazowym do CO. W razie niepogody piec ten ma również wspomagać solary. Niewiemy czy takie plan jest dobry i czy nie zdarzy się sytuacja, że zabraknie ciepłej wody. Dlatego szukamy pomocy w internecie i na Waszym forum. Pozdrawiam




Do takiego tematu trzeba podejść z wielką ostrożnością ,bo po zainstalowaniu trzeba będzie spłacać kredyt a jeżeli instalacja nie spełni oczekiwań będą problemy nie do przejścia ,Gaz tez zdrożeje.

Może najrozsądniej w tej chwili zainstalować ciepłomierz na przyłączu c.o do budynku żeby wiedzieć za co się płaci . A ciepła wodę pozyskać z instalacji c.o już z własnego wymiennika i zasobnika zrobionego w waszym budynku można tu wyprowadzić rury ( przygotować ) instalację do dogrzewania w przyszłości solarami .Budynek obłożyć styropianem 12-15 cm .Ciepła woda powinna wtedy wyjść za darmo .
Link do komentarza
Zapytaj jeszcze w Urzędzie na temat dotacji do instalacji solarnych. Może jeszcze tutaj można zdobyć parę groszy na budowę. W tak dużej inwestycji to powinni pomagać dotacjami. Teraz jest głośno o ekologii a to akurat dobry czas.
Jedno mnie martwi cały czas - co w zimie z ciepłą wodą. Solary w zimie to prawie cały czas śpią z wyjątkiem dni naprawdę słonecznych a ich jest wtedy jest mało. Ten piec gazowy na dogrzewanie to będzie prawie całą zimę dogrzewał. Wiem z własnego doświadczenia bo mam zamontowane 44 rury.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zapytaj jeszcze w Urzędzie na temat dotacji do instalacji solarnych. Może jeszcze tutaj można zdobyć parę groszy na budowę. W tak dużej inwestycji to powinni pomagać dotacjami. Teraz jest głośno o ekologii a to akurat dobry czas.
Jedno mnie martwi cały czas - co w zimie z ciepłą wodą. Solary w zimie to prawie cały czas śpią z wyjątkiem dni naprawdę słonecznych a ich jest wtedy jest mało. Ten piec gazowy na dogrzewanie to będzie prawie całą zimę dogrzewał. Wiem z własnego doświadczenia bo mam zamontowane 44 rury.



Dzięki za podpowiedź z tymi dotacjami. W zime właśnie gaz ma dogrzewać i opłata za gaz ma być skrupulatnie podzielona wg zużycia wody. Mnie nurtyje pytanie, czy 1000 lub 1300 l wody starczy dla całego bloku, bo osobiście wydaje mi się trochę mało. Co twierdzicie na ten temat ?
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za podpowiedź z tymi dotacjami. W zime właśnie gaz ma dogrzewać i opłata za gaz ma być skrupulatnie podzielona wg zużycia wody. Mnie nurtyje pytanie, czy 1000 lub 1300 l wody starczy dla całego bloku, bo osobiście wydaje mi się trochę mało. Co twierdzicie na ten temat ?



Ja do użytku mam zbiornik 200L i to wystarcza dla czterech osób. Ale solary są podłączone do bufora 1000L i to dopiero w nim jest ten 200-tu litrowy (zbiornik w zbiorniku).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam.
zbigmaz1 napisał:
Cytat

Ja do użytku mam zbiornik 200L i to wystarcza dla czterech osób. Ale solary są podłączone do bufora 1000L i to dopiero w nim jest ten 200-tu litrowy (zbiornik w zbiorniku).


Na zjęciu widzę, że do ogrzewania używasz moderatora JOGI, jak się sprawuje i czy jesteś z niego zadowolony?
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza
Cytat

Witam.
zbigmaz1 napisał:

Na zjęciu widzę, że do ogrzewania używasz moderatora JOGI, jak się sprawuje i czy jesteś z niego zadowolony?
pozdrawiam.
Witold



Ja sobie chwalę, to jest to co chciałem mieć i nie zamienił bym na nic innego. Ale jedno małe ale - wszyscy (no może prawie wszyscy) co co się wypowiadali w tym temacie to zawsze mieli coś przeciw. Jedni słyszeli że ich znajomy lub znajomy znajomego mówił że to jest złe, drogie i nieekonomiczne. Ale wszyscy co się wypowiadali w tym temacie nie mieli z tym do czynienia i czegoś takiego na oczy nie widzieli.
Ten kociołek dokładnie założyłem w lecie 2007 i do tej pory nie wiem co to awarie, przeglądy serwisowe, no i jakieś korekty programów sterujących. Jest, wisi i grzeje. CO i CWU
Nie mam gazu, węgla, koksu. Mam w domu tylko jeden rachunek - za energię.
Nikogo do tego nie namawiam do zakupów takiego kociołka. To jest tylko odpowiedź na pytanie. Na innym forum starano się mi wmówić że ja namawiam i przekonuję a to się mija z prawda.
Cytat

czy jesteś z niego zadowolony?


Tak icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja sobie chwalę, to jest to co chciałem mieć i nie zamienił bym na nic innego.

Skoro go używasz, to z pewnością możesz wypowiedzieć się ile prawdy jest w tym co pisze jego producent ( http://www.yox-pol.wroclaw.pl/ekologia.html ):
Cytat

Aby uzyskać 27 kW ciepła z np. oleju opałowego należy zużyć w bardo dobrym kotle kondensacyjnym ( katalogowo około 3 litrów oleju na godzinę ) podczas gdy w analogicznych okolicznościach Aparat "JOGI" zużyje 7.5 kwh energii elektrycznej.Koszty energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze można jeszcze obniżyć podpisując umowę z Zakładem Energetycznym o udostępnienie tzw. II taryfy oraz zastosować w systemie grzewczym akumulator cieplny.

Link do komentarza
Cytat

Skoro go używasz, to z pewnością możesz wypowiedzieć się ile prawdy jest w tym co pisze jego producent ( http://www.yox-pol.wroclaw.pl/ekologia.html ):



Takie wyliczenia przeprowadzałem przed zakupem i wyszło na to że zrezygnowałem z gazu w butli po czterech dniach od podpisania umowy. Potem obserwacja licznika i też wyszło na to że dalej chcę go mieć. Dużo zależy od wykonania instalacji i podłączenia.
Ale nie o moim piecyku jest ten temat. icon_lol.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...