Skocz do zawartości

Dyskusja z Panem T.B


Recommended Posts

Cytat

sam osobiście nigdy nie kupiłbym mieszkania lub domu ocieplonego od wewnątrz i tak też doradzałbym innym, bo związane jest to z bardzo dużym ryzykiem, że wykonawca nie przyłożył się i mogą być komplikacje, choćby takie jak opisane na tym forum jakiś miesiąc wcześniej.



Przez przypadek mieszkam w 3 takim domu icon_wink.gif
- w pierwszej od 89r. stawianej dla obsługi lotniska 3 rzeszy w 1941 r.
- zrobiłem sobie kanadyjczyka na 3 piętrze ( 1993)
- obecnie w "ruince" kilka lat

ps. prawie każdy w takim czymś mieszka icon_biggrin.gif patrz poddasze użytkowe (z wyłączeniem "trumny betonowej") icon_lol.gif


Link do komentarza
Może niezbyt wyraźnie napisałem, ale opierałem się na dotychczasowej dyskusji, dotyczącej nowych domów murowanych ocieplonych od wewnątrz, tak przeprojektowanych.

Pisałem o tym wcześniej, że fakt, że jest to technologia sprawdzona i stosowana od setek lat w „szkieletorach” i poddaszach, nie oznacza tego, że jest też idealna do ścian murowanych.
Osobiście nie uważam, i nie podzielam poglądu, że szkieletowy są „gorsze” – to dla jasności.
A cytując Pana TB; „ nie mówimy tu o rewitalizacji”
Link do komentarza
Cytat

Nie pamiętam w jakim kontekście to pisałem, ale trudno by było studiować coś, co jest wyłącznie Pana marketingowym hasłem ( http://nie-co.pl/ ). Nie ma na ten temat żadnych badań, czy publikacji naukowych.
Jedynym medium, w którym byt o nazwie "niecentralne ogrzewanie" istnieje, to internet.
Jeżeli się mylę, to proszę o podanie placówek naukowych, które się tym zagadnieniem zajmują, czy publikacji naukowych na ten temat.


mały powrót
w tekscie na głównej stronie z linku jest 20-30 cm wełny/styro i 40 kWh/m2a
jedno jest pewne, nasz bohater nie jest krową, jego poglądy ewoluują
no i świadczy to też o tym, że nie robi tego tak od 20 lat, też ciekawe

na zdjęciu jest jakiś szwedzki pasibrzuch, zdjątko fajne, ocieplenie od środka chciałoby się rzec
ale jest mały niuansik, oni takie budynki stawiają zazwyczaj w technologii szkieletowej, takiej mieszanej, tj stalowo-żelbetowej, czyli słupy stalowe, stropy żelbetowe, więc raczej jest to zwykłe ocieplenie jakiejś tam fasady sytemowej, bez rewelacji stylowo zbliżonych do pogładów bohatera tematu

swoją drogą można by to uaktualnić
zarówno o publikacje naukowe, jak zauważył Henok, wyniki z przeprowadzonych własnych badań, na które tak często się nasz chwat powołuje, trochę konkrecików o BP, udanych realizacjach tudzież komenty zadowolonych klientów, autorskich rozwiązań architektonicznych i innych, uwiarygadniających tą dwudziestoletnią misję walki z dociepleniem i centralnym niezadaniowym
bo na razie to...


(nie będę tu pisał co, bo ortodoksyjna Redakcja da mi jeszcze banana, bądź będzie autozmuszona do czytania moich wypociń z urzędu, a to byłby masohizm w czystej postaci)

Link do komentarza
Cytat

na zdjęciu jest jakiś szwedzki pasibrzuch, zdjątko fajne, ocieplenie od środka chciałoby się rzec

Jak Waść pewnie zauważył nasz bohater celuje w rynek szwedzki (podobno od niego Szwedzi się uczyli).
Dowodem na to jest następna strona jego serwisu internetowego : http://nie-co.pl/izolowanie.php - w całości po szwedzku.
W tej sytuacji nic dziwnego, że ta technologia nie może się u nas przebić. W końcu ilu Polaków zna język szwedzki?
Link do komentarza
Cytat

początki zawsze są trudne,
stąd i 20 lat trwają...

Głosy za tym, coby i swoim rodakom rąbka tej wiedzy uchylił, już od ładnych kilku lat na różnych forach internetowych w stronę TB padały. On jednak jest nieugięty. Jak ktoś chce wiedzę zdobyć, szwedzkiego musi się nauczyć.

Co niektórzy tylko napomykają, że być może TB sam nie rozumie tego co tam po szwedzku zamieścił.
Myślę, że to tylko plotki zawistnej konkurencji, np. producentów pomp ciepła. czy centralnego ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

Co niektórzy tylko napomykają, że być może TB sam nie rozumie tego co tam po szwedzku zamieścił.



Oj, chyba jest bardzo wybiórczy i dlatego nie zamieścił kart katalogowych produktów isover po polsku, bo liczy na to, że inni nie rozumieją.

A na tej „swojej” stronie (po szwedzku), zapewne tylko przez nieuwagę, zapomniał dodać, że pokazane tam ściany dotyczą budynku szkieletowego, a konkretnie ten rysunek ściany dotyczy szkieletu metalowego.


Ps. A z tą znajomością szwedzkiego, to chyba jest coś na rzeczy, bo przeca "pomylił" wytyczne ministerstwa budownictwa (szwedzkiego) z normą europejską.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Na onecie leci - ciepły dom - tanim kosztem... a tam czytamy
Cytat

Ile kosztuje i ile powinno kosztować ogrzewanie domu?
Koszty ogrzewania domu lub mieszkania uzależnione są od wybranego nośnika energii oraz sprawności źródła ciepła. Sprawność pracy źródła ciepła wpływa bezpośrednio na zużycie paliwa, a także emisję zanieczyszczeń. »


Pisze to Viessmann... Szkoda, że taka firma nie ma zielonego pojęcia o współczesnym budownictwie. Od dziś współczuję klientom V...
Link do komentarza
Jeżeli prawda- to o nic. Ja uważam, że koszty ogrzewania zależą od izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji - sprawność czy koszt uzyskania mają marginalny upływ na koszt ogrzewania w domu skutecznie izolowanym. Wręcz ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - tak więc przedstawiciel Visse... musi pisać sprawność … najważniejsza jest sprawność czy koszt kWh… TO MIJANIE SIĘ Z PRAWDĄ NIE BEZ UDZIAŁU ŚWIADOMOŚCI.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli prawda- to o nic. Ja uważam, że koszty ogrzewania zależą od izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji - sprawność czy koszt uzyskania mają marginalny upływ na koszt ogrzewania w domu skutecznie izolowanym. Wręcz ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - tak więc przedstawiciel Visse... musi pisać sprawność … najważniejsza jest sprawność czy koszt kWh… TO MIJANIE SIĘ Z PRAWDĄ NIE BEZ UDZIAŁU ŚWIADOMOŚCI.


Wiele razy już Panu tłumaczono, że takie podejście ma sens, przy projektowaniu nowego domu. Jeżeli dom jest na etapie stanu surowego zamkniętego, a często także ma wykonane izolacje termiczne, takie rady można sobie włożyć w .... .

To tak jak na pytanie kapitana statku morskiego znajdującego się w Gdyni i pytającego o najlepszą trasę do Odessy, ktoś podpowiedziałby mu, że najkrótsza jest droga przez Polskę i Ukrainę. Miałby oczywiście rację. Jednak przewiezienie np. 100 tys. ton towaru tą drogą niekoniecznie musiałoby być tańsze od transportu morskiego.
Link do komentarza
Ja tylko napisałem, że to jest podejście ludzi nie rozumiejących lub nie chcących zrozumieć zagadnienia. Rolą izolacji jest marginalizacja ogrzewania, ale to działa w drugą stronę - spychając izolację na margines - sprzedajemy pompy ciepła i kotłownie. Czyli jeżeli ktoś tak jak Pan czy przedstawiciel Vis... pisze to albo się nie zna, albo celowo wprowadza inwestora w błąd. Wciskanie jeszcze w dzisiejszych czasach centralnych systemów ogrzewania - naciąganie inwestora. Takie podejście ma sens--- dla sprzedawcy ----projektanta, producenta ALE NIE DLA INWESTORA

Pytanie - Czy kolejarz zaproponuje klientowi prom do Danii za 500 zł w jeden dzień czy pociąg z przesiadkami za 1000zł w 3 dni?
Cytat

Wiele razy już Panu tłumaczono

i nie mnie tłumaczono - bo ja wiem, że lepiej dom izolować niż ogrzewać! Chodziło tak naparwdę o inwestorów. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Prosiłem już o wskazanie takiego domu tak idealnie zaizolowanego i przy okazji istniejącego w realu w naszym klimacie w którym jak rozumiem nie istnieje centralne ogrzewanie , obojętnie jakiego typu . Ciekawe też ilu w naszym kraju jest takich idiotów izolujących ściany 30 cm warstwą specjalnego styropianu itp. bzdety . Pamiętam nie tak odległy czas gdy najwięksi spece od ocieplania gadali i pisali że 14 cm warstwa steropianu to jest masymalna grubość jaką powinno się stosować bo więcej nic już nie poprawi , a teraz nowa filozofia , hmm . Pewno że izolacj czy ocieplenie to ważna sprawa ale Vissman nie pisze o ociepleniu lecz o ogrzewaniu , sprzedaje nie ocieplenie tylko ogrzewanie . To po jaką cholerę miałby pisać o ociepleniu , bo komuś by się tak podobało ??. icon_wink.gif
Cytat

bo ja wiem, że lepiej dom izolować niż ogrzewać!


No chyba w naszym klimacie nie ma takiej alternatywy że albo ogrzewamy albo ocieplamy . Musi być jedno i drugie , prawda czy nie szanowny panie ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bardzo proszę icon_smile.gif

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=146761

Brak obrazka

Zapewne na forum FM jest więcej takich "idiotów"



ok , wszystko ok .... ja znam ten dziennik .... i faktycznie j-j starał się zbudować pasywniaka ... potem przestałam śledzić poczynania ... mam nadzieję, że Mu się udało ...... bo faktycznie się facet przyłożył.... jak i Piczman który też budował dom może nie pasywny , ale energooszczędny .... i wielu innych ....
Natomiast - oczywiście jest tam zamontowane centralne ogrzewanie i zapewne nie na pokaz tylko służy .... a Demo prosił o wskazanie domku zaizolowanego i nie wymagającego CO .... prawda?
Link do komentarza
Cytat

Natomiast - oczywiście jest tam zamontowane centralne ogrzewanie i zapewne nie na pokaz tylko służy ....

Niekoniecznie centralne. j-j ma akurat ogrzewanie przy pomocy kabli grzewczych umieszczonych w posadzce.


W Polsce można by zbudować dom "zeroenergetyczny", czyli taki, który nie wymagałby ogrzewania (wystarczyłoby ciepło tzw. bytowe i słoneczne), ale realizacja takiego domu byłaby bardzo kosztowna.
Natomiast budowa domu pasywnego, wymagającego jedynie "symbolicznego" ogrzewania jest w zasięgu praktycznie każdego inwestora. To "symboliczne" ogrzewanie może być w takim domu zrealizowane bardzo różnie. Mogą to być grzejniki elektryczne konwektorowe, może to być podgrzewanie nawiewanego powietrza, może to być też ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Istotne jest jedno, roczne zużycie energii pierwotnej dla takiego ogrzewania nie powinno przekraczać 15kWh/m2.
Te 15kWh/m2 energii pierwotnej, w przypadku wykorzystania do ogrzewania energii elektrycznej oznacza jej zużycie na poziomie 5kWh/m2 rocznie, co przy cenie energii elektrycznej 0,55zł/kWh oznacza koszt ogrzewania domu o powierzchni 150m2 w wysokości 412zł rocznie. Bardzo zbliżone będą też koszty przy innych źródłach ciepła (gaz, olej opałowy).
Porównując te koszty z kosztami ogrzewania domów spełniających tylko minimalne wymagania wynikające z przepisów i zużywających 120-150kWh/m2 rocznie, co oznacza koszty ogrzewania (w zależności od źródła ciepła) od 2000 do nawet 10000 zł rocznie, są to wielkości rzeczywiście "symboliczne".

Cytat

Ciekawe też ilu w naszym kraju jest takich idiotów izolujących ściany 30 cm warstwą specjalnego styropianu itp. bzdety .

Aktualnie nadzoruję budowę dwóch takich domów. W najbliższych dniach ruszy budowa trzeciego.
Czy inwestorzy tych domów to idioci? Raczej wątpię. Roczny rachunek za ogrzewanie nie przekraczający 1000zł, w pełni bezobsługowa instalacja, komfortowa, regulowana wentylacja - to cech wspólne wszystkich tych domów.

Koszt tych domów niewiele odbiega od kosztu domów "tradycyjnych". Ważna jest precyzja w wykonaniu, dbałość o szczegóły, odpowiedni dobór materiałów.
Link do komentarza
Cytat

No chyba w naszym klimacie nie ma takiej alternatywy że albo ogrzewamy albo ocieplamy . Musi być jedno i drugie , prawda czy nie szanowny panie ?.


Nie - nie może być jedno i drugie!! Gdyby mogło - nie byłoby tej kłótni!!!
-Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - to chyba oczywiste.
-przy małych potrzebach ciepła nie da się założyć w domu centralnego systemu ogrzewania - straty własne systemu są większe niż potrzeby domu po uwzględnieniu zysków
-centralne systemy ogrzewania są drogie ( ponad 5000 zł na 150m2) czyli mając określoną kasę na dom jak więcej wydamy ogrzewanie - mniej na izolację
-komfort przy małych potrzebach ciepła wymaga precyzyjnej automatyki w każdym pomieszczeniu - systemu którym w/w automatyka pokieruje. Automatyka "domowa" to coś jakby miał Szanowny Pan jeden wyłącznik do światła na dom.
... i proszę nie mylić "ocieplenia" z izolowaniem. Ocieplenia to działania częściowe - izolowanie to działanie kompletne.
Na zdjęciu widać nieznajomość fizyki – izolacja termiczna nie może być za tym co ma nie być grzane ! Ogrzewanie fundamentów i gruntu pod domem sporo kosztuje. Izolacja jest przyklejona tak jakby to zimno wchodziło a nie ciepło uciekało. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Na zdjęciu widać nieznajomość fizyki – izolacja termiczna nie może być za tym co ma nie być grzane ! Ogrzewanie fundamentów i gruntu pod domem sporo kosztuje. Izolacja jest przyklejona tak jakby to zimno wchodziło a nie ciepło uciekało.



Patrz Pan – cały dom został tak wybudowany. Zupełnie na odwyrtkę tego co Pan głosi.
Ale mimo nieznajomości fizyki, oraz innych bezeceństw wykonawczych, w ubiegłym sezonie grzewczym (z bardzo ciężką zimą) spalił około 17kWh/m2 (koszt za całość ogrzewania 440zł – ogrzewanie elektryczne) – łącznie z wygrzewaniem jastrychu.

Dom nie jest duży, bo około 100m2, ale fundamentów ma przeszło 40mb, a wg. Pana zapewnień tylko na fundamenty powinno pójść ponad 10 razy więcej.
Link do komentarza
To jak mam inne dane o takich domach... np. dom pasywny Lipińskich pod Wrocławiem.
By dom zużył 17W/m2 musi mieć ogrzewanie niecentralne i nie mieć mostka do gruntu. Jeżeli w/w dom ma ogrzewanie elektryczne i jakoś zminimalizowany mostek do gruntu to jest możliwe ale... tylko w pierwszym czy drugim sezonie. Potem opłaty będą rosły - wraz z zawilgoceniem materiały termoizolacyjnego.
Ps. O odzysku ciepła nie wspominałem - bo to chyba oczywiste.
Link do komentarza
Cytat

Niekoniecznie centralne. j-j ma akurat ogrzewanie przy pomocy kabli grzewczych umieszczonych w posadzce.



no ale jest to jednak jakiś rodzaj ogrzewania , prawda? coś , na wykonanie i użytkowanie czego trzeba wydać pieniążki ... choćby najmniejsze .... ale są...
nie że nie ma nic kompletnie ... tak jak sugeruje Pan TB że jest to możliwe i powszechnie w Polsce stosowane ...
nota bene ... szacun dla j-j za rachunek z ogrzewania za zeszły rok .... potwierdziło się , że wiedział co robi i zrobił to dobrze ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

To jak mam inne dane o takich domach... np. dom pasywny Lipińskich pod Wrocławiem.



Stara śpiewka - jak zwykle "zapomina" Pan dopisać, że nie jest to dom ani mieszkalny, ani zamieszkały, tylko pokazowy i biurowy.

Co ciekawe sam Pan nigdy i nigdzie nie podał zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie w swoim pawilonie - ciekawe dlaczego.

I jakoś tak dziwnie jestem spokojny, że za ten rok rachunek za energię domu j-j będzie niższy i to zdecydowanie, bo w zeszłym sezonie musiał „odprowadzić” z domu „tony” wody technologicznej.

I jeszcze jedna sprawa. Ten dom to konkret, istnieje i jest zamieszkany. Jego budowa też była w świetle jupiterów (od projektu), tak jak i jego eksploatacja (koszty ogrzewania). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przecież j-j o ile pamiętam ma ogrzewanie elektryczne, ma reku, ma piankowe szkło między ścianą a fundamentem... czy sie mylę. A kwestia wzrostu zawilgocenia styropianu, jeżeli Pan nie zgadza się z JBZ (który nie daje paroizolacji od wewnątrz) , że im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią, to proszę to JBZ napisać. Ja radzę dawać paroizolację od wewnętrznej strony izolacji termicznej nawet przy takiej ścianie.

I jakoś dziwnie jestem spokojny, że gdyby j-j zrobił pompę ciepła, rachunki wcale nie były by niższe a inwestycja i serwis na pewno!
Link do komentarza
Ten dom był projektowany i wykonany z założeniem jak najmniejszych kosztów za ogrzewanie.
Kable grzewcze o mocy 10W/mb – w zasadzie bez sterowników, bo wyliczono dokładnie rozstaw kabli grzewczych w każdym pomieszczeniu, podłoga akumulacyjna z wykorzystaniem taryfy nocnej.

Jak sam pisze autor (projektant i budowniczy tego domu), dzisiaj, mając te doświadczenia z eksploatacji swojego dzieła, z pewnych rozwiązań by zrezygnował. Stwierdził również, że gdyby nie budował sam, to na pewne rozwiązania nie byłoby go stać – bo to drogie przedsięwzięcie.

I co najważniejsze, ten dom nie przekracza 100m2 – bo tylko w takim małym domu, te przedsięwzięcia miały sens ekonomiczny.
Link do komentarza
1000W kablem 10-cio watowym jest droższe w zakupie od 1000W - 17-tką. Gdyby zamienić warstwy w ścianie i zamiast akumulacji i II taryfy wprowadzić np. strefy dzień / noc obniżki jak nikogo nie ma, zadaniowe ogrzewanie w łazienkach i oddzielne mniejsze termy - efekt byłby jeszcze lepszy.
W każdym razie – dom nie ma mostka termicznego do gruntu!
Nie ma centralnego ogrzewania
Ma 30 cm izolacji
Ma rekuperator
Efekty widać ! Mała inwestycja małe opłaty!
Link do komentarza
No więc ogrzewanie musi być takie czy siakie . Oczywiście że elektryczne podłogowe to nic innego tylko centralne . Pokazany przykład pana J-J jakoś słabo mnie przekonuje . Więcej , powiem dlaczego . W wyliczance kosztów brakuje wielu elementów i też chyba tego że reku jest do wymiany więc już nie 4 tys a może 15 . Ale to takie tam duperele , co jednak najbardziej mnie osobiście nie leży w takim przedsięwzieciu to sam projekt tego domu . Ja mam ładny ogród otaczający dom i jakoś nie mogę wyobrazić sobie domu bez pięknych dużych okien przez które ten ogród wchodzi mi do mieszkania . W zasadzie gdyby to było możliwe w moich realiach to najchętniej jeszcze bardziej bym przeszklił mój dom . Domy pasywne tego nie zapewniają w naszym klimacie a te małe okienka wyglądają jak strzelnice . Duże najlepiej połaciowe przeszklenia to zupełnie inny styl i komfort życia . Ale jak ktoś woli mieszkać mocno zaizolowany to jego wybór . Oszczędzać trzeba ale bez przesady bo zaczyna to przypominać dziadowanie , które w dodatku też jest dość kosztowne i tak się koło zamyko , hej icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Kolega bajbaga chyba nie doczytał. Różnica między zwykłym standardem a tym budynkiem wyszła trochę ponad 20 tys, przy czym samo szkło piankowe to koszt 8tys. A zostało pominięte np. koszt budowy kominów. Moim zdaniem zostało tez nieoszacowane inne źródło energii. Czyli wcale tak drogo to nie wychodzi. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kolega bajbaga chyba nie doczytał.



Pomijając wiedzę, którą posiadam, od samego zainteresowanego, to przytoczę Jego wypowiedź:

Cytat

robocizny nie doliczam celowo bo wszystko sam robiłem, wtedy to się OPLACA!!! Inaczej jest to dyskusyjne i nalezy mocno indywidualnie rozpatrywac!




A na tej kanwie dodam, że w sumie tak mały dom, też wynika z przemyśleń i kalkulacji.
Link do komentarza
Cytat

Pomijając wiedzę, którą posiadam, od samego zainteresowanego, to przytoczę Jego wypowiedź:

A na tej kanwie dodam, że w sumie tak mały dom, też wynika z przemyśleń i kalkulacji.



A czym się rożni nałożenie warstwy 30cm od 12cm? Jakie wielkie zmiany w robociźnie tam sa? Z tego co wiem to czy byłoby 12cm czy 30 to i tak kolega budujący robiłby to sam. Wiec nie widzę problemu.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, że za tym co piszesz, przemawia większe doświadczenie w zakresie projektowania i wykonawstwa, niż to, które posiada wspomniany j-j.

Wychodzi z tego, że Ty wiesz, a On błądzi i nie jest świadom tego co robi, mówi i pisze.



On nie , kolega błądzi bo wyciąga cytaty z kontekstu. Ja też tak mogę. Chodzi jednak o całościowy sens. A jest on taki :

"Teraz uważam że gdybym budował to wydałbym jeszcze mniej i zrobiłbym jeszcze "cieplej" ale to osobna bajka którą doskonale preferują i znają Ci z którymi "wędrowalem" ścieżką energooszczędności na tym forum i za to im dzięki!!"


Cytat

Ale jak ktoś woli mieszkać mocno zaizolowany to jego wybór . Oszczędzać trzeba ale bez przesady bo zaczyna to przypominać dziadowanie , które w dodatku też jest dość kosztowne i tak się koło zamyko , hej icon_biggrin.gif



Ja to wszystko rozumiem ale żeby zaraz nazywać kogoś za to "idiotą"? icon_sad.gif
Link do komentarza
Chłopie – bo projektował, liczył i wykonywał sam i na to właśnie zwrócił uwagę, że wtedy się „OPŁACA!!!” i że w innym przypadku jest to dyskusyjne.
Bierz pod uwagę całość takiej inwestycji (przemyślanej i wyliczonej), a nie tylko grubość ocieplenia.
Daj komuś do zaprojektowania od podstaw dom, daj komuś zlecenie na wyliczenie zapotrzebowania na ciepło dla całego domu i dla każdego pomieszczenia oddzielnie w kilku wariantach, a potem poprawki do projektu. Zleć komuś wyliczenie rozstawu kabli w podłogówce dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Znajdź wykonawcę, który wykona bezbłędnie to co powstało na desce kreślarskiej. A potem zapłać za to wszystko.

Ten dom, to nie tylko ocieplenie, to pewna idea, która powstała z przemyśleń i mozolnych wyliczeń.
Ten dom ewoluował na desce kreślarskiej.
Ten dom, to przykład tego, że można spodziewane efekty wyliczyć bardzo dokładnie, wręcz aptekarsko, ale pod warunkiem, że i aptekarskie będzie wykonanie.
A to wszystko Panie, to drogie sprawy są.
Link do komentarza
A co my tu wszyscy robimy? To samo. Więc nie przesadzaj.

"Zleć komuś wyliczenie rozstawu kabli w podłogówce dla każdego pomieszczenia oddzielnie."

Nie wiedziałem ze można to zrobić inaczej. Abstrahując od tego przypadku np maty sa np w elektrze albo 100w albo 150w i koniec wyboru. Konsekwencje przewymiarowania to szybsze nagrzanie sie pomieszczenia. Ot cała filozofia.

Natomiast izolacja w tym konkretnym przypadku była najważniejsza.

Link do komentarza
No ........, a ja jeszcze do tego dodam że cuś mi się widzi iż w takim domu gdzie :
Cytat

Ten dom, to przykład tego, że można spodziewane efekty wyliczyć bardzo dokładnie, wręcz aptekarsko, ale pod warunkiem, że i aptekarskie będzie wykonanie.


a okna przypominają otwory strzelnicze , to nie chciałby mieszkać nawet sam aptekarz. icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...