Skocz do zawartości

Pompa ciepła w klimatyzacji - zimą grzeje, latem chłodzi


Recommended Posts

Dotychczas zajmowaliśmy się pompą ciepła w roli źródła energii cieplnej dla c.o. i c.w.u. Okazuje się, że pompa ciepła w klimatyzacji też się doskonale sprawdza, może efektywnie współpracować z systemem wentylacji. A są to sprawy nie mniej ważne niż ogrzewanie – wystarczy spojrzeć obok na krzywą duszności, czyli zależność odczucia duszności od temperatury i wilgotności.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/1360-pompa-ciepla-w-klimatyzacji-zima-grzeje-latem-chlodzi

Link do komentarza
czy ktoś mi tępemu wytłumaczy jak taka zimna podłoga chłodzi bo na mój rozum to będzie tylko zimna podłoga i nieprzyjemnie przecież nie może to działać tak jak ogrzewanie gdyż zimne podłoga w lecie nie zachowuje się tak jak ciepła w zimie. Przecież aby schłodzić jakiekolwiek miejsce w lecie to zimne powietrze musi być do niego wtłoczone tak ??? Więc wg mnie używanie co do chłodzenia to ściema.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
I to jest w tym wszystkim najlepsze,poniewaz pompa ciepła spełnia szereg innych ról niz tylko tą grzewcza.Pompa ciepła powietrze-woda (a więc taka, która pobiera ciepło z powietrza i przenosi je do wody, czyli ją ogrzewa) działa trochę jak klimatyzacja. Pobiera powietrze, schładza je i wydmuchuje zimne. Ponieważ w zimniejszym powietrzu jest mniej pary wodnej niż w ciepłym to część pary wodnej się skrapla i trzeba te skropliny gdzieś odprowadzić. Pompa ciepła pobiera duże ilości powietrza więc gdyby pobierała powietrze z pomieszczenia to błyskawicznie by je wyziębiła do temperatur ujemnych. A przecież nie o to chodzi...
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
Gość Janek795
Do "dylot" o rzekomej ściemie. Rozumiem, że fizyka tu nie obowiązuje. Zimna podłoga jest zimna i tyle... A powietrze w pomieszczeniu stoi niczym skała i nie krąży. Zastanów się dlaczego w krajach śródziemnomorskich np włochy czy Hiszpania robi się podłogi np z marmuru czy innych "zimnych" materiałów. Myślne nie boli.

A na koniec - ostatnio byłem na Węgrzech w hotelu gdzie właśnie zastosowano taki układ. w Pomieszczeniach temperatura bardzo przyjemna bez zimnicy jak to przy klimie i wiania w twarz grzybem. Naturalna niska temperatura. Sam tak będę robił w tym roku u siebie z wymiennikiem i zaworem 3D na dolnym źródle. Można poprawić efekt robić ogrzewanie ścienne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...