Skocz do zawartości

Ściana jednowarstwawa czy trójwarstwowa?


Gość

Recommended Posts

Najważniejszym dylematem podczas budowy domu (a raczej fazy projektu) była decyzja – jaki rodzaj ścian wybrać. Czy ścianę jednowarstwową i późniejsze jej docieplenie z zewnątrz, czy też trójwarstwową z dociepleniem wewnątrz murów.

Po wielu konsultacjach z fachowcami oraz z użytkownikami „ścian” – jednych i drugich, przekonały mnie argumenty przemawiające za wykonaniem ścian trójwarstwowych, chociaż nieco droższych.

Dom zbudowany na bazie ścian trójwarstwowych użytkuję już trzeci rok i jak na razie podjętej decyzji nie żałuję.

Co sądzicie na ten temat?
Link do komentarza
Polecamy artykuł Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa?
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/2059-jakie-sa-cechy-sciany-jedno-dwu-i-trojwarstwowej-jakie-sa-koszty-ich-wykonania

Fragment artykułu:
"Ściana trójwarstwowa - to najbardziej pracochłonny wariant ściany zewnętrznej. Jej zbudowanie wymaga od wykonawcy doświadczenia i dokładności, a od inwestora ? cierpliwości. Wbrew obiegowej opinii ściana taka nie musi być droga, dzięki odpowiedniej konfiguracji materiałów może okazać się nieznacznie droższa, a czasem nawet tańsza od rozwiązań alternatywnych."
Link do komentarza
AKUMULACJA ma sens gdy mamy niesterowalne ogrzewanie!!!
Musi występować zjawisko czasowej nadprodukcji ciepła np. piec kaflowy na węgiel. Jeżeli ogrzewanie ma automatykę (a ma już każde) to przy ustawieniu np 23 st. C w pokoju ogrzewanie się wyłączy gdy jest 23. Ściana stojąca na fyndamencie odptowadzającym ciepło do ziemi, będzie ZAWSZE chłodniejsza niż temperatura w pokoju, czyli będzie notorycznym odbiornikiem!!! A nie akumulatorem. Jak jeszcze dołożymy czasówkę to ekonomia takiego układu jest podobna do gotowania beczki wody gdy sie chcemy napić szklankę herbaty!!
Link do komentarza
Jakaś jest róznica w sposobach rozchodzenia się ciepła, w zależności czym się handluje? Czy akumulacja (lub lepiej pseudoakumulacja) nie jest zaprzeczeniem automatyki, niezaleznie czym się handluje? www.nie-co.pl
dodam jeszcze, że Legalett w Norwegii montuje kagle elektryczne w kazdym pomieszczeniu a nie rury z powietrzem.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Ściany trójwarstwowe droższe są o ok. 30 zł za m2. Jednak jedna warstwa z porothermu wystarczy. Kiedyś domy stawiany tylko z 3 warstwowych jednak od kilku lat odchodzi się od tego na rzecz dwu. Bardzo dużo osób przerzuciło się w ten sposób na ceramikę (popularny MAX i porotherm) co popieram bo uważam, że jest zdrowsza. Jak i czas wykonania znacznie się skraca.
Link do komentarza
Cytat

Ściany trójwarstwowe droższe są o ok. 30 zł za m2. Jednak jedna warstwa z porothermu wystarczy. Kiedyś domy stawiany tylko z 3 warstwowych jednak od kilku lat odchodzi się od tego na rzecz dwu. Bardzo dużo osób przerzuciło się w ten sposób na ceramikę (popularny MAX i porotherm) co popieram bo uważam, że jest zdrowsza. Jak i czas wykonania znacznie się skraca.



Teraz już można bez izolowania ! Nowe ściany porothermu na to pozwalają 40cm pianki
http://www.wienerberger.se/servlet/Satelli...i=1141671846897
No chyba , ze ktoś budynek gospodarski stawia...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Bardzo dużo osób przerzuciło się w ten sposób na ceramikę (popularny MAX i Porotherm) co popieram bo uważam, że jest zdrowsza. Jak i czas wykonania znacznie się skraca.


Czas wykonania na pewno sie skraca, ale czy jest zdrowszy?!? Uważam trochę inaczej...
Portherm podobnie jak i pustak max wykorzystują pustki powietrzne w celu zapewnienia większej termoizolacyjności. Zastanawiał sie kiedyś pan co sie dzieje z zamkniętymi pustkami powietrznymi? Najlepiej jest to opisane w książce "Domy które zabijają" która gorąco polecam każdemu inwestorowi, a uważam ze powinna być to lektura obowiązkowa dla Architektów. A jeśli nie, polecam przed podjęciem decyzji o materiałach w których mamy zamiar mieszkać przeczytać artykuł F.W.Sergiel http://www.sergiel.pl/atrykul2_materialy_budowlane.html
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Czas wykonania na pewno sie skraca, ale czy jest zdrowszy?!? Uważam trochę inaczej...
Portherm podobnie jak i pustak max wykorzystują pustki powietrzne w celu zapewnienia większej termoizolacyjności. Zastanawiał sie kiedyś pan co sie dzieje z zamkniętymi pustkami powietrznymi? Najlepiej jest to opisane w książce "Domy które zabijają" która gorąco polecam każdemu inwestorowi, a uważam ze powinna być to lektura obowiązkowa dla Architektów. A jeśli nie, polecam przed podjęciem decyzji o materiałach w których mamy zamiar mieszkać przeczytać artykuł F.W.Sergiel http://www.sergiel.pl/atrykul2_materialy_budowlane.html



Zaraz przeczytam.
Link do komentarza
ja też jestem za budową domów ze ścianami trójwarstwowymi, mianowicie swego czasu pracowąłem jako murarz (4 lata), więc budowało się różnymi technologiami. Dlatego swój dom postawię z trzech warstw, porotherm 11,5 od zewnątrz, styropian 10cm, i od wewnątrz pustak na 25cm szerokości tylko jeszcze nie wiem czy coś z porothermu czy innej firmy. Ocieplanie ściany od zewnątrz jest dobre ale dla budynków już istniejących, gdzie nie ma innej mozliwości ocieplenia. Natomiast budować nowy dom z ociepleniem na zewnątrz to dla mnie trochę niezrozumiałe, mając taki tynk na zewnątrz trzeba zawsze na niego uważać aby dziecko nie kopało piłką o ścianę, nie opierać jakich ciężkich elementów o taką ścianę, bo może odpaść tynk lub nawet wbić się styropian i będzie dziura. Natomiast mając cegłę na zewnątrz nie trzeba uważac tak bardzo, co najwyżej można porysować ścianę. A chcę budować porothermem na zewnątrz ponieważ ma ładny czerwony kolor i nie muszę od razu tynkować po zewnątrz, natomiast cegły z kozłowic ładnie wyglądają tylko w katalogu w rzeczywistości kolor mają ochydny(trzeba by jak najszybciej tynkować).
a co do czasu wykonania, to przecież dom budujemy na całe życie i inne pokolenia, nie na 5 lat ?????? więc warto troche dołożyć kasy i mieć dobry dom.

piotr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Natomiast budować nowy dom z ociepleniem na zewnątrz to dla mnie trochę niezrozumiałe, mając taki tynk na zewnątrz trzeba zawsze na niego uważać aby dziecko nie kopało piłką o ścianę, nie opierać jakich ciężkich elementów o taką ścianę, bo może odpaść tynk lub nawet wbić się styropian i będzie dziura. Natomiast mając cegłę na zewnątrz nie trzeba uważac tak bardzo, co najwyżej można porysować ścianę. A chcę budować porothermem na zewnątrz ponieważ ma ładny czerwony kolor i nie muszę od razu tynkować po zewnątrz, natomiast cegły z kozłowic ładnie wyglądają tylko w katalogu w rzeczywistości kolor mają ochydny(trzeba by jak najszybciej tynkować).



To w resultacie cegła na zewnątrz czy poroterm daje gwarancję trwałości?
Link do komentarza
Cytat

To w resultacie cegła na zewnątrz czy poroterm daje gwarancję trwałości?



nie ma zanczenia czy zastosuje się cegłę pełną, czy jakąś cegłę kratówkę typu np. porotherm, jedno i drugie daje trwałoś muru zewnętrznego, natomiast zastosowanie wg mnie styropianu na zewnątrz jest bardzo nietrwałe. Dlatego ja na pewno będę budował mur 3-warstwowy.

piotr
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Czas wykonania na pewno sie skraca, ale czy jest zdrowszy?!? Uważam trochę inaczej...
Portherm podobnie jak i pustak max wykorzystują pustki powietrzne w celu zapewnienia większej termoizolacyjności. Zastanawiał sie kiedyś pan co sie dzieje z zamkniętymi pustkami powietrznymi? Najlepiej jest to opisane w książce "Domy które zabijają" która gorąco polecam każdemu inwestorowi, a uważam ze powinna być to lektura obowiązkowa dla Architektów. A jeśli nie, polecam przed podjęciem decyzji o materiałach w których mamy zamiar mieszkać przeczytać artykuł F.W.Sergiel http://www.sergiel.pl/atrykul2_materialy_budowlane.html



Wygląda groźnie ale .. artykuł jest napisany w formie felietonu - przedstawia domysły bez poparcia ich jakimikolwiek wynikami badań. Czy takie badania były prowadzone? Ile lat potrzeba by teoria o pustkach powietrznych w analogii to zatęchłych słoików się potwierdziła lub nie?
Link do komentarza
Cytat

Na jednym ze spotkań w grupie lekarzy, bioenergoterapeutów, naturoterapeutów, uczestniczyłem w dyskusji na temat różnic pomiędzy wibracjami a wirusami.


Ja sądzę , że podany wstęp z linku do którego odwołuje się Szmergiel wyjaśnia wszystko icon_confused.gif
Jak można mieszać naukę z ezoteryzmem i twierdzić że coś jest złe opierając się na jakichś zupełnie niemierzalnych "energiach" o których istnieniu mówią wyłącznie "wybrańcy" którzy rzekomo potrafią je wykryć ?
Nauka przeczy rewelacjom środowiska radiestetów (jest o tym dużo w odpowiednim dziale) a ktoś tutaj sobie najwyraźniej straszy radiestezją i temu podobnymi sprawami w działach czysto budowlanych icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ja sądzę , że podany wstęp z linku do którego odwołuje się Szmergiel wyjaśnia wszystko icon_confused.gif
Jak można mieszać naukę z ezoteryzmem i twierdzić że coś jest złe opierając się na jakichś zupełnie niemierzalnych "energiach" o których istnieniu mówią wyłącznie "wybrańcy" którzy rzekomo potrafią je wykryć ?
Nauka przeczy rewelacjom środowiska radiestetów (jest o tym dużo w odpowiednim dziale) a ktoś tutaj sobie najwyraźniej straszy radiestezją i temu podobnymi sprawami w działach czysto budowlanych icon_sad.gif



Radiestezja budowlana? Może to jakieś rytuały New Age'u?
Link do komentarza
informacje o realnych zagrożeniach (np o radiacji ) znajdziesz w materiałach producenta.
o wszelkich innych "zagrożeniach" - informacje znajdziesz u rożnego rodzaju osób które chcą udowadniać że istnieją "energie' których nauka nie potwierdza.
Mówiąc wprost - raczej nie warto się tym przejmować ..
chyba, że przyjąć że te informacje o tych "groźnych energiach" pochodzą z okultyzmu.
w takim przypadku tym bardziej warto się od tego oddalić czym prędzej ...
Link do komentarza
Cytat

informacje o realnych zagrożeniach (np o radiacji ) znajdziesz w materiałach producenta.
o wszelkich innych "zagrożeniach" - informacje znajdziesz u rożnego rodzaju osób które chcą udowadniać że istnieją "energie' których nauka nie potwierdza.
Mówiąc wprost - raczej nie warto się tym przejmować ..
chyba, że przyjąć że te informacje o tych "groźnych energiach" pochodzą z okultyzmu.
w takim przypadku tym bardziej warto się od tego oddalić czym prędzej ...



Zaniepokoiło mnie to trochę stąd pytanie czy to jakiś straszak czy naprawdę coś jest nie tak.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...