Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ścieki można odprowadzać do szamba lub zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków – jeśli pozwalają na to warunki. Konkretny sposób może być również narzucony w pozwoleniu na budowę, w związku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/7303-oczyszczalnia-czy-szambo

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość MoKa
kto pisze takie bzdury? artykuł jest bardzo subiektywny, widać nastawienie autora na przydomowe oczyszczalnie. Nikt nie musi wywozić nieczystości z szamba raz na dwa tygodnie!! wystarczy zbudować nieco większe szambo i spokojnie wystarczy jeśli beka przyjedzie raz na 2-3 miesiące. U nas gmina też nakłaniała na zakładanie oczyszczalni, były dofinansowania i inne takie, a teraz 75% uzytkowników już je wyłączyło wracając do tradycyjnego szamba. Popytajcie lepiej ludzi w terenie zamiast czytac takie tendencyjne artykuły..
Link do komentarza
A co to da, że szambo będzie miało nawet 100m3, tylko pierwszy wywóz będzie można odciągnąć w czasie bo szambiarka, ma określoną pojemność i ponad nią nie wybierze, a efekt może być tylko taki, że w dużym szambie dużo gazów się uzbiera i potem może być g... deszcz - to żart, ale z poj. szambiarki i możliwością rzadszego wywozu już nie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość mack1306
kosztorys rzeczywiście zrobiony tendencyjnie pod oczyszczalnie,przykład 10m3 szambo powinno wystarczyć na miesiąc u mnie wywóz do 70zł,łatwo wyliczyć roczny wydatek 840 zł!! Oczyszalnie te za 3000 zł już niedługo zostaną wycofane, a oczyszczalnie biologiczne kosztują dużo więcej i do jej eksploatacji należy doliczyć prąd potrzebny do napowietrzania, tym samym koszty rosną..
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Co do przydomowych oczyszczalni ścieków - jeżeli w warunkach zabudowy została uwzględniona takowa, a teren, na którym ma być oczyszczalnia nie jest skanalizowany to wystarczy zrobić zgłoszenie zamiaru budowy POŚ do starostwa. Jeżeli po 30 dniach nie otrzyma się odpowiedzi odmownej (a jeżeli nie ma planów kanalizacji w najbliższym czasie to nie powinno być odmowy), można wówczas przystąpić do budowy.

Jeżeli natomiast chodzi o wybór rozwiązania od strony ekonomicznej:

W perspektywie długofalowej lepszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Z szambami wiążą się następujące problemy:

- częste i kosztowne wywózki, które wraz z upływem czasu przeradzają się w pokaźne kwoty
- w przypadku rozszczelnienia dochodzi skażenie gleby oraz wód gruntowych
- uzależnienie od widzimisię instytucji zajmujących się odbiorem ścieków w zakresie podwyżki opłat za wywóz
- uciążliwość dla środowiska i mieszkańców

Jeżeli zdecydujemy się na przydomową oczyszczalnię ścieków, to poza oczywistą korzyścią jaką jest brak opłat za ścieki dochodzą jeszcze:

- o wiele rzadsze wywózki nieczystości (oszczędność pieniędzy) - rzędu raz na 18-24 miesiące
- wygoda w eksploatacji
- przyjazne dla mieszkańców i środowiska
- możliwość ponownego wykorzystania wody, np. do nawadniania ogrodu lub zasilenia zbiornika wodnego (kolejna oszczędność pieniędzy)
- wysoki stopień oczyszczenia ścieków

Oczywiście mowa tu o porządnie zaprojektowanych i wykonanych oczyszczalniach z górnej półki, które służą przez lata - wg mnie tylko takie należy brać pod uwagę. Marketowe rozwiązania przyniosą raczej więcej szkody niż pożytku, o czym napisałem w innym temacie.
Link do komentarza
Cytat

Oj nie wypada ganić cudze a wychwalać "swoje".



Trudno oprzeć się wrażeniu, że powyższe zdanie nie wnosi nic do tematu zakrawając przy tym na oszczerstwo.

Niemniej jednak mam nadzieję, że moja wcześniejsza wypowiedź nakreśli temat osobom odwiedzającym forum i pomoże przyszłym inwestorom w znalezieniu takiego rozwiązania, które na długie lata spełni ich oczekiwania.
Link do komentarza
Cytat

Trudno oprzeć się wrażeniu, że powyższe zdanie nie wnosi nic do tematu zakrawając przy tym na oszczerstwo.

Niemniej jednak mam nadzieję, że moja wcześniejsza wypowiedź nakreśli temat osobom odwiedzającym forum i pomoże przyszłym inwestorom w znalezieniu takiego rozwiązania, które na długie lata spełni ich oczekiwania.


A to niby jak brzmi? "
Oczywiście mowa tu o porządnie zaprojektowanych i wykonanych oczyszczalniach z górnej półki, które służą przez lata - wg mnie tylko takie należy brać pod uwagę. Marketowe rozwiązania przyniosą raczej więcej szkody niż pożytku, o czym napisałem w innym temacie."
Biorąc pod uwagę,że kolega reprezentuje firmę sprzedającą POŚ jak również różnego rodzaju preparaty nie wypada koledze takie zdania pisać. Ja takie wypowiedzi odbieram jako nie obiektywne.
Natomiast co do pozostałej wypowiedzi wszystko ok i oby dalej takie obiektywne posty kolega zamieszczał.
Link do komentarza

To jak kolega odbiera wypowiedzi innych ludzi jest kwestią całkowicie indywidualną i nie ma nic wspólnego z obiektywizmem ani też realną intencją autora. Każdy ma własne interpretacje i odczucia, jednak nie powinny one być podstawą do osądzania intencji innych osób.

Wiedza większości ludzi na temat technologii oczyszczania ścieków jest bardzo podstawowa lub żadna, dlatego w dobrym tonie jest chronienie ich przed naciągaczami i towarami, które za rok, dwa lub trzy zaczną im przysparzać problemów w życiu. A jeżeli już decydują się na taki zakup - powinni wiedzieć skąd wzięła się taka a nie inna cena. Po mojemu właśnie od takich dyskusji jest to forum. Dopóki nie padają nazwy konkretnych firm to nie ma podstaw do podejrzeń i wysuwania zarzutów.
Link do komentarza
Cytat

To jak kolega odbiera wypowiedzi innych ludzi jest kwestią całkowicie indywidualną i nie ma nic wspólnego z obiektywizmem ani też realną intencją autora. Każdy ma własne interpretacje i odczucia, jednak nie powinny one być podstawą do osądzania intencji innych osób.

Wiedza większości ludzi na temat technologii oczyszczania ścieków jest bardzo podstawowa lub żadna, dlatego w dobrym tonie jest chronienie ich przed naciągaczami i towarami, które za rok, dwa lub trzy zaczną im przysparzać problemów w życiu. A jeżeli już decydują się na taki zakup - powinni wiedzieć skąd wzięła się taka a nie inna cena. Po mojemu właśnie od takich dyskusji jest to forum. Dopóki nie padają nazwy konkretnych firm to nie ma podstaw do podejrzeń i wysuwania zarzutów.


Zgadzam się z Twoja wypowiedzią,ale gdy dotyczy wypowiedzi powiedzmy zwykłych ludzi a Ty reprezentujesz firmę która produkuje POŚ i Tobie taki ton wypowiedzi nie przystoi.Każde uwagi są cenne i użytkowników jak również producentów ale trzeba rozgraniczyć te dwie rzeczy i jako producent powinieneś pisać na temat swoich produktów a nie krytykować i oceniać marketowe produkty i to jest bez znaczenia czy podajesz nazwy czy nie.
Link do komentarza

W przytoczonym przeze mnie wątku padło dokładnie pytanie o tzw. oczyszczalnie z marketu - odpowiedź była zatem w 100% trafna i z tym nie ma co dyskutować. Natomiast opinia jest poparta doświadczeniem i sytuacjami z życia wziętymi - poprawki, rozkopywanie ogrodu czy wymiana układu w ciągu 1-3 lat nie jest niczym nadzwyczajnym w przypadku rozwiązań, o które zapytał autor. Nie będę udawał, że czegoś nie widziałem skoro było inaczej.
Jak wcześniej wspomniałem - proponuję odłożyć prywatne interpretacje na bok i skupić się na głównym wątku dyskusji.

Co do swoich produktów - z pewnością przedstawię propozycje jeżeli ktoś będzie potrzebował rozwiązań na określone warunki wodno-gruntowe.

Link do komentarza
Cytat

W przytoczonym przeze mnie wątku padło dokładnie pytanie o tzw. oczyszczalnie z marketu - odpowiedź była zatem w 100% trafna i z tym nie ma co dyskutować.


Oświeć mnie bom chyba ślepy, kto tu zadał pytanie o oczyszczalnie z marketu? bo jakoś nie mogę dojrzeć tego pytania.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Oczywiście, że lepiej zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Fakt, koszty budowy będą większe niż tradycyjnego szamba, ale w przeliczeniu na kolejne lata to się zwróci i to z nawiązką. Teraz produkowane są bezobsługowe oczyszczalnie, więc w ogóle nie ma z nimi kłopotów. A poza tym oczyszczalnie są bardziej ekologiczne. Odprowadzasz ścieki a jednocześnie ochraniasz środowisko, chyba lepszej opcji nie ma. System oczyszczania zamyka obieg wody w przyrodzie, przywracając ja środowisku. A jak wiadomo, wody na naszej planecie jest coraz mniej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja osobiście uważam, że przydomowa oczyszczalnia to zbyt drugi interes, szambo mało praktyczne i z względów estetycznych u mnie by odpadło dlatego ja preferuję podłączenie się pod kanalizację i nie przejmowanie się tym problemem.

Pozdrawiam.


A liczyłeś co ile kosztuje? Coś mi się wydaje ,że nie.
Każdy ma co chce albo to co może mieć,nie wszyscy mogą mieć kanalizację i nie wszyscy mogą mieć POŚ,a co jednemu pasuje nie znaczy że musi pasować drugiemu.
Link do komentarza
Cytat

Ja osobiście uważam, że przydomowa oczyszczalnia to zbyt drugi interes, szambo mało praktyczne i z względów estetycznych u mnie by odpadło dlatego ja preferuję podłączenie się pod kanalizację i nie przejmowanie się tym problemem.

Pozdrawiam.


Czasami żeby mieć kanalizację to se trzeba ją samemu założyć u mnie kanalizy na wiosce niet, za to woda kosztuje 3 zł.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Czasami żeby mieć kanalizację to se trzeba ją samemu założyć u mnie kanalizy na wiosce niet, za to woda kosztuje 3 zł.



Kolega nie chciał na pewno niczego narzucać po prostu przedstawił swoje stanowisko. Osobiście uważam, że szambo jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie maja dostępu do kanalizacji.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość gawel
ja uważam że jedynym w przypadku braku zgody na POŚ (tak jak u mnie) a czy "njlepszym" to zło konieczne i bardzo kosztowna impreza lekko 2500-3000 na rok przy trzech osobach mam to juz 10 rok niestety
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Wybór jest prosty-EKOLOGICZNA PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA !!!


Nie jest taki prosty jakby Ci się wydawało. Nie jeden by chciał mieć POŚ ale z różnych uwarunkowań nie może a drugi może ale nie chce icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Jako mgr inż. tej specjalności powiem krótko: Gdyby na mojej działce warunki wodne pozwoliły to zrobiłbym oczyszczalnie, ale prawda jest oczywista - szambo + małe udoskonalenie = 7x taniej niż oczyszczalnia oczyszczalnia..
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Jako mgr inż. tej specjalności powiem krótko: Gdyby na mojej działce warunki wodne pozwoliły to zrobiłbym oczyszczalnie, ale prawda jest oczywista - szambo + małe udoskonalenie = 7x taniej niż oczyszczalnia oczyszczalnia..



Czy mógłby Pan konkretniej powiedzieć co to za "małe udoskonalenie"? Czy owo udoskonalenie zapewni należyty poziom oczyszczania a ścieki na wyjściu spełnią restrykcyjne normy? Jaki jest koszt eksploatacji i żywotność takiego rozwiązania?
No i przede wszystkim skąd wziął Pan "7x taniej"? Jaki jest koszt rozwiązania, o którym Pan pisze i względem jakiej ceny Pan porównywał?
Prostą, sensowną oczyszczalnię drenażową na dobrze przepuszczalny grunt można kupić, powiedzmy za 4000zł (zbiornik+elementy drenażu). Z tego co Pan napisał wynika, że za niecałe 600zł zaoferuje mi Pan zbiornik wraz z udoskonaleniem, co oczywiście jest nierealne, bo musiałby Pan grubo dopłacić do tej transakcji :-)

Proszę zatem o odpowiedź na moje pytania i nie wprowadzanie czytelników w błąd informacjami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Chyba, że mówimy o kradzionym zbiorniku szemranej jakości i udoskonaleniu, które zatruje glebę i wody gruntowe w okolicy :-)

PS. Myślę, że gdyby zamiast rzeczonego "mgr inżyniera" (zakładając, że Pan mówi prawdę) w to miejsce popracował Pan w branży, pojeździł na montaże i pobrudził się tą pracą, to o niebo więcej mógłby Pan teraz powiedzieć na ten temat. Mądrość i doświadczenie płynie z praktyki, nie teorii.
Link do komentarza
Gość Mam ppytanie do autora
Co mam zrobić jeśli w planach miałem szambo ale podczas budowy ze wzgledu na ukształtowanie terenu musiałem go przenieś na przeciwną strone domu. Jakie dokumenty i do kogo muszę się zgłosić..
Link do komentarza
Cytat

Co mam zrobić jeśli w planach miałem szambo ale podczas budowy ze wzgledu na ukształtowanie terenu musiałem go przenieś na przeciwną strone domu. Jakie dokumenty i do kogo muszę się zgłosić..



Witam
Musi Pan wykonać projekt zamienny do projektu zagospodarowania terenu. Związane to jest z późniejszą inwentaryzacją geodezyjną i zgłoszeniem budynku do użytkowania.
Każdy Urząd kieruje się swoimi prawami, dlatego polecam sprawdzić czego jeszcze będą żądać.
Pozdrawiam

A wracając do tematu - od kilkunastu lat używam oczyszczalni z drenażem Firmy Sotralentz. Biorąc pod uwagę koszt wykonania (sam budowałem) i oszczędności z eksploatacji to z czystym sumieniem polecę oczyszczalnię.
Trzeba pamiętać że budowa i użytkowanie domu to inwestycja długoterminowa.

Zastanawiam się nad wymianą oczyszczalni drenażowej na biologiczną.
Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić jaką mogłabym wybrać - kompletnie nie wiem o co go zapytać.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić jaką mogłabym wybrać - kompletnie nie wiem o co go zapytać.



Wejdź na forum Muratora do działu "Woda i ścieki" i poczytaj o biologicznych oczyszczalniach. Jest tam kilka tematów i parę osób co mogą coś doradzić bezstronnie jak np. Beja
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Mam pytanie , otóż na co nalezy zwrócić uwage wybierając oczyszczalnię - dokładnie oczyszczalnię biologiczną. Myślę, też o oczyszczalni BIO-HERO - to hybrydowa. Za kilka tygodni przyjdzie gość od tych oczyszczalni sprawdzić jaką mogłabym wybrać - kompletnie nie wiem o co go zapytać.



mój brat ma oczyszczalnię biologiczną, tak na prawdę najważniejszy jest wybór układu, choć to na co możesz się zdecydować zależy zazwyczaj od tego na jakim terenie znajduje się Twoja działka i czy na przykład można odprowadzić wodę do rowu, albo na ile masz miejsca i czy będzie można zbudować dodatkowy zbiornik na wodę do celów gospodarczych, tak na prawdę nie musisz zadawać jakiś szczegółowych pytań, bo jak umówisz się z ich przedstawicielem to podejrzewam, ze to on będzie mógł Cię jakoś konkretnie w tej kwestii uświadomić
Link do komentarza
Cytat

ladnie to tak do konkurencji odsylac? icon_razz.gif



Jak tu nie ma kto doradzić. icon_cry.gif Ja mam oczyszczalnię, ale mam za małą wiedzę o innych żeby doradzać. icon_biggrin.gif

Cytat

mój brat ma oczyszczalnię biologiczną, tak na prawdę najważniejszy jest wybór układu, choć to na co możesz się zdecydować zależy zazwyczaj od tego na jakim terenie znajduje się Twoja działka i czy na przykład można odprowadzić wodę do rowu, albo na ile masz miejsca i czy będzie można zbudować dodatkowy zbiornik na wodę do celów gospodarczych, tak na prawdę nie musisz zadawać jakiś szczegółowych pytań, bo jak umówisz się z ich przedstawicielem to podejrzewam, ze to on będzie mógł Cię jakoś konkretnie w tej kwestii uświadomić



Z tymi przedstawicielami różnie bywa, bo mają z tego korzyść. Raczej lepiej zasięgnąć informacji od bezstronnych użytkowników. Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
mamy zwykłą drenażówkę na 4 osoby. po roku użytkowania zamulił się całkowicie drenaż. okazała się że to nasza wina tzn nie wiedzieliśmy że trzeba dosypywać proszku z bakteriami, a na koniec kupiłem w castoramie jakiś wynalazek i wszystko staneło. płukanie drenażu na szczęście pomogło i teraz 6 czy 7 rok bez problemów przy stosowaniu preparatu o nazwie max (bio7 czy ecogene to producent). czyli jednak się da, tylko trzeba wiedzieć jak taką instalację używać. pozdrawiam Marian
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Oralk
Jeśli producent oczyszczalni kategorycznie nie zakazuje użytkowania to nie ma przeciwwskazań. Zależy to też od powierzchni całej oczyszczalni. Takie zmiękczacze wody używają stosunkowo mało soli w procesie regeneracji złoża. Takie małe ilości raczej nie zabiją wszystkich bakterii w przydomowej oczyszczalni.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A jak się ma zmiękczacz wody do POŚ? sól po regeneracji nie zabije bakterii? mocno zastanawiam się nad zakupem zmiękczacza wody do domu ale nie wiem jak bardzo wpłynie to na moją przydomową oczyszczalnię. Ktoś? Coś?



Zmiękczacze wody, a konkretnie sól w nich używana, ZAWSZE wpływają negatywnie na florę bakteryjną - niezależnie od tego, co pisze producent oczyszczalni. Zmiękczacze wody można montować pod warunkiem, że te silnie zasolone popłuczyny nie będą trafiały do przydomowej oczyszczalni ścieków. W przeciwnym wypadku będą obniżały wydajność i żywotność układu oczyszczania. Wiemy z doświadczenia klientów icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Nie zapomnijmy, że oczyszczalnia potrzebuje prądu aby działać i tutaj koszty eksploatacji takiej oczyszczalni rosną. Pewnie nie więcej niż szambo ale jednak nie zostały uwzględnione w Państwa wyliczeniach. Pozdrawiam
Link do komentarza
21 minut temu, Gość Kasia napisał:

Nie zapomnijmy, że oczyszczalnia potrzebuje prądu aby działać i tutaj koszty eksploatacji takiej oczyszczalni rosną. Pewnie nie więcej niż szambo ale jednak nie zostały uwzględnione w Państwa wyliczeniach. Pozdrawiam

Nic podobnego - oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, która jest opisana w artykule nie wymaga zasilania. Obsługa ogranicza się do regularnego wsypywania do kanalizacji preparatu biologicznego i raz na 1-2 lata wybrania osadu ze zbiornika. Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem takiej oczyszczalni od 10 lat. Koszty są kilkukrotnie niższe niż przy kanalizacji.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Chociż na forum chyba już nikt nie zagląda to jednak dodam swoje spostrzeżenia: na wiosnę miałam instalować szambo lub oczyszczalnię. Na początku oczywiście oczyszczalna bo tyle dobrego naczytałam się o tej nowoczesności.Ale zmieniłam zdanie gdyż od oczyszczalni sąsiadów zza płotu po prostu zaczęło zajeżdżać. Ludzie, przecież to cudo wcale na 100% nie filtruje, a idzie do gleby! U sąsiadów dwa domy dalej ciągle coś gdzieś się zapycha i czyszczą. Kupiłam więc nowoczesny klocek dwukomorowy na 10m3 z możliwością dorobienia w przyszłości drenów. Oczyszczalnie nie oczyszczają jak należy, powinien za to wziąć się sanepid!
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Bardzo ciekawy poradnik. Ja zdecydowałem się na szambo betonowe o pojemności 9000 l. Zbiornik posiada dużą wytrzymałość i dobrą szczelność. Dodatkowo był niedrogi i prosty w montażu. Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...