Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
chriss2

Przeniesiene słupu do granicy działki

Recommended Posts

Witam

nie wiem od czego zacząć opisując swój problem, więc zacznę od opisania sytuacji...

Sąsiad z którego działką sąsiaduję ma na swojej nieruchomości która jest dość duża (około 1,5 ha) słupy średniego napięcia (15 kV). Linia przebiega częściowo po mojej działce a w granicy działki stoi słup - przebieg linii jest po skosie i przebiega nad wiazdem wiec nie utrudnia w zanczący sposób uzytkowania dzialki.

Przechodząc do meritum.

Sąsiad w porozumieniu z obszarem energetycznym postanowił przenieść słupy tak aby przebiegały wzdłuż mojej granicy działki na jego nieruchomości (około 1-1,5 od granicy).
Elektrownia przygotowała dokumentację projektową, wystąpiła o pozowolenie na budowę. Pozowolenie zostało wydane i uprawomocniło się. Elektorwnia nie wskazała mnie jako strony postępowania - podejrzewam ze wg nich mogłem nie być stroną, gdyż przy zmianie przebiegu linii, nowy przebieg nie powodował wejścia na moją nieruchomość.
Informacja ze względu iż miała status inwestycji społecznej/publicznej została upubliczniona w Urzędzie Gminy. Ja jednak nie jestem mieszkańcem tej gminy, więc niejako nie miałem szans zapoznania się z ta informacją.

Co mogę zrobić w tej sytuacji....??

Dodam ze moja działka jest dość wąska - ma w najszerszym miejscu 19,20 m. Linia w nowym układzie przebiegałaby wzdłuż mojej działki przez 2/3 jej długości. Myślę, że w przyszłości mogłoby to w znaćzacy sposób utrudnić mozliwośc postawienia na niej budynku mieszkalnego, powodować narażenie życia w przypdaku awarii oraz znaczący spadek jej wartości. Sąsiad przenoszący słupy wraz z linią przecinającą jego pole dokonuje tego aby zwiększyć atrakcyjnośc działek budowlanych które sprzedaje - ja jestem posiadaczem działki która kupiłem dla siebie (aby sie "pobudować").
Czy w takiej sytuacji nie został naruszony mój interes prawny....??
Czy jest jakaś podstawa prawna na wzruszenie decyzji Starosty??
Czy istnieje sposób na przywrócenie terminu odwołania od decyzji PZB??

Bardzo dziękuje za ewentualną pomoc i pomysły co w tej sprawie zrobić.


Pozdrawiam


Krzysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Linia elektroenergetyczna o napięciu 15kV prowadzona nad terenem sąsiada praktycznie nie ogranicza możliwości zabudowy sąsiedniej działki, gdyż odległość pozioma od ewentualnego budynku nie musi być większa niż 3 m.

Oczywiście można zaskarżyć decyzję do sądu, ale wiąże się to z kosztami m.in. w formie zabezpieczenia ewentualnych strat jakie poniesie inwestor w wyniku wstrzymania robót objętych tą decyzją.

Można też w procesie cywilnym dochodzić odszkodowania związanego ze zmniejszeniem wartości działki w wyniku przeprowadzonej inwestycji, ale trzeba to udowodnić (praktycznie niemożliwe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Można też w procesie cywilnym dochodzić odszkodowania związanego ze zmniejszeniem wartości działki w wyniku przeprowadzonej inwestycji, ale trzeba to udowodnić (praktycznie niemożliwe).


Ech. prawo! Można się załamać. A może ktoś ma sposób w jaki sposób można by udowodnić niemożliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Sam spadek terenu działki nie dyskwalifikuje. Budynek można do niego dostosować, np. na najniższej kondygnacji robimy garaż, pomieszczenia gospodarcze itp. Trochę jak piwnica zagłębiona tylko z jednej strony w gruncie.
  • Animus Ci napisał że akrylem. https://www.castorama.pl/produkty/budowa/silikony-piany-i-akryle/silikony-i-akryle/akryle/uszczelniacz-akrylowy-ceresit-280-ml-bialy.html?exactc=14976614ef48e5d8de74469b8d94e2e5&keyword=pla_budowa&gclid=EAIaIQobChMIsZbtr9um3wIVC4uyCh2x9Ac2EAYYBSABEgKHg_D_BwE
  • Dzień dobry,   pod styropianem powinna być paroizolacja, aby para wodna nie przechodziła z niższych pomieszczeń i się nie wykraplała przy zetknięciu z niższą temperaturą. Położenie foli paroprzepuszczalnej na styropianie mija się z celem – taka folię daje się w dachach aby usuwać wilgoć na zewnątrz.   Jeśli w tej chwili skrapla się tam wilgoć to nie polecamy stosowania płyt OSB lub GK, ponieważ pod wpływem wilgoci będą one ulegać zniszczeniu.    Aby nie zdejmować płyt styropianowych można zrobić trochę niezgodny system - na styropianie trzeba położyć folię paroizolacyjną  i zrobić wylewkę cementową. Folia zabezpieczy przed częściowym przenikaniem wilgoci a jastrych cementowy, nawet jeśli wykropli się wilgoć, nie ulegnie zniszczeniu.   Przekrój proponowanego systemu znajdzie Pan na stronie:
   https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/podloga-na-styropianie   Pozdrawiamy!
  • Większych bzdur dawno nie czytałem. We własnym domu płacimy 700zł rocznie za wodę? To jakiś żart? No chyba, że mam studnie głębinową, która i tak nie u każdego może być. Te koszty ogrzewania gazem to też z sufitu wzięte. Moi rodzice płacą niecałe 2000zł rocznie, w domu dzień i noc 23-24 stopnie i metraż ok 160m. Co do kosztów utrzymania mieszknia, to znowu autora mocno poniosło. Mieszkam w centrum Krakowa a apartamentowcu od Frontonu. Budynek nowoczesny, ocieplony. Za ogrzewanie płacę tyle co nic, bo ciepło utrzymuje się w mieszkaniu, a nie ucieka.    Podsumowując, artykuł reprezentuje żenujący poziom!
 • Popularne tematy

×