Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

mokra wełna mineralna


aga69

Recommended Posts

Buduję dom w technologii szkieletowej, kupiłam wełnę mineralną na cały dom i pech chciał, że w dniu kiedy przywieźli mi te prawie 100 rolek wełny był niespodziewany atak zimy (w październiku). Gość który to przywiózł, bez pardonu wykiprował to na podjazd i odjechał. W śnieżycy przenosiliśmy to do domu, osłaniając co się da i otrzepując ze śniegu (w dwie osoby niestety zajęło to trochę czasu).
Teraz zabraliśmy się do ocieplania domu i okazało się, że niektóre rolki są wilgotne lub nawet mokre. Rozkładamy je gdzie się da i czekamy aż podeschną.
Jest jakiś sposób na przyspieszenie suszenia?
Nie mogę i nie chcę włożyć mokrej wełny w ściany, bo obawiam się ,że narobiłabym sobie kłopotu. Niestety czas nas nagli, musimy zacząć się wprowadzać za dwa miesiące....
Link to postu
Wydaje mi się, że obecnie trudno liczyć na szybkie wysuszenie wełny w naturalny sposób, kolei użycie nagrzewnic nadmuchowych też może nie być skuteczne ze względu na dużą objętość suszonego materiału.

A da się zawilgoconą wykorzystać później do innych celów a do ocieplenia dokupić nową?
Link to postu
Cytat

Wydaje mi się, że obecnie trudno liczyć na szybkie wysuszenie wełny w naturalny sposób, kolei użycie nagrzewnic nadmuchowych też może nie być skuteczne ze względu na dużą objętość suszonego materiału.

A da się zawilgoconą wykorzystać później do innych celów a do ocieplenia dokupić nową?

niestety nie za bardzo, finanse są już baardzoo marne icon_sad.gif
Link to postu
Cytat

niestety nie za bardzo, finanse są już baardzoo marne icon_sad.gif

Dziwi mnie że wełna w ciągu 1-2 godz zawilgotniała przecież jest zawinięta całkowicie folią w balotach a w rulonach rozprężna jest prawie całkowicie zawinięta i ściśnięta może zawilgotniała w trakcie składowania na placu w hurtowni na otwartym powietrzu bez zadaszenia i transportu do Pana bez przykrycia .

Proszę pojechać do hurtowni i sprawdzić gdzie trzymają wtedy może Pan zwrócić źle składowany towar .
Ostateczni pozostaje przebrać ją a zawilgotniałą zawieźć do suszarni np. do najbliższego tartaku .
Link to postu
Wełna szklana URSA, która zostanie częściowo zamoczona i dobrze wysuszona (np. dobra wentylacja) zachowuje podobną strukturę wykazując właściwości podobne do tych przed zamoczeniem. Istotną sprawą jest stopień zamoczenia tego materiału.

Przy niewielkim zawilgoceniu najlepiej wysuszyć materiał izolacyjny, tak jak w Państwa przypadku - rozkładając go w suchym miejscu i zapewniając temperaturę powyżej 20◦C oraz wywołując ruch powietrza np. wykorzystując dmuchawę powietrza.

Informację tę opieram na przeprowadzonych na zlecenie URSA Polska badaniach izolacyjności wełny mineralnej, przed i po zamoczeniu. Wynikiem badań były podobne wartości współczynnika przenikania ciepła i grubość deklarowanej przed zamoczeniem i po zamoczeniu i wyschnięciu materiału.
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata temu...
Norma PN-EN 13162 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie, Wyroby z wełny mineralnej (MW) produkowane fabrycznie, specyfikacja” określa parametr krótkotrwałej oraz długotrwałej nasiąkliwości wodą.

Producenci deklarują te parametry w kodach swoich produktów zgodnie z oznaczeniem normowym:
WL(P) – symbol deklarowanego poziomu długotrwałej nasiąkliwości wodą przy częściowym zanurzeniu
WS - symbol deklarowanego poziomu krótkotrwałej nasiąkliwości wodą

Tak więc, jeżeli produkt spełnia wymagania normowe w zakresie nasiąkliwości wodą producent deklaruje powyższe parametry w kodzie produktu.
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Może i tak jest naprawdę że nie ma nic eko ale wełna Knauf jest o tyle dobra, że łatwiej się nią montuje. Ja byłem zadowolony. Poza tym firmy mają certyfikaty i można sobie sprawdzić za co je dostali.


Ja kładłem innej firmy i też nie narzekam ,kładła się dobrze.Certyfikaty to raczej mają produkty.
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Certyfikaty jak certyfikaty. Knaufa miała certyfikat Eurofins gold czy jakoś tak.
Najlepszym certyfikatem jest własne zdanie i osób które już używały danego produktu,
bo z tymi certyfikatami to różnie bywa...


Święte słowa icon_biggrin.gif Nie jak opinia użytkowników.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Ale czasami ciężko o dobrą opinię tym bardziej jak pytasz ekipy to każde powie co innego. Ja osobiście zwracam uwagę na takie rzeczy ale nie jest to najważniejsze.
Przy wyborze nie kierowałem się tylko łatwiejszym montażem ale również ekologią
Link to postu
Co do koloru icon_smile.gif

Charakterystyczny nowy wygląd materiałów Knauf Insulation z wełny mineralnej wynika z zastosowania ECOSE® Technology: rewolucyjnej nowej technologii spoiw niezawierających formaldehydu, umożliwiającej stworzenie nowej generacji materiałów izolacyjnych. Ten proces wiązania nadaje materiałowi naturalny brązowy odcień – bez zastosowania barwników lub pigmentów. Naturalny brązowy kolor pojawia się w czasie procesu suszenia wełny mineralnej.

Niestosowanie w procesie produkcyjnym dodatkowych sztucznych barwników jest tylko jednym z aspektów przemawiającym za ekologicznością wełny mineralnej w ECOSE Technology.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Z ciekawości zapytam co jeszcze przemawia za wełną ECOSE. Nie wgłębiałem się za bardzo w ten temat przy zakupie więc chętnie poznam odpowiedź.
Na stronie producenta jest tekst na ten temat. Można go potraktowac jako wstęp do dyskusji - sygnalizacja tematu. Kolejne pytania to juz do Pani Ekspert icon_smile.gif
Link to postu
Cytat

Z ciekawości zapytam co jeszcze przemawia za wełną ECOSE. Nie wgłębiałem się za bardzo w ten temat przy zakupie więc chętnie poznam odpowiedź.ECOSE® Technology to rewolucyjna, nowa biotechnologia wykorzystująca spoiwo bezformaldehydowe, oparta na surowcach szybko odnawialnych, które zastąpiły chemiczne substancje ropopochodne. Technologia ta pozwala na ograniczenie energii skumulowanej i zapewnia przyjazny środowisku charakter (rozwój zrównoważony) wyrobów. Materiały w ECOSE® Technology są bardziej ekologiczne, ponieważ wytwarza się je z zastosowaniem spoiwa o 70% mniej energochłonnego niż spoiwa tradycyjne. W ECOSE® Technology szybko odnawialne surowce pochodzenia biologicznego zastępują tradycyjne substancje chemiczne.
Link to postu
Cytat

ECOSE® Technology to rewolucyjna, nowa biotechnologia wykorzystująca spoiwo bezformaldehydowe, oparta na surowcach szybko odnawialnych, które zastąpiły chemiczne substancje ropopochodne.
Inaczej i prościej mówiąc oparta na skrobi. icon_biggrin.gif

Tyle, że nikt nigdzie nie pisze po jakim okresie następuje jej rozpad – a jest to nieuniknione.
Link to postu
Cytat

Inaczej i prościej mówiąc oparta na skrobi. icon_biggrin.gif

Tyle, że nikt nigdzie nie pisze po jakim okresie następuje jej rozpad – a jest to nieuniknione.
Można zawsze sprawdzić po jakim czasie następuje rozkład skrobi. Myślę, że spokojnie doczeka kilkudzuiesięciu lat - stabilizatory, spoiwa, brak słońca, może podwyższona temperatura i wilgotność. Po takich modyfikacjach to już nie skrobia.

Jak się okazuje, udział tej substancji w produkcji przemysłowej jest wszechobecny. Tak czy inaczej - ekologia na pierwszym miejscu icon_smile.gif
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Taka w końcu jest chyba idea Knaufa icon_razz.gif starają się być w 100% proekologiczni icon_biggrin.gifIdeą Knauf Insulation jest przede wszystkim kreowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Inaczej mówiąc mottem firmy jest ukierunkowanie produkcji na materiały budowlane zgodne z wymaganiami zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Sama nazwa nowej technologii, w której produkowana jest wełna mineralna szklana - ECOSE Technology pochodzi od słów: ECOlogy - Ekologia, Sustainability - Zrównoważony rozwój, Environment - Ochrona środowiska.

Link to postu
Przy decyzji o wyborze wełny mineralnej Knauf Insulation w ECOSE Technology będzie Pan/Pani z pewnością zadowolony/a z efektów energetycznych. Wszystko zależy oczywiście od wyboru odpowiedniego produktu oraz optymalnej (ekonomicznie uzasadnionej) grubości ocieplenia. Przy właściwie zamontowanej termoizolacji rachunki za ogrzewanie budynku mieszkalnego będą znacząco niższe.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...