Skocz do zawartości

kanalizacja/szambo


Recommended Posts

Witam,

Nie wiem czy właściwy dział ale chciałem zapytać osoby posiadające szambo o jego optymalne parametry. Obecnie mam wykopane szambo 10 m3 (dwa kręgi betonowe - szczelne).

I teraz pytanie bo były one podłaczone do malych domków a teraz powstaje dom. Dom łącznej powierzchni użytkowej 180 m2 (dwa lokale), 3 łazienki, zamieszkają w nim 4 dorosłe osoby a docelowo jeszcze 1,2,3 dzieci (zobaczymy ile Bóg da icon_smile.gif

Czy takie szambo nie jest za małe ? Jeśli tak to jakie powinno byc optymalne i czy mogę dokopać np. zbiornik czy cale musze nowe robić ??

Generalnie jak czesto trzeba oczyszczać szambo i ile to kosztuje.

PS. Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie.
Link do komentarza
Wielkość zbiornika na nieczystości nie ma większego znaczenia, gdyż o częstotliwości wywozu decyduje pojemność samochodu asenizacyjnego i oczywiście ilość odprowadzanych ścieków. Praktycznie przyjmuje się wielkość szamba nieco większą niż pojemność pojazdów usuwających ścieki i działających w tym rejonie - z reguły 8 - 10 m3.

O koszty należy pytać w firmach zajmujących się wywozem nieczystości.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Wielkość zbiornika na nieczystości nie ma większego znaczenia, gdyż o częstotliwości wywozu decyduje pojemność samochodu asenizacyjnego i oczywiście ilość odprowadzanych ścieków. Praktycznie przyjmuje się wielkość szamba nieco większą niż pojemność pojazdów usuwających ścieki i działających w tym rejonie - z reguły 8 - 10 m3.

O koszty należy pytać w firmach zajmujących się wywozem nieczystości.


Kolega powyżej ma rację nie ma sensu budować szamba większego o 1, 2 m3 niż wóz asenizacyjny, bo oni biorą za kurs. Chyba że zrobisz szambo o pojemności 2 wozów asenizacyjnych i będziesz wybierał dwa naraz, żeby robić to rzadziej.
Literatura mówi, że optymalne objętość szamba to ilość osób w domu x 14 dni x 0,15 m3, czyli ilość domowników x maksymalny czas przechowania ścieków x średnie zużycie wody na osobę.
W okolicach Wrocławia jest to od 120 do 170 zł za kurs w zależności od odległości posesji od zlewni/oczyszczalni.
Osobiście polecam oczyszczalnię bo tańsza w eksploatacji - wywóz raz na rok i prostsza w obsłudze - nie wybija.
Polecam stronek do poczytania czystyzysk eu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...