Skocz do zawartości

Uziemienie


RafalT88

Recommended Posts

Przed rozpoczęciem budowy fundamentów czytałem trochę o uziomach instalacji elektrycznej domu. Najlepszym rozwiązaniem wydawało mi się uziemienie fundamentowe czyli połączone ze zbrojeniem ław fundamentowych. No i....zapomniałem go wykonać a tym czasem mury wyszły z ziemi. Czy takie uziemienie jest naprawdę nie zbędne? Może lepiej wykonać inny rodzaj uziemienia?
Link do komentarza
Alternatywnie można wykonać uziom otokowy ze stalowej taśmy ocynkowanej tzw. bednarki umieszczony na głębokości ok. 1 m wokół domu lub punktowy z rur wbitych w ziemię. W obu przypadkach trzeba brać też pod uwagę wilgotność gruntu (im bardziej mokry tym lepiej) oraz wykonać pomiary rezystancji uziomu.
Link do komentarza
Cytat

Alternatywnie można wykonać uziom otokowy ze stalowej taśmy ocynkowanej tzw. bednarki umieszczony na głębokości ok. 1 m wokół domu lub punktowy z rur wbitych w ziemię. W obu przypadkach trzeba brać też pod uwagę wilgotność gruntu (im bardziej mokry tym lepiej) oraz wykonać pomiary rezystancji uziomu.



Korzystając z obecności eksperta dopytam jeszcze czy takie uziemienie jest naprawdę konieczne. Słyszałem kiedyś, że stosując zabezpieczenia różniocowo-prądowe (bardzo czułe) to w sytuacji braku odpowiedniego uziemienia instalacja może sprawiać kłopoty w postaci okresowych, nie kontrolowanych wyłączeń.

Drugie pytanie to czy podłączenie się pod uziemienie w rozdzielnicy (np skrzynki energetycznej w granicy działki) nie będzie równie skuteczne co uziemienie otokowe?
Link do komentarza
W instalacjach elektrycznych obowiązuje zasada stosowania wielopunktowych uziemień, co zapewnia ich ciągłość mechaniczną i elektryczną oraz uzyskanie małej rezystancji uziemienia. Z pewnością podłączenie do uziomu w skrzynce przyłączeniowej nie zapewni dostatecznej ochrony w instalacji domowej zwłaszcza przed przepięciami spowodowanymi np. wyładowaniami atmosferycznymi. Ponadto do uziomu domowego powinna być podłączona szyna wyrównawcza do której doprowadza się przewody ochronne np. od przewodzących prąd rur instalacyjnych.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...