Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
RafalT88

Uziemienie

Recommended Posts

Przed rozpoczęciem budowy fundamentów czytałem trochę o uziomach instalacji elektrycznej domu. Najlepszym rozwiązaniem wydawało mi się uziemienie fundamentowe czyli połączone ze zbrojeniem ław fundamentowych. No i....zapomniałem go wykonać a tym czasem mury wyszły z ziemi. Czy takie uziemienie jest naprawdę nie zbędne? Może lepiej wykonać inny rodzaj uziemienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alternatywnie można wykonać uziom otokowy ze stalowej taśmy ocynkowanej tzw. bednarki umieszczony na głębokości ok. 1 m wokół domu lub punktowy z rur wbitych w ziemię. W obu przypadkach trzeba brać też pod uwagę wilgotność gruntu (im bardziej mokry tym lepiej) oraz wykonać pomiary rezystancji uziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Alternatywnie można wykonać uziom otokowy ze stalowej taśmy ocynkowanej tzw. bednarki umieszczony na głębokości ok. 1 m wokół domu lub punktowy z rur wbitych w ziemię. W obu przypadkach trzeba brać też pod uwagę wilgotność gruntu (im bardziej mokry tym lepiej) oraz wykonać pomiary rezystancji uziomu.Korzystając z obecności eksperta dopytam jeszcze czy takie uziemienie jest naprawdę konieczne. Słyszałem kiedyś, że stosując zabezpieczenia różniocowo-prądowe (bardzo czułe) to w sytuacji braku odpowiedniego uziemienia instalacja może sprawiać kłopoty w postaci okresowych, nie kontrolowanych wyłączeń.

Drugie pytanie to czy podłączenie się pod uziemienie w rozdzielnicy (np skrzynki energetycznej w granicy działki) nie będzie równie skuteczne co uziemienie otokowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W instalacjach elektrycznych obowiązuje zasada stosowania wielopunktowych uziemień, co zapewnia ich ciągłość mechaniczną i elektryczną oraz uzyskanie małej rezystancji uziemienia. Z pewnością podłączenie do uziomu w skrzynce przyłączeniowej nie zapewni dostatecznej ochrony w instalacji domowej zwłaszcza przed przepięciami spowodowanymi np. wyładowaniami atmosferycznymi. Ponadto do uziomu domowego powinna być podłączona szyna wyrównawcza do której doprowadza się przewody ochronne np. od przewodzących prąd rur instalacyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tak, czy inaczej,  W przypadku każdego rodzaju ogrzewania (grzejniowe czy płaszczyznowe) ogrzewanie powinno być tak ustawione by zapewnić komfort cieplny. Dla kotła kondensacyjnego najlepszym jest utrzymywanie temperatury wymiennika poniżej 56C, a  ponieważ mowa tu o ogrzewaniu podłogowym to warunek ten będzie spełniony. Czy będzie wymagana dodatkowa pompa to zależy tylko i wyłącznie od wymaganego przepływu oraz oporów hydraulicznych instalacji (bez projektu to tylko wróżenie z fusów). System sterowania PWM to system sterowania pracą pompy a nie współpracy kocioł-regulator. Vitodensy 050 i 100 nie mają możliwości sterowania PWM. 
  • Tyle z mojej wypowiedzi zrozumiałeś i wyczytałeś?
  • 1. 400 tys za dom 150m2 z wykońzeniem i wyposażeniem - to kosmiczne pieniądze? 2. "Kilka ostatnich lat życia" - oto próbka subtelności waszej wyedukowanej grupki wszystkowiedzących. No to tylko wspomne - że nikt nie wie, kiedy dostanie łopatą w tyłek, i nie używałbym tego jako argumentu - to tak dostosowując sie do waszej wrażliwości, co by nie zaniżać poziomu elokwencji    Znowu podwyższone ego - mania wielkości. Ciekawe, jak ty sam weryfikujesz ten poziom - psychotesty rozwiązujesz, czy do lustra patrzysz i z zachwytu sie ślinisz?   Aha - PO CO? Zupełnie jak służby - bardziej ich interesuje, po co się coś pisze, niż co?  I dalej o mnie - nic na temat domu. Dziwna skłonność   Następny intelektualista wyedukowany, bajbaga. Elegancja w każdym słowie i geście. Aż pachnie .... No dobra - wyłączam się. Jest was trzech - pewnie na swoim niebotycznym poziomie, wg gawła - na pewno teraz dyskusja bedzie skrzyć się oratorską wykwintnością. Idę grabić liście - grabie i worek - oceniam to towarzystwo na mniej wiecej równorzędne z waszym - bez urazy - chyba kochacie ekologię  a mam jeszcze urlopik i warto sobie pograbić i podumać - na swoim poziomie...
  • Przeczytaj następne zdanie w wypowiedzi Eksperta Pruszyńskiego z cytowanego postu... Czytaj ze zrozumieniem... Nie pisz COŚ aby tylko napisać...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...