Skocz do zawartości

Jak doświetlić poddasze? Lukarnami, oknami połaciowymi a może świetlikami dachowymi


Recommended Posts

Do oświetlenia pomieszczeń poddasza można wybrać jedno z czterech typowych rozwiązań. Są to tradycyjne okna ­umieszczane w ścianach zewnętrznych (najczęściej szczytowych ścianach budynku), lukarny, okna połaciowe oraz różnego rodzaju świetliki dachowe.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/7489-jak-doswietlic-poddasze-lukarnami-oknami-polaciowymi-a-moze-swietlikami-dachowymi

Link do komentarza
Przyznam się, że ze świetlikiem dachowym to bałbym się, że fachowcy to spartolą i zacznie mi dach przeciekać. Wiem, że to samo można odnieść do okien dachowych, ale te są bardziej popularne i strach mniejszy. Z drugiej strony fajnie by było takie cudo mieć w garderobie, bo tę mam ciemną i wymaga porządnego doświetlenia.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
Gość Łukasz
jeśli świetliki są dobrze zamontowane i zabezpieczone to nic nie powinno przeciekać;) dobrą alternatywą są też wyłazy dachowe, bo doświetlają pomieszczenia światłem naturalnym.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość Dociekliwy
Jest jeszcze alternatywa dla opisanych rozwiązań, to taka hybryda zwana balkonem dachowym. Otwierając okno dachowe uruchamia się mechanizm, który tworzy składany balkon - taka ambona na dachu. Czołowi producenci okien dachowych mają takie rozwiązania w ofercie. Przykładowo - w Fakro - produkt ten nosi nazwę FGH-V P5 Galeria
Link do komentarza

To już nie te czasy, że  okno dachowe kojarzyło się wyłącznie z dachem stromym a nawet wyłazem dachowym dla kominiarza.

Teraz ludzie wykorzystują każdy skrawek przestrzeni domu i muszą go oczywiście odpowiednio doświetlić. Przysłowiowe okno na świat :)

Producenci okien dachowych obserwują rynek i w odpowiedzi na jego potrzeby oferują wspomniane świetliki dachowe, hybrydę - balkon dachowy a nawet okna do dachu płaskiego.

Link do komentarza

Każde rozwiązanie ma swoje przeznaczenie.

Świetliki rurowe pozwalają doświetlić pomieszczenia w których nie zastosujemy standardowych okien dachowych.

Rura światłonośna świetlików pozwala doprowadzić światło do pomieszczeń pozornie zamkniętych jak na poniższym schemacie:

swr.jpg.e91bc28674a1138700d8ad2c3b953ef7.jpg

 

Pozdrawiam

Konsultant FAKRO

Edytowano przez Eksperci Fakro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...