Skocz do zawartości

Pompa ciepła + kominek z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Witam wszystkich na forum.
Proszę o podpowiedź w jaki sposób należy rozwiązać system ogrzewania w naszym domu
Zaplanowaliśmy z żoną że głównym źródłem pozyskiwania ciepła będzie pompa ciepła 6 kW najprawdopodobniej Nibe do tego jako ogrzewanie dodatkowe służył będzie kominek z płaszczem wodnym Lechma 12 kW . Oba źródła energii mają zasilać podłogówkę na dwóch kondygnacjach. W naszej ocenie przydałby się nam również bufor, myślę sobie 1000-1500 l.
Proszę podpowiedzieć jakie elementy i w jakiej kolejności powinny zaistnieć w naszym systemie CO i CWU . Jak rozwiązać problem związany z CWU.
Pompa ciepła prawdopodobnie będzie ze zbiornikiem 180 l CWU jednak myślimy o większym zasobniku na wodę, a może powinniśmy zakupić pompę ciepła bez zasobnika CWU i jeden większy wpiąć w system.
Na parterze 73 m2 + na piętrze 63 m2 podłogówki
Kominek w układzie otwartym

Dziękuje za cenne wskazówki
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Kominek z płaszczem bym sobie odpuścił, po pierwsze robienie kotłowni z salonu to pomyłka, po drugie jak obserwuję ochota na rozpalanie, dokładanie drewna, czyszczenie itd. szybko ustępuje lenistwu.
Wg mnie kominek koniecznie, ale "zwykły". Dla przyjemności od czasu do czasu.

Pompa ciepła z zasobnikiem czy osobno - ja proponuję osobno, w niektórych kompaktowych może brakować wody użytkowej.
Poza tym mamy wtedy więcej możliwości w systemie grzewczym, ale to już zależy od konkretnego przypadku.
Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad osobnym dwupłaszczem do c.w.u. Można do niego wpiąć kominek w układzie otwartym, mało tego, nawet bez zewnętrznego wymiennika (jest wężownica w zasobniku).

Bufor - no cóż, bufor do podłogówki jest zupełnie zbędny. Jeżeli jednak ma być kominek z płaszczem wodnym, to owszem, ale bez sensu jest wielkość 1000-1500l. A jeszcze lepiej (może inaczej: taniej) podłogówkę zasilić z dwupłaszcza (ale tylko podczas korzystania z kominka, nie z PC) aby wykorzystać kominek do c.o.

Tutaj jest wiele ciekawych możliwych do zaproponowania rozwiązań (nietypowych) icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
A jakie dolne źródło do tej pompy proponujecie?

sondy głębinowe, studnia, kolektor poziomy?

a jeśli chodzi o kominek z płaszczem to odradzam...

po pierwsze to "przerost formy nad treścią" - kolejna instalacja grzewcza w domu, ciężkie do wysterowania mało ekonomiczne...

po drugie tak jw. pisano: kotłownia w najbardziej reprezentacyjnej części domu to pomyłka, wie to każdy kto miał styczność z kominkiem...
Kominek to element estetyczny nie grzewczy... taki bajer, który chce mieć każdy kto przeprowadza się z mieszkania do domu, a później używa się go 3 razy w roku...

jak chce się ogrzewać dom drewnem lepiej kupić drugi kocioł na drewno do kotłowni - będzie taniej i lepiej:)
Link do komentarza
Owszem temperatura głęboko pod ziemią jest stała, ale niestety nie przekłada się to automatycznie na to, że sondy pionowe są stabilnym źródłem ciepła.
Wszystko zależy od rodzaju gleby w jaką "wwiercona" jest sonda.

Jeżeli są to gleby zwarte, gęste, mocno wilgotne to bardzo prawdopodobne, że w trakcie użytkowania sondy nastąpi erozja oblodzeniowa.
Sonda odbierając ciepło pokrywa się najpierw szronem z czasem lodem. Lód ten pięknie rozpycha glebę wokół sondy. Jeśli po ustąpieniu lodu gleba nie obsypie się samoistnie to wokół sondy powstaje piękna pustka powietrzna.
jak łatwo się domyślić taka pustka skutecznie odizolowuje sondę i jej wydajność cieplna maleje.

To raczej długotrwały proces. Pompy zawsze będzie działać przez pierwsze 3-7 lat ale pewnego sezonu mocy zabraknie...

Takie historie dopiero zaczynają się zdarzać w Polsce - gdyż masowo zaczęto instalować pompy właśnie kilka lat temu.

Sytuacje bardzo kłopotliwe - bo najczęściej urządzenia są w pełni sprawne, tylko dostają za mało mocy "z dołu"... żadna gwarancja itp. tego nie obejmie - prosta odpowiedź do inwestora - "dolne źródło się rozładowało..." i niech się martwi..

Ten sam proces może zachodzić przy nieprawidłowo obsypanym kolektorze poziomym.

Uczciwy wykonawca odwiertów czy kolektora powinien najpierw wykonać odwiert próbny - pobrać przekrój gruntu i na tej podstawie określić ilość, głębokość i rozstaw sond.

Także z tą stabilnością to tak raczej ostrożnie...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
Jeśli chcemy pompować koszty to proponuję jeszcze kocioł na olej ....

Czy do małego domu 136 m2 warto kupować tak drogie urządzenia. Ile razem Wam wyszła instalacja ogrzewania ?
Może trzeba inaczej spojrzeć na koszty. Pamiętajcie że pompa ciepła ma też swoje wady.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...